
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2398/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Костенко Г.В.,
за участю:
секретаря судового засідання – Ніценко А.О.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – Стасівої Л.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
04 липня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі також відповідача), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не призначення та не проведення перерахунку пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною з 23 серпня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 23 серпня 2018 усі перерахунки пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплат до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в сумі 2316,46 грн, та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, без врахування обмежень, встановлених постановою КМУ від 28.08.2018 №649.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що наказом від 23.08.2018 №241/2018 ОСОБА_1 відзначено почесним званням "Заслужений лікар України". Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.09.2018 №3954 позивачу призначено пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Пенсійний орган внаслідок невірного трактування пенсійного законодавства здійснював доплату до попереднього розміру пенсії у меншому розміру.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2398/19, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
31.07.2019 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.79-81), у якому представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що перерахунок та виплату пенсії проведено згідно норм чинного законодавства.
07.08.2019 позивач надав до суду відповідь на відзив (а.с.110-112), в якій надає спростування доводам відповідача.
У судовому засіданні позивач вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
28.07.2010 ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м.Полтави із заявою при призначення пенсії по інвалідності (а.с.90).
Протоколом №1619 від 07.09.2010 підтверджено факт призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі 3421,18 грн (а.с.88-89).
Матеріали пенсійної справи свідчать, що з 01.10.2010 позивач отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (а.с.94-97).
З 20.03.2017 позивач отримує пенсію за віком згідно закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується розпорядженням №802344 від 22.03.2017 (а.с.98).
Згідно розпорядження №802344 від 22.03.2017 пенсію обчислено з урахуванням стажу 49 років 10 днів та заробітку за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 на підставі довідок від 29.09.2010 №712-713 та з 01.07.2000 по 28.02.2017 згідно даних персоніфікованого обліку. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 склав 0,66150, без урахування кратності - 0,49000, коефіцієнт заробітку - 3,58811, заробіток для обчислення пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016 рік (3764,40 грн) - 13507,08 грн. Розмір пенсії з 20.03.2017 - 9085,29 грн, де: 8934,93 грн - основний розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормативний стаж.
На підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII з 01.10.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням величини оцінки страхового стажі 1%. Після проведеного перерахунку розмір пенсії зменшився з 9085,29 грн до 6768,83 грн. Розмір сформованої доплати склав 2316,46 грн (а.с.100).
23.08.2018 Указом Президента України №241/2018 ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений лікар України" (а.с.104).
27.09.2018 позивач звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії за особливі заслуги (а.с.103).
Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №3954 від 27.09.2018 призначено позивачу з 23.08.2018 пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі, що відзначена почесним званням України "Заслужений лікар України" (а.с.105).
Рішенням №916030802344 від 16.10.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача з 23.08.2018 (а.с.101-102). Розмір пенсії склав 9085,29 грн, де: 6618,47 грн - основний розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормовий стаж; 363,00 грн - надбавка за особливі заслуги; 1953,46 грн - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017.
Рішенням №916030802344 від 24.11.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2018 (а.с.51). Розмір пенсії склав 9085,29 грн, де: 6618,47 грн - розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормовий стаж; 374,25 грн - надбавка за особливі заслуги; 1942,21 грн - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017.
Рішенням №916030802344 від 23.02.2019 (а.с.52) здійснено перерахунок пенсії позивача:
з 01.03.2019 - Розмір пенсії склав 9085,29 грн, де: 7743,61 грн - основний розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормовий стаж; 374,25 грн - надбавка за особливі заслуги; 817,07 грн - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017;
з 01.04.2019 - Розмір пенсії склав 9085,29 грн, де: 7743,61 грн - основний розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормовий стаж; 374,25 грн - надбавка за особливі заслуги; 817,07 грн - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017;
з 01.05.2019 - Розмір пенсії склав 9085,29 грн, де: 7743,61 грн - основний розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормовий стаж; 374,25 грн - надбавка за особливі заслуги; 817,07 грн - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017;
з 01.07.2019 - Розмір пенсії склав 9085,29 грн, де: 7743,61 грн - основний розмір пенсії; 150,36 грн - доплата за понаднормовий стаж; 391,00 грн - надбавка за особливі заслуги; 800,32 грн - доплата до попереднього розміру пенсії з 01.10.2017.
Позивач вважаючи протиправними дії пенсійного фонду щодо не призначення та не проведення перерахунку пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною з 23 серпня 2018 року.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, що передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною є Закон України від 01.06.2000 року № 1767-ІІІ "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (далі - Закон № 1767-ІІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений", почесним званням України "Мати-героїня", державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним із орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 року було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення.
Згідно статті 4 Закону № 1767-ІІІ пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.
Статтею 5 Закону № 1767-ІІІ визначено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону; від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2 - 5 статті 1 цього Закону; від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.
Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 №2054 затверджено Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною".
Відповідно до Схеми визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" особи, зазначені в пунктах 6,7 статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", а саме: особи, відзначені почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "заслужений" розмір надбавки становить 25%.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що 23.08.2018 Указом Президента України №241/2018 ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений лікар України" та з 23.08.2018 позивачу нараховується надбавка до розміру пенсії у розмірі 25% від прожиткового мінімуму визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі, що відзначена почесним званням України "Заслужений лікар України".
Представник відповідача пояснив, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII з 01.10.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням величини оцінки страхового стажі 1%. Після проведеного перерахунку розмір пенсії зменшився з 9085,29 грн до 6768,83 грн. Розмір сформованої доплати склав 2316,46 грн.
Відповідно до п.4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як свідчать матеріали пенсійної справи, зокрема розпорядження на перерахунок пенсій з 01.10.2017, до перерахунку розмір пенсії позивача становив 9085,29 грн, після перерахунку - 6768,83 грн; розмір доплати 2316,46 грн (а.с.100).
Пенсійним органом неодноразово здійснювались перерахунки пенсії позивача з яких вбачається сталий розмір пенсії позивача (9085,29 грн.), при цьому розмір доплати до старого основного розміру пенсії (01.10.2017) зменшується.
Суд наголошує, що відповідно до приписів статті 5 Закону № 1767-ІІІ пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом.
Вказаний закон жодного відношення не має до визначення розміру пенсії за віком на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки Закон №1767-ІІІ передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується лише в контексті визначення права на призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Відповідач зобов'язаний виплачувати пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017 і проводити в подальшому перерахунки пенсії, у відповідності до норм чинного законодавства, без будь-яких обмежень, не переглядаючи при цьому визначену доплату до раніше визначеного розміру пенсії.
Відтак, суд погоджується з позивачем щодо порушення його конституційних прав на пенсійне забезпечення.
Відповідно до статті 13 Закону № 1767-ІІІ нараховані суми пенсії за особливі заслуги, які з тих чи інших причин своєчасно не були одержані пенсіонером, виплачуються за минулий час, але не більш як за 3 роки, що передували зверненню за їх одержанням.
Суми пенсії, не одержані пенсіонером своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
У даному випадку заборгованiсть виникла з вини держави, а вiдтак суми пенсiї, на якi ОСОБА_1 має право, повиннi виплачуватись без будь-яких обмежень, встановлених постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.08.2018 року №649.
Стаття 55 Конституцiї України передбачає, що права i свободи людини i громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в судi рiшень, дiй чи бездiяльностi органiв державної влади, органiв мiсцевого самоврядування, посадових i службових осiб. Кожен має право будь-якими, не забороненими законом, засобами захищати свої права i свободи вiд порушень i протиправних посягань.
Вiдповiдно до роз'яснень, якi мiстяться в Постановi Пленуму Верховного Суду України вiд 1 листопада 1996 року №9 "Про застосування Конституцiї України при здiйсненнi правосуддя", оскiльки Конституцiя України, як зазначено в її статтi 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дiї, суди при розглядi конкретних справ мають оцiнювати змiст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції, а також обов'язковiсть дотримання Конституцiї та законiв України органами державної влади в обов'язковому порядку пiд час здiйснення своїх повноважень, i в ycix необхiдних випадках застосовувати Конституцiю як акт прямої дiї. Судовi рiшення мають ґрунтуватися на Конституцiї, а також на чинному законодавствi, яке не суперечить їй. Суд безпосередньо застосовує Конституцiю у разi, коли iз змiсту норм Конституцiї не випливає необхiднiсть додаткової регламентацiї її положень законом.
Таким чином, відповідач своїми діями безпосередньо порушив право позивача на соцiальний захист, гарантоване статтею 46 Конституцiї України, обмеження якого, у вiдповiдностi до вимог чинного законодавства, неможливо без введення надзвичайного чи воєнного стану.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м.Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області) щодо не призначення та не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною з 23 серпня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 23 серпня 2018 усі перерахунки пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплат до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01 жовтня 2017 року) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в сумі 2316,46 грн, та відповідно здійснити виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, без врахування обмежень, встановлених постановою КМУ від 28.08.2018 №649.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 21 серпня 2019 року.
Головуючий суддя Г.В. Костенко