Рішення № 83753023, 20.08.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2019
Номер справи
280/3048/19
Номер документу
83753023
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 серпня 2019 року о/об 17 год. 40 хв.Справа № 280/3048/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Поліщук Я.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1)

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії позивача шляхом виключення періоду часу з січня 2000 року по листопад 2000 року включно, що включений в нульовому обчисленні та відновлення індивідуального коефіцієнту 1,22.

У позові зазначено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та отримує пенсію за віком. Для перерахунку та збільшення загального розміру своєї пенсії, позивач неодноразово усно на особистих прийомах уповноважених осіб відповідача та письмово (заява від 13.11.2017) порушував питання про перерахунок своєї пенсії. Оскільки, в досудовому порядку вирішити це питання позивачу не вдалося, то він змушений звертатися до суду з цією заявою. Згідно відповіді Центрального об'єднаного управління ПФУ м.Запоріжжя за №473/Г-9 від 27.11.2017 з 01.10.2017 позивачу був зроблений перерахунок пенсії, загальній розмір якої становить 1791,35 грн., де: розмір пенсії за віком - 1529,99 грн., доплата за понаднормативний стаж за 18 років - 261,36 грн. Позивач вважає, що його пенсія підлягає перерахунку шляхом виключення з страхового стажу періоду часу з січня 2000 року по листопад 2000 року включно, за який заробітна плата встановлена в нульовому обчисленні, що суттєво зменшило загальний розмір пенсії позивача, а також шляхом відновлення індивідуального коефіцієнту 1,22, що був визначений під час первісного обчислення розміру пенсії.

Позивач просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку. Позивачем не було подано до відповідача заяви встановленого зразка про перерахунок пенсії, а відповідачем рішення про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії не приймалось та, як вказано вище, позивач взагалі не зверталась до відповідача із питанням проведення такого перерахунку пенсії, що викладений у позові. В позовній заяві позивач вказує, що її пенсія підлягає перерахунку шляхом виключення з страхового стажу періоду часу з січня 2000 року по листопад 2000 року включно, за який заробітна плата встановлена в нульовому обчисленні, що суттєво, начебто, зменшило загальний розмір пенсії. Дане твердження позивача є хибним та неправомірним з огляду на наступне. Згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Згідно з ч.4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Згідно записів трудової книжки позивача №9-13 у період з 16.08.1979 по 05.04.2001, що включає в себе спірний період, він працював в Державному науково-дослідному та проектному інституті ТИТАНУ. Правових підстав для неврахування вказаного періоду роботи до страхового стажу позивача у відповідача немає, так як законодавчою нормою не передбачена можливість з тих чи інших підстав виключати певні періоди роботи із страхового стажу. Таким чином, період роботи позивача з 01.01.2000 по 30.06.2000 зарахований до страхового стажу відповідно до законодавства та записів трудової книжки. На підставі даних індивідуальних відомостей період роботи позивача з 01.07.2000 по 31.10.2000 відповідачем був включений до заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки за цей період заробітна плата позивачу не нараховувалась, то до заробітної плати для обчислення пенсії цей період був включений нулями. Позивач з 29.12.2007 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Пенсія розрахована згідно ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону, що був чинний на момент призначення пенсії. Пенсія була обчислена із загального стажу 38 років 3 місяці 29 днів та з врахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №473 від 03.12.2007 за період з 1987 по 1991, наданої позивачем та даних системи персоніфікованого обліку про застраховану особу за період з 01.07.2000 по 31.12.2007. Період роботи позивача з 01.01.2000 по 30.06.2000 не було враховано до заробітної плати для обчислення пенсії, так як відповідної довідки про заробіток для обчислення пенсії за вказаний період позивачем не було надано. Період роботи позивача з 01.07.2000 по 30.11.2000 до заробітної плати для обчислення пенсії зараховано нулями, у зв'язку із тим, що в даних системи персоніфікованого обліку про застраховану особу за цей період зазначені нулі, оскільки за вказаний період позивачем заробітна плата не отримувалась та внески до Пенсійного фонду України ним не сплачувались. У відповідності до копії розпорядження з пенсійної справи позивача період з 01.07.2000 по 31.12.2007 оптимізовано (виключено як невигідний) з розрахунку заробітку для обчислення пенсії, починаючи з моменту призначення пенсії позивачу у 2007 році. В подальшому, при наступних перерахунках пенсії позивача період оптимізації змінився і на теперішній час становить 44 місяці - за період з 01.07.2000 по 21.01.2006 (розпорядження від 04.07.2017). Отже, відповідно до абз.3 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії позивачу на момент її призначення застосована оптимізація заробітної плати з подальшою зміною періоду, яка передбачена програмним забезпеченням, тобто з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключений період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу врахованого в одинарному розмірі. При призначенні пенсії позивачу на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», первинних документів та документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи був обчислений розмір пенсії позивача, де індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії склав 1,22. Позивачу неодноразово на підставі його заяви та доданих документів здійснювались перерахунки пенсії, що призводило до зміни індивідуального коефіцієнта для обчислення пенсії. На даний момент позивачу розрахована пенсія в сумі 2104,40 грн., де індивідуальний коефіцієнт стажу становить 1,06028. Застосування коефіцієнта, що був визначений під час призначення пенсії в розмірі 1,22 є незаконним, так як на даний час змінені усі складові розрахунку для обчислення пенсії, що призводить до зміни індивідуального коефіцієнту. Пенсію позивачу розраховано згідно з наданими документами та у відповідності до вимог діючого законодавства.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 22.07.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд з’ясував наступне.

Позивач з 29.12.2007 перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком.

У ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п.1.5 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого 25.11.2005 постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого 27.12.2005 в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (надалі – «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»»), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії (…).

До заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу. (…) (п.2.7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»»).

Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. (…) (п.4.1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»»).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. (…) (п.4.3 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»»).

Враховуючи наведені норми права підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Заява позивача про перерахунок пенсії від 25.01.2010 не оформлена належним чином, оскільки містить незаповнені графи та не містить закреслень непотрібного.

Таким чином, суд вважає, що позивач у порядку, встановленому приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» з заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії не звертався.

Протилежного позивач не довів.

У ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. (…).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. (…) (ч.4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»)

Згідно з абз.1-абз.3 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Позивач у позові просить зобов’язати орган Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії та не оскаржує дії, рішення органу Пенсійного фонду України щодо призначення позивачу пенсії за віком.

Також, позивач не оскаржує, зокрема, Протокол 818245 від 05.02.2008, Розпорядження 188063 від 23.07.2012, Розпорядження 188063 від 18.10.2012, Розпорядження 188063 від 04.07.2017, Розпорядження 188063 від 08.11.2017, Рішення 923040188063 від 05.08.2019.

Відповідно до матеріалів справи та наведених рішень органу Пенсійного фонду України складові, які використовуються при розрахунку пенсії позивача, змінились.

Звідси, суд вважає необґрунтованою необхідність використання індивідуального коефіцієнту 1,22 при здійсненні перерахунку пенсії.

Позивач з посиланням на норми права не довів потребу використання станом на день розгляду цієї справи індивідуального коефіцієнту 1,22 при обчисленні пенсії.

Аналогічне застосування норм права відображено у постанові Верховного Суду від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а (провадження №К/9901/16879/18).

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись: ст.19 Конституції України, ст.ст.9, 77, 132, 134, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 20.08.2019.

Суддя О.О. Прасов