Рішення № 83752750, 26.07.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2019
Номер справи
280/2334/19
Номер документу
83752750
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 липня 2019 року 16 год. 00 хв.Справа № 280/2334/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1)

до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДРПОУ 41248629)

про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії на підставі п. 4-5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Постанови № 124 від 20.02.2019 застосувавши показник заробітної плати 4404,35 грн. з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 року по справі № 0840/3492/18; зобов'язати Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію відповідно до п. 4-5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Постанови № 124 від 20.02.2019 застосувавши показник заробітної плати 4404,35 грн. з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 року по справі № 0840/3492/18 з 01.03.2019 та виплатити різницю між фактично призначеною та виплаченою пенсією.

Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 зазначає, що за рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 у справі №0840/3492/18 здійснено перерахунок її пенсії, з урахуванням таких показників: 2190,38 грн. - основний розмір пенсії (3764,40*1,37720*0,42250), де: 3764,40 - це середня заробітна плата за 2014-2016 роки; 1,37720 - це індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії; 0,42250 - це коефіцієнт стажу; 1296,08 грн. - доплата відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за рішенням суду);-170,82 грн. - додаткова пенсії ЧАЕС. Зазначає, що з 01.03.2019 позивач набув право на проведення перерахунку пенсії, відповідно до ч.2 п.4-5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124. Вказує, що об’єднаним управлінням проведено перерахунок основного розміру пенсії позивача з 01.03.2019, проте, без встановлення збільшення до пенсії, відповідно до ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вважає, що їй протиправно та необґрунтовано відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2019. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 22.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/2334/19.

Представник відповідача позов не визнав. У письмовому відзиві на позовну заяву від 19.06.2019 вх. № 24910 посилається на те, що на виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та встановлено позивачу збільшення до пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.06.2018 у розмірі 1296,08 грн. Вказує, що розмір пенсії позивача після проведення перерахунку на підставі ч. 2 п. 4-5 Розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в розмірі 1,17 зменшиться з 3657,28 грн. до 3062,91 грн. Отже, за таких обставин та відповідно до приписів п. 4-5 розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проводити перерахунок пенсії позивача вважає недоцільним, оскільки розмір пенсії не збільшується, а зменшується. Крім того, зазначає, що позивач в своїх розрахунках з 01.03.2019 безпідставно збільшує розмір доплати за рішенням суду, оскільки рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 по справі № 0840/3492/18 йому було встановлено підвищення у розмірі 1296,08 грн., а не 1637,73 грн. Просить у позові відмовити.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 20.02.1995, перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному УПФУ м.Запоріжжя та отримує пенсію за віком, як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 по справі №0840/3492/18, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 та, серед іншого, зобов’язано Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя встановити та виплатити ОСОБА_1 збільшення до пенсії відповідно до п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.06.2018 у розмірі 1296,08 грн. та виплатити суму заборгованості з урахуванням невиплачених сум.

28.03.2019 позивач звернувся до Центрального об’єднаного УПФУ м.Запоріжжя з питання здійснення перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124.

Листом Центрального об’єднаного УПФУ м.Запоріжжя від 16.04.2019 №263/Щ-9 позивача повідомлено про те, що з 01.03.2019 розмір пенсії позивача, який розраховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн. х 1,17 х 1,37720 – коефіцієнт заробітку) складає 3062,91 грн., а саме: 2562,75 грн. – основний розмір пенсії; 329,34 грн. – доплата за понаднормативний стаж згідно рішення суду; 170,82 грн. – додаткова пенсія потерпілим внаслідок ЧАЕС 2 категорії. Оскільки після перерахунку розмір пенсії зменшився, пенсія виплачується у старому розмірі.

Позивач, вважаючи те, що йому протиправно не було проведено з 01.03.2019 перерахунок пенсії відповідно до п.4-3 Закону № 1058-IV та Постанови №1245 від 20.02.2021, звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із статтею 1 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі – Постанова № 124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 постанови №124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 5 постанови №124 визначено Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року; виплату одноразових доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї Постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.

Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-IV (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону №1058-IV за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

Тож, з 01.03.2019 перерахунку підлягають пенсії, для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року, тобто 3 764,40 грн.

З матеріалів справи вбачається, що пенсію позивачу розраховано саме з показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, а саме, 3 764,40 грн., з огляду на що, враховуючи вищенаведені положення, пенсія підлягає перерахунку з 01.03.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Судом встановлено, що наявність у позивача права на здійснення такого перерахунку не заперечується відповідачем. Разом тим, відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії Управління вказує, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 зменшиться з 3 657,28 грн. до 3 062,91 грн., пенсія виплачується у старому розмірі.

При цьому, відповідач посилається на те, що підвищення до пенсії встановлене за рішенням суду у справі №0840/3492/18 у сумі 1296,08 грн., у зв’язку з чим, 01.03.2019 перерахування зазначеної складової не проводилось.

Суд не погоджується з позицією відповідача з огляду на таке.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 у справі №0840/3492/18 встановлено право позивача на отримання збільшення до пенсії, відповідно до п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

При цьому, розглядаючи адміністративну справу №0840/3492/18, суд перш за все дійшов висновку про наявність у позивача права на отримання збільшення до пенсії, відповідно до п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за наявність понаднормативного стажу, при цьому, оскільки на той момент сума такого збільшення складала 1296,08 грн., то відповідно відповідача було зобов’язано встановити саме такий розмір збільшення до пенсії.

Проте, відповідно до положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, надбавка за понаднормативний стаж встановлюється виходячи із суми заробітку.

А відтак, у разі зміни такої складової пенсійних виплат, як сума заробітку, відповідно пенсіонер набуває право і на проведення збільшення пенсії на 1 відсоток за наявність понаднормативного стажу.

Як встановлено з матеріалів справи з 01.03.2019 змінюється сума заробітку з якої розраховується основна частина пенсії ОСОБА_1, у зв’язку з чим з зазначеної дати відповідно позивач набув і право на проведення перерахунку пенсії.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем не доведено правомірність відмови позивачу у проведенні з 01.03.2019 перерахунку у відповідності до вимог п.4-5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Постанови № 124 та її збільшення за понаднормативний стаж.

При цьому, з огляду на дискреційні повноваження Пенсійного фонду щодо розрахунку сум складових пенсії позивача, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов’язання Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до п. 4-5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Постанови № 124 від 20.02.2019 з 01.03.2019 з урахуванням вже проведених виплат.

Позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір”. Оскільки позивачем судовий збір не сплачувався, необхідності в вирішенні питання щодо розподілу судових витрат не має.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, код ЄДРПОУ 41248629) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі п. 4-5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Постанови № 124 від 20.02.2019.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до п. 4-5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Постанови № 124 від 20.02.2019 з 01.03.2019 з урахуванням вже проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 26.07.2019.

Суддя Л.Я. Максименко