Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 54/146-20/38417.02.10 За позовом Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення в особі його
Київської філії
до 1. Національної телекомпанії України
2. Державного комітету телебачення та радіомовлення України
про стягнення 346526,90грн.
Суддя Палій В.В.
Секретар Молочна Н.С.
Представники сторін:
Від позивача Ситнік О.В.- предст. (дов. від 08.09.2009р.)
Від відповідачів 1. Костогризова Г.С.- юрисконсульт І категорії (дов. від 11.01.2010р.),
Курганова А.В.- предст. (дов. від 11.01.2010р.)
2. Лісниченко О.В.- предст. (дов. від 01.10.2009р.), Дімідюк І.В.- предст.
(дов. від 13.05.2009р.
Обставини справи:
Позивач звернувся з позовом до відповідачів та просить суд стягнути з відповідачів 346526,90грн. заборгованості, у зв’язку з невиконанням відповідачами грошового зобов’язання за Державним контрактом №198-42 на виконання державного замовлення на розповсюдження (трансляції) телепрограм, вироблених для державних потреб, на 2007р. від 26.03.2007р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.02.2009р. у справі №54/146, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 18.06.2009р. №54/146 позовні вимоги до Національної телекомпанії України задоволено повністю, у позові до Державного комітету телебачення та радіомовлення України відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 10.11.2009р. у справі №54/146 касаційну скаргу Національної телекомпанії України задоволено, рішення Господарського суду міста Києва від 25.02.2009р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.06.2009р. у справі №54/146 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду м. Києва.
За резолюцією В.о. Голови Господарського суду міста Києва від 18.11.2009р. справу №54/146 передано на новий розгляд судді Палію В.В.
У зв’язку з наведеним, ухвалою від 19.11.2009р. справа прийнята до розгляду суддею Палієм В.В., справі присвоєно номер 54/146-20/384, розгляд справи призначено на 15.12.2009р.
У судовому засіданні 15.12.2009р. представник позивача надав суду письмові пояснення по справі, які витребовувались ухвалою суду, відповідно до яких зазначає, що відповідач не повідомляв позивача про припинення дії Контракту, відповідач до 31.12.2007р. надавав сигнал на обладнання позивача, тобто користувався замовленою послугою у повному обсязі. До пояснень додано розрахунок заборгованості за Державним контрактом №198-42: вересень 2007р. -79246,12грн., жовтень 2007р. -94793,48грн., листопад 2007р. -88029,36грн., грудень 2007р. -84457,97грн.
Представник відповідача-1 надав суду письмові пояснення по справі, з урахування Постанови Вищого господарського суду від 10.11.2009р. у справі №54/146, відповідно до яких зазначає, що Державним контрактом передбачено законне право замовника зменшити обсяг закупівлі послуг залежно від реального фінансування видатків –скоротити строк дії цього договору та зменшити його ціну. При цьому, застосування цих умов безпосередньо пов’язано лише з фактом неналежного бюджетного фінансування видатків на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб. Фактично контракт діяв до 21.09.2007р.
Відповідно до письмових пояснень відповідача-2, останній зазначає, що зобов’язаною особою за Державним контрактом є саме Національна телекомпанія України, а тому майнові вимоги, що випливають з його виконання, повинні заявлятись до Національної телекомпанії України.
З метою ознайомлення із наданими представниками сторін поясненнями, судом оголошено перерву у судовому засіданні 15.12.2009р. до 20.01.2010р.
З метою витребування додаткових доказів по справі, розгляд справи 20.01.2010р. відкладено.
У судовому засіданні 03.02.2010р. представник позивача надав суду довідку за підписом директора та головного бухгалтера позивача про надходження сум від відповідача на виконання умов Державного контракту №198-42. Вказана у довідці сума складає 691244,65грн.
Представник відповідача-1 на вимогу суду надав Звіт про надходження та використання коштів загального фонду за 2007рік.
Представник відповідача-2 надав суду План асигнувань загального фонду бюджету на 2007рік за програмною класифікацією видатків та кредитування державного бюджету 1701150 «Трансляція телерадіопрограм, вироблених для державних потреб», а також письмову інформацію про фінансування НТКУ із загального фонду Державного бюджету України за бюджетною програмою 1701150.
Надані представниками сторін документи долучені судом до матеріалів справи.
У судовому засіданні 03.02.2010р. судом оголошено перерву до 17.02.2010р., з метою виготовлення повного тексту рішення по справі.
Дослідивши матеріали справи, оглянувши оригінали документів, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
в с т а н о в и в :
10.01.2007р. між Національною телекомпанією України (відповідач-1) та Державним комітетом телебачення і радіомовлення України (відповідач-2) укладено Державний контракт на виконання державного замовлення на виробництво і розповсюдження телепрограм на 2007р., за умовами якого відповідач-2 розміщує, а відповідач-1 приймає державне замовлення на виробництво і розповсюдження телепрограм у 2007 р. загальним обсягом мовлення 5535,5 год. на рік.
12.03.2007 р. між відповідачем-1, в якості повіреного, та відповідачем-2, в якості довірителя, укладено договір доручення №167-08 (далі –договір-доручення), відповідно до умов якого повірений зобов’язується від імені і за рахунок довірителя виконати такі юридичні дії, а саме: укласти державний контракт на закупівлю послуг з розповсюдження (трансляції) телепрограм, вироблених для державних потреб у 2007 році.
Згідно з умовами п. 1.2. договору-доручення Державний комітет телебачення і радіомовлення України як Генеральний державний замовник з виробництва і розповсюдження телепрограм делегував Національній телекомпанії України свої повноваження в частині закупівлі для державних потреб послуг з розповсюдження (трансляції) телепрограм в межах компетенції, визначеної цим договором.
Відповідно до п.3.1. договору-доручення повірений зобов’язаний укласти державний контракт відповідно до вимог, що ставляться:
- найменування послуг: розповсюдження (трансляції) телепрограм;
- обсяг послуг: телемовлення обсягом –4008,3 години;
- строки надання послуг: з 1 січня 2007 року до 21 вересня 2007 року;
- вартість послуг: 23000000,00грн.;
- порядок розрахунків: щомісячно, згідно з надходженням коштів від довірителя.
Відповідно до п.3.2.2 договору-доручення повірений зобов’язаний виконати доручення відповідно до вказівок довірителя у строк до 21 вересня 2007 року, а у разі належного бюджетного фінансування зазначених послуг вартістю 31360683,00грн. з обсягом телемовлення 5535,5 годин виконати доручення у строк до 31 грудня 2007 року.
26.03.2007р. між Державним підприємством "Київський радіотелевізійний передавальний центр", в якості виконавця, та Національною телекомпанією України, в якості замовника (відповідач-1) укладено державний контракт №198-42 на виконання державного замовлення на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, вироблених для державних потреб, на 2007 рік, відповідно до умов якого виконавець (позивач), за допомогою технічних засобів, зазначених в додатку № 1 до контракту, надає замовнику (відповідач-1), телекомунікаційні послуги з виконання державного замовлення на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, вироблених для державних потреб, а саме, забезпечує здійснення трансляції телепрограм, а відповідач зобов’язується оплачувати надані послуги в порядку, передбаченому договором.
Згідно Наказу Міністерства транспорту та зв’язку України №751 від 20.07.2006р. «Про реорганізацію підприємств, що входять до складу Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення»Державне підприємство «Київський радіотелевізійний передавальний центр»було реорганізовано шляхом приєднання в якості відокремленого підрозділу (філії) Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Згідно п.2. зазначеного наказу правонаступником Державного підприємства «Київський радіотелевізійний передавальний центр»є Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.
У зв’язку з реорганізацією підприємств Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення з 01.04.2007р. всі права та обов’язки виконавця по контракту перейшли до Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, про що сторонами було укладено додаткову угоду №1 від 06.04.2007р. до контракту.
Повноваження Київської філії представляти інтереси Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення передбачено п.4.1. Положення про Київську філію Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення із змінами від 30.03.2007р.
Згідно п. 1.1 Контракт укладений відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, Постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 р. № 226 “Про порядок формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням”, “Положення про державне замовлення на виробництво і розповсюдження теле - та радіопрограм”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 № 918 і постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2007 р. № 413 “Про затвердження порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для трансляції телерадіопрограм, вироблених для державних потреб”.
Відповідно до умов п.2.1.3 Контракту позивач зобов’язався забезпечити здійснення трансляції телепрограм в повному обсязі до 21 вересня 2007р., а в разі належного фінансування до 31 грудня 2007р. на виконання п.4 Постанови Кабінету міністрів України від 07.03.2007р. №413 «Про затвердження порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для трансляції телерадіопрограм, вироблених для державних потреб».
Згідно п.3.1. ціна Контракту становить 751480,10грн. в тому числі ПДВ, що відповідає вартості 4008,3 годин мовлення, та розраховується на підставі Тарифів, затверджених згідно чинного законодавства, що зазначені у Додатку №1 до Контракту. Джерело фінансування державного замовлення: кошти загального фонду Державного бюджету України, передбачені бюджетною програмою 1701150 «Трансляція телерадіопрограм, вироблених для державних потреб», що надходять від генерального державного замовника –Державного комітету телебачення і радіомовлення України (відповідача-2) на підставі затвердженого ним кошторису та плану асигнувань із загального фонду бюджету на 2007 рік у сумі 751480,10грн., що відповідає 4008,3 годинам мовлення.
Відповідно до п. 3.2 Контракту у разі належного бюджетного фінансування ціна Контракту становить 1037801,10грн., в тому числі ПДВ, що відповідає вартості трансляції 5535,5 годин мовлення, та розраховується на підставі Тарифів, затверджених згідно законодавства, що зазначені у Додатку №1 до Контракту, який підписується уповноваженими представниками сторін і є невід’ємною частиною цього Контракту. Джерело фінансування державного замовлення: кошти загальною фонду Державного бюджету України, передбачені бюджетною програмою 1701150 «Трансляція телерадіопрограм, вироблених для державних потреб», що надходять від Генерального державного замовника –Державного комітету телебачення і радіомовлення України (відповідач-2) на підставі затвердженого ним кошторису та плану асигнувань із загального фонду бюджету на 2007р. у сумі 1037801,10грн., що відповідає 5535,5 годинам мовлення.
Додатком №1 до Державного контракту сторони визначили перелік технічних засобів позивача, задіяних для розповсюдження (трансляції) програм НТКУ та їх вартість в 2007р.
Оплата та порядок розрахунків за Контрактом №198-42 від 26.03.2007р. передбачені у п.п. 4.6, 4.7 Контракту, відповідно до яких оплата наданих послуг здійснюється відповідачем-1 за цінами Додатку №1 з урахуванням фактично відпрацьованого часу та фактично задіяних технічних засобів. Щомісячна оплата здійснюється відповідачем-1 протягом 10 (десяти) банківських днів з дати отримання рахунку, виставленого на підставі узгоджених сторонами Актів шляхом перерахування коштів на поточний рахунок позивача в межах плану асигнувань відповідно до фактично отриманого фінансування.
Відповідач - 1 за умовами Контракту зобов’язався прийняти та своєчасно сплачувати вартість наданих послуг на умовах викладених в Контракті.
Як зазначає позивач у позові, на виконання умов Контракту ним було надано відповідачу-1 телекомунікаційні послуги з розповсюдження (трансляції) телепрограм у період з вересня по грудень 2007 року загалом на суму 346526,90грн., що підтверджується непідписаними зі сторони відповідача актами за період з вересня 2007р. по грудень 2007р. та виставленими рахунками.
Проте, відповідач - 1 надані позивачем телекомунікаційні послуги згідно вищезазначених Актів у вказаний період не оплатив, в зв’язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості в сумі 346526,90грн.
У відзиві на позовну заяву відповідач-1 зазначає, що п.3.1. контракту передбачено, що його ціна становить 751480,10грн., що відповідає вартості трансляції 4008,3 годин мовлення. Позивачем на виконання умов контракту були надані відповідачу-1 телекомунікаційні послуги у період та в обсягах, визначених п.2.1.3 та п.3.1. контракту, які в свою чергу, відповідачем-1 оплачені в повному обсязі, що позивач, зі своєї сторони, не заперечує.
Також, відповідач-1 звертає увагу суду на те, що згідно п.2.1.3. позивач зобов’язався забезпечити здійснення трансляції телепрограм в повному обсязі до 21 вересня 2007р., а в разі належного фінансування до 31 грудня 2007р.
У зв’язку з тим, що відповівдач-1 отримав лист відповідача-2 про зменшення фінансування, внаслідок чого між відповідачем-1 та відповідачем-2 було укладено додаткову угоду №1 від 02.10.2007р. до договору доручення №167-08 від 12.03.2007р., відповідно до умов якої сторони домовились, що загальна вартість послуг складає 20950000,00грн., обсяг телемовлення 3690,77 годин, строки надання послуг з 01.01.2007р. по 31.08.2007р.
На підставі викладеного відповідач-1 надіслав позивачу додаткову угоду №2 до Державного контракту №198-42 від 26.03.2007р., відповідно до умов якої ціна контракту становить 691933,00грн. з ПДВ, що відповідає вартості трансляції 3690,77 годин мовлення.
Проте, позивач дану додаткову угоду №2 до Державного контракту не підписав, обґрунтованої письмової відповіді щодо непідписання відповідачу-1 –не надіслав.
Також, відповідач-1 зазначає, що відповідно до статті 1 Статуту Національна телекомпанія України є державною телерадіокомпанією, відповідно, є неприбутковою організацією. Фінансування відповідача-1 здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Відтак, вина відповідача-1 у несплаті наданих позивачем телекомунікаційних послуг за державним контрактом у період з вересня по грудень 2007 року - відсутня, оскільки відбулося зменшення бюджетного фінансування на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, вироблених для державних потреб на 2007 рік.
Згідно письмових пояснень відповідача-2 у зв’язку зі зменшенням бюджетного фінансування на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, було зменшено ціну послуг з розповсюдження (трансляції) телепрограм, а саме: обсяг послуг - 3690,77 годин телемовлення на суму 20950000,00грн., про що 02.10.2007р. було укладено між відповідачем-2 та відповідачем-1 додаткову угоду №1 до договору-доручення №167-08 від 12.03.2007р. Крім того, відповідно до умов вищезазначеної додаткової угоди відповідач-1 зобов’язався укласти з позивачем додаткову угоду про зміну ціни Контракту №198-42 від 26.03.2007р. та відповідний додаток до зазначеного Контракту.
Відповідач-1 надав суду письмові пояснення по справі, з урахування Постанови Вищого господарського суду від 10.11.2009р. у справі №54/146, відповідно до яких зазначає, що Державним контрактом передбачено законне право замовника зменшити обсяг закупівлі послуг залежно від реального фінансування видатків –скоротити строк дії цього договору та зменшити його ціну. При цьому, застосування цих умов безпосередньо пов’язано лише з фактом неналежного бюджетного фінансування видатків на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб. Фактично контракт діяв до 21.09.2007р.
Відповідно до письмових пояснень відповідача-2, останній зазначає, що зобов’язаною особою за Державним контрактом є саме Національна телекомпанія України, а тому майнові вимоги, що випливають з його виконання, повинні заявлятись до Національної телекомпанії України.
Проаналізувавши докази, наявні в матеріалах справи, пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог в частині, відповідно визнає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Відповідно до умов п.2.1.3 Контракту позивач зобов’язався забезпечити здійснення трансляції телепрограм в повному обсязі до 21 вересня 2007р., а в разі належного фінансування до 31 грудня 2007р. на виконання п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2007р. №413 «Про затвердження порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для трансляції телерадіопрограм, вироблених для державних потреб».
Згідно п.3.1. ціна Контракту становить 751480,10грн. в тому числі ПДВ, що відповідає вартості 4008,3 годин мовлення, та розраховується на підставі Тарифів, затверджених згідно чинного законодавства, що зазначені у Додатку №1 до Контракту. Джерело фінансування державного замовлення: кошти загального фонду Державного бюджету України, передбачені бюджетною програмою 1701150 «Трансляція телерадіопрограм, вироблених для державних потреб», що надходять від генерального державного замовника –Державного комітету телебачення і радіомовлення України (відповідача-2) на підставі затвердженого ним кошторису та плану асигнувань із загального фонду бюджету на 2007 рік у сумі 751480,10грн., що відповідає 4008,3 годинам мовлення.
Відповідно до п. 3.2 Контракту у разі належного бюджетного фінансування ціна Контракту становить 1037801,10грн., в тому числі ПДВ, що відповідає вартості трансляції 5535,5 годин мовлення, та розраховується на підставі Тарифів, затверджених згідно законодавства, що зазначені у Додатку №1 до Контракту, який підписується уповноваженими представниками сторін і є невід’ємною частиною цього Контракту. Джерело фінансування державного замовлення: кошти загальною фонду Державного бюджету України, передбачені бюджетною програмою 1701150 «Трансляція телерадіопрограм, вироблених для державних потреб», що надходять від Генерального державного замовника –Державного комітету телебачення і радіомовлення України (відповідач-2) на підставі затвердженого ним кошторису та плану асигнувань із загального фонду бюджету на 2007р. у сумі 1037801,10грн., що відповідає 5535,5 годинам мовлення.
Відповідно до п.п. 7.1, 7.2. Контракт набуває чинності з дати його підписання сторонами, розповсюджує свою дію на правовідносини між сторонами з 01.01.2007р. і діє до 21.09.2007р. У разі належного бюджетного фінансування в обсягах, зазначених у п.3.2. Контракту, Контракт розповсюджує свою дію на правовідносини між сторонами з 01.01.2007р. і діє до 31.12.2007р.
Отже, безпосередньо умовами Контракту сторони передбачили залежність строку дії цього контракту від належного або неналежного бюджетного фінансування видатків на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб.
Пунктом 4.7.Контракту встановлює здійснення щомісячної оплати відповідачем-1 протягом 10 (десяти) банківських днів з дати отримання рахунку, виставленого на підставі узгоджених сторонами Актів шляхом перерахування коштів на поточний рахунок позивача в межах плану асигнувань відповідно до фактично отриманого фінансування.
Таким чином, здійснення оплати відповідачем-1 наданих позивачем телекомунікаційних послуг згідно Контракту ставиться в залежність від плану асигнувань відповідно до фактично отриманого фінансування.
02.10.2007 р. між відповідачем-2 та відповідачем-1 було укладено Додаткову угоду № 1 до Договору-доручення №167-08 від 12.03.2007р.
У п. 1 зазначеної додаткової угоди визначено, що у зв’язку зі зменшенням бюджетного фінансування на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, вироблених для державних потреб на 2007р. сторони домовились зменшити ціну Контракту та п. 3.1 Договору –доручення викласти в редакції, відповідно до якої: обсяг послуг телемовлення - 3690,77 годин; строки надання послуг –з 1 січня 2007 року до 31 серпня 2007 року, вартість послуг - 20950000,00 грн., порядок розрахунків – щомісячно, згідно з надходженням коштів від довірителя (відповідача –2).
Крім того, відповідно до п.3 вищезазначеної додаткової угоди відповідач-1 зобов’язався укласти з позивачем додаткову угоду про зміну ціни Державного контракту №198-42 від 26.03.2007 р. та відповідний додаток до зазначеного Державного контракту.
В зв’язку з чим, відповідач-1 зазначає, що передав позивачу для підписання додаткову угоду №2 від 02.10.2007р. до Державного контракту №198-42 від 26.03.2007р., відповідно до умов якої ціна контракту становить 691933,00грн. з ПДВ, що відповідає вартості трансляції 3690,77 годин мовлення, проте позивач вказану додаткову угоду не підписав, письмову відмову від підписання –не надіслав.
Отже, причиною виникнення спору у справі стало питання про наявність підстав для стягнення з відповідача-1 вартості наданих у вересні - грудні 2007 року позивачем телекомунікаційних послуг з розповсюдження (трансляції) вироблених для державних потреб телепрограм відповідно до Державного контракту №198-42 від 26.03.2007р.
У пункті 6 Положення про державне замовлення на виробництво і розповсюдження теле- та радіопрограм, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 № 918 (надалі –Положення), зазначено, що вартість розповсюдження теле- та радіопрограм визначається відповідно до затверджених в установленому порядку тарифів і замовленого обсягу мовлення у межах коштів державного бюджету, передбачених на відповідний рік.
Згідно пункту 11 Положення встановлено, що фінансування державного замовлення здійснюється через генерального державного замовника та державних замовників за рахунок коштів державного бюджету.
Фактично позивач та відповідач-1 не досягли згоди щодо внесення відповідних змін до Контракту, зокрема зменшення бюджетного фінансування, а заінтересована сторона (відповідач-1) не передала спір про внесення змін до Державного контракту №198-42 від 26.03.2007 р. на вирішення суду у відповідності до ст.188 Господарського кодексу України.
Згідно з частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 34 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (чинного на момент укладання Державного контракту) істотною умовою договору про закупівлю є можливість зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків.
Зазначені істотні умови договору про державну закупівлю містять інші законодавчі акти, які регулюють відповідні питання після втрати чинності названого закону.
Отже, Державним контрактом передбачено законне право замовника зменшити обсяг закупівлі послуг залежно від реального фінансування видатків - скоротити строк дії цього договору (до 21.09.2007) та зменшити його ціну. При цьому, застосування цих умов безпосередньо пов'язано лише з фактом неналежного бюджетного фінансування видатків на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб.
З матеріалів справи вбачається, що видатки з державного бюджету на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб у 2007 році надходили не в повному обсязі. Про наведене свідчать обставини, пов'язані з укладанням відповідачем-2 (Держкомтелерадіо України) та відповідачем-1 (Національною телекомпанією України) додаткової угоди №1 від 02.10.2007 р. до Договору доручення №167-08 від 12.03.2007 р., а також поданий відповідачем-1 в судовому засіданні Звіт про надходження та використання коштів загального фонду за 2007 р. (копія знаходиться в матеріалах справи). Зокрема, дані, зазначені у названому звіті підтверджують, що видатки з державного бюджету на трансляцію телерадіопрограм, вироблених для державних потреб у 2007 році були затверджені на рік у сумі 20 950 000,00 грн., надійшло коштів за звітний період – 20943 581,01 грн. та стільки ж становили фактичні видатки.
Відповідно до Плану асигнувань із загального фонду бюджету на 2007р. Національної телекомпанії України за бюджетною програмою 1701150 «Трансляція телерадіопрограм, вироблених для державних потреб у 2007 році», який наданий відповідачем-2, було затверджено кошторис асигнувань на суму 23000000грн., фактично профінансовано – 20950 000,00грн. (з них повернуто до Державного бюджету у 2007році –6418,99грн.). Таким чином, надходження коштів за звітний період склало 20943581,01грн.
Відповідач-1 у поясненнях зазначає, що у зв’язку зі зменшенням бюджетного фінансування на виконання умов Додаткової угоди № 1 до Договору-доручення №167-08 від 12.03.2007р. відповідач-1 направив позивачу для підписання Додаткову угоду №2 від 02.10.2007 р. до Державного контракту №198-42 від 26.03.2007р. про зменшення вартості послуг за Державним контрактом.
Проте, доказів направлення позивачу додаткової угоди для підписання матеріали справи не містять. У письмових поясненнях представник позивача заперечив проти факту отримання від відповідача повідомлень про недофінансування та додаткової угоди для підписання.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).
Суд звертає увагу, що згідно п. 2.2.1 Державного контракту Замовник (відповідач-1) був зобов’язаний виконувати розподіл фактичних обсягів послуг за даним контрактом у строк не пізніше 16 числа наступного за завітним місяця для складання Актів здавання –приймання послуг в межах обсягів, забезпечених бюджетними асигнуваннями.
Крім того, згідно п. 4.2 Державного контракту виконавець (позивач) щомісячно, протягом 2 робочих днів з дати надання замовником (відповідачем - 1) розподілу фактичних обсягів послуг за даним контрактом складає Акти виконання за надані послуги і зведення на оплату за підсумками роботи Технічних засобів з урахуванням п. 2.2.1 цього Контракту, після чого направляє рахунок, Акти і зведення замовнику.
Суд звертає увагу, що згідно п.4.7. Контракту щомісячна оплата здійснюється замовником (відповідачем - 1) протягом 10 (десяти) банківських днів з дати отримання рахунку, виставленого на підставі узгоджених сторонами Актів шляхом перерахування коштів на поточний рахунок виконавця послуг (позивача) в межах плану асигнувань відповідно до фактично отриманого фінансування.
Судом встановлено, що фактично відповідачем-1 за період вересень - грудень 2007р. розподіл фактичних обсягів послуг в межах обсягів, забезпечених бюджетними асигнуваннями, не надавався у зв’язку зі зменшенням бюджетного фінансування на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, вироблених для державних потреб на 2007р. Таким чином, у позивача відповідно до п. 4.2 Державного контракту були відсутні підстави для складання Актів виконання за надані послуги і зведень на оплату за підсумками роботи Технічних засобів, а відповідно, відсутні і підстави для надання відповідачу-1 у період з 21.09.2007р. по 31.12.2007р. телекомунікаційних послуг.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що надання позивачем відповідачу-1 телекомунікаційних послуг з 21.09.2007р. по 31.12.2007р. включно було здійснено позивачем з порушенням п.п. 2.2.1, 4.2 Державного контракту, а отже на власний розсуд і ризик останнього.
Суд також звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача до відповідача-1, щодо надання останнім інформації про наявність бюджетного фінансування на розповсюдження (трансляцію) телепрограм, вироблених для державних потреб на 2007 р. на період з 21.09.2007р. по 31.12.2007р., з метою уникнення настання негативних наслідків у вигляді неотриманого прибутку за надані телекомунікаційні послуги.
Нездійснення відповідачем-1 повідомлення позивача про недофінансування та не підписання сторонами додаткової угоди до Державного контракту, не є підставою для стягнення з відповідача-1 коштів понад загальну вартість замовлених за Державним контрактом послуг (з урахуванням того, що такий обсяг послуг визначається у Контракті «належним» або «неналежним»фінансуванням. При цьому докази «належного»фінансування у матеріалах справи відсутні).
Оскільки умовами п.п. 7.1, 7.2. Контракту встановлено дію контракту на правовідносини між сторонами до 21.09.2007р., а лише у разі належного бюджетного фінансування - до 31.12.2007р., а також приймаючи до уваги, що матеріали справи містять докази зменшення бюджетного фінансування, суд дійшов висновку, що Державний контракт №198-42 від 26.03.2007р. припинив свою дію на правовідносини між позивачем та відповідачем-1 –21.09.2007р.
У той же час суд враховує, що на момент звернення позивача з позовом до суду, відповідачем-1 не сплачено борг, який виник у межах дії Державного контракту (до 21.09.2007р.) у розмірі 60 235,45грн. (ціна Контракту згідно з п. 3.1 договору 751480,10грн. з ПДВ –691 244,65грн. фактично перерахованих коштів відповідачем-1 на виконання умов Державного контракту згідно довідки позивача = 60235,45грн. заборгованості)
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача-1 заборгованості в сумі 346526,90грн. за надані телекомунікаційні послуги підлягають задоволенню частково, в межах строку дії Державного контракту (до 21.09.2007р.) у розмірі 60235,45грн. В іншій частині, у задоволенні позовних вимог, пред’явлених позивачем до відповідача-1, суд відмовляє.
Суд вважає необґрунтованими та безпідставними позовні вимоги, пред’явлені до відповідача-2 з огляду на наступне.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Державний контракт №198-42 від 26.03.2007р. укладений між позивачем та відповідачем-1.
Умовами контракту обов’язок замовлення, прийняття та оплати за надані позивачем телекомунікаційні послуги покладено на відповідача-1.
Проаналізувавши умови контракту №198-42 від 26.03.2007р. суд встановив, що оскільки відповідач-2 не є стороною цього контракту, не виступає в якості третьої особи чи гаранту, а відтак, невиконання відповідачем-1 своїх зобов’язань за контрактом по сплаті телекомунікаційних послуг не породжує наслідку виникнення зобов’язання відповідача-2 по оплаті таких послуг.
За наведених обставин, у задоволенні позовних вимог до відповідача-2 суд відмовляє.
Відповідно до п. 38 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»позивач звільнений від сплати державного мито як виконавець державного замовлення, який звернувся до суду з позовом, що пов'язаний із неналежним виконанням відповідачем зобов’язання за державним контрактом.
Відповідно, розмір витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, пов’язаного з розглядом господарської справи, для позивача обчислюється з нульовою ставкою.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до суду з позовом, у зв’язку з неналежним виконанням відповідачами умов державного контракту, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача-1 в доход Державного бюджету України, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги, пред’явлені до Національної телекомпанії України, задовольнити частково.
2. Стягнути з Національної телекомпанії України (04112, м. Київ, вул. Мельникова, 12, код ЄДРПОУ 23152907) на користь Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення в особі його Київської філії (04112, м. Київ, вул. Дорогожицька, 10, код ЄДРПОУ 01190043) 60235,45грн. заборгованості.
3. Стягнути з Національної телекомпанії України (04112, м. Київ, вул. Мельникова, 12, код ЄДРПОУ 23152907) в доход Державного бюджету України 602,35грн. –державного мита, 20,51грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
5. В іншій частині позовних вимог, пред’явлених до Національної телекомпанії України –відмовити.
6. У позові до Державного комітету телебачення та радіомовлення України –відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня прийняття.
Суддя В.В. Палій