
20.08.2019
Справа № 482/1581/19
Номер провадження 3/482/810/2019
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20 серпня 2019 року м. Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Баранкевич В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 126 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
В С Т А Н О В И В:
До Новоодеського районного суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП гр. ОСОБА_1 .
Як викладено у протоколі серії БД № 283350 від 13.08.2019 року, « 13.08.2019 року о 15.10 год. на а/д Н-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 147 км., водій ОСОБА_1 керував т/з «ВАЗ», д.н.з. НОМЕР_1 , відносно якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом постановою органу 34992415, виконавче провадження 29281891 від 20.10.2011 р., чим порушив вимоги ст.. 15 Закону України «Про дорожній рух»».
Відповідно вимогам п.2 ст. 278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дату і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Тобто, предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Однак, як вбачається з протоколу серії БД № 283350 від 13.08.2019 року, складеного у відношенні ОСОБА_1 , в ньому не зазначений пункт Правил дорожнього руху, який було ним порушено вчиненим адміністративним правопорушенням, в повній мірі не відображена суть вчиненого адміністративного правопорушення, зокрема не вказано назву органу (установи) яким прийнято рішення (постанову) щодо обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами та строк дії даного обмеження.
На підставі п.15 глави 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС № 1376 від 06.11.2015, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення, зокрема документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення.
Як вбачається, додана до адміністративного протоколу копія постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами ВП № 29281891 від 18.04.2019 року, не підписана начальником відділу Новоодеського РВ ДВС ГТУЮ у Миколаївській області, відсутня гербова печатка вказаного державного органу, відповідно, вищевказана копія документу не завірена належним чином та не надані відомості про обізнаність ОСОБА_1 про наявність вказаної постанови.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення містить розбіжності у номері постанови державного виконався, оскільки згідно протоколу серії БД № 283350 від 13.08.2019 року, постанову виконавчого органу зазначено як 34992415, тоді як долучена до матеріалів копія постанови держвиконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами містить номер 29281891.
Згідно зі ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відтак, суд звертає увагу, що кваліфікуючою ознакою правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.3 ст.126 КУпАП є керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно ч.2 ст.251 КУпАП, обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені за ч.3ст.126 КУпАП, обов`язково мають містити належним чином засвідчену уповноваженою на те посадовою особою Відділу державної виконавчої служби копію документу, яким відносно особи, що притягається до адміністративної відповідальності, застосовано відповідне обмеження.
Також мають бути долучені документи, які б підтверджували обізнаність особою, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про застосування відносно неї відповідного обмеження.
Таким чином, оскільки складений уповноваженою особою протокол містить здебільшого абстрактні відомості, що не підтверджені належними доказами, то у такому вигляді через його істотні недоліки протокол не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обґрунтовані сумніви.
Вищевикладені обставини унеможливлюють додержання судом вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи і порушують права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дають суду можливості з`ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд розглядає саме протокол про адміністративне правопорушення і матеріали справи в межах цього протоколу.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ№11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
За вказаних обставин суд позбавлений можливості об`єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 по суті, у зв`язку з чим протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами до нього підлягає поверненню до Управління патрульної поліції в Миколаївській області, для належного дооформлення і усунення вищевказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись : ст. ст. 256, 268, 278, 283 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївській області для належного оформлення.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: В.О. Баранкевич