Рішення № 83732146, 19.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.08.2019
Номер справи
826/9500/18
Номер документу
83732146
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 серпня 2019 року № 826/9500/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі

головуючої судді - Добрівської Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

з позовом ОСОБА_1

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.05.2018:

- №0000061304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за період 2011 рік, 2014 рік та 2015 рік в сумі 20010319,78 грн та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5002579,95 грн;

- №0000071304, яким до позивача на підставі п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 та п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2011 рік та 2014 рік, в наслідок чого застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 340,00 грн;

- №0000081304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «військовий збір» у сумі 1467648,42 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 366912,11 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної перевірки контролюючий орган дійшов помилкового висновку про наявність в діяльності позивача порушень податкового законодавства, відтак відповідач не мав підстав для прийняття оскаржуваних повідомлень-рішень. Позивач зазначає, що висновки акта перевірки суперечать чинному законодавству, оскільки для перевірки період з 1998 року по 2010 рік та 2012 рік використовувалася по суті тільки інформація центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДФС України. Вказана Центральна база даних містить інформацію про сплачену суму податку та відповідно інформацію про оподатковані доходи. Вона не містить інформації про доходи платника податку до 1998 року та майже не містить доходи, які не включаються до бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб за період, починаючи з 1998 року. На думку позивача, висновки перевірки фактично ґрунтуються на припущенні, що доходи, які платник податків не отримував у 2011 році, 2014 році та 2015 році було отримано ним саме в цих роках, не задекларовано або не зазначено в поданій податковій декларації. Також, позивачем зазначено, що більша частина документів, які підтверджують правильність нарахування та сплати податків за всі роки, що відповідно до наказу відповідача підлягали перевірці, об`єктивно не могла бути надана платником податків, адже ані платник податків, ані інші особи, в яких ці документи могли б перебувати, не зберігали і не були зобов`язані зберігати документи довше трьох років. Крім того, відповідач у порушення вимог чинного податкового законодавства провів податкову перевірку, предмет якої вже охоплювався під час перевірки платника податків на підставі вказаного наказу відповідача від 18.01.2018 №23 та ухвали Печерського районного суду міста Києва від 03.08.2017 у справі №757/44914/17-к в межах кримінального провадження. У акті хоча й зазначено в якості документів, які охоплено перевіркою, висновки Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, але не проаналізовано та не прийнято їх до уваги. В результаті всіх зазначених перевірок вказаних декларацій платника податків (у тому числі за 2011-2015 роки) контролюючими органами жодних невідповідностей, недостовірності відомостей чи ознак правопорушень тощо не було виявлено. Окрім цього, позивач зауважив, що позитивні результати вказаних перевірок обумовлювали обґрунтовані сумніви платника податків у необхідності чи доцільності вжиття додаткових заходів щодо зберігання будь-яких документів понад строки давності, встановлені ст.102 Податкового кодексу України. На думку позивача, навіть за наявності підстав для проведення перевірки позивача контролюючим органом, така перевірка не може охоплювати період раніше 01.01.2014. Позивачем частково підтверджуються його доходи та майновий стан у відповідні роки та надані до перевірки. Таким чином, документи підтверджують наявність у платника податків значної частини його доходів вже в ці періоди, що надало йому можливість в наступні періоди здійснити, в тому числі, вкладення на рахунки в банках та інших фінансових установах, робити внески до статутних фондів господарських товариств, здійснювати фінансові зобов`язання тощо. Цим також спростовуються припущення перевірки «документальне підтвердження доходів платником податків до перевірки не надано» (стосовно 2011 року, 2014 та 2015 років) та «враховуючи відсутність документів, грошові активи вважаються набутими у 2015 році» в частині отримання, на думку контролюючого органу, більшої частини доходів саме в ці роки. Контролюючим органом зроблено неправильний та такий, що не ґрунтується на вимогах податкового законодавства, висновок про порушення платником податків вимог п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України, яке, полягало в не включенні суми 610374,20 грн (2011 рік) та 2005398,99 грн (2014 рік) до загального річного оподаткованого доходу, не поданні податкової декларації про майновий стан і доходи за 2011 рік, 2014 рік та не сплаті податку на доходи фізичних осіб. Сума різниці між отриманим у 2015 році доходом та загальною сумою коштів на рахунках у банках та інших фінансових установах, вкладених у звітному році, внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації, внесених у звітному році та фінансових зобов`язань було отримано у вигляді доходу в період до 2015 року. Таким чином, контролюючим органом зроблено неправильний та такий, що не ґрунтується на вимогах податкового законодавства, висновок про порушення платником податків вимог п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168 Податкового кодексу України, яке полягало в заниженні суми загального річного оподаткованого доходу у розмірі 97843227,75 грн. та не сплаті податку на доходи фізичних осіб. Також, на думку позивача, сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) нарахована незаконно та необґрунтовано.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки податкові повідомлення-рішення прийнято правомірно та у відповідності із вимогами законодавства в результаті виявлених під час перевірки порушень. Оскільки, перевіркою дотримання встановленого порядку подання податкових декларацій встановлено, що в порушення п.49.1, п.49.2, п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.п.168.1.3 п.168.3 ст.168, п.п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України, ОСОБА_1 не подано податкові декларації про майновий стан і доходи за 2011 рік та 2014 рік. Згідно з п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України ставка податку становить у 2011 році - 15 (17) відс. бази оподаткування, у 2014 - 15 (17) відс., у 2015 - 15 (20) відс., якщо загальна сума доходів, отриманих платником податку у звітному податковому періоді перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, затвердженої законом на 1 січня звітного податкового року, а саме: у 2011 році - 9410,00 грн, у 2012 році - 10730,00 грн, у 2013 році - 11470,00 грн, у 2014 році - 12180,00 грн, у 2015 році - 12180,00 грн. Отже, згідно розрахунку податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, яке підлягає сплаті до бюджету: зв 2011 рік на суму 102894,34 грн, за 2014 рік на суму 341890,91 грн, за 2015 рік на суму 19565534,53 грн. Одночасно, сума доходу за 2015 рік є об`єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відс. від об`єкта оподаткування (п.161 підрозділу 10 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.06.2018 відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та визначено дату підготовчого засідання.

В підготовчому засіданні 17.12.2018 судом постановлено ухвалу про закінчення підготовчого засідання та призначено до розгляду в судовому засіданні.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, наполягаючи при цьому на відсутності правових підстав для призначення і проведення перевірки, а також численних порушень вимог податкового законодавства при її проведенні.

Одночасно представник позивача наголошував на необхідності зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/7084/18, оскільки оскаржувані в рамках адміністративної справи №826/9500/18 податкові повідомленні-рішення прийняті за результатами перевірки, законність проведення якої оскаржується в адміністративній справі №826/7084/18.

Представник відповідача проти позову заперечував і просив відмовити у його задоволенні, наполягаючи на правомірності дій контролюючого органу під час перевірки, на її законності, а також на обґрунтованості висновків перевіряючих, на підставі яких прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

За результатами розгляду в судовому засіданні клопотання представника позивача ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2019 провадження у справі №826/9500/18 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №826/7084/18.

На підставі клопотання представника позивача, ухвалою суду від 22.05.2019 поновлено провадження у справі і призначено судове засідання.

На підставі ч.9 ст.209 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи продовжено у порядку письмового провадження.

Заслухавши доводи представників сторін, ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи і не спростовується сторонами, відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, ОСОБА_1 за період з 01.01.1998 по 31.12.2016, за результатами якої складено акт від 04.04.2018 за №3/99-99-13-04-01/ НОМЕР_1 .

В ході перевірки було встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства, зокрема:

- п.49.1, п.49.2, п.п.49.18.4 п.49.18 ст.49, п.п.168.1.3 п.168.3 ст.168, п.п.176.1 «в» п.176.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України, а саме: не подано податкові декларації про майновий стан і доходи за 2011 та 2014 роки;

- п.3.1 ст.3, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.п.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», п.п.168.2.1 п.168.2, п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено податкові зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 24010319,78 грн, в тому числі за 2011 рік у сумі 102894,34 грн, за 2014 рік у сумі 341890,91 грн та за 2015 рік у сумі 19565534,53 грн;

- п. 161 підрозділу 10 розділу XIX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України, у результаті чого занижено податкові зобов`язання з військового збору у сумі 1467648,42 грн, в тому числі за 2015 рік у сумі 1467648,42 грн.

Такий висновок контролюючим органом зроблено, у зв`язку з наявністю позитивного залишку іноземної валюти у сумі 193380,18 євро, що у перерахунку на національну валюту України за курсом НБУ на 31.12.2011 (1029,8053 EUR) становить 1991439,34 грн, невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із здійсненням вкладу на банківські рахунки, а також вчинення фінансових зобов`язань, з наявною податковою інформацією про доходи, одержані протягом 2011 року, становить 610374,20 грн (2601813,54 грн - 1991439,34 грн). Також, позитивної різниці між сумою одержаних доходів та вартістю статків 2013 року у сумі 3077493,20 грн невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із внесенням внесків до статутного капіталу товариства, здійсненням фінансових зобов`язань та придбанням майна, з наявною податковою інформацією про одержані доходи за 2014 рік становить 456695,08 грн (3077493,20 грн + 152963,76 грн + 412,96 грн + 960000,00 грн - 5410166,00 грн - 277399,00 грн - 960000,00 грн). Крім того, у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік занижено суму загального річного оподатковуваного доходу у розмірі 97843227,75 грн, оскільки платником податків до перевірки не надано документального підтвердження доходів, які надали можливість внесення внесків до статутного капіталу товариства, набуття у власність грошових активів, цінного рухомого майна та вчиненням фінансових зобов`язань в загальній сумі 97843227,75 грн, платником податків до перевірки не надано.

Висновки відповідача мотивовані наступним:

1) за 2011 рік платником податків ОСОБА_1 отримано доходи у вигляді заробітної плати (відомості ЦБД ДРФО) на суму 47654,50 грн, від відчуження та нерухомого майна на суму 665981,00 грн та у вигляді дивідендів у сумі 378360,00 грн (відомості декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2011 рік). Відповідно до декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2011 рік ОСОБА_1 у розділі V «Відомості про вклади у банках, цінні папери та інші активи» зазначено суму коштів на рахунках у банках та інших фінансових установах, у розмірі 4002890,00 грн, в тому числі вкладених у звітному році у сумі 4002890,00 грн. Згідно декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2011 рік ОСОБА_1 у розділі VI «Відомості про фінансові зобов`язання» зазначено відомості про фінансові зобов`язання у розмірі 242489,00 грн, в тому числі: утримання зазначеного у розділах III-V майна у сумі 56870,00 грн, погашення основної суми позики (кредиту) у сумі 14377,00 грн та погашення суми процентів за позикою (кредитом) у сумі 171242,00 грн. Невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із здійсненням вкладу банківські рахунки, а також вчинення фінансових зобов`язань, з наявною податковою інформацією про доходи, одержані протягом 2011 року, з урахуванням сум доходів, отриманих у період з 1998 по 2010 роки включно, становить 2601813,54 грн (551569,96 грн + 47654,50 грн + 665981,00 грн + 378360,00 грн - 4002890,00 грн - 242489,00 грн). Враховуючі наявність позитивного залишку іноземної валюти у сумі 193380,18 євро, що у перерахунку на національну валюту України за курсом НБУ на 31.12.2011 (1029,8053 EUR) становить 1991439,34 грн, невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із здійсненням вкладу на банківські рахунки, а також вчинення фінансових зобов`язань, з наявною податковою інформацією про доходи, одержані протягом 2011 року, становить 610374,20 грн (2601813,54 грн - 1991439,34 грн). Платником податків ОСОБА_1 суму доходу в розмірі 610374,20 грн до складу загального річного оподатковуваного доходу не включено, податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2011 рік не подано, податок на доходи фізичних осіб не сплачено. Документальне підтвердження доходів, які надали можливість здійснення на рахунки у банках та інших фінансових установах та вчинити фінансові зобов`язання, в загальній сумі 610374,20 грн, платником податків до перевірки не надано. Позитивний залишок грошових активів на кінець 2011 року з урахуванням позитивного залишку на кінець 2010 року становить: 1000000,00 євро (сума коштів, внесена на депозитний рахунок до ПАТ «Альфа-Банк» у 2008 році).

2) за 2014 рік платником податків ОСОБА_1 отримано доходи у вигляді заробітної плати (відомості ЦБД ДРФО) на суму 152963,76 грн, відсотків за депозитним договором в установі банку ПАТ «Альфа-Банк» на суму 412,96 грн та 4,65 євро, а також доходи від продажу рухомого майна на суму 960000,00 грн. Згідно з відомостями декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2014 рік ОСОБА_1 у розділі V «Відомості про вклади у банках, цінні папери та інші активи» задекларовано розмір внесків до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації у розмірі 6264449,00 грн, в тому числі внесених у звітному році у сумі 5310418,00 грн. Враховуючи дані декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2013 рік, в якій суму внесків до статутного капіталу відображено у розмірі 854283,00 грн та дані декларації за 2014 рік, де сума внеску до статутного капіталу становить 6264449,00 грн, в |ході перевірки враховано розмір внеску до статутного капіталу за 2014 рік у сумі 5410166,00 грн (6264449,00 грн - 854 283,00 грн). Згідно з даними декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2014 рік ОСОБА_1 у розділі VI «Відомості про фінансові зобов`язання» зазначено відомості про фінансові зобов`язання у розмірі 277399,00 грн, в тому числі: погашення основної суми позики (кредиту) сумі 37759,00 грн та погашення суми процентів за позикою (кредитом) у сумі 239640,00 грн. Крім того, згідно з даними НАІС ДДАІ МВС України, встановлено набуття ОСОБА_1 легкового автомобіля LEXUS LX 570, 2012 року випуску, вартість автомобіля зазначена ОСОБА_2 в електронній декларації за 2015 рік і становить 960000,00 грн. З урахуванням позитивної різниці між сумою одержаних доходів та вартістю статків 2013 року у сумі 3077493,20 грн невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із внесенням внесків до статутного капіталу товариства, здійсненням фінансових зобов`язань та придбанням майна, з наявною податковою інформацією про одержані доходи за 2014 рік становить 456695,08 грн (3077493,20 грн + 152963,76 грн + 412,96 грн + 960000,00 грн - 5410166,00 грн - 277399,00 грн - 960000,00 грн). Враховуючи наявність залишку іноземної валюти у сумі 28606,56 доларів США, що у перерахунку на національну валюту України за курсом НБУ на 31.12.2014 (1576,8556) становить 451084,14 грн, а також у сумі 11,02 євро (6,37 євро + 4,65 євро), що у перерахунку на національну валюту України за курсом НБУ на 31.12.2014 (1923,2908) становить 211,95 грн невідповідність ходів ОСОБА_1 , пов`язаних із здійсненням вкладу на банківські рахунки, також вчинення фінансових зобов`язань, з наявною податковою інформацією про доходи, одержані протягом 2011 року, становить 2005398,99 грн. (2456695,08 грн - 451084,14 грн - 211,95 грн). Платником податків ОСОБА_2 суму доходу в розмірі 2005398,99 грн до кладу загального річного оподатковуваного доходу не включено, податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2014 рік не подано, податок на доходи фізичних осіб не сплачено. Документальне підтвердження доходів, які надали можливість внесення внесків до статутного капіталу товариства, вчинення фінансових зобов`язань та придбання майна в загальній сумі 2005398,99 грн, платником податків до перевірки не надано. Позитивний залишок грошових активів на кінець 2014 року з урахуванням позитивного залишку на кінець 2013 року становить: 1000000,00 євро (сума коштів, внесена на депозитний рахунок до АТ «Альфа-Банк» у 2008 році).

3) згідно з відомостями електронної декларації за 2015 рік платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 зазначені наступні доходи: заробітна плата 70955,00 грн; проценти банку 458,00 грн; надання майна в оренду 200000,00 грн; компенсація для оренди житла 167900,00 грн. Відповідно до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік ОСОБА_1 задекларовано доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу у розмірі 271412,84 грн, в тому числі: дохід нарахований у формі заробітної плати - 70954,84 грн, від надання майна в оренду 200000,00 грн та інші доходи - 458,00 грн. Згідно з наявною податковою інформацією ЦБД ДРФО фізична особа - платник податку ОСОБА_1 у 2015 році отримав дохід у вигляді заробітної плати у розмірі 70954,84 грн, а дохід від надання майна в оренду від ТОВ «Новини 24 години» було нараховано у 2015 у сумі 200000,00 грн, а виплачено у 2016 році. В ході проведення перевірки дохід від надання майна в оренду у розмірі 200000,0 грн задекларований ОСОБА_1 у 2015 році, враховано у складі отриманого доходу платника податків за 2016 рік за фактом виплати такого доходу. За 2015 рік платником податків ОСОБА_1 отримано доходи у вигляді заробітної плати (відомості ЦБД ДРФО) на суму 70954,84 грн, відсотків за депозитним договором в установі банку ПАТ «Альфа-Банк» на суму 486,13 грн та 4,32 євро. В електронній декларації за 2015 рік станом на 31.12.2015 ОСОБА_1 зазначено нерухоме майно, а саме: квартира загальною площею 170,6 кв.м. (лата набуття 14.12.2006) (підпункт 1.5.1 акта перевірки); рухоме майно - транспортний засіб, а саме: легковий автомобіль LEXUS LX 570, 2012 року випуску, дата набуття 05.07.2014; вартість на дату набуття у власність становить 960000,0 грн (пункт 1.5.2 акта перевірки); цінне рухоме майно відмінне від транспортних засобів на суму 25158338,00 грн (пункт 1.5.3 акта перевірки). Крім того, в електронній декларації за 2015 рік ОСОБА_1 зазначено корпоративні права у загальній сумі 11003621,00 грн, в тому числі 11003430,00 грн (ТОВ «Новини 24 години») та 191,00 грн (ТОВ «Креатів»). В ході перевірки, для визначення об`єкту оподаткування, вартість набутих ОСОБА_1 корпоративних прав у 2015 році визначено у розмірі 4739172,00 грн (11003621,00 грн - 854283,00 грн (2013 рік) - 5410166,0 грн (2014 рік)). Також, в електронній декларації за 2015 рік ОСОБА_1 зазначено фінансові зобов`язання у загальній сумі 535098,0 грн, в тому числі: розмір оплачених коштів в рахунок основної суми позики (кредиту) 72836,00 грн та розмір сплачених коштів в рахунок процентів за позикою (кредитом) 462262,00 грн. Також, в електронній декларації за 2015 рік ОСОБА_1 зазначено грошові активи: готівкові кошти: 18500000,00 грн; 2000000 доларів США; 1000000 євро. Кошти, розміщені на банківських рахунках: 10840,00 грн (ПАТ «Альфа-Банк»); кошти, позичені третім особам: 970000,00 грн (ТОВ «Новини 24 години»). Відповідно до наданих ОСОБА_3 первинних документів (квитанція від 03.04.2008 №11758 ЗАТ «Альфа-Банк» відділення «Харківське») встановлено походження грошових коштів на суму 1000000,00 євро як внесених 03.04.2008 на депозитний рахунок (угода ДФЛ-021276/01). У зв`язку з тим, що платником податків не надано документів щодо періоду отримання інших грошових активів, провести перерахунок зазначених валютних цінностей у національну валюту України за курсом Національного банку України за відповідні періоди їх одержання (внесення) неможливо. Таким чином, враховуючи відсутність документів, грошові активи (вважаються набутими у 2015 році. Перерахунок валютних коштів у національну валюту України за курсом Національного банку України здійснено на кінець звітного періоду, а саме: на 31.12.2015 (USD - 2400,0667): готівкові кошти 2000000 доларів США що по курсу НБУ станом на 31.12.2015 складає 48001334,00 грн. Всього вартість грошових активів у перерахунку на національну валюту України за офіційним курсом НБУ станом на 31.12.2015 становить 67482174,00 грн (18500000,00 грн + 48001334,00 грн + 10840,00 грн + 970000,00 грн). Невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із внесення внесків до статутного капіталу товариства, набуттям у власність грошових активів, цінного рухомого майна та вчиненням фінансових зобов`язань, з наявною податковою інформацією про одержані доходи за 2015 рік становить 97843341,03 грн (70954,84 грн + 486,13 грн - 25158338,00 грн - 4739172,00 грн - 535098,00 грн - 67482174,00 грн). Враховуючи наявність залишку іноземної валюти у сумі 4,32 євро, що перерахунку на національну валюту України за курсом НБУ на 31.12.2015 (EUR - 2622,3129) становить 113,28 грн невідповідність доходів ОСОБА_1 , пов`язаних із здійсненням вкладу на банківські рахунки, а також вчинення фінансових зобов`язань, з наявною податковою інформацією про доходи, одержані протягом 2015 року, становить 97843227,75 грн (97843341,03 грн - 13,28 грн). Однак, платником податків ОСОБА_1 у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік занижено суму загального річного оподатковуваного доходу у розмірі 97843227,75 грн. Документальне підтвердження доходів, які надали можливість внесення внесків до статутного капіталу товариства, набуття у власність грошових активів, цінного рухомого майна та вчиненням фінансових зобов`язань в загальній сумі 97843227,75 грн, платником податків до перевірки не надано.

Зазначену інформацію про наявність у фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 у власності рухомого та нерухомого майна отримано згідно з відомостями інформаційних баз даних органів ДФС України, даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотеки, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, НАІС ДДАІ МВС України та іншої податкової інформації, наявної в контрольованому органі, зокрема декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власності ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із актом перевірки, позивачем подано заперечення.

Листом від 18.05.2018 за №7198/м/99-99-13-04-01-14 відповідачем зазначено, що за наслідками розгляду заперечення платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 на акт перевірки висновки акта залишаються без змін.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 18.05.2018:

- №0000061304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за період 2011 рік, 2014 рік та 2015 рік в сумі 20010319,78 грн та нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5002579,95 грн;

- №0000071304, яким до позивача на підставі п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 та п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України, за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2011 рік та 2014 рік, в наслідок чого застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 340,00 грн;

- №0000081304, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «військовий збір» у сумі 1467648,42 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 366912,11 грн.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи доводи позивача та заперечення відповідача, суд бере до уваги наступне.

Як було встановлено судом, підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слугували висновки контролюючого органу, закріплені в акті перевірки від 04.04.2018 за №3/99-99-13-04-01/ НОМЕР_1 .

При цьому, підставою для проведення перевірки визначено наказ «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 » від 22.03.2018 за №153.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, не погоджуючись з даним наказом і наполягаючи на протиправності дій ДФС України щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ОСОБА_1 звернувся до суду із відповідним позовом.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.12.2018 у справі №826/7084/18 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2019 у справі №826/7084/18 апеляційна скарга ОСОБА_1 - задоволено частково, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.2018 - скасувати в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 до ДФС України про скасування наказу №153 від 22.03.2018 і прийнято нову постанову в цій частині, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про скасування наказу №153 від 22.03.2018 задоволено; скасовано наказ Державної фіскальної служби України від 22.03.2018 №153 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків фізичної особи - ОСОБА_1 ».

Постанова апеляційного суду набрала законної сили 13.05.2019.

Згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини, які були встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Як неодноразово зазначалось Верховним Судом (постанова від 16.01.2018 у справі 826/442/13-а, постанова від 31.07.2018 у справі №804/2283/16, постанова від 05.03.2019 у справі №818/3887/15) акт перевірки, отриманий в результаті перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою ст.74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом.

Перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій податковим органом як суб`єктом владних повноважень, який зобов`язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками незаконної перевірки на підставі акта перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню.

Встановлена у судовому порядку незаконність проведеної перевірки позивача унеможливлює виникнення правових наслідків такої перевірки, у тому числі, визначення грошового зобов`язання відповідним податковим повідомленням-рішенням.

Отже, скасування у судовому порядку наказу на проведення перевірки, має правовим наслідком автоматичне визнання протиправними податкових повідомлень-рішень, винесених за результатами такої перевірки.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.3, 5, 7-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнання протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18.05.2018 за №0000061304, №0000071304 та № 0000081304 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 8 810 (вісім тисяч вісімсот десять) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 39292197).

Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя: Н.А. Добрівська