
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відстроченні виконання судового рішення
15 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1248/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Анісімова О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кривохижої Н.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - Теутуляк С.А. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
09.08.2019 року Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (далі - заявник) звернулось до суду із заявою, в якій просить:
- відстрочити виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року у справі № 824/1248/19-а в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала в період проходження служби в податковій міліції до 31.12.2019 року.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року у справі № 824/1248/19-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - задоволено повністю:
- визнано протиправною відмову Головного управління ДФС у Чернівецькій області, оформлену листом від 30.11.2018 року №893/М/24-13-04-18, у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
- зобов`язано Головне управління ДФС у Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала в період проходження служби в податковій міліції, відповідно до Закону України "Про міліцію", Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, що складає 368200,00 грн.
Однак, заявник вказує, що вищевказане рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомогу в зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала в період проходження служби в податковій міліції, відповідно до Закону України "Про міліцію", Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 не може бути виконане негайно у зв`язку із наступним.
Так, за змістом пункту 10 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2015 року № 850, грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Підпунктом 20 пункту 2.5.3 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 року № 333, встановлено, що видатки на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, поліцейських, співробітників Служби судової охорони, працівників міліції, податкової міліції, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, правоохоронних органів, співробітників кадрового складу розвідувальних органів та в інших випадках, передбачених законодавством, здійснюються за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2730 «Інші виплати населенню».
Виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності проводиться відповідно до затвердженого кошторису ГУ ДФС у Чернівецькій області на 2019 рік та може бути виплачена при наявності фінансування за кодом призначення 2730.
Кошти на виплату одноразової грошової допомоги мають бути спрямовані Державною фіскальною службою України до Головного управління ДФС у Чернівецькій області по окремому коду 2730 «Інші виплати населенню» і лише тоді можуть бути виплачені ОСОБА_1 Станом на 08.08.2019 року фінансування по коду 2730 «Інші виплати населенню» не збільшено, зміни до кошторису ГУ ДФС у Чернівецькій області не внесено.
Таким чином, ГУ ДФС у Чернівецькій області вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у строк та є поважними причинами його невиконання.
Представник заявника в судовому засіданні подану заяву про відстрочення виконання рішення підтримала та просила задовольнити її у повному обсязі.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні заперечували щодо задоволення поданої заяви про відстрочення виконання рішення. При цьому пояснили, що ОСОБА_1 є онкохворою (3 стадія раку легень) та терміново потребує грошей на лікування.
Розглянувши подану заяву, заслухавши пояснення представників заявника, перевіривши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення врегульовуються статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
З аналізу наведених норм слідує, що у виняткових випадках та за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення. Обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення, на переконання суду, є матеріальне становище, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Так, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року у справі № 824/1248/19-а зобов`язано Головне управління ДФС у Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала в період проходження служби в податковій міліції, відповідно до Закону України "Про міліцію", Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, що складає 368200,00 грн.
Позивач звертаючись з позовом до суду мала сподівання на справедливий захист свого порушеного права, який буде гарантований та забезпечений відповідним судовим рішенням. При цьому, суд звертає увагу, що згідно пункту 5 частини 3 статті 2 КАС України однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства є обов`язковість судового рішення. Тобто, судовий захист порушеного права має бути реальним, а не ілюзорним.
Відповідно до частин 1, 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. А тому, вказана позивачем причина не виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, а саме те, що фінансування на проведення таких виплат не збільшено, не може обґрунтовувати не виконання рішення суду та вважатися поважною причиною такого не виконання. Зазначене узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, викладеній у пункті 26 рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 р. у справі «Кечко проти України", зокрема щодо того, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Окрім цього, жодних дій Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області щодо реального виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року у справі № 824/1248/19-а в частині виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, окрім направлення до Державної фіскальної служби самого рішення суду та висновку про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , здійснено не було.
Лише 07.08.2019 року на адресу Державної фіскальної служби України заявником спрямовано лист про сприяння у вирішенні питання щодо прискорення виділення фінансувння на одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 . Доказів направлення змін до кошторису на 2019 рік суду надано не було.
При прийнятті рішення за цією заявою, суд враховує те, що Головне управлінням ДФС у Чернівецькій області перебуває у стадії реорганізації (загальновідомий факт), що не заперечується представником заявника, за наслідки якої виконання рішення суду у 2020 році може бути ускладненим; відповідно до свідоцтва про хворобу №220 від 02.11.2018 року у ОСОБА_1 діагностовано аденокарцинома правої легені, з вторинним враженням обох легень (недрібноклітинний рак, малочутливий до хіміотерапі) (а.с.14, зворотній бік), а відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого від 27.11.2018 року ступень втрати її професійної працездатності у відсотках складає 70% (а.с.12), що унеможливлює зволікання з виплатою цих коштів.
Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Життя онкохворої людини напряму залежить від її можливості фінансово забезпечити себе лікуванням, у тому числі і за межами України. Позбавлення людини такої можливості може призвести до летального результату, що є неприпустимим.
Суд визнав за ОСОБА_1 право на кошти у розмірі 368200,00 грн. і зобов`язав їх їй виплати, зволікання з виплатою таких коштів є не виправданим. При цьому окремо необхідно відмітити про інфляційні ризики, які фактично можуть зменшити купівельну вартість присудженої суми коштів.
Згідно статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про відстрочення виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.01.2019 року у справі № 824/1248/19-а.
На підставі наведеного та керуючись статтями 90, 242, 248, 378 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Ухвалу в повному обсязі складено 20 серпня 2019 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби України у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ 39392513)
Суддя Анісімов О.В.