
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2019 року м. Київ № 320/5244/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області (далі по тексту - відповідач, Новопетрівська сільська рада), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, а саме відмову 18.04.2018 у прийнятті заяви про реєстрацію та відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Малинова, Варакка Лоухського району Республіка Карелія, Російська Федерація, за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Новопетрівську сільську раду Вишгородського району Київської області прийняти до розгляду заяву про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Малинова, Варакка Лоухського району Республіка Карелія, Російська Федерація, за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у вересні 2017 вона з чоловіком ОСОБА_2 придбали земельну ділянку та житловий будинок АДРЕСА_1 . Також позивач вказала, що має право на отримання реєстрації місця проживання за вказаною адресою, проте державний реєстратор 18.04.2018 відмовив їй у здійсненні реєстрації за такою адресою та у прийомі відповідних документів, всупереч вимогам Правил реєстрації місця проживання, відмовив у реєстрації місця проживання позивача, посилаючись на абзац 2 пункту 11 та абзац 12 пункту 18 Правил реєстрації місця проживання.
Водночас, позивач зазначила, що її чоловік оформив заяву (вх.№К-242 від 18.04.2018) на ім`я голови сільської ради із скаргою на бездіяльність реєстратора та вимогою дати пояснення такої відмови. У своїй відповіді відповідач обґрунтовує свою відмову пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання, оскільки право власності на їх будинок було оформлене з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що відмова у реєстрації місця проживання позивача обумовлена тим, що у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними. Так, згідно доводів відповідача поштова адреса житловому будинку присвоюється виконавчим комітетом Новопетрівської сільської ради, відповідно до статей 26, 37 та 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Водночас, виконавчим комітетом Новопетрівської сільської ради рішень щодо присвоєння житловому будинку поштової адреси АДРЕСА_1 не приймалось, що підтверджується довідкою № 1246 від 19.11.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 04.12.2018, витребувано докази від сторін.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 06.03.2019.
У судове засідання, призначене на 06.03.2019 сторони не з`явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Водночас, 06.03.2019 через канцелярію суду від відповідача надійшла заява про здійснення подальшого розгляду даної справи у порядку письмового провадження.
Позивач явку уповноваженого представника до суду не забезпечив, будь-яких заяв чи клопотань до суду не надав.
Частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта та визначених у статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Центр-Міським РВ Криворізьким МУУМВС України у Дніпропетровській області 02.02.2006, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , знято з реєстрації за вказаною адресою - 13.04.2018 (а.с.11-14). Крім того, з наданої копії паспорту встановлено, що Відділом РАГСУ Ц.Міського р-ну м. Кривого Рогу 02.11.2005 зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2 ).
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,0116 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_2 , що підтверджується витягом Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку від 13.09.2017 №97144913 (а.с.7).
ОСОБА_2 є власником житлового будинку загальною площею 126,9 кв.м., житловою площею 59,7 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.09.2017 №97143389 (а.с.8).
18.04.2018 ОСОБА_1 звернулася до відділу реєстрації та посвідчень Новопетрівської сільської ради із заявою про реєстрацію її місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.93-95).
Проте, як вбачається з пояснень позивача, викладених у позові, державний реєстратор відділу реєстрації та посвідчень Новопетрівської сільської ради відмовилася приймати вказану заяву.
Водночас, 18.04.2018 чоловік позивача ОСОБА_2 звернувся до Новопетрівського сільського голови із заявою, відповідно до змісту якої вказав, що звернувся до ЦНАПу з питання прописки дружини та дітей в будинку по АДРЕСА_1 , який придбав на підставі договору купівлі-продажу, проте отримав відмову в реєстрації місця проживання вказаних осіб незважаючи на наявність всіх правовстановлюючих документів (а.с.71).
Листом від 17.05.2018 № 03-06/608 відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що при пред`явленні заявником документів на право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , а саме Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було встановлено, що право власності на вказаний будинок оформлене з порушенням чинного законодавства, а саме ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункт 41 Порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015. Також відповідач зазначив, що Виконавчим комітетом Новопетрівської сільської ради рішень щодо присвоєння житловому будинку поштової адреси АДРЕСА_1 не приймалось. Тож, відповідач зауважив, що згідно відомостей реєстру адрес села Нові Петрівці, адреси АДРЕСА_1 не існує. Зважаючи на викладене, відповідач дійшов висновку, що пред`явлений заявником документ, який посвідчує право власності на житло, оформлений з порушенням чинного законодавства, на підставі нікчемних документів, та є недійсним в силу Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (а.с.9-10).
Враховуючи викладене, відповідач роз`яснив заявнику стосовно відмови у реєстрації місця проживання на підставі абзацу 2 пункту 11 та абзац 12 пункту 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 02.03.2016 № 207.
Вважаючи бездіяльність відповідача, яка проявляється у відмові прийняти заяву та зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 протиправною позивач звернулася з даним позовом до суду.
Під час розгляду справи судом встановлено, що єдиною підставою для прийняття відмови у прийнятті документів та реєстрації за вказаним місцем проживання слугував факт відсутності будь-яких рішень відповідача щодо присвоєння адреси, за якою позивач просить зареєструвати місце проживання.
Інших підстав судом не встановлено, а учасниками процесу - суду не повідомлено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Спірні правовідносини в даній справі регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», Правилами реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №207 (надалі також «Правила») та іншими нормативно правовими актами.
Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.
Статтею 3 зазначеного Закону встановлено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Пунктом 4 Правил визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Частиною третьою статті 6 вказаного Закону встановлено, що для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):
- письмову заяву;
- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Крім того, пунктом 18 Правил передбачено, що для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Судом встановлено, що 18.04.2018 позивач звернулася до Виконавчого органу Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області із заявою про реєстрацію місця перебування згідно додатку 6 до Правил.
Пунктом 19 Правил передбачено, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.
Отже, працівнику органу реєстрації належить перевірити правильність заповнення заяви про місце проживання/перебування, а у разі необхідності надати допомогу в заповненні бланка заяви.
Проте, працівником виконкому Новопетрівської сільської ради було відразу відмовлено позивачу в реєстрації місця проживання та усно роз`яснено причини відмови.
При цьому уповноваженою особою відповідача не враховано статтю 91 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та пункт 11 Правил, а саме, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: - особа не подала необхідних документів або інформації;
- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Наведений перелік підстав, з яких орган реєстрації відмовляє в реєстрації місця проживання є вичерпних, та додаткових умов не передбачає.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Судом встановлено, що жодних рішень щодо відмови в реєстрації місця проживання на заяву позивача від 18.04.2018 не приймалось, підстав такої відмови не зазначено відповідачем у жодному рішенні. Проте, позивачу було усно роз`яснено працівником органу реєстрації про відмову у прийнятті документів, що є порушенням п.11 та п.19 Правил та ст. 91 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У свою чергу, у відповідь на заяву ОСОБА_2 відповідачем надано відповідь від 17.05.2018 № 03-06/608, у якій вказано про невідповідність поданих документів абзацу 2 пункту 11 та абзац 12 пункту 18 Правил реєстрації місця проживання.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача про те, що роз`яснення стосовно відмови було оформлено листом № 03-06/608 Новопетрівської сільської ради від 17.05.2018, оскільки вказана відповідь була надана в місячний строк після подання заяви ОСОБА_2 та її розгляд було урегульовано іншими правовими нормами, а не у відповідності до статті 91 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Суд зазначає, що бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.
З урахуванням встановлених обставин та наведених правових положень, суд дійшов до висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо прийняття заяви ОСОБА_1 про реєстрацію місця проживання від 18.04.2018 року у порядку, передбаченому Правилами реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №207.
При цьому, оцінюючи доводи позивача та зміст відзиву відповідача щодо законних підстав для відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою будинок АДРЕСА_1 , суд враховує наступне.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, конкретних підстав невідповідності поданих документів, що додавалися заявником до заяви встановлено не було, зокрема документи на які посилається відповідач у судовому порядку не були визнані недійсними чи сфальсифікованими. Крім того, відповідачем не визначено конкретного документу, який є недійсним.
Зокрема, до заяви додано копії витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності на будинок та земельну ділянку індексними номерами 97143389 та 97144913 відповідно, копія паспорта заявника.
Натомість, із змісту відзиву на позов вбачається, що при пред`явлені заявником документів на право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , а саме Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було встановлено, що право власності на вказаний будинок оформлене з порушенням чинного законодавства, а саме статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та пункт 41 Порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ №1127 від 25.12.2015. Також відповідач зазначив, що виконавчим комітетом Новопетрівської сілської ради рішень щодо присвоєння житловому будинку поштової адреси АДРЕСА_1 не приймалось, а тому, у поданих документах містяться недостовірні відомості і реєстрація місця проживання за такою адресою є неможливою.
Водночас, матеріалами справи підтверджено, згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.09.2017 №97143389, чоловіку позивача - ОСОБА_2 на праві власності належить житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
В силу положень пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, позивач є власником нерухомого майна - житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкту нерухомості № 1341081432218).
Згідно з рішенням Новопетрівської сільської ради «Про затвердження назв вулиць та іменованих об`єктів в селі Нові Петрівці та на території Новопетрівської сільської ради» від 05 березня 2013 р. №457-20-6 затверджено перелік вулиць с. Нова Петрівці, до складу якого входить АДРЕСА_1.
Водночас, згідно довідки начальника відділу з питань архітектури та земельних відносин № 1246 від 19.11.2018 рішень щодо присвоєння поштової адреси « АДРЕСА_1 » виконавчим комітетом Новопетрівської сільської ради не приймалося (а.с.67).
В силу положень п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 41 Порядку реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ №1127 від 25.12.2015 року для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта;
2) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.
Тобто, згідно з вимогами пункту 41 Порядку №1127, документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси подається для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна.
Разом з тим, відповідно до інформації довідки № 145881438 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна: АДРЕСА_1 (номер запису про право власності: 22305293 від 13.09.2017, підстава виникнення права власності, договір купівлі продажу, будинку, серія та номер: 880, виданий 13.09.2017 приватним нотаріусом Вишгородського районного нотаріального округу Київської області). Деталізована інформація про право власності: номер запису про право власності - 22134950, дата державної реєстрації -29.08.2017, державний реєстратор Батрина Олена Федорівна , Гружчанківська сільська рада Макарівського району; підстава виникнення права власності: довідка серія та номер: 80, виданий 21.08.2017, видавник: ОК «Балатон Вілидж», витяг з ДРРП, серія та номер:94837782, виданий 17.08.2017, видавник: ОСОБА_7 Виконавчий комітет Української МР Обухівського району Київської області; декларація про готовність об`єкта експлуатації, серія та номер: КС 142171599746, виданий 08.06.2017, видавник: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області. Підстава внесення запису:Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний розмір: 36877216 від 01.09.2017. Власник - ОСОБА_6 ; право власності припинено.
Так, судом встановлено, що підставою виникнення права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 є відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно довідка серія та номер: 80, виданий 21.08.2017, видавник: ОК «Балатон Вілидж», витяг з ДРРП, серія та номер:94837782, виданий 17.08.2017, видавник: ОСОБА_7 Виконавчий комітет Української МР Обухівського району Київської області; декларація про готовність об`єкта експлуатації, серія та номер: КС 142171599746, виданий 08.06.2017, видавник: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області.
З матеріалів справи вбачається, що позивач придбав будинок за адресою: АДРЕСА_1 у попереднього власника відповідно до договору купівлі-продажу. На момент купівлі будинку права власності були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відповідно до даних з Державного реєстру будинок мав офіційну адресу.
Тобто, згідно з вимогами пункту 41 Порядку №1127, документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси подається для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає, що наявність інформації про об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису № 23305293 від 13.09.2017 року, підстава виникнення права власності, у тому числі, довідка, серія та номер 80, видана 21.08.2017, видавник «Балатон Вілидж») у сукупності із договором купівлі-продажу житлового будинку, що підтверджує право власності позивача на його будинок, є достатнім та належним доказом присвоєння поштової адреси такому будинку.
З урахуванням наведеного, суд зауважує, що положеннями частини сьомої статті 6 закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено заборону вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інші, ніж передбачені цією статтею документи.
За наведених обставин, суд вважає про наявність підстав про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 .
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача прийняти до розгляду заяву позивача про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Беручи до уваги обставини даної справи, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є визнання протиправною бездіяльністю відповідача та зобов`язання його прийняти до розгляду заяву позивача про реєстрацію місця проживання.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає що дана вимога задоволенню не підлягає.
Як зазначалось судом, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з вимогами частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, а також з метою належного забезпечення захисту прав позивача, суд вважає з необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача про реєстрацію місця проживання з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Будь-яких доказів, що спростовують доводи позивачів, відповідач суду не надав, а також не навів жодних контраргументів на підтвердження обґрунтованості прийнятих спірних рішень.
З огляду на зазначене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач як суб`єкт владних повноважень діяв необґрунтовано, не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи ту обставину, що позивачем заявлено вимоги немайнового характеру та суду не надається за можливе визначити суму судового збору, яка підлягає стягненню з відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд дійшов висновку, що на користь відповідача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору.
З огляду на викладене, витрати позивача, пов`язані зі сплатою судового збору у сумі 704,80 грн., підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Новопетрівської сільської ради.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ 04359620; місцезнаходження: 07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171) щодо відмови 18.04.2018 у прийнятті заяви про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Малинова, Варакка Лоухського району Республіка Карелія, Російська Федерація, за адресою: АДРЕСА_1 .
3. Визнати протиправною бездіяльність Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ 04359620; місцезнаходження: 07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171) щодо відмови у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Малинова, Варакка Лоухського району Республіка Карелія, Російська Федерація, за адресою: АДРЕСА_1 .
4. Зобов`язати Новопетрівську сільську раду Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ 04359620; місцезнаходження: 07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171) прийняти до розгляду заяву про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Малинова, Варакка Лоухського району Республіка Карелія, Російська Федерація, за адресою: АДРЕСА_1 та розглянути її з урахуванням, висновків суду викладених у рішенні.
5. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
6. Стягнути судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 копійок на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області (код ЄДРПОУ 04359620; місцезнаходження: 07354, Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.