Рішення № 83731231, 08.08.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
0740/1081/18
Номер документу
83731231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

08 серпня 2019 року м. Ужгород№ 0740/1081/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Микуляк П.П.

при секретарі Петрус К.І.,

за участю:

позивача: Ужанський національний природний парк, представник - не з`явився,

відповідача: Державна екологічна інспекція у Закарпатській області, представник - Пеняк Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ужанського національного природнього парку до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про визнання дій щодо проведення перевірки протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошується вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 19 серпня 2019 року.

Ужанський національний природний парк звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, яким просить суд визнати неправомірними дії Державної екологічної інспекції в Закарпатській області щодо проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Ужанського національного парку в період з 13 по 23 серпня 2018 року.

Позовну заяву мотивовано тим, що в період з 13 по 23 серпня 2018 року Державною екологічною інспекцією в Закарпатській області була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства, а саме натурна перевірка в межах природно-заповідного фонду.

Позивач зазначає, що в силу ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду здійснюють планові заходи з держаного нагляду за умов письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніше як за десять днів до дня здійснення цього заходу, а оскільки повідомлення про проведення планової перевірки на адресу Ужанського НПП не надходило, то має місце не виконання відповідачем приписів Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року №646 «Про затвердження порядку організації та проведення перевірок суб`єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства», а також вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позивач вважає, що державні іспектори відповідача не були допущені до перевірки, а їх подальші самовільні дії щодо проведення перевірки, з зазначених підстав є протиправними та підлягають визнанню як неправомірні.

Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що не погоджується з вимогами позивача, та вважає їх безпідставними, оскільки підставою для здійснення перевірки є План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік, Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держекоінспекції на 2018 рік та наказ Державної екологічної інспекції у Закарпатській області від 10.08.2018 р. №437.

Перед початком здійснення перевірки інспектором Державної екологічної інспекції у Закарпатській області внесено запис про перевірку до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) у відповідності до ч.12 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

У відповідності до ч. 5 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позивачу було пред`явлено службові посвідчення посадових осіб, які брали участь у проведенні планової перевірки, та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, копії яких надано суб`єкту господарювання.

Відповідач зазначив, що під час проведення планової перевірки працівники інспекції діяли в межах правового поля, керувалися виключно чинним законодавством України, відтак, правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Представник позивача в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, згідно наявних у матеріалах справи рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення в розумінні КАС України.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

В судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог з огляду на їх надуманість та просив суд у задоволенні позову відмовити. Додатково повідомив, що з огляду на наявні збитки позивач зацікавлений у затягуванні розгляду справи. Систематичні неявки позивача та його представника порушують строки розгляду справи.

Враховуючи зазначене, заслухавши думку представника відповідача, суд вважає, що вжито всіх заходів для належного повідомлення сторін про дату, час та місце проведення судового засідання та не вбачає причин для відкладення розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у відповідності до абз. 1 ч.1 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області було включено Ужанський НПП до "Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства суб`єктами господарювання Державної екологічної інспекції у Закарпатській області на III квартал 2018 року".

Підставою для здійснення перевірки є План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік, Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держекоінспекції на 2018 рік.

Листом Державної екологічної інспекції у Закарпатській області від 27 липня 2018 року №1611/04 Ужанський національний природний парк було повідомлено, що відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ч.4 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у термін з 13 по 24 серпня 2018 року Державною екологічною інспекцією у Закарпатській області буде проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства .

Наказом Держекоінспекції у Закарпатській області від 21.08.2018 року №462 «Про внесення змін до наказу Інспекції №437 від 10.08.2018 року» внесено зміни в п.1 до наказу №437 від 10.08.2018 року та направлено на перевірку з 22 по 23 серпня 2018 року для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства в Ужанському національному природньому парку державних інспекторів з охорони навколишнього природнього серидовища Закарпатської області (смт. Великий Березний, вул. Незалежності, 7 код ЄДРПОУ - 30104729): ОСОБА_1 - головного спеціаліста відділу екологічного нагляду природно - заповідного фонду, лісів та рослинного світу та ОСОБА_2 - головного спеціаліста відділу екологічного нагляду природно - заповідного фонду, лісів та рослинного світу; Залучено до проведення планового заходу державного нагляду дотримання вимог природоохоронного законодавства в Ужанському національному природному парку громадських інспекторів з охорони довкілля Закарпатської області: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

21.08.2018 року №1830/04 Направленням на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Ужанського національного природного парку було направлено вищезгаданих осіб для проведення планового заходу державного нагляду у термін з 22 по 23 серпня 2018 року.

У ході проведення заходів державного нагляду та контролю було виявлено ряд порушень чинного законодавства України, а саме:

- незаконна рубка дерев,

- незаконна рубка сухостійних дерев,

- незаконна рубка вітровальних дерев,

- пошкодження дерев до ступеня припинення росту та пошкодження дерев до ступеня неприпинення росту.

Вищенаведені порушення зафіксовано у Акті перевірки № 155/04 від 23.08.2018р. Посадові особи Позивача відмовилися від підписання та отримання примірника Акту, про що зроблено відповідний запис у самому акті. Акт перевірки було направлено на адресу Ужанського НПП рекомендованим листом з повідомлення про його вручення.

За результатами перевірки складено розрахунок розміру шкоди - заподіяної порушенням законодавства про природно - заповідний фонд Ужанським НПП у межах території Ужанського НПП від 28.08.2018р. на суму 66412,00 грн. Розрахунок проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013р. № 541 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд".

На підставі розрахунку шкоди Інспекцією 05.09.2018р. направлено Позивачу претензію № 32/02/18 про відшкодування збитків на суму 66412,00 грн.

Відповідно до статті 202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів відноситься до повноважень Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів на місцях.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію у Закарпатській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652, Державна екологічна інспекція у Закарпатській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України завданням якої, є реалізації повноважень Держекоінспекції у межах Закарпатської області.

У відповідності до п.4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Закарпатській області, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Отже, чинним законодавством України до повноважень Державної екологічної інспекції у Закарпатській області віднесено здійснення державного нагляду у сфері виявлення та запобігання порушенням вимог природоохоронного законодавства суб`єктами господарювання.

Позивач, мотивуючи позовні вимоги щодо незаконності проведення планової перевірки, посилається на те, що Інспекція при проведенні перевірки повинна керуватися Порядком організації та проведення перевірок суб`єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. № 464.

Суд не бере до уваги таке посилання позивача, оскільки Розпорядженням КМУ за № 169-р. від 10.03.2017 року Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України№ 464 - було скасовано.

Порядок здійснення перевірок суб`єктів господарювання визначає Закон України «Про загальні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Правові, організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007р. № 877-У "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-У (далі - Закон №877).

Згідно з цим Законом орган державного нагляду має право здійснювати планові, позапланові заходи здійснення державного нагляду. Підстави, порядок їх здійснення та необхідні розпорядчі документи органу державного нагляду, визначені ст. ст. 5, 7 цього Закону.

У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року. Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв`язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі. Суб`єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу (ч. 4 ст. 5 Закону №877). :

Згідно з ч. ч. 1, 2, 5 ст. 7 Закону №877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу- державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Суб`єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред`явили документів, передбачених цією статтею.

Положення цих норм кореспондуються зі ст.10 Закону №877, яка визначає право суб`єкта господарювання не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів нагляду, зокрема: внаслідок ненадання ними копій документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику.

Уповноважений представник позивача, у відповідності до положень ч.5 ст.7 Закону №877, допустив посадових осіб Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до проведення планової перевірки.

Щодо застосування норм Податкового кодексу України, суд зазначає наступне.

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" направлений на врегулювання відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів та передбачає внесення змін до податкового законодавства, тобто, за своєю метою та змістом цей Закон покликаний врегулювати саме податкові, а не будь-які інші правовідносини.

Крім того, відповідно до п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України даний кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових; осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Вказаним Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності тих контролюючих органів, про які йдеться у п.41.1 ст.41 цього Кодексу., та такими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні Органи.

Беручи до уваги завдання Держекоінспекції України та Державної екологічної інспекції у Закарпатській області, Інспекція у цій справі не є контролюючими органами доходів і зборів, в розумінні п.41.1 ст.41 ПК України, а тому приписи п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VІІІ - не можуть поширюватись на Держекоінспекцію України та на Державну екологічну інспекцію у Закарпатській області, як помилково стверджує позивач.

Щодо Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності ( далі -Закон) . Статтею 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлено до 31 грудня 2018 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Статтею 6 Закону передбачено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів державного нагляду (контролю) органами, перелік яких встановлено Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.2 ст.7 прикінцевих положень Закону на час дії мораторію на здійснення Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб`єктів господарювання призупинити дію другого речення абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» .

До Переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія - Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які затверджені постановою Кабінетом Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1104 входить Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи (в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки).

Відповідно до ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень належним чином довів правомірність дій щодо проведення перевірки, у зв`язку з чим зазначені позовні вимоги до задоволення не підлягають

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Ужанського національного природнього парку до Державної екологічної інспекції у Закарпатській області про визнання дій щодо проведення перевірки протиправними - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П. Микуляк