Рішення № 83731056, 19.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2019
Номер справи
520/4673/19
Номер документу
83731056
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 серпня 2019 р. № 520/4673/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову в призначені допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

- визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років, на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити та здійснити виплату, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,за її заявою від 17.04.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем протиправно відмовлено в призначені допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до трьох років без урахування обставин позивача.

Відповідач надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на той факт, що позивачем пропущено строк звернення за отриманням допомоги при народженні дитини, а відтак рішення відповідача є правомірними.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач народила доньку ОСОБА_2 , про що в пологовому будинку м. Горлівка, Донецької області позивачу видали медичне свідоцтво про народження.

В листопаді 2016 року позивач оформила свідоцтво про народження дитини, але, як зазначає позивач, через малий вік дитини та відсутність коштів, змоги покинути окуповану територію в позивача не було.

В серпні 2018 року позивач переїхала до м. Харків. Де з 30 серпня 2018 року, відповідно до довідок про взяття на облік на ВПО N90000606788, N9 0000606803 від 30.08.2018р., позивач та її дитина були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи з фактичним місцем проживання у АДРЕСА_2 .

12 вересня 2018 року позивач звернулась до УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради с заявою про призначення їй допомоги на дитину та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проте у задоволенні вказаної заяви позивачу було відмовлено з підстав пропуску строку звернення за призначенням допомоги.

Як вбачається з матеріалів справи, 08.11.2018р. позивач звернулась до суду з позовом щодо визнання дій УПСЗН адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови в призначення допомоги при народженні дитини незаконними, але рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 року позивачу було відмовлено в задоволенні позовних вимог, з підстав того, що позивач не зверталася до відповідача за отриманням допомоги при народженні дитини у встановленому законом порядку.

В квітні 2019 року позивач у встановленому законом порядку звернулась до УПСЗН для призначення допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-го віку на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

В квітні 2019 року на адресу фактичного місця проживання в м. Харкові позивач отримала відповідь УПСЗН №667/4 від 23.04.2019р. в якій орган соціального захисту повідомив про відмову в призначенні допомоги при народженні дитини посилаючись на те, що державна допомога при народженні дитини, призначається за умови що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Таке рішення відповідача позивач вважає незаконним.

Суд зазначає, що відповідач у відзиві на адміністративний позов посилається на наявність рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 року, яким позивачу було відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо відмови позивачу у призначенні та виплаті державної допомоги при народженні дитини та зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити позивачу державну допомогу при народженні дитини.

Як вбачається з мотивувальної частини рішення у справі № 520/10024/18, підставою відмови в позові слугувало те, що позивач звернулася до відповідача з заявою довільної форми, а не в один із способів, визначених пунктом 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини. До вказаної заяви не надано визначеного Порядком пакету документів, а саме: копію свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу), документи, що посвідчують особу одного з батьків. Станом на час розгляду справи судом жодних належних та допустимих доказів звернення позивача до УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення виплати допомоги при народженні дитини, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, позивачем суду надано не було. Заяву позивача, викладену у довільній формі, розглянуто відповідачем у передбачений Законом України "Про звернення громадян" строк. Оскільки, позивач не зверталася до УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення виплати допомоги, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, тому у суду відсутні підставі для визнання дій відповідача щодо відмови у прийнятті рішення про отримання допомоги при народженні дитини незаконними та зобов`язання УПСЗН Немишлянського району Харківської міської ради зробити призначення та відповідну виплату допомоги при народженні дитини.

При цьому, суд у справі № 520/10024/18 не вирішував питання про майбутню наявність або відсутність в цілому права позивача на отримання допомоги при народженні дитини у випадку, якщо позивач звернеться у встановленому законом порядку до відповідача.

З цього приводу суд у Рішенні від 13.12.2018 року у справі № 520/10024/18 зазначив, що за умови звернення позивача з заявою про призначення допомоги при народженні дитини за формою, встановленою Мінсоцполітики, відповідач при прийнятті рішення мав би враховувати наведені висновки Верховного Суду та оцінювати обставини недотримання позивачем строку звернення з заявою.

Відтак, вказане рішення не є рішенням прийнятим у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, оскільки підстави подання позову та відмови судом у його задоволенні не є тотожними підставам подання позову у вказаній справі, з огляду на що посилання відповідача на наявність рішення суду по суті заявлених вимог не беруться судом до уваги.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно зі статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 (далі Порядок).

Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначено пунктами 10-16 Порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:

1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінюстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі не підписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

Пунктом 13 Порядку, окрім іншого, передбачено, що виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев`ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі Інструкція), визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій.

Пунктом 2.2 Інструкції, зокрема, визначено, що форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21 квітня 2015 року № 441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 року за № 475/26920.

Так, як вбачається з матеріалів справи позивачем було дотримано встановлену законодавством форму звернення за отриманням допомоги при народженні дитини.

Відповідно ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров`я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.

Суд зазначає, що відповідач мав врахувати, що відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

У постанові Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 591/610/16-а зроблено висновок, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. В даному випадку неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини. Тому, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги), виходячи із завдань адміністративного судочинства, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача призначити позивачу соціальну допомогу при народженні дитини.

Відповідно до ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Стосовно призначення позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд зазначає наступне.

Перелік видів державної допомоги сім`ям з дітьми визначений ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми". Відповідно до вказаної норми призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми:

1) допомога у зв`язку з вагітністю та пологами;

2) допомога при народженні дитини;

2-1) допомога при усиновленні дитини;

4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

5) допомога на дітей одиноким матерям;

5-1) допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.

Вказаний перелік є вичерпним та ані станом на дату народження дитини, ані станом на дату звернення позивача до відповідача не містить такого виду допомоги як допомоги по догляду за дитиною до трьох років.

Відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 255, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про відмову в призначені допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , допомоги при народженні дитини на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради призначити та здійснити виплату, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , державної допомоги при народженні дитини на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,за її заявою від 17.04.2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.