Рішення № 83730720, 14.08.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2019
Номер справи
120/1892/19-а
Номер документу
83730720
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 серпня 2019 р. Справа № 120/1892/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,

позивача: не з`явилась,

представника відповідача: Назаренка Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач, Бершадське ОУПФ Вінницької області), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області та скасувати розпорядження № 28 від 11.12.2018 про відмову ОСОБА_1 у призначенні та нарахуванні пільгової пенсії за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

- зобов`язати Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 15.12.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона має статус особи, яка постійно проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, має трудовий стаж понад 20 років, а тому відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи відмову тим, що згідно з поданими позивачем документами підстав для признання останній пільгової пенсії не має. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, а тому звернулась з даним позовом до суду.

Ухвалою від 14.06.2019 відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

Ухвалою від 02.07.2019 відкладено провадження у справі на 15.07.2019.

Ухвалою від 15.07.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до журналу судового засідання, залишено без розгляду клопотання представника Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про заміну неналежного відповідача. Також, даною ухвалою відкладено розгляд справи на 31.07.2019.

В судовому засіданні 31.07.2019 судом оголошено перерву до 14.08.2019.

В судове засідання позивач та її представник не з`явились, про причини неявки суду не повідомили. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Разом з тим, в попередніх судових засіданнях представник позивача наполягав на задоволенні заявлених позовних вимог з мотивів наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечив, просив в задоволені позову відмовити з підстав наведених у відзиві на позовну заяву від 02.07.2019 за вх. №34164. Зокрема зазначив, що позивач не має достатнього трудового стажу, а відтак й немає права на пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в матеріалах справи докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 03.04.1997, позивач відноситься до категорії громадян, які постійно проживали на території зони посиленого радіоекологічного контролю четвертої категорії (а.с. 15).

11 вересня 2018 року позивач звернулась до Бершадського ОУПФ Вінницької області із заявою про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

До вказаної заяви були додані наступні документи: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000; довідку про зміну назви організації; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру; документ про місце проживання (реєстрації) особи; заява про призначення пенсії; паспорт громадянина України, посвідчення постраждалого від ЧАЕС; свідоцтво про народження дитини; свідоцтво про шлюб; заява про спосіб виплати пенсії; трудова книжка (а.с. 13).

Розпорядженням Бершадського ОУПФ Вінницької області від 11.12.2018 за №28 позивачу відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посилаючись на те, що наданими заявником документами не підтверджується наявність достатнього трудового стажу для призначення пенсії (а.с. 24).

Проте, не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 49 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи`визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зокрема, частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років мають право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особа, окрім іншого, зобов`язана подати пенсійному органу документи, що підтверджують наявність в неї 15 років загального страхового стажу.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Як вбачається з матеріалів справи, до заяви про призначення пенсії позивач, окрім іншого, додала копію трудової книжки.

Відповідна копія трудової книжки серії НОМЕР_5 позивачем також була додана до матеріалів позовної заяви (а.с. 16-19). Як вбачається зі змісту трудової книжки:

- 20.11.1983 позивач була прийнята на роботу в КСП «Вогні комунізму» с. Рогізка Чечельницького району та 17.02.1988 звільнена з роботи в зв`язку з декретною відпусткою;

- 12.03.1989 прийнята на роботу зоотехніком в КСП «Вогні комунізму» та 08.02.1992 звільнена з підприємства в зв`язку з перейменуванням останнього;

- 08.02.1992 прийнята на роботу зоотехніком в КСП «Поділля» та 11.02.2000 звільнена з підприємства в зв`язку з перейменуванням останнього;

- 07.07.2000 прийнята на роботу в СТОВ АФ «Рогізка» різноробочою та 09.04.2002 звільнена з товариства за власним бажанням;

- в період з 16.07.2002 по 11.04.2003 позивач отримувала допомогу по безробіттю;

- 17.04.2003 прийнята на роботу в СТОВ АФ «Рогізка» як сезонний працівник та 12.02.2004 звільнена за закінченням строку с/г робіт;

- в період з 08.07.2004 по 17.05.2005 позивач отримувала допомогу по безробіттю;

- 18.05.2005 прийнята на роботу в СТОВ АФ «Рогізка» на обробіток ц/буряків та 01.11.2005 звільнена за згодою сторін;

- в період з 19.12.2006 по 13.12.2007 позивач отримувала допомогу по безробіттю;

- 15.04.2008 прийнята на роботу в СТОВ АФ «Рогізка» різноробочою та 09.04.2002 звільнена з товариства за згодою сторін.

Таким чином, за даними трудової книжки загальний трудовий стаж позивача становить понад 21 рік, що згідно положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є достатнім для набуття позивачем права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Також суд враховує наведені у відзиві посилання сторони відповідача на те, що згідно архівної довідки Кромунальної установи «Чечельницький районний трудовий архів» № 467 від 11.09.2018, позивач під час роботи в КСП «Вогні комунізму» с. Рогізка Чечельницького району в 1985, 1988, 1989 та 1990 не виконала в повному обсязі встановлений мінімум людиноднів, що не дає змоги в повному обсязі зарахувати відповідні роки до страхового стажу ОСОБА_1 . Однак, з урахуванням загального страхового трудового стажу позивача, який вбачається з її трудової книжки, суд дійшов до переконання, що навіть з частковим врахуванням роботи ОСОБА_1 в 1985, 1988, 1989 та 1990 в КСП «Вогні комунізму», позивач має понад 15 років страхового стажу, що є достатнім в розумінні положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для призначення пенсії із зниженням пенсійного вік.

З огляду на викладене суд вважає помилковими висновки пенсійного фонду, наведені в оскаржуваному розпорядженні щодо відсутності в позивача достатнього страхового стажу, та, з урахуванням того, що на час звернення позивача до суду з даним позовом, останній виповнилось повних 55 років, ОСОБА_1 набула право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років, згідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15.12.2018.

За наведеного, розпорядження Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області №28 від 11.12.2018 про відмову позивачу в призначені пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, а права позивача підлягають судовому захисту шляхом зобов`язання Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на п`ять років.

Разом з тим, надаючи оцінку позовним вимогам в частині зобов`язання пенсійний фонд нарахувати та виплатити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років ОСОБА_1 згідно ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"суд вважає, що остання є передчасною та задоволенню не підлягає, адже обов`язок нарахувати та виплати особі пенсію за наявності в останньої права на пенсійне забезпечення чітко встановлений чинним законодавством та відноситься до дискреційних повноважень управління пенсійного фонду.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснено відповідно до правил ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати розпорядження № 28 від 11 грудня 2018 року Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про відмову ОСОБА_1 в призначенні пільгової пенсії за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Зобов`язати Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області з 15 грудня 2018 року призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Бершадського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 )

Бершадське об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Героїв України, 23, м. Бершадь, Вінницька область, 24400, код ЄДРПОУ 40382655)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 19.08.2019

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна