Рішення № 83730640, 19.08.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2019
Номер справи
360/2489/19
Номер документу
83730640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2489/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Рубіжанське ОУПФУ в Луганській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати бездіяльність Рубіжанського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області, яка виражається в не розгляді заяви ОСОБА_1 по суті протиправною;

- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління пенсійного фонду України Луганської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2019 про поновлення виплати пенсії з 01.11.2011 року з урахуванням довідки про заробітну плату № 114/181 від 8.12.2003 року. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом II групи, внаслідок захворювання яке пов`язано з виконанням обов`язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та вкладкою № НОМЕР_2 с до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.

25.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області з заявою про поновлення виплати пенсії з 01.11.2011 з урахуванням довідки про заробітну плату № 114/181 від 8.12.2003, яка знаходиться в пенсійній справі.

07.02.2019 листом Рубіжанське ОУПФУ Луганської області повідомило, що поновлення пенсії не може бути здійснено у зв`язку з тим, що пенсійна справа позивача станом на час звернення із відповідною заявою знаходиться в ВП ГУНП Луганській області. Також зазначає, що в листі від 05.06.2018 № 7695/111/36-2018 Головного управління Національної поліції в Луганській області Рубіжанський відділ поліції повідомляється, що на адресу Рубіжанського ОУПФ України Луганської області направлено пенсійні справи, які було вилучено в рамках кримінального провадження.

Із посиланням на вимоги Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови правління Пенсійного фонду України «Про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України» від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.08.2015за № 991/27436 вважає бездіяльність Рубіжанського ОУПФУ в Луганській області, яка виражається в нерозгляді по суті заяви ОСОБА_1 від 25.01.2019 протиправною.

Позивач в судове засідання не прибув, продату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. 02.08.2019 за вхідним реєстраційний номером 40839/2019 до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду (канцелярію) від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутністю позивача, в якій також зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (акр. спр. 48).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. 15.07.2019 від відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційний номером 36986/2019 надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (арк.спр.23).

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вимоги частини 9 статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.

Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:

- ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (арк.спр. 1-2);

- ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.43);

- ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2019 року витребувано від Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області додаткові докази (арк.спр.52-53).

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до даних правовідносин необхідно застосувати норми Конституції України, Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), в редакції, чинний на час виникнення спірних правовідносин.

Так, у наведених нижче положеннях Конституції України закріплено основи соціальної спрямованості держави:

Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Стаття 3. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. […]

Стаття 19. [...] Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Стаття 92. Виключно законами України визначаються: […] 6. основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення […].

Стаття 4 Закону № 1058-IV, визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 за № 3721-XII, право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника, пенсія за віком (абзац перший частини першої статті 9 Закону № 1058-IV ).

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Так, відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано положеннями Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Згідно з пунктом 1.7. Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 було затверджено Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України (далі - Положення № 13-1).

Пунктом 7 Положення № 13-1 передбачено, що органи Пенсійного фонду зобов`язані, зокрема, об`єктивно, всебічно і вчасно розглядати звернення.

Крім того, органи Пенсійного фонду не мають права: вимагати від заявника надання документів, інформації або вчинення дій, надання або здійснення яких не передбачено законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відповідні відносини, або які знаходяться в розпорядженні (віднесені до компетенції) відповідного органу Пенсійного фонду; відмовляти одержувачу у прийнятті оформлених належним чином і поданих у встановленому законодавством порядку заяв, звернень, документів, які він вважає за необхідне подати органу Пенсійного фонду (пункт 9 Положення № 13-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1)перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2)перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3)перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ОСОБА_3 фонду України (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Також пунктом 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.

Аналізуючи положення чинного законодавства України, яке регулює порядок звернення громадян для призначення пенсій, суд приходить до висновку, що однією з основних умов для призначення пенсії є звернення в установленому порядку до органів Пенсійного Фонду України із відповідною заявою та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (пункт 4.1 розділу IV).

Пунктом 4.8. Порядку № 22-1 передбачено, що заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 15.01.2010 Кремінським РВГУМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (арк.спр.5).

ОСОБА_1 є громадянином України, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.05.1993 (арк.спр.7).

Довідкою Головного управління МНС України в Луганській області Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 23.01.2008 № 07-01/202-2 підтверджується факт виконання позивачем сулужбових обов`язків в 30-ти кілометровій зоні Чорнобільської АЕС безвиїзно по вахтах у період: з 12.07.1987 по 29.07.1987, з 12.08.1987 по 28.08.1987, з 11.09.1987 по 27.08.1987; в третій зоні небезпеки (Чорнобильська АЕС, м. Прип`ять) - 14 (4 години), 18, 19, 22, 23, 24, 28 липня 1987 року, 13, 15, 17, 18, 21, 22, 23, 24 (4 години), 26, 27 серпня 1987 року, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22 (6 годин), 24, 25, 26 вересня 1987 року; в першій зоні небезпеки (м. Чорнобиль) - 13, 14 (4 години), 15, 16, 17, 20, 21, 25, 26, 29 липня 1987 року, 12, 14, 16, 19, 20, 24 (4 години), 25, 28 серпня 1987 року, 11, 12, 13, 17, 18, 22 (2 години), 23, 27 вересня 1987 року (арк. спр. 9).

25.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області з заявою про поновлення виплати пенсії з 01.11.2011 з урахуванням довідки про заробітну плату № 114/181 від 8.12.2003, яка знаходиться в пенсійній справі (арк. спр. 12).

07.02.2019 листом Рубіжанське ОУПФУ Луганської області повідомило, що поновлення пенсії не може бути здійснено у зв`язку з тим, що пенсійна справа позивача станом на час звернення із відповідною заявою знаходиться в ВП ГУНП Луганській області, яка 17.02.2019 вилучена слідчим СВ Рубіжанського ВП ГУНП Луганській області. Зазначено, що без наявності оригіналу пенсійної справи неможливо перевірити достовірність фактів, наведених у звернені позивача від 25.01.2019 та надати обгрунтовану відповідь. Також зазначено, що питання щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату розглядатиметься після надходження пенсійної справи (звор. бік арк. спр. 8). Вказану відповідь спрямовано позивачу 08.02.2019, що підтверджується реєстраційною контрольною карткою та реєстром відправлених листів з повідомленням від 08.02.2019 (арк. спр. 59,60).

Таким чином, зі змісту відповіді, наданої Рубіжанським ОУПФУ Луганської області на заяву ОСОБА_1 від 25.01.2019, відповідачем роз`яснено про неможливість надання обгрунтованої відповіді на заяву та прийняття відповідного рішення за наслідками її розгляду, оскільки у Пенсійному фонді відсутній оригінал пенсійної справи позивача. При цьому, роз`яснено, що обгрунтовану відповідь на вказану заяву буде надано після повернення оригіналу пенсійної справи.

З матеріалів справи вбачається, що 05.06.2018 за вих. № 7695/111/36-2018 Рубіжанським відділом поліції Головного управлінням Національної поліції в Луганській області на адресу Рубіжанським ОУПФУ Луганської області супровідним листом повенуто пенсійні справи у кількості 20-ти томів для додаткового дослідження, вилучених в рамках кримінального провадження за № 12015130460000608 (арк. спр. 8).

16.11.2018 за вих. № 3030/03-2-31к відповідачем на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області супровідним листом спрямована, зокрема, пенсійна справа ОСОБА_1 для вирішення питання щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду (арк. спр. 39).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 08.04.2019 за вих. № 5108/02-04 Рубіжанському ОУПФУ Луганської області повернуто пенсійну справу ОСОБА_1 , яку отримано відповідачем 10.04.2019 (арк. спр. 36).

З матеріалів копії пенсійної справи ОСОБА_1 , наданої відповідачем разом із відзивом на позовну заяву, вбачається, що рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 25.01.2019 після надходження до Рубіжанського ОУПФУ Луганської області (10.04.2019) оригіналу пенсійної справи позивача відповідповідачем не приймалось.

Крім того, на виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 відповідачем надано лише відповідь від 07.02.2019 за № 40/13-14 за наслідками розгляду заяви позивача від 25.01.2019.

Таким чином, судом достовірно встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем ані станом на час повернення (10.04.2019) оригіналу пенсійної справи ОСОБА_1 до Рубіжанським ОУПФУ Луганської області, ані станом на час розгляду даної справи заяву позивача від 25.01.2019 про поновлення виплати пенсії не розглянуто по суті та не прийнято відповідного рішення про поновлення чи відмову у поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2011 з урахуванням довідки про заробітну плату від 08.12.2003 № 114/181.

Оскільки відповідачем всупереч вимогам Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1, заяву ОСОБА_1 від 25.01.2019 про поновлення виплати пенсії з 01.11.2011 з урахуванням довідки про заробітну плату від 08.12.2003 № 114/181 не розглянуто по суті, не прийнято відповідного рішення про поновлення чи відмову у поновлення виплати пенсії позивачу, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних, відтак позов слід задовольнити у повному обсязі.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: Луганська обл., м. Рубіжне, вул. Студентська, буд.35, А, код ЄДРПОУ: 41245565) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Рубіжанського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.01.2019 про поновлення виплати пенсії з 01.11.2011 з урахуванням довідки про заробітну плату від 08.12.2003 № 114/181 по суті.

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2019 про поновлення виплати пенсії з 01.11.2011 року з урахуванням довідки про заробітну плату № 114/181 від 8.12.2003 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.О. Кисельова