
Справа № 310/6774/18
2/310/250/19
РІШЕННЯ
Іменем України
06 серпня 2019 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Прінь І.П.,
за участі: секретаря судового засідання Бевз О.А.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Малімона А . Я .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача,
В С Т А Н О В И В:
15.08.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» про захист прав споживача шляхом визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.
Ухвалою суду від 17.08.2018 року було задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, заборонено ПАТ «Запоріжгаз» припиняти та вчиняти будь-які дії з припинення розподілу природного газу до будинку АДРЕСА_1 (а.с.22-24).
Ухвалою суду від 22.10.2018 року у справі була призначена судова технічна експертиза, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи (а.с.81-82).
Провадження у справі було поновлено ухвалою суду від 18.02.2019 року (а.с.119).
Ухвалою суду від 06.08.2019 року, занесеною до протоколу судового засідання, за клопотанням відповідача, у зв`язку зі зміною назви підприємства було здійснено заміну відповідача на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільно системи «Запоріжгаз» (скорочено АТ «Запоріжгаз»).
У жовтні 2018 року позивач подав заяву про збільшення позовних вимог (а.с.51-62). В обґрунтування позовних вимог зазначив, що до 22.02.2017 року власником будинку АДРЕСА_1 була його мати ОСОБА_5 . Між нею ПАТ «Запоріжгаз» 12.11.2012 року був укладений договір № 104670 про надання населенню послуг з газопостачання (далі-Договір №104670). Згідно з п. 5 вищезазначеного договору на житловому будинку був встановлений лічильник газу G-4 «Самгаз» заводський номер 3200891, дата останньої повірки у договорі вказана 08.12.2011 року, періодичність повірки лічильника (лічильників) газу становить 5 років. Однак у встановлений у цьому договорі строк повірка лічильника не була проведена.
ІНФОРМАЦІЯ_1 його мати померла. Вказаний будинок перейшов у його власність в порядку спадкування, про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за законом від 23 листопада 2017 року та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 104906944 від 23.11.2017 (копії свідоцтва про право на спадщину за законом та витягу додаються).
27.11.2017 року ним була підписана заява - приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача). Повірка лічильника газу, який був встановлений на будинку ще за життя матері, так і не була проведена.
В квітні 2018 року він помітив часткове руйнування лівої пломби на лічильнику і 10.04.2018 року подав заяву до Бердянського відділення ПАТ «Запоріжгаз» про перевірку газового обладнання.
16.04.2018 року представники відповідача ПАТ "Запоріжгаз" склали акт про порушення № 1583 від 16.04.2018 р., згідно з яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), зокрема, лічильника газу.
19.04.2018 року була проведена експертиза лічильника газу. Згідно з актом №0471 експертизи, незважаючи на цілісність відлікового механізму та відсутність механічних пошкоджень, комісія дійшла висновку, що виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: порушена цілісність заводської пломби-заглушки встановленої з лівої сторони відлікового механізму- відсутній центральний фрагмент пломби заглушки, що надає доступ до фіксуючого гвинта відлікового механізму. Наявний доступ в роботу відлікового механізму.
21.05.2018 року ПАТ "Запоріжгаз" своїм листом повідомив позивача про необхідність сплатити вартість необлікованого природного газу на суму 37026,49 грн. Суму обраховано відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI "Кодексу газорозподільних систем", за період з 17.10.2017 року по 31.03.2018 року. Разом з листом було направлено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу від 17.05.2018 року та рахунок на оплату від 17.05.2018 року.
Проте, позивач вважає, що Оператор ГРМ пропустив 5-річний строк періодичної повірки лічильника газу, визначений у договорі №104670, який укладався з попереднім власником будинку, а тому відповідно до п. 11 абз. 3 глави XI Кодексу, розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника.
Крім того, пунктом 13 Глави 3 Розділу XI Кодексу визначено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). Проте, не зважаючи на те, що він 10.04.2018 року подав Оператору ГРМ заяву про перевірку газового обладнання, відповідач здійснив донарахування не облікованого природного газу на суму 37026,49 грн. Суму обраховано відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI "Кодексу газорозподільних систем", за період з 17.10.2017 року по 31.03.2018 року.
Посилаючись на ЗУ «Про захист прав споживачів», п.1,п. 3 Глави 8 Розділу Х, п. 11,13 Глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, позивач просив суд: визнати дії ПАТ "Запоріжгаз" щодо розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу у розмірі 37026,49 гривень за період з 17.10.2017 р. по 31.03.2018 р. споживачу ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_1 ) на підставі акта про порушення від 16.04.2018 р. №1583 незаконними; визнати відсутність права у ПАТ "Запоріжгаз" розраховувати вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу у розмірі 37026,49 гривень за період з 17.10.2017 р. по 31.03.2018 р. споживачу ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_1 ) на підставі акта про порушення від 16.04.2018 р. №1583; визнати таким, що не відповідає закону та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення ПАТ "Запоріжгаз" від 27.04.2018 року щодо визначення споживачу ОСОБА_1 за період з 17.10.2017 р. по 31.03.2018 р. норми фактичного об`єму спожитого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості від 17.05.2018 року; зобов`язати ПАТ "Запоріжгаз" провести перерахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу споживачу ОСОБА_1 (о/р НОМЕР_1 ) за період з 17.10.2017 р. по 31.03.2018 р. та скасувати нараховану на підставі акта про порушення від 16.04.2018 р. №1583 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу у розмірі 37026,49 гривень; визнати незаконною вимогу ПАТ "Запоріжгаз" cплатити ОСОБА_1 послуги за проведення експертизи лічильника у сумі 2418,20 грн.
Позивач ОСОБА_1 і його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Представник позивача зауважує на тому, що, на думку позивача, експертиза, яка проведена Дніпропетровським науково-дослідним інститутом судових експертиз, не є допустимим доказом наявності несанкціонованого втручання в газовий лічильник, з тих підстав, що експерт не надав повну відповідь на поставлене перед ним питання, оскільки питання щодо того, чи спричинили втручання у лічильник до викривлення даних обліку лічильника, не виявилося можливим, оскільки не входить у його компетенцію.
14.09.2018 року відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 36-42), в якому проти задоволення позову заперечує. В обґрунтування заперечень зазначив, що на виконання вимог статті 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467- V1 від 08.07.2010 р. (який був чинний до 01.10.2015 р.) з 01 липня 2015 р. здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
З 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
27.11.2017 року ОСОБА_1 було підписано заяву - приєднання до умов публічного договору розподілу природного газу, а отже договір є укладеним, що не заперечується позивачем.
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.
Об`єкт споживання позивача забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ - ПАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», тому визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється за даними лічильника Оператора №3200891 типорозміру G-4, марки САМГАЗ, 2011 року виготовлення. Зазначений лічильник встановлено та прийнято до експлуатації 08.12.2011 року.
У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу Х Кодексу газорозподільних систем комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів - виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.
У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу Х кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак порушень, зокрема - пошкодження пломб, непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору, наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
16.04.2018 року працівниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об`єкті споживання Позивача, який знаходиться за адресою: 71100 , м . Бердянськ, вул. Яковлєва, 41 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ є, зокрема, пошкодження на них пломб.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Представниками Оператора ГРМ у присутності споживача складено акт про порушення №1583 від 16.04.2018 року.
17.05.2018 року працівниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було демонтовано побутовий лічильник газу G4 «САМГАЗ», заводський №3200891, 2011 року випуску, для проведення його експертизи, про що складено протокол № 000150 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу. Зазначений акт зі сторони Позивача підписано без зауважень. (копія додається).
19.04.2017 р. в приміщенні Управління метрології ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» Державним повірником ДП «ЗАПОРІЗЬКИЙ НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ» у присутності Позивача було проведено експертизу побутового лічильника газу. При проведенні експертизи даного лічильника газу, комісія підтвердила факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ. Лічильник після проведення експертизи упаковано в пакет, опломбовано пломбою № С44560553 та передано Споживачу. За наслідком проведення експертизи жодний з членів комісії та сам Споживач окремої думки щодо результатів експертизи не висловив. (копія акту наявна у матеріалах справи).
З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1583 від 16.04.2018 року, що відображено у протоколі від 27.04.2018 року №956.
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення..
Зважаючи на вищезазначене, Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 17.10.2017 року по 31.03.2018 року з урахуванням усіх газових приладів (газова плита 2-шт, газовий котел), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі 70,7 м2
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу складає 37026,49 грн (детальний розрахунок додається). На сьогоднішній день в добровільному порядку Позивачем борг не сплачено.
Посилання позивача на пункт 11 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, яким визначено, що у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу не може братися судом до уваги, оскільки у відповідності до преамбули та додатку А «Інструкції на лічильники газу мембранні САМГАЗ» СМУК.407369.014 ИС1 міжповірочний інтервал для лічильників типорозмірів від G-1,6 до G 10 включно складає 8 років (витяг додається).
Крім того, зауважує, що фіксація факту порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, шляхом складення акту про порушення, рішення комісії про задоволення акту про порушення, факт донарахування об`ємів спожитого природного газу та рахунок на оплату не зумовлюють для позивача будь-яких обов`язків, крім рекомендації сплатити вартість донарахованого об`єму та відповідно не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України. Такі документи, не є обов`язковими до виконання ненормативними актами, вони лише фіксують факти, а отже, певних обов`язків на позивача вони безпосередньо не покладають, а відтак не порушують його права та інтереси. Вважає, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений чинним законодавством, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Позовні вимоги щодо компенсації вартості експертизи ЗВТ також не підлягають задоволенню, оскільки у відповідності до пункту 8 Глави 9 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
З урахуванням того факту, що демонтаж ЗВТ здійснювався за наслідками складення акту про порушення з метою проведення його експертизи то посилання Позивача на пункт 1 глави 8 розділу Х КРС є недоречним. Представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві, просив відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення учасників справи, показання свідків, дослідивши матеріали справи та надані письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За приписами ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд, відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються ЗУ "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем (далі- Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2494 ( у редакція, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з газопостачання, які надаються відповідачем АТ «Запоріжгаз». 27.11.2017 року ним було підписано заяву - приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) (а.с.14).
Будинок позивача забезпечений вузлом обліку газу Оператора ГРМ №3200891 типорозміру G-4, марки САМГАЗ, 2011 року виготовлення. Зазначений лічильник встановлено та прийнято до експлуатації у 08.12.2011 році року (а.с.77), що не заперечується обома сторонами у справі.
16.04.2018 року працівниками Оператора ГРМ, під час здійснення перевірки лічильника, було виявлено несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, що є порушенням п.1.3 глав 2 розділу ІХ Кодексу ГРС №2494. За цим фактом працівниками Оператора ГРМ, у присутності позивача, складено акт про порушення №1583 від 16.04.2018 року ( а.с.16).
Пломбування комерційного ВОГ та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів - виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.
У відповідності до пункту 5 глави 5 розділу Х кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб / магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Відповідно до витягу з Інструкції лічильників газу мембранних САМГАЗ (а.с.46-49) міжповірочний інтервал лічильника САМГАЗ G4 становить 8 років. Місце і порядок встановлення пломб заводом-виробником також регламентовано вказаною інструкцією.
Згідно з Розділом 1 Глави 1 «Визначення основних термінів та понять» Кодексу ГРС:
- несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під`єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу;
- несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
17.04.2018 року лічильник газу у присутності позивача демонтовано для проведення його позачергової повірки, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку №000170 (а.с.43).
19.04.2017 р. комісією проведено експертизу лічильника за участю споживача. Згідно із актом №0471 від 19.04.2017р. (а.с.17) було виявлено несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ: порушено цілісність заводської пломби-заглушки, встановленої з лівої сторони відлікового механізму- відсутній центральний фрагмент пломби- заглушки, що надає доступ до фіксуючого гвинта відлікового механізму. Наявний доступ до відлікового механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
З урахуванням виявленого факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1583 від 16.04.2018 року, що відображено у протоколі від 27.04.2018 року №956 (а.с.44).
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення..
Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 17.10.2017 року по 31.03.2018 року з урахуванням усіх газових приладів (газова плита 2-шт, газовий котел), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі 70,7 м.кв. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, за розрахунком відповідача, склала 37026,49 грн. ( а.с.45).
За клопотанням позивача судом була призначена у справі судова експертиза лічильника газу. Згідно із висновком експерта Дніпропетровського НДІСЕ №6271-18 від 25.01.2019р. було встановлено, що на газовому лічильнику G4 «Самгаз» заводський №3200891, 2011 року випуску, на ділянці технологічно виготовленого заглиблення для лівого кріпильного гвинта, відсутній центральний фрагмент заглушки, заглушка не забезпечує пломбу вальну дію: мається вільний доступ до лівого кріпильного гвинта. На поверхнях 3-х передаточних шестерень, поверхнях роликів (№3-8) восьми роликового блоку рахункового механізму, маються сліди стороннього втручання, що могли виникнути в результаті дії тонкого, твердого предмету тільки при від`єднаному зліва пластмасовому корпусі рахункового механізму. Але відповісти, чи спричинили ці втручання до викривлення даних обліку лічильника, експертом-трасологом не уявляється можливим, оскільки не входить до його компетенції.
Представник позивача вважає вказаний висновок експерта недопустимим доказом, оскільки експерт не відповів на питання: чи спричинили втручання, виявлені експертом, до викривлення даних обліку лічильника.
Однак, суд зауважує на тому, що вказана експертиза проводилася за заявою позивача, експертна установа була визначена самим позивачем, при цьому позивач не подав суду заяви про проведення додаткової або повторної експертизи з цього питання.
Оцінюючи докази, надані обома сторонами у справі, в їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ знайшов своє підтвердження в судовому засіданні.
Що стосується відповідності розрахованої відповідачем вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу в сумі 37026,49 грн. нормам Кодексу ГРС, то суд приймає до уваги наступне.
Як було встановлено судом вище, повірочний інтервал мембранного лічильника G4 «Самгаз», 2011 року випуску становить 8 років. Лічильник був встановлений 08.11.2011 року.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , контролер АТ «Запоріжгаз» суду показала, що в березні 2018 року здійснювала перевірку лічильників, з дозволу сусіда позивача зайшла на його участок, бачила, що проволока на лічильнику розірвана, пломбу не розглядала. Хотіла скласти акт, але не склала, оскільки господаря будинку вдома не було. Пізніше ОСОБА_1 дзвонив їй, говорив, що подав заяву на перевірку лічильника. Самої заяви вона не бачила.
Свідок ОСОБА_7 , сусід позивача, суду показав, що позивач вдома не жив, приїхав додому навесні 2018 року. Він наглядав за будинком, а показання лічильника знімала і передавала племінниця позивача. Коли приходила контролер він показав їй, що пломба висить на проволочці, вона сфотографувала і пішла. ОСОБА_1 говорив, що написав заяву про перевірку лічильника.
Суд критично ставиться до наданого позивачем письмового доказу - заяви про перевірку газового обладнання, яку він начебто подавав до Бердянського відділення ПАТ «Запоріжгаз» 10.04.2018 року, оскільки вказана заява не містить жодних відміток про отримання ПАТ «Запоріжгаз» цієї заяви. Крім того, відповідно до наданої ПАТ «Запоріжгаз» відповіді від 11.04.2019р. (а.с.168) за період з 10 по 15 квітня 2018 року з боку ОСОБА_1 до центру обслуговування клієнтів ПАТ «Запоріжгаз» письмова заява не надходила.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу на суму 37026,49 грн., за період з 17.10.2017 року по 31.03.2018 року, був здійснений у відповідності до вимог пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу, яким визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідачем здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів (газова плита 2-шт, газовий котел), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особа) та опалювальної площі 70,7 м2.
Що стосується позовних вимог позивача щодо визнання незаконною вимогу ПАТ "Запоріжгаз" оплатити послуги за проведення експертизи лічильника у сумі 2418,20 грн., то ці вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.
У відповідності до пункту 8 Глави 9 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо Якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 4,5,12,13, 81, 223, 263-265, 268, 273,354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» про захист прав споживача відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 16.08.2019 року.
Суддя Бердянського міськрайонного суду
Запорізької області І. П. Прінь