
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 травня 2019 року №640/19932/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва (далі також - суд) звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві (далі також - відповідач, Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в м.Києві), в якому просив:
- зобов`язати відповідача невідкладно виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення (основних та додаткових видів) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та від 07.11.2007 року №1294 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в таких розмірах: посадовий оклад - 2700,0 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 1880,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 6580 грн., премія (52,33%) - 6886,63 грн. з дати виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві подати в установлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що з січня 2011 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років. Законодавством України йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У квітні 2018 року позивачу перераховано пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Однак, перерахунок проведено з порушенням вимог законодавства, оскільки до грошового забезпечення позивача не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії в належному розмірі.
Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву просив відмовити в її задоволенні, зазначивши про необґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що зміст довідки про розмір грошового забезпечення позивача відповідає вимогам законодавства з огляду на відсутність підстав для зазначення в ній надбавки за виконання особливо важливих завдань, виплату якої поліцейським не передбачено законом, а розмір премії 52,23% у довідці вказано з урахуванням листа МВС України від 12.03.2018 №3261/05/22-2018.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з січня 2011 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років.
У квітні 2018 року Головним управлінням ПФУ в м.Києві позивачу з 01.01.2016 перераховано пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Перерахунок пенсії проведено на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м.Києві від 22.03.2018 №43132, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача складає 10 023,32 грн., в тому числі:
- посадовий оклад - 2700,00 грн.,
- оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (40%) - 1880,00 грн.
- премія (52,33%) - 3443,32 грн.
Вважаючи, що до вказаної довідки безпідставно не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань (100%), яка раніше враховувалася при перерахунку його пенсії, і що призвело до неправильного визначення розміру його пенсії, позивач 02.11.2018 звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ в м.Києві нової довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме:
- посадовий оклад - 2700,00 грн.,
- оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції - 2000,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (40%) - 1880,00 грн.
- надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 6580,00 грн.,
- премія (52,33%) - 6886,6 3 грн.,
- що всього складає 20 046,63 грн.
Листом від 13.11.2018 №ЛК-М-3047ОП/125/01/30-2018 відповідач відмовив позивачу в задоволенні його заяви.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2 262-XII (далі - Закон №2262-XII у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).
Відповідно до приписів частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Положеннями статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015, внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Положеннями частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260), який набрав чинності з 07.11.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45 у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).
Законом України «Про Національну поліцію» не передбачено виплату поліцейським надбавки за виконання особливо важливих завдань.
Наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260), який набрав чинності з 07.11.2015.
Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Водночас, відповідно до положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, керівникам органів, закладів та установ Національної поліції надано право в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;
За змістом пункту 4 розділу ІІ Порядку № 260 розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, уже не виплачувалась, то ця надбавка обґрунтовано не зазначена відповідачем у довідці про розмір його грошового забезпечення, направленій до Головного управління ПФУ в м.Києві.
Докази стосовно виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у січні 2016 року поліцейським за відповідною посадою Головного управління Національної поліції у м.Києві, до якої прирівнюється посада позивача, яку він обіймав до звільнення зі служби в органах внутрішніх справ, суду не надано.
Стосовно розміру премії у відсотковому значенні (52,33%) заперечення у позивача відсутні. Відтак, з огляду на відсутність підстав для зазначення в довідці надбавки за виконання особливо важливих завдань розмір премії в грошовому еквіваленті відповідачем зазначено правильно.
За наведених обставин суд приходить до висновку про те, що видана Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м.Києві довідка про розмір грошового забезпечення від 22.10.2018 №43132 містить усі передбачені чинним на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії складові його грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, а тому, підстави для зобов`язання відповідача включити у неї виплати, не передбачені законом - відсутні.
Така позиція суду у цій справі узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною в рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають, відповідно і не підлягає задоволенню вимога про встановлення контролю за виконанням судового рішення.
З огляду на відмову у задоволенні позову та відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві (01601, м.Київ, вул.Володимирська, 15, код ЄДРПОУ 08592201) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко