
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
19 серпня 2019 р. № 520/5819/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сагайдака В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича (пл. Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) про визнання рішення, дій (бездіяльності) незаконними,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
визнати рішення, дії (бездіяльність) виконавчих органів державної влади - Глави м.Харкова, Геннадія Адольфовича Кернеса - щодо відмови від дій по ліквідації аварії електро обліку та електропостачання, укладення договору - такими, що порушують Конституційні права і свободи позивача, що є невід`ємною властивістю володіння, розпорядження, користування (проживання) житловим будинком - незаконними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/5819/19.
Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.
Відповідач надав до суду відзив на позов, згідно змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом з позовної заяви встановлено, що у 2005 р. році позивачем придбано житловий будинок. Позивач 27.08.2018 р. звернувся до Центрального РОЕ Харенерго з проханням перенести електролічильник в безпечне місце. Працівником Центрального РОЕ м.Харкова був знятий електро лічильник та встановлено інший. Встановлений Центральним РОЕ лічильник виявився непрацездатним, у зв`язку з чим, ОСОБА_3 опинився без електрики.
Позивач звертався до АТ «Харківобленерго» про ліквідацію аварії і відновлення електропостачання, однак безрезультатно.
З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити дії, примусити АТ «ХАРКІВОБЕЛЕНЕРГО виконати Закони України та забезпечити безперебійну подачу електроенергії житлового будинку позивача(а.с.16).
Листами від 15.02.2019 р., 22.04.2019 р., повідомлено позивача, що за інформацією АТ «Харківобленерго» за адресою АДРЕСА_2 відкрито особовий рахунок на ім`я ОСОБА_4 на підставі договору про користування електричною енергією від 07.07.2010 р. Позивачем до товариства не надано документа, яким визначено право власності на ? частку домоволодіння за адресою АДРЕСА_2 . ОСОБА_4 , з якою укладено договір, щодо вирішення питань не зверталась. Також повідомлено, що 30.08.2018 р. працівниками товариства проведено планову заміну розрахункового приладу обліку за вказаною адресою(а.с.20, 17).
Не погоджуючись з вказаними діями /бездіяльністю ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
ОСОБА_3 вказує, що відповідачем є саме Харківський міський голова Кернес Г.А. , оскільки на його думку, відповідач зазначаючи, що відповідачем має бути Харківська міська рада, навмисно таким чином намагається підмінити посадову відповідальність, відтак суд вважає за можливе розглянути справу з заявленим складом учасників в рамках заявлених позовних вимог.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до Конституції України, визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За змістом ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальну здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Стаття 18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.
Відповідно до статті 152 Цивільного кодексу України акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Акціонерне Товариство "Харківобленерго" не є підприємством, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Харкова, а отже, здійснення Харківської міською радою відповідних контролюючих дій обмежено законом.
Згідно ст. 62 Господарського кодексу України підприємство - самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Статтею 67 Господарського кодексу України зазначено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Підприємство має право реалізовувати самостійно всю продукцію на території України і за її межами, якщо інше не передбачено законом.
У відповідності до ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.
Юридична особа відповідає за своїми зобов`язаннями усім належним їй майном.
Учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов`язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов`язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом.
Особи, які створюють юридичну особу, несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями, що виникли до її державної реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та п. З ст. 24 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 6 п. 1 ст. 6 та ст. 23 Господарського кодексу України забороняє незаконне втручання органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини суб`єктів господарської діяльності на території України.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до вимог розділу II п. 2.3.6 "Правил роздрібного ринку електричної енергії ', затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 послуги з облаштування вузла обліку електроустановки або реконструкції вузла обліку надаються споживачу постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку та Кодексу комерційного обліку.
Надання споживачу замовлених ним послуг з облаштування вузла обліку або реконструкції вузла обліку електричної енергії здійснюється за рахунок споживача.
Відповідно до п. 1.1.2 "Правил роздрібного ринку електричної енергії ', затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг , від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ): "Споживання електричної енергії - користування електричною енергією споживачем за допомогою електрообладнання для задоволення потреб споживача відповідно до укладених договорів.
Споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання".
Позивачу листами від 15.02.2019 р., 22.04.2019 р., роз`яснено, що договір за домоволодінням, яке знаходиться за адресою АДРЕСА_2 з ним не укладено.
Відповідач, не має повноважень щодо ліквідації аварії електро - обліку та електропостачання, укладення договору, дії чи бездіяльність яких позивач просить суд визнати.
З огляду на викладені вище обставини, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича (пл. Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) про визнання рішення, дій (бездіяльності) незаконними - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19 серпня 2019 р.
Суддя Сагайдак В.В.