
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1525/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа - підприємць ОСОБА_2 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.12.2018 №0073795106 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким застосовано до ОСОБА_3 штраф у розмірі 7435,41 грн. та нараховано пеню у розмірі 3026,68 грн. за період з 22.12.2015 до 05.12.2018року.
Позивач вважає дане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 червня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачеві надано 15 денний строк для надання відзиву на позовну заяву(а.с.1-2).
09.07.2019 (вх. № 11144) дна адресу суду від Головного управління ДФС в Кіровоградській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволені позовних вимог. Зазначає, що позовні вимоги не визнаються в повному обсязі та зазначається, що прийняття оскаржуваного рішення обумовлено порушенням податкового законодавства, а тому є правомірним та не підлягає скасуванню. В обгрунтування своєї позиції вказує на те, що єдиний соціальний внесок (в період з 2015 року по 2017 рік) позивачем перераховано не з власного рахунку, а з рахунку, на якому акумулювалися кошти від здійснення підприємницької діяльності позивача, що призвело до несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску та відповідно до нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені, що підтверджується інтегрованими картками платника за 2015-2018 роки.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру Юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є платником на загальній системі оподаткування та платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Судом встановлено, що начальником Новоукраїнського управління ГУ ДФС у Кіровоградській області Чепур О .А . прийнято рішення від 20.12.2018 року №0073795106, відповідно до якого до позивача застосовано штраф у розмірі 7435,41 грн. та нараховано пеню у розмір 3026,68 грн. за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 22.12.2015 до 05.12.2018 (а.с.13).
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з положеннями ч.2 ст. 8 та ст. 12 Закону № 2464-VI єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
П. 6 ч.1 ст. 1 Закону № 2464-VI встановлено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: зокрема, фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Приписами ч.3 ст.9 Закону № 2464-VI передбачено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
За приписами абз.3 ч.8 ст. 9 цього Закону фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція).
Згідно із п.2 розділу VI Інструкції у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Нормами п.п.2 п.2 розділу VII Інструкції № 449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України № 2464-VI до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Відповідно до письмових пояснень представника відповідача, судом встановлено, що єдиний соціальний внесок (в період з 2015 року по 2017 рік) позивачем перераховано не з власного рахунку, а з рахунку, на якому акумулювалися кошти від здійснення підприємницької діяльності позивача. Тому, на думку відповідача, це призвело до несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску та відповідно до нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені, в зв`язку з чим винесено рішення № 0073795106 від 20.12.2018.
Однак, суд зазначає, що відповідно до письмових пояснень позивача та доказів доданих до матеріалів справи слідує, що сплата єдиного внеску за за періоди з 22.12.2015 по 05.12.2018 буда проведена позивачем вчасно, що підтверджується платіжними дорученнями: №168 від 19.11.2014, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1491,00 грн; №183 від 19.12.2014, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1491,00 грн.; №203 від 20.01.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1491,00 грн.; №217 від 23.02.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1491,00 грн.; №241 від 19.03.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1491,00 грн.; №263 від 20.04.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1010,00 грн.; №297 від 19.05.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 994,00 грн.; №322 від 19.06.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 994,00 грн.; №350 від 18.07.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 994,00 грн.; №382 від 19.08.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 994,00 грн.; №416 від 18.09.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 994,00 грн.; №448 від 19.10.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1125,00 грн.; №483 від 19.11.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1125,00 грн.; №522 від 18.12.2015, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1125,00 грн.; №555 від 19.01.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1125,00 грн.; №590 від 20.02.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1100,00 грн.; №615 від 16.03.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 613,00 грн.; №656 від 19.04.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1913,00 грн.; №683 від 18.05.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 1113,00 грн.; №697 від 16.06.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 645,00 грн.; №710 від 19.07.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 645,00 грн.; №725 від 15.08.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума -644,60,00 грн.; №744 від 16.09.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 645,00 грн.; №760 від 19.10.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 645,00 грн.; №774 від 18.11.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_6 , сума - 645,00 грн.; №794 від 19.12.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 645,00 грн.; №816 від 20.01.2016, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 704,00 грн.; №837 від 17.02.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №857 від 13.03.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №39 від 20.04.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №50 від 17.05.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №63 від 19.06.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №72 від 19.07.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №80 від 18.08.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №88 від 18.09.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №96 від 19.10.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №104 від 20.11.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №111 від 19.12.2017, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №120 від 18.01.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №131 від 18.02.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1639,00 грн.; №142 від 18.03.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1341,00 грн.; №152 від 19.04.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1639,00 грн.; №161 від 17.05.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1639,00 грн.; №171 від 19.06.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1639,00 грн.; №179 від 19.07.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1639,00 грн.; №192 від 19.09.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 2458,00 грн.; №204 від 19.10.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 2458,00 грн.; №214 від 19.11.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума -3500,00 грн.; №192 від 12.12.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №120 від 18.01.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №120 від 18.01.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №120 від 18.01.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн.; №120 від 18.01.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 3314,00 грн.; №120 від 18.01.2018, призначення платежу - ЄСВ, ОСОБА_7 , сума - 1408,00 грн. (а.с.18-68), а тому порушень чинного законодавства не було, оскільки днем сплати єдиного внеску вважається день прийняття до виконання банком документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене суд вважає, що відповідач в ході розгляду справи не довів, що спірне рішення прийняте обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин та наданих доказів, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 20.12.2018 №0073795106 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким застосовано до ОСОБА_3 штраф у розмірі 7435,41 грн. та нараховано пеню у розмірі 3026,68 грн. за період з 22.12.2015 до 05.12.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням ч.1 ст. 139 КАС України та сплаченого позивачем судового збору, судові витрати у вигляді судового збору в сумі 768,40 грн. підлягають відшкодуванню на користь ОСОБА_8 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 20.12.2018 №0073795106 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яким застосовано до ОСОБА_3 штраф у розмірі 7435,41 грн. та нараховано пеню у розмірі 3026,68 грн. за період з 22.12.2015 до 05.12.2018.
Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області судовий збір в розмірі 768,40 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула