
Справа № 420/3287/19
У Х В А Л А
19 серпня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Діамант» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову № 116848 від 17.05.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Ухвалою судді від 25.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
15.07.2019 до канцелярії суду від представника відповідача надійшли відзив на позовну заяву та клопотання про заміну відповідача по справі з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на Державну службу України з безпеки на транспорті, в обґрунтування якого представника Державної служби України з безпеки на транспорті послався на те, що Управління Укртрансбезпеки в Одеській області є структурним територіальним підрозділом Укртрансбезпеки та не є юридичною особою.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни відповідача по справі, з огляду на наступне.
Так, спірна постанова № 116848 від 17.05.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу прийнята саме Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області і саме зазначеним управлінням було проведено розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до абз.3 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті була реорганізована шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкування Державної спеціальної служби транспорту утворюваній Державній службі України з безпеки на транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11.02.2015 затверджене Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Відповідно до п.1 Положення Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У відповідності до п.8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» визначено, що здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області під час здійснення своїх повноважень діє як суб`єкт владних повноважень, якому надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов`язкових до виконання.
Згідно з п.9 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною 3 ст.46 КАС України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Частинами 5-7 ст.48 КАС України передбачено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
На підставі викладеного та беручи до уваги те, що спірна постанова прийнята саме Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, як суб`єктом владних повноважень, причому наявність статусу юридичної особи в адміністративному процесі не є визначальною, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника Державної служби України з безпеки на транспорті про заміну відповідача по даній справі.
Керуючись статтею 48 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Державної служби України з безпеки на транспорті про заміну відповідача відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк