
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.000908
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участю:
позивач ОСОБА_1 ,
представник відповідача Брінкер Г.М. ,
представник відповідача Дмитрович Н. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області про визнання протиправними дій, -
в с т а н ов и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області (далі - відповідач), у якій згідно заяви про збільшення розміру позовних вимог просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови";
- поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , посаді сільського голови с. Лисятичі Стрийського району Львівської області з 29.01.2019;
- стягнути з Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , середню заробітну плату за час вимушеного прогулу за час вимушеного прогулу з 29.01.2019 до дня постановлення судом рішення по справі;
- допустити негайне виконання рішення в частині поновлення на роботі та стягнення середньомісячної заробітної плати за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до рішення сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови" на підставі результатів таємного голосування за порушення Конституції України та Законів України Лисятицька сільська рада вирішила достроково припинити повноваження Лисятицького сільського голови ОСОБА_1 з дня прийняття рішення, звільнити сільського голову Лисятицької сільської ради ОСОБА_1 з 28.01.2019 у зв`язку із достроковим припиненням повноважень. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки на порядок денний сесії 28.01.2019 не виносилось питання дострокового припинення повноважень сільського голови, відтак питання про дострокове припинення його повноважень як голови Лисятицької сільської ради розглядалося з порушенням Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Позивач також зазначає, що дострокове припинення повноважень сільського голови можливе, зокрема, у разі, якщо він порушує Конституцію або Закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Проте, в оскарженому рішенні сільської ради не зазначено конкретних порушень, допущених позивачем під час виконання ним своїх обов`язків голови сільської ради.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву від 05.04.2019 (вх. № 11551), в якому зазначає, що оскаржуване рішення є законним та не підлягає скасуванню. Підставою для дострокового припинення повноважень сільського голови Лисятицької сільської ради ОСОБА_1 стало порушення ним Конституції або Законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень оскільки ОСОБА_1 вченені кримінальні правопорушення. Звертає увагу, що позивач підписував рішення, які не відповідали результатам голосування на сесіях Лисятицької сільської ради. Щодо порядку прийняття рішення, зазначає, що оскаржуване рішення прийняте на пленарному засіданні, шляхом таємного голосування більш як двома третинами голосів від загального складу, відтак дотримані вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування».
Представники відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позову заперечили, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення позивача, представників відповідача, покази свідків, дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до порядку денного засідання XXVIII-ї сесії Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання від 28.01.2019 на сесію виносяться питання щодо затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об`єднання територіальних громад та обговорення діяльності сільського голови.
Згідно з протоколом XXVIII-ї сесії Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання від 28.01.2019 на вказаному засіданні слухали відповідно до порядку денного, зокрема, питання про діяльність сільського голови. В ході доповіді та обговорення прийняли рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови. Проголосували: «за» -11, «проти» - 0, «утримались» -1. Також слухали питання про утворення тимчасової лічильної комісії Лисятицької сільської ради з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови ОСОБА_1 та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування, прийнято рішення № 746 «Про утворення тимчасової лічильної комісії Лисятицької сільської ради з питань таємного голосування про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови ОСОБА_1 та затвердження зразка бюлетеня для таємного голосування», слухали питання про затвердження протоколу № 2 засідання лічильної комісії від 28.01.2019 «Про результати таємного голосування щодо припинення повноважень Лисятицького сільського годови ОСОБА_1 ».
Відтак, рішенням сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови" взявши до уваги результати таємного голосування депутатів, за порушення Конституції та Законів України, відповідно до п.10 ч.1 ст.26, ч. 2,3 ст. 42, п.1 ч.3 ст. 50, ч. 3 ст. 59, ч. 1,3, 11ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування» Лисятицька сільська рада вирішила пипинити повноваження Лисятицького сільського голови ОСОБА_1 з дня прийняття рішення, звільнити сільського голову Лисятицької сільської ради ОСОБА_1 з 28.01.2019 у зв`язку із достроковим припиненням повноважень.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями про припинення повноважень та звільнення з посади позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п`ять років (ч. 2 ст. 141 Конституції України).
За приписами частин першої та другої статті 141 Конституції України строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п`ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п`ять років.
Статтею 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частин другої та п`ятої статті 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України.
Підстави для дострокового припинення повноважень визначені ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі:
1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;
2) припинення його громадянства;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, повязане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що повязані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
4) відкликання з посади за народною ініціативою;
5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;
6) його смерті.
Згідно з ч.ч.2, 3 ст.79 вказаного Закону України повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої вказаної статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.
Відповідно до п.3 ч.11 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці першому частини другої цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.
За приписами частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарному засіданні сільської ради, про що зазначено у п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Згідно з ч.13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 13.1 Регламенту Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання затвердженого рішенням сесії Лисятицької сільської ради від 23.12.2015 (далі- Регламент) Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради складається з пленарних засідань Ради. А також засідань постійних комісій Ради. Постійна комісія або робоча група Ради може проводити своє засідання у перервах пленарного засідання Ради у тих випадках, коли питання визнано невідкладним, чи за дорученням Ради, якщо пленарне засідання Ради пов`язане з прийняттям рішень, проведенням виборів, призначенням або затвердженням на посади посадових осіб.
Згідно з п. 15.8 Регламенту рішення про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питан, які передбачається внести на розгляд.
Відповідно до п. 15.11 Регламенту пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з 16.1 Регламенту пропозиції до проекту порядку денного сесії Ради вносяться головою Ради, депутатами, постійними комісіями. Пропозиції як правило вносяться до відкриття сесії в строк визначений чинним законодавством.
Відповідно до п. 16.10 Регламенту у виняткових випадках, після видання розпорядження голови Ради про скликання сесії, додатковому включенню до порядку денного підлягають питання:
- про затвердження або внесення змін до сільського бюджету;
- кадрові питання;
- питання, що потребують негайного розгляду. Зазначені питання можуть бути внесені на розгляд ради на вимогу однієї з постійних комісії. Голови сільської ради.
Згідно з 17.1 Регламенту проект порядку денного сесії Ради обговорюється і затверджується в цілому більшістю голосів депутатів Ради від загального її складу.
Відповідно до 23.1 Регламенту головуючий на пленарному засіданні Ради оголошує про розгляд кожного питання порядку денного сесії Ради. Головуючий повідомляє про назву, кількість варіантів редакцій рішення, яке підлягає розгляду та порядок розгляду питання.
Таким чином, як встановлено судом відповідно до протоколу XXVIII-ї сесії Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання від 28.01.2019 сільський голова ознайомив депутатів ради із порядком питань, які виносяться на розгляд сесії. За порядок денний проголосували всі депутити «за».
Відтак, відповідно до порядку денного засідання XXVIII-ї сесії Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання від 28.01.2019 на сесію виносяться питання щодо затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об`єднання територіальних громад та обговорення діяльності сільського голови.
Згідно з протоколом депутати Лисятицької сільської ради слухали, зокрема, обговорення діяльності сільського голови. В результаті обговорення діяльності сільського голови прийнято рішення № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови".
Суд звертає увагу, що до порядку денного не включались додаткові питання, зокрема щодо дострокового припинення повноважень сільського голови Лисятицької сільської ради ОСОБА_1 , головуючим не оголошувалось питання щодо дострокового припинення повноважень сільського голови, кількість варіантів редакцій рішення, яке підлягає розгляду та порядок розгляду питання, зміни в порядок денний не вносились.
Допитані свідки в судвому засідання депутати Лисятицької сільської ради ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 підтвердили той факт, що до порядку денного виносилось питання щодо обговорення діяльності сільського голови, питання щодо дострокового припинення повноважень сільського голови не виносилось. В результаті обговорення діяльності сільського голови Лисятицькоїю сільською радою після проведення голосування прийнято рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови.
Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховно Суду від 06.02.2019 у справі №309/2606/17 питання дострокового припинення повноважень та звільнення з посади голови ради до порядку денного сесії не включалось, проект рішення по ньому не виносився, що свідчить про протиправність прийнятого радою рішення.
Таким чином, рішення сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови" прийнято з порушенням Регламенту Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання затвердженого рішенням сесії Лисятицької сільської ради від 23.12.2015.
Суд також зазначає, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Згідно з оскаржуваним рішенням "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови" взявши до уваги результати таємного голосування депутатів, за порушення Конституції та Законів України, відповідно до п.10 ч.1 ст.26, ч. 2,3 ст. 42, п.1 ч.3 ст. 50, ч. 3 ст. 59, ч. 1,3, 11ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування» Лисятицька сільська рада вирішила пипинити повноваження Лисятицького сільського голови ОСОБА_1 з дня прийняття рішення, звільнити сільського голову Лисятицької сільської ради ОСОБА_1 з 28.01.2019 у зв`язку із достроковим припиненням повноважень.
Відтак, підставою дострокового припинення повноважень Лисятицького сільського голови ОСОБА_1 стало порушення ним Конституції та Законів України.
Суд звертає увагу, що представники відповідача та допитані свідки вказали, що підставою для дострокового припинення повноважень сільського голови Лисятицької сільської ради ОСОБА_1 стало порушення ним Конституції або Законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, оскільки ОСОБА_1 вченені кримінальні правопорушення. Зазначили, що позивач підписував рішення, які не відповідали результатам голосування на сесіях Лисятицької сільської ради.
Представниками відповідача до метеріалів справи долучено колективну заяву працівників Лисятицької сільської ради до Голови Стрийської РДА, Голові Львівської обласної ради про захист від незаконних дій сільського голови ОСОБА_1, скарга від 12.12.2018 Брінкер Г.М. керівнику Стрийської місцевої прокуратури Львівської області про незаконне закриття кримінального провадження №12018140130001269, лист від 17.12.2018 № 05-42-214-18 заступника керівника Стрийської місцевої прокуратури про законне закриття кримінального провадження №12018140130001269, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 29.01.2019 про внесення відомостей про заяву про вчинення кримінального правопорушення, відповідно до якого 29.01.2019 Брінкер Г.М. звернулась із заявою до Стрийського відділу поліцій Головного управління Національної поліції у Львівській області з проханням прийняти міри до колишнього голови Лисятицької сільськох ради ОСОБА_1 , повноваження якого закінчились 28.01.2019, та який відмовився віддавати гербову печатку та ключі від приміщень. Відповідно до листа Стрийського відділу поліцій Головного управління Національної поліції у Львівській області від 20.02.2019 №1685/59/7119 кримінальне провадження за заявою від 29.01.2019 Брінкер Г.М. закрито у зв`язку із відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення. Крім цього долучено витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 27.02.2019 та повідомлення про прийняття і реєстрацію заяви від 27.02.2019 №251 та листи про витребування документів у зв`язку із проведенням досудового розслідування по кримінальному провадженні № 120191140130000251 щодо підроблення рішень сесії Лисятицької сільської ради за ч.1 ст. 366 КК України, а також протоколи засідань сесії Лисятицької сільської ради рішення сесії, заяви громадянь, які спростовують на думку представників відповідача неправомірне підписання ОСОБА_1 рішень, що не відповідають результатам голосуванню Лисятицької сільської ради.
Проте, суд зазначає, що на момент звільнення позивача з посади не встановлено рішенням суду його вини у вчиненні кримінальних правопорушень, відтак не доведено порушення ОСОБА_1 . Конституції та Законів України.
Кримінальне провадження №12018140130001269 за скаргою від 12.12.2018 Брінкер Г.М. щодо ОСОБА_1 закрито у зв`язку із відсутнімтю складу кримінального правопорушення. Кримінальне провадження №12018140130001269 відкрито за заявою від 29.01.2019 Брінкер Г.М. після звільнення ОСОБА_1 з посади сільського голови, однак таке кримінальне провадження також закрито. Кримінальне провадження № 120191140130000251 відкрито після звільнення ОСОБА_1 , з посади щодо підроблення рішень сесії Лисятицької сільської ради за ч.1 ст. 366 КК України, відтак не могло слугувати підставою для звільнення ОСОБА_1 , таким чином не встановлено ОСОБА_1 порушень Конституції та Законів України на день звільнення з посади сільського голови.
Відповідно до рішення сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови", пояснень представників відповідача неможливо встановити конкретну підставу, передбачену ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для дострокового припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 . У вказаних документах не зазначено, які конкретно норми Конституції України або Законів України порушив позивач, якими своїми діями чи бездіяльністю він порушив права та свободи громадян та здійснення яких саме повноважень, що віднесені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до його компетенції, ним не забезпечено, та якими доказами це підтверджується.
Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 24.01.2018 у справі №2а/1222/137/12.
Так, відповідно до правової позиції Європейського суду у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов`язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи будь-який її орган схвалили певну концепцію, така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у осіб (юридичних чи фізичних) стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Згідно ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Суд зазначає, що Законом України «Про місце самоврядування в Україні» визначено конкретні підстави дострокового припинення повноважень сільського голови, Регламентом Лисятицької сільської ради VII демократичного скликання затвердженого рішенням сесії Лисятицької сільської ради від 23.12.2015 визначено порядок проведення сесії, зокрема, винесення питань на голосування та прийняття рішень, відтак прийняття оскаржуваного рішення із порушенням Регламенту без визначення конкретної підстави суперечить принципу юридичної визначеності.
Таким чином, на підставі вище викладно, суд дійшов висновку, що рішення сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови" є протиправним та підлягає скасуванню,
Відповідно до положень ч. 1 ст. 235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Відтак, наявні підстави для поновлення позивача на посаді в органі, з якого його було незаконно звільнено з метою ефективного спосібу захисту позивача є поновлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посаді сільського голови с. Лисятичі Стрийського району Львівської області з 29.01.2019.
Згідно ст. 235 КЗпП України, при винесенні рішення поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Як роз`яснено у п. 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року за № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи, невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи.
Згідно ст. 27 Закону України "Про оплату праці", порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100.
Пунктом 2 Порядку № 100 встановлено, що середньомісячна заробітна плата обчислюється, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата, таким чином, оскільки позивача звільнено 28.01.2019, середньомісячна заробітня плата ОСОБА_1 обчислюється виходячи з виплат за за листопад - грудень 2018 року.
Відповідно до п. 5 Порядку, нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Згідно із п. 8 Порядку, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних дні за цей період.
Згідно з довідкою про заробітну плату за 2018-2019 рік від 11.02.2019 № 214 заробітна плата ОСОБА_1 за листопад 2018 року - 14557, 28 грн., за грудень 2019 року - 30422, 40 грн.
Згідно розрахунку норми тривалості робочого часу на 2019, викладеного у листі Міністерства праці та соціальної політики України, кількість робочих днів у листопаді 2018 року - 20 днів, у грудні 2018 - 22 днів.
Таким чином, сума доходу позивача згідно Порядку за листопад - грудень 2018 року становить 44979, 68 грн (14557, 28 грн + 30422, 40 грн.) при загальній кількості робочих днів - 42 (20+22).
Отже, середньоденна заробітна плата позивача за листопад - грудень 2018 року року становить 1070, 94 грн (44979, 68 грн /42).
Таким чином, розмір грошового забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 29.01.2019 по 14.08.2019, що підлягає виплаті позивачу становить 145647,84 (1070, 94 грн х 136 днів), без урахування сум обов`язкових до сплати податків та внесків.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на вищевказане суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 371 КАС України, слід допустити до негайного виконання рішення суду частині поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за один місяць.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення сесії Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області від 28.01.2019 № 747 "Про дострокове припинення повноважень Лисятицького сільського голови".
3. Поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посаді сільського голови с. Лисятичі Стрийського району Львівської області з 29.01.2019.
4. Стягнути з Лисятицької сільської ради Стрийського району Львівської області (пл. 40-річчя Перемоги, 4, с. Лисятичі, Стрийський район, Львівська область, 82421, код ЄДРПОУ 04373666) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) середню заробітну плату за час вимушеного прогулу у розмірі 163 797, 00 грн без урахування сум обов`язкових до сплати податків та внесків.
5. Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді сільського голови с. Лисятичі Стрийського району Львівської області з 29.01.2019 та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць у розмірі 21916, 66 грн без урахування сум обов`язкових до сплати податків та внесків, звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складено 19.08.2019.
Суддя Костецький Н.В.