Рішення № 83699324, 09.08.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2019
Номер справи
160/4542/19
Номер документу
83699324
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2019 року Справа № 160/4542/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТулянцевої І.В. при секретарі судового засіданняЛитвин Ю.Ю. за участю: представників позивача представника відповідача Білого І. А ., Ратушної А.А. Романовича Ю.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю АФ «СТАРТ-ПЛЮС» до Головного управління ДФС в Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю АФ «СТАРТ-ПЛЮС» звернулось до суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України Головного управління ДФС в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- скасувати рішення комісії Головного управління ДФС в Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1143077/39687509 від 17.04.2019 року;

- зобов`язати Головне управління ДФС в Дніпропетровській області вчинити певні дії та зареєструвати податкову накладну № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 24.05.2019 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду шляхом подання уточненої позовної заяви із зазначенням суб`єктного складу, а саме: визначити належних відповідачів; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

11 червня 2019 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій у якості відповідачів визначено:

- відповідач-1: Державна фіскальна служба України Головного управління ДФС в Дніпропетровській області;

- відповідач-2: Державна фіскальна служба України комісія Головного управління ДФС в Дніпропетровській області.

Також, 11.06.2019 року позивачем подано уточнену позовну заяву, в якій Товариство з обмеженою відповідальністю АФ «СТАРТ-ПЛЮС» просить:

- скасувати рішення Державної фіскальної служби України комісії Головного управління ДФС в Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1143077/39687509 від 17.04.2019 року;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України Головне управління ДФС в Дніпропетровській області вчинити певні дії та зареєструвати податкову накладну № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що ним було сформовано податкову накладну №1 від 26.03.2019 року та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація якої згідно з квитанцією №б/н від 12.04.2019 року була зупинена. Стверджує, що ним подано до контролюючого органу письмові пояснення, а також підтверджуючі документи, однак рішенням № 1143077/39687509 від 17.04.2019 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної з підстав неподання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. Позивач не погоджується з прийнятим рішенням, оскільки на момент складення податкової накладної постачальником не здійснювалась постачання пшениці, її зберігання і транспортування, а тому, не складалися ніякі господарські документи поставки покупцю. На підставі викладеного вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 12.06.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/4542/19 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 15 липня 2019 року о 14:00 год.

08 липня 2019 року від Державної фіскальної служби України надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що зобов`язання зареєструвати податкові накладні є похідними вимогами від вимог до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, оскільки скасування рішення відповідної комісії контролюючого органу є самостійною підставою для реєстрації відповідної податкової накладної/розрахунку коригування.

Також, 08 липня 2019 року представником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подано відзив на адміністративний позов, в якому вказано, що позивачем у 2019 році подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 26.03.2019 року з сумою обсягу 1 500 001,20 грн. (ПДВ - 250000,2 грн.) по продажу пшениці на адресу ТОВ Фірма «АДВЕРС». Реєстрація податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки ПН/РК відповідала вимогам п.п.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. В ході аналізу господарської операції та наданих позивачем первинних документів встановлено, що ТОВ АФ «СТАРТ-ПЛЮС» не в повному обсязі надано документи, які розкривають зміст проведених господарських операцій, зокрема, не надано документи про збереження, транспортування та походження реалізованого товару, а також не надано завірене належним чином платіжне доручення, у зв`язку з чим Комісією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області прийнято спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року. За викладених обставин вважає, що прийняте рішення є правомірним та таким, що відповідає нормам діючого законодавства, а вимоги позивача - безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

15 липня 2019 року у судовому засіданні було оголошено перерву до 09.08.2019 року до 12:00 год.

16 липня 2019 року позивачем подано заяву, в якій було уточнено склад відповідачів, а саме: Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (відповідач-1), Державна фіскальна служба України (відповідач-2) та уточнено позовні вимоги шляхом викладення позовних вимог про:

- скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 39394856, про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1143077/39687509 від 17.04.2019 року;

- зобов`язання Державної фіскальної служби України, код ЄДРПОУ 39292197, вчинити певні дії та реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

09 серпня 2019 року у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі із викладених у позову підстав.

Представник відповідача підтримав доводи, викладені у відзиві, та просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариство з обмеженою відповідальністю АФ «СТАРТ-ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 39687509) зареєстровано як юридична особа та перебуває на обліку в Головному управлінні ДФС у Дніпропетровській області як платник податків та зборів.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами діяльності позивача є: Код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); Код КВЕД 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; Код КВЕД 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; Код КВЕД 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

Згідно з довідкою Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області № 1386 від 22.04.2019 року (а.с.22), підприємство позивача використовує на території Вербківської сільської ради землю загальною площею 493,7223 га для ведення сільськогосподарського виробництва.

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю АФ «Старт-Плюс», є сільськогосподарським виробником з вирощування зернових культур.

Судом також встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю АФ «Старт-Плюс» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» (Покупець) був укладений договір поставки № 21/03-19-I від 21.03.2019 року, відповідно до пункту 1.1. якого, Постачальник зобов`язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити пшеницю врожаю 2019 року власного виробництва на умовах, зазначених у цьому договорі. Характеристика, ціна, кількість та вартість товару: пшениця, 300 тонн (+-10), код УКТЗЕД 1001 11 00 00, попередня ціна за 1 тону без ПДВ 4166,67 грн., попередня вартість товару без ПДВ - 1 250 001,00 грн., ПДВ 20% за 1 тону - 833,334 грн., сума ПДВ 20% - 250 000,20 грн. Попередня загальна вартість товару з ПДВ - 1 500 001,20 грн. (пункти 1.1, 1.2). Згідно з пунктом 2.2 договору, строк поставки товару до 01.08.2019 року. Товар може передаватись Покупцю окремими партіями, але його повний обсяг, визначений у цьому договорі, має бути поставлений у строк, встановлений п.2.2 цього договору. У пункті 3.1 договору передбачено, що Покупець сплачує за товар шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника у такий спосіб: 1 500 001,20 грн. з ПДВ, в якості попередньої оплати перераховуються впродовж 10 банківських днів після підписання договору, надання Покупцю рахунку Постачальника, та підписання договору (договорів), яким забезпечується виконання зобов`язань Постачальника за цим Договором, але в будь-якому разі не раніше дати внесення відомостей про предмет застави до Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Після отримання оплати Постачальник забезпечує реєстрацію в ЄДРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної у відповідності до вимог податкового законодавства, в тому числі при складанні податкової накладної та/або розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної та/або розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної обов`язково вказує не менше перших 4 цифр коду УКТ ЗЕД у відповідності до пункту 1.2 цього договору.

З наданих до суду доказів вбачається, що 26 березня 2019 року позивачем було складена податкова накладна № 1 про поставку товару «пшениця» згідно Договору поставки № 21/03-19-I від 21.03.2019 року, на адресу ТОВ Фірма «Адверс» на суму 1500000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 250000,00 грн. (а.с.9).

27 березня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Адверс» здійснило попередню оплату в сумі 1 500 001,20 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 58 від 27.03.2019 року (а.с.19).

12 квітня 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю АФ «Старт-Плюс» направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 26.03.2019 року, яка була виписана на товар «пшениця» у кількості 300 т на суму 1 250 001,00 грн., в тому числі ПДВ - 250 000,20 грн.

Згідно з квитанцією № 1 від 12.04.2019 року (а.с.8), вказана податкова накладна №1 від 26.03.2019 року була прийнята податковим органом, а її реєстрація зупинена з посиланням на п.201.16 ст. 201 ПКУ. Обсяг постачання/послуги 1001 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

15 квітня 2019 року позивач направив до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області повідомлення № 1 від 15.04.2019 року (а.с.11) про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, про що свідчить квитанція № 2 від 15.04.2019 року (а.с.10).

17 квітня 2019 року Комісією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято рішення №1143077/39687509 (а.с.12-13) про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 26.03.2019 року з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/ інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись із рішенням контролюючого органу, 25 квітня 2019 року позивач направив скаргу (а.с.15) на рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією № 2 від 25.04.2019 року (а.с.14).

06 травня 2019 року Комісією з питань розгляду скарг ДФС України прийнято рішення №27204/39687509/2, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін (а.с.16).

Вважаючи рішення відповідачів щодо відмови у реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року протиправним. Позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесених на підставі таких висновків спірного акту індивідуальної дії на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд при винесенні рішення виходить з наступного.

Згідно із підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14 Порядку №1246).

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (п. 15 Порядку №1246).

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (далі - Постанова № 117) затверджено:

- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації);

- Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Порядок роботи комісій);

- Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Порядок розгляду скарг).

Згідно з пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).

Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платника податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку встановлені листом ДФС від 21.03.2018 року №959/99-99-07-18 «Про критерії ризиковості платника податку» затверджений перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків (далі - Критерії №959/99-99-07-18).

Так, згідно з підпунктом 2.1 пункту 2 Критеріїв №959/99-99-07-18, податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з пунктом 7 Порядку зупинення реєстрації, у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Пунктами 12-13 Порядку зупинення реєстрації передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Зі змісту Квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам п.п.2.1 п. 2.1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 15 Порядку зупинення реєстрації, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктами 19-21 Порядку № 117 визначено, що Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення, серед іншого, про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Підставою для прийняття Комісією оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних зазначено ненадання платником копій документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризційній описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано, підкреслити).

Враховуючи зазначені норми, відповідач приймає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної за результатами розгляду пояснень та наданих платником податку копій документів.

Як встановлено судом, з наданих на розгляд комісії копій документів (довідка про склад землі, що знаходиться у користуванні, договір поставки № 21/03-19-I від 21.03.2019 року, платіжне доручення від 27.03.2019 року на суму 1500000,00 грн.) комісією з розгляду скарг щодо реєстрації податкових накладних від 17.04.2019 року №1143077/39687509 було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному державному реєстрі податкових накладних у зв`язку із ненаданням підприємством документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування товару.

З відзиву на позовну заяву, наданого Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області вбачається, що однією з підстав відмови комісії у реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року явилась та обставина, шо позивачем не було надано належним чином завірену копію платіжного доручення, складеного ТОВ Фірма «Адверс» про перерахування коштів у сумі 1500000,00 грн. на рахунок позивача.

В матеріалах справи наявна копія платіжного доручення 58 від 27.03.2019 року (а.с. 19), яка надавалась позивачем на розгляд комісії 15.04.2019 року. Так, платіжне доручення складено платником - ТОВ Фірма «Адверс» про перерахування на розрахунковий рахунок отримувача - ТОВ АФ «Старт - Плюс» в АТ КБ «ПриватБанк» грошових коштів у сумі 1500000,00 грн. з призначенням платежу: «оплата за пшеницю озима (врожай 2019) згідно рах. № 01 від 26.03.2019 року, в т.ч. ПДВ 20% - 250000,00 грн». На платіжному дорученні стоїть печатка ТОВ АФ «Старт - Плюс» та підпис уповноваженої особи - директора ТОВ АФ «Старт - Плюс» Криничного Р.М. , як особи, яка склала платіжне доручення.

При цьому, на копії вказаного платіжного доручення також стоїть відмітка: «згідно з оригіналом», завірена підписом директора ТОВ АФ «Старт - Плюс» Кринчного Р.М. з відбитком печатки ТОВ АФ «Старт - Плюс».

Будь - яких інших доказів, які б підтверджували перерахування коштів (виписки банку, листи - пояснення щодо оформлення платіжного доручення № 58 від 27.03.2019 рок) позивачем ні до комісії вищого рівню, ні до суду не надано.

При цьому, суд звертає увагу на те, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, у відповідності до положень пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше.

Доказів здійснення оплати саме 26 березня 2019 року (дата складення податкової накладної №1 від 26.03.2019 року) позивачем до суду не надано. Крім того, як вбачається з платіжного доручення № 58 про перерахування коштів, ТОВ Фірма «Адверс» попередня оплата за товар в сумі 1 500 001,20 грн. по Договору поставки № 21/03-19-1 від 21.03.2019 року була здійснена саме 27.03.2019 року.

Тобто, позивачем виписано податкову накладну № 1 від 26.03.2019 року раніше, ніж відбулася одна з подій (дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню), яка в силу приписів пункту 187.1 статті 187 ПК України, є підставою для виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг.

В ході розгляду справи позивачем не було надано обгрунтованих пояснень з приводу того, ким фактично було складено платіжне доручення № 58 від 27.03.2019 року та у зв`язку із чим на платіжному дорученні у якості особи, що його склала значиться ТОВ АФ «Старт - Плюс». Доказів, які б спростовували вказані обставини, а саме, банківські виписки позивача про зарахування грошових коштів на банківський рахунок ТОВ АФ «Старт - Плюс», до суду також не надано.

Стосовно ненадання до розгляду комісії додатково документів щодо зберігання і транспортування товару, слід зазначити, що умовами Договору поставки № 21/03-19-1 від 21.03.2019 року передбачено поставку товару - «пшениця врожаю 2019 року», яка в березні 2019 року (на момент складання податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року) ще не була вирощена. За таких обставин, висновки контролюючого органу стосовно того, що відсутність вказаних документів свідчить про ризиковість вказаних операцій, є безпідставними.

Відтак, комісією з розгляду питань про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДФС у Дніпропетровській області правомірно зроблено висновок, що позивачем не в повній мірі надано пояснення та/або додаткові документи у зв`язку із прийняттям рішення про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року, а тому суд вважає, що підстави для скасування рішення комісії Головного управління ДФС в Дніпропетровській області № 1143077/39687509 від 17.04.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов`язання вчинити певні дії та реєстрації податкової накладної № 1 від 26.03.2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних - відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені обставини, а також приймаючи до уваги те, що відповідачами було надано до суду докази правомірності прийняття оскаржуваного рішення, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У відповідності до вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 73-78, 90, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю АФ «СТАРТ-ПЛЮС» (51450, Дніпропетровська обл., Павлоградський район, с. Кочережки, вул. Жотвнева, буд. 30, код ЄДРПОУ 39687509) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49047, м. Дніпро, вул. Симферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ 39394856), Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 15 серпня 2019 року.

Суддя І.В. Тулянцева