Рішення № 8369278, 02.02.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
02.02.2010
Номер справи
32/326
Номер документу
8369278
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 32/32602.02.10 За позовом Херсонського транспортного прокурора в інтересах держави в особі

Херсонської обласної ради

до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон"

2. Концерну "Титан"

про визнання недійсними рішення установчих зборів та статуту

Суддя Хрипун О.О.

Представники сторін:

Від прокуратури міста Києва Морозов В.Ю., Некрасов О.М., Гаврилова Ю.Ю.

Від позивача Потоцький П.Б., Неволька О.І. предст.

Від відповідача-1 Нагірняк І.М., Горбач М.В. предст.

Від відповідача-2 Савчук І.О. предст.

Обставини справи :

Херсонський транспортний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Херсонської обласної ради про визнання недійсними установчих зборів засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон" від 17 лютого 2006 року, яким затверджено статут ТОВ "Аеропорт "Херсон", та про визнання недійсним статуту ТОВ "Аеропорт "Херсон". Херсонський транспортний прокурор просить застосувати наслідки недійсності правочину та повернути Херсонській обласній раді у власність комунальне майно, а саме цілісний майновий комплекс ОКП "Аеропорт "Херсон".

Позовні вимоги мотивовані тим, що Херсонська обласна рада має право створювати тільки комунальні підприємства, місцеві ради області не надавали доручення щодо відчуження комунального майна територіальних громад області, а при затвердженні статуту та створенні статутного капіталу було занижено вартість комунального майна, тим самим і частку у статутному капіталі. Крім того, рішенням Херсонської обласної ради від 22.12.2006 скасовано рішення Херсонської обласної ради № 517 від 10.12.2005 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", яке було підставою для створення приватного підприємства ТОВ "Аеропорт "Херсон".

Одночасно із зверненням з позовною заявою Херсонським транспортним прокурором заявлено клопотання про поновлення строків позовної давності у звязку із поважністю причини їх пропуску.

Відповідач-1 у відзиві на позов позовні вимоги заперечує, зазначаючи, що позов подано Херсонським транспортним прокурором в інтересах субєкта господарювання, що суперечить рішенню Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99. Відповідач-1 стверджує, що збори засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон" від 17.02.2006, рішення, прийняті на них та статут ТОВ "Аеропорт "Херсон", в редакції, затвердженій вказаними зборами, відповідають вимогам законодавства України та статуту товариства. Відповідач-1 також зауважив, що спірними рішеннями та статутом не було порушено прав та інтересів Херсонської обласної ради щодо участі в ТОВ "Аеропорт "Херсон".

Відповідач-2 у відзиві на позов позовні вимоги повністю заперечує, зазначаючи, що пропущено строк позовної давності. Відповідач-2 також вважає, що Херсонський транспортний прокурор не наділений правом звертатися до господарського суду з позовом в інтересах держави в особа Херсонської обласної ради, оскільки законом їх не представлені повноваження виконавчої влади. На думку відповідача-2 даний спір повинен розглядатися адміністративним судом, оскільки спір виник із публічно-правових відносин. Крім того, відповідач-2 зазначив, що при затвердженні статуту та створенні статутного капіталу вартість комунального майна як частка в статутному капіталі занижена не була, а Херсонська обласна рада правомірно розпорядилася майном територіальної громади області.

Відповідачем-2 в судовому засіданні 09.07.2009 подано заяву про застосування судом позовної давності.

23.10.2009 у письмових поясненнях по суті заявлених вимог в.о. Херсонського транспортного прокурора було викладено позовні вимоги в наступній редакції: визнати недійсним рішення установчих зборів засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон" від 17.02.2006 та статут ТОВ "Аеропорт Херсон", затверджений цим рішенням; зобовязати ТОВ "Аеропорт "Херсон" та концерн "Титан" повернути Херсонській обласній раді майно, що становить 50% частки у статутному фонді Херсонської обласної ради з оцінкою його вартості у розмірі 4 127 255,00 грн.

30.11.2009 до суду надійшла заява Херсонського транспортного прокурора про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати недійсним рішення установчих зборів засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон" від 17.02.2006 та статут ТОВ "Аеропорт Херсон", затверджений цим рішенням; зобовязати ТОВ "Аеропорт "Херсон" та концерн "Титан" повернути Херсонській обласній раді майно, що становить 50% частки у статутному фонді Херсонської обласної ради з оцінкою його вартості у розмірі 4 127 255,00 грн.

Відповідач-1 позовні вимоги заперечив з причин пропуску прокуратурою строків позовної давності, вказуючи, що відповідно до ч. 3 ст. 9 та п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру" прокуратура повинна була своєчасно проконтролювати діяльність Херсонської обласної ради та оскаржити рішення загальних зборів засновників ТОВ "Аеропорт "Херсон" та статут товариства протягом встановленого ст. 257 ЦК України трирічного терміну (з 17.02.2006 по 17.02.2009).

Відповідач-2 позовні вимоги заперечив, вказавши, що Херсонським транспортним прокурором пропущено строк позовної давності. Крім того, відповідач-2 зазначив, що відсутні підстави для визнання недійсними актів органів юридичної особи, оскільки відсутні порушення законодавства при прийнятті оспорюваних рішень, права учасників не були порушені.

11 грудня 2009 року до Господарського суду міста Києва надійшов лист від Херсонської обласної ради за підписом головного спеціаліста юридичного відділу виконавчого апарату обласної ради П.Б.Потоцького (представника у справі), в якому Херсонська обласна рада інформувала, що не підтримує позов транспортного прокурора, оскільки при створенні ТОВ "Аеропорт Херсон" Херсонська обласна рада діяла в межах повноважень і компетенції, передбачених Конституцією і законами України.

Позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

Відмова позивача від позову, поданого прокурором в інтересах держави, не позбавляє прокурора права підтримувати позов і вимагати вирішення спору по суті (ч. 6 ст. 29 ГПК України).

Херсонський транспортний прокурор заявою, отриманою судом 25.01.2010 повідомив, що позовні вимоги в інтересах держави в особі Херсонської обласної ради підтримує в повному обсязі з урахуванням уточнення від 25.11.2009.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

10.12.2005 Херсонською обласною радою було прийняте рішення № 517 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", яким доручено голові обласної ради підписати установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" з дотриманням істотних умов його заснування, а саме:

"4.1. Доля територіальних громад області в статутному фонді такого підприємства не повинна бути меншою ніж 50 відсотків.

4.2. В установчих документах повинно бути зазначено, що відчуження у статутному фонді товариства долі, що є спільною власністю територіальних громад області, можливе лише в порядку і на умовах, передбачених законодавством України про приватизацію, і будь-які зміни статутного фонду товариства, що тягнуть зменшення долі територіальних громад області у статутному фонді підприємства, здійснюються за погодженням з обласною радою.

4.3. У разі виходу підприємства із складу засновників товариства, майно, що є власністю територіальних громад області, повертається у порядку, передбаченому чинним законодавством."

Пунктом 5 вищезазначеного рішення Херсонська обласна рада погодила статут товариства.

Як вбачається з преамбули рішення № 517 від 0.12.2005 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", воно було прийняте Херсонською обласною радою за результатами розгляду звернення концерну "Титан" від 14.11.2005 № 10-Т, ТОВ "Агроінвест" від 20.09.2005 № 198/09-05, ТОВ "Аленді-Альянс" від 31.10.2005 № 9 стосовно участі в конкурсі на кращий інвестиційний проект щодо відновлення роботи обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", враховуючи рішення конкурсної комісії з цього питання (протокол від 23.11.2005 № 4). У п. 1 рішення № 517 від 0.12.2005 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" також зазначено, що Херсонська обласна рада вирішила врахувати рекомендації постійної комісії обласної ради з питань обліку, управління та приватизації власності про визнання як найкращої пропозиції концерну "Титан", що запропонував найбільш сприятливі умови, а саме: створення товариства з обмеженою відповідальністю, у якому внеском до статутного фонду є цілісний майновий комплекс обласного комунального підприємства "Аеропорт Херсон".

В той же час протокол № 4 від 23.11.2005 засідання комісії з проведення конкурсу інвестиційних проектів щодо відновлення роботи обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" свідчить, що комісія постановила визнати як найкращу пропозицію концерну "Титан", а саме: створення спільного підприємства та внесення суми інвестицій не менше 5 млн.гривень.

Висновки і рекомендації постійної комісії з питань обліку, управління та приватизації власності Херсонської обласної ради від 08.12.2005 № 363 відносили до істотних умов заснування ТОВ "Аеропорт "Херсон" обовязковість повернення майна, що є власністю територіальних громад області, у разі виходу підприємства зі складу засновників товариства.

17 лютого 2006 року відбулися установчі збори засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон", на яких були прийняті наступні рішення:

1. Створити Товариство з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон".

2. Місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" визначити: Україна, місто Херсон, Аеропорт цивільної авіації.

3. Створити статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" в розмірі 1 599 307,46 грн. і розподілити його між засновниками (учасниками) наступним чином: Концерн "Титан" вартість 799 653,73 грн. 50%; Херсонська обласна рада вартість 799 653,73 грн. 50%.

В рахунок своєї частки засновники (учасники) вносять:

- Концерн "Титан" 799 653,73 грн. внесення грошових коштів у національній валюті України;

- Херсонська обласна рада 799 653,73 грн. шляхом внесення майна в натурі вартістю 4127 255,00 грн., визначеної на підставі висновку незалежного оцінщика ПП "Експрес-оцінка" від 14.02.2006, рецензії по ньому оцінщика приватного підприємця ОСОБА_9, члена Українського товариства оцінщиків, з вирахуванням кредиторської заборгованості в розмірі 3327 601,27 грн., визначеної на підставі висновку аудитора № 12 від 15.02.2006 ПП "Рада-аудит" (на підставі проведеної аудиторської перевірки) та акту прийому-передачі.

4. Затвердити статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" в запропонованій редакції, з якою присутніх ознайомив представник Концерну "Титан" з урахуванням вимог рішення ХХІ сесії четвертого скликання від 10 грудня 2005 року № 517.

5. Призначити на посаду Генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" Юрченка Сергія Васильовича з моменту державної реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон".

6. Доручити ОСОБА_11, ОСОБА_10 вчинити необхідні дії по державній реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон".

Згідно із статутом ТОВ "Аеропорт "Херсон", затвердженим установчими зборами засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон", протокол № 1 від 17.02.2006, зареєстрованим 01.03.2006, товариство є власником коштів та майна, переданого йому учасниками товариства у вигляді внеску до статутного капіталу або іншим чином. Згідно з п. 6.5 статуту розподіл статутного капіталу між учасниками становить: Концерн "Титан" вартість 799 653,73 грн. 50%; Херсонська обласна рада вартість 799 653,73 грн. 50%. В рахунок своєї частки учасники вносять: Концерн "Титан" 799 653,73 грн. шляхом внесення грошових коштів у національній валюті України; Херсонська обласна рада 799 653,73 грн. шляхом внесення чистих активів цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" (у вигляді майна вартістю 4127 255,00 грн., визначеної на підставі висновку незалежного оцінщика ПП "Експрес-оцінка" від 14.02.2006, рецензії по ньому оцінщика приватного підприємця ОСОБА_9, члена Українського товариства оцінщиків, з вирахуванням кредиторської заборгованості в розмірі 3327 601,27 грн., визначеної на підставі висновку аудитора № 12 від 15.02.2006 ПП "Рада-аудит" (на підставі проведеної аудиторської перевірки), акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" (акту приймання- передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів), угоди про приймання-передачу кредиторської заборгованості та угоди про правонаступництво).

01.03.2006 був підписаний та затверджений головою Херсонської обласної ради акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" для наповнення статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" відповідно до рішення ХХІ сесії четвертого скликання Херсонської обласної ради № 517 від 10.12.2005. Актом підтверджено передачу цілісного майнового комплексу ОКП "Аеропорт "Херсон" на загальну суму 4127 255,00 грн.

01.03.2006 була підписана також угода про приймання-передачу кредиторської заборгованості, згідно з якою на підставі рішення ХХІ сесії четвертого скликання Херсонської обласної ради № 517 від 10.12.2005 з метою визначення та формування величини статутного капіталу ТОВ "Аеропорт "Херсон", Обласне комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" передало, а ТОВ "Аеропорт "Херсон" прийняло кредиторську заборгованість Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", визначену п. 1.1.1-1.1.4 цієї угоди, перед третіми особами в розмірі всього 3327 601,27 грн.

Таким чином відбувся перехід цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" із спільної власності територіальних громад Херсонської області до власності новоствореного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон".

26.10.2006 Херсонською міською радою видане відповідне свідоцтво (Серія ЯЯЯ № 981337) про право приватної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" на нерухоме майно, що розташоване в Херсоні по вул. Маяковського, 6/29.

26.10.2006 Херсонською міською радою видане відповідне свідоцтво (Серія ЯЯЯ № 981336) про право приватної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" на нерухоме майно, що розташоване в Херсоні пр. Сенявіна, 33-А.

07.12.2006 Херсонською міською радою видане відповідне свідоцтво (Серія ЯЯЯ № 650565) про право приватної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" на нерухоме майно, що розташоване в Херсоні "Аеропорт цивільної авіації".

25.12.2006 Херсонською міською радою видане відповідне свідоцтво (Серія ЯЯЯ № 686603) про право приватної власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" на нерухоме майно, що розташоване в м. Скадовську Херсонської області, вул. Пасічника І, 3.

Рішенням Херсонської обласної ради від 22.12.2006 № 164 "Про протест прокурора області на рішення ХХІ сесії обласної ради ІV скликання від 10 грудня 2005 року № 517 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт Херсон" рішення ХХІ сесії обласної ради ІV скликання від 10 грудня 2005 року № 517 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт Херсон" було скасовано та було вирішено провести оцінку цілісного майнового комплексу, доручено Постійній комісії обласної ради з питань управління обєктами комунальної власності та приватизації розробити нові інвестиційні умови, провести з діючим інвестором переговори щодо врегулювання взаємовідносин, а обласній раді звернутися в правоохоронні органи за допомогою щодо розслідування питання розпорядження майном обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон".

Постановою Господарського суду міста Києва від 18.09.2007 у справі № 48/279-А за адміністративним позовом Концерну "Титан" до Херсонської обласної ради визнано протиправним та скасовано з дати винесення п. 1 резолютивної частини рішення ХІ сесії пятого скликання Херсонської обласної ради від 22.12.2006 № 164 "Про протест прокурора області на рішення ХХІ сесії обласної ради ІV скликання від 10.12.2005 № 517 "про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон".

Відповідно до ст. 113-115 ЦК України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа. Господарське товариство є власником: 1) майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу; 2) продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності; 3) одержаних доходів; 4) іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом. Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.01.2002 № 3-р "Про передачу цілісних майнових комплексів аеропортів цивільної авіації з державної у комунальну власність" майновий комплекс аеропорту "Херсон" був переданий у спільну власність територіальних громад Херсонської області.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджено поняття та зміст права комунальної власності як матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування (ст. 1, 16, 60), повноваження сільських, селищних, міських рад щодо відчуження комунального майна, в тому числі шляхом приватизації (п. 30 ч. 1 ст. 26), повноваження виконавчих органів рад стосовно управління комунальною власністю (ст. 29), повноваження районних і обласних рад по управлінню об'єктами комунальної власності (п. 19, 20 ч. 1 ст. 43). Відповідно до розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону комунальна власність є власністю відповідних громад, сіл, селищ, міст і, отже, її відчуження може відбуватися тільки за спеціальним рішенням власника або уповноваженого ним органа, оскільки органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності (ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування").

Частина 4 ст. 3 Закону України "Про приватизацію державного майна" Закону встановлює, що відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування, а ч. 7 ст. 7 Закону затвердила положення, згідно з яким продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами.

Стаття 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносить до компетенції обласної ради (виключно на пленарних засіданнях) вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку.

Зазначена імперативна норма чітко вказує на недопустимість вирішення питань відчуження об'єктів спільної власності територіальних громад області інакше, ніж на пленарних засіданнях обласної ради та за умов наявності доручення відповідних рад області.

Доказів наявності доручень відповідних рад Херсонської області на вирішення Херсонською обласною радою питання про відчуження цілісного майнового комплексу аеропорту "Херсон" суду не надано.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.

Крім того, аналіз змісту рішення Херсонської обласної ради № 517 "Про інвестування обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", яким доручено голові обласної ради підписати установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон", дає підстави стверджувати про відсутність однозначної волі Херсонської обласної ради на відчуження (передачу у власність новоствореному підприємству ТОВ "Аеропорт "Херсон") цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", з огляду, зокрема, на положення п. 4.3 вказаного рішення.

Таким чином цілісний майновий комплекс Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" був переданий Херсонською обласною радою як внесок до статутного капіталу ТОВ "Аеропорт "Херсон" з перевищенням повноважень та з порушенням вимог чинного законодавства.

Оскільки прийнятим з порушенням вимог чинного законодавства рішенням установчих зборів засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон" від 17.02.2006 про створення ТОВ "Аеропорт "Херсон" були порушені права територіальних громад Херсонської області щодо розпорядження обєктом комунальної власності, цілісним майновим комплексом Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон", вимоги позивача про визнання недійсним рішення установчих зборів засновників (учасників) ТОВ "Аеропорт "Херсон" від 17.02.2006 та затвердженого ним статуту ТОВ "Аеропорт "Херсон" визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 2 ст. 16 Цивільного кодексу України встановлено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

Відновлення становища, яке існувало до порушення прав територіальних громад Херсонської області полягає у поверненні Херсонській обласній раді майна цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" на загальну суму 4127 255,00 грн., переданого 01.03.2006 за актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" для наповнення статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" відповідно до рішення ХХІ сесії четвертого скликання Херсонської обласної ради № 517 від 10.12.2005.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідачі не надали суду доказів на спростування позовних вимог.

Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Згідно з положеннями ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва в суді держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних, та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними та державою.

Пунктами 2, 5 рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 передбачено, що прокурор або його заступник самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення інтересів держави.

У даному спорі Херсонський транспортний прокурор представляє інтереси територіальних громад Херсонської області, захист яких покладено на Херсонську обласну раду, яка відповідно до вимог ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Херсонської області.

Підставою для представництва інтересів територіальних громад Херсонської області в особі Херсонської обласної ради в суді Херсонським транспортним прокурором названо порушення права власності територіальної громади на комунальне майно, про що Херсонському транспортному прокурору стало відомо 12.05.2009, від дати отримання Херсонською транспортною прокуратурою доручення прокуратури Херсонської області та запита депутата Херсонської обласної ради стосовно привласнення майна, що є спільною власністю територіальної громади області, цілісного майнового комплексу "Аеропорт Херсон", оприлюднений на ХХХVІІІ сесії обласної ради V скликання від 28.04.2009.

Згідно із ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Оскільки про порушення прав територіальної громади Херсонської області заявнику, Херсонському транспортному прокурору, стало відомо лише у 2009 році, твердження відповідачів про пропуск строку позовної давності є безпідставними.

Державне мито, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсними рішення установчих зборів засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" (ідентифікаційний код 34074384) від 17.02.2006 та статут Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт Херсон" (ідентифікаційний код 34074384), затверджений рішенням установчих зборів засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" від 17.02.2006.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Аеропорт Херсон" (ідентифікаційний код 34074384, м. Київ, вул. Польова, 37) повернути Херсонській обласній раді (73000, м. Херсон, пл. Свободи, 1) майно цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" на загальну суму 4127 255,00 грн., переданого 01.03.2006 за актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу Обласного комунального підприємства "Аеропорт "Херсон" для наповнення статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" відповідно до рішення ХХІ сесії четвертого скликання Херсонської обласної ради № 517 від 10.12.2005.

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеропорт "Херсон" (ідентифікаційний код 34074384, м. Київ, вул. Польова, 37) з будь яких рахунків, виявлених під час виконавчого провадження, до державного бюджету 25 585,00 грн. витрат на сплату державного мита та 118,00 грн. витрат на оплату інформаційно-технічних послуг.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені ГПК України.

Суддя О.О.Хрипун