Рішення № 83687170, 13.08.2019, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
13.08.2019
Номер справи
914/612/19
Номер документу
83687170
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.08.2019 справа № 914/612/19

За позовом: Мостиської міської ради Львівської області, м. Мостиська Львівської обл.,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Електрол»,

м. Мостиська Львівської обл.,

про: внесення змін до договорів оренди землі.

Суддя Козак І.Б.

Секретар судового засідання: Гелеш Г.М.

Представники сторін:

Від позивача: не з`явився,

Від відповідача: Кубара М.М. – представник (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 279 від 07.06.1994 р.).

На розгляд господарського суду Львівської області Мостиською міською радою Львівської області подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електрол» про внесення змін до договорів оренди землі.

Ухвалою суду від 09.04.2019 року залишено позов без руху для усунення недоліків. 03.05.2019р. відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 21.05.2019 року. Підготовче засідання продовжено та відкладено на 16.07.2019р. Ухвалою суду від 16.07.2019р. закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 13.08.2019р.

13.08.2019р. розпочинається розгляд справи по суті.

Позиція позивача.

У судове засіданні 13.08.2019р. представник позивача не з`явився, надіслав на електронну адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника міської ради у зв`язку з перебуванням останнього у відпустці, позовні вимоги підтримує повністю. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач безпідставно відмовляється вносити зміни в договори оренди землі від 12.04.2006р., у п.9 кожного ж них щодо розміру орендної плати, оскільки змінилася нормативна грошова оцінка земель м. Мостиська. Тому, просить:

1) вважати зміненим з дня набрання чинності рішенням суду у даній справі пункт 9 договору оренди землі від 12.04.2006р., укладений між ТзОВ «Електрол» та Мостиською міською радою щодо земельної ділянки загальною площею 0,1142га з кадастровим №4622410100:07:002:0017, яка розташована за адресою: м. Мостиська, вул.Полуботка, 5Д і викласти його у такій редакції:

П.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що становить 9’ 315,29 грн. (дев`ять тисяч триста п`ятнадцять грн. 29 коп.) щомісячно у грошовій формі, шляхом безготівкового перерахування грошових коштів у розмірі 1/12 частини річної орендної плати у місцевий бюджет Мостиської міської ради Львівської області на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 899998, ЗКПО 37929037, отримувач: місцевий бюджет, код платежу 18010600»;

2) вважати зміненим з дня набрання чинності рішенням суду у даній справі пункт 9 договору оренди землі від 12.04.2006р., укладений між ТзОВ «Електрол» та Мостиською міською радою щодо земельної ділянки загальною площею 1,2823га з кадастровим №4622410100:07:002:0018, яка розташована за адресою: м. Мостиська, вул. АДРЕСА_1 , 5 О і викласти його у такій редакції:

П.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що становить 104’ 597,21 грн. (сто чотири тисячі п`ятсот дев`яносто сім грн. 21 коп.) щомісячно у грошовій формі, шляхом безготівкового перерахування грошових коштів у розмірі 1/12 частини річної орендної плати у місцевий бюджет Мостиської міської ради Львівської області на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 899998, ЗКПО 37929037, отримувач: місцевий бюджет, код платежу 18010600».

Позиція відповідача.

Представник відповідача в судове засідання 13.08.2019р. з`явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов (вх.22580/19 від 30.05.2019р.), зазначивши, що зміна органом місцевого самоврядування (рішення Мостиської МР від 11.06.2013р. №7) нормативної грошової оцінки землі не є законодавчою зміною граничного розміру орендної плати, яка б вимагала внесення змін до договору оренди землі в силу закону на підставі ч.2 ст.651 ЦК України. Просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Обставини справи.

12.04.2006р. між Мостиською міською радою (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Електрол» було укладено договір оренди землі загальною площею 0,1142га з кадастровим №4622410100:07:002:0017, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , вул.Полуботка, 5Д.

12.04.2006р. між Мостиською міською радою (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Електрол» було укладено договір оренди землі загальною площею 1,2823га з кадастровим №4622410100:07:002:0018, яка розташована за адресою: м АДРЕСА_2 Полуботка, 5 О.

На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна – виробничі будівлі (п.3 кожного договору).

Відповідно до п. 13 кожного договору, розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.

Акти прийому передачі земельних ділянок знаходяться в матеріалах справи.

Рішенням сесії Мостиської міської ради №7 від 11.06.2013р. було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Мостиська, яка введена в дію з 01.01.2014р.

Численними листами протягом 2018р. Мостиська МР зверталася до відповідача з проханнями /пропозицією внести зміни до договорів оренди землі від 12.04.2006р.

У відповіді на пропозицію позивача від 19.07.2018р. ТЗОВ «Електрол» просило міську раду встановити розмір орендної плати – 1% НГО та взяти при цьому, до уваги важке матеріальне становище підприємства, відсутність замовлень та трудові зобов`язання перед працівниками товариства щодо виплати заробітної плати.

Згідно звіту Західного офісу Держаудитслужби від 20.12.2018р. №08-19/7 про результати державного фінансового аудиту виконання бюджету м. Мостиська за 2015-2018р. було встановлено, що невнесення змін до договору оренди земельної ділянки з відповідачем по справі в частині зміни розміру орендної плати, у зв`язку з введенням в дію нової нормативно-грошової оцінки, призводить до втрати бюджетом додаткових надходжень.

За результатами заслуховування звіту Держаудитслужби, рішенням виконавчого комітету Мостиської міської ради №295 від 21.12.2018р. доручено відповідальним працівникам провести роботу та внести зміни до договорів оренди земельних ділянок з метою приведення розміру орендної плати відповідно до нової нормативної грошової оцінки.

05.02.2019р. Мостиська міська рада надіслала відповідачу вимогу для підписання проектів відповідних змін до договору у двох варіантах:

1. шляхом підписання нового договору оренди землі; або

2. шляхом підписання додаткової угоди про внесення змін до діючого договору.

26.02.2019р. відповідач надіслав позивачу листа, в якому просив встановити для укладених між сторонами договорів оренди розмір орендної плати 1% НГО, що не є порушенням закону та помірно збільшить навантаження на фінансову спроможність підприємства сплачувати ці суми до державного бюджету.

Оцінка суду.

Як убачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник при укладанні, зміні та виконанні договорів оренди землі.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша, друга статті 21 Закону України “Про оренду землі”).

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Позивач, звертаючись з даним позовом, покликається на зміну нормативно-грошової оцінки землі відповідно до рішення Мостиської міської ради №7 від 11.06.2013р.

На підтвердження зміни нормативної грошової оцінки землі позивач надав суду витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 22.01.2019р. (а.с.51-52, 53-54).

Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату. У спірних договорах питання розміру грошової оцінки землі визначено сторонами в п. 5 кожного з них.Тобто, для зміни пункту договору в частині орендної плати, необхідною обов`язковою передумовою є зміна нормативно-грошової оцінки землі.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. (правовий висновок Верховного суду України у справі №6-325ц16 від 18.05.2016р.).

Відповідно до статті 30 Закону України “Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У даному спорі позивач, стверджуючи про зміну нормативно-грошової оцінки землі, не ставить вимоги про внесення змін до п. 5 кожного договору, але просить змінити п. 9, що врегульовує питання розміру орендної плати. Суд звертає увагу позивача на те, що первинною та основною підставою для розрахунку орендної плати є нормативно-грошова оцінка, яка повинна бути врегульована у п. 5 кожного договору оренди. Позовні вимоги про внесення змін до кожного договору оренди землі та викладення п. 9 кожного з них в новій редакції (в частині зміни орендної плати), не може бути задоволена без одночасного внесення змін в п. 5 кожного договору оренди щодо розміру нормативно-грошової оцінки, у процентному співвідношенні до якої і вираховується розмір орендної плати для відповідача, про що позивач не ставить вимоги за даним позовом.

Враховуючи наведене, відсутні підстави для задоволення заявлених позовних вимог.

Судові витрати.

Судові витрати, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні позовних вимог Мостиської міської ради Львівської області відмовити повністю.

2. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

4. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 15.08.2019р.

Суддя Козак І.Б.