Рішення № 83681295, 15.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.08.2019
Номер справи
826/17906/18
Номер документу
83681295
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 серпня 2019 року № 826/17906/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у спрощеному проваджені адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпровизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити діївстановив:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просив суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо проведення перерахунку, раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням посадового окладу за посадою, з якої позивачу призначена пенсія;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 червня 2017 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 77% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки від 09 жовтня 2017 року №2.2.1-39-334, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією, починаючи з моменту перерахунку пенсії.

В якості підстав для позову зазначено, що позивач проходив військову службу у складі Збройних Сил України та на час такої служби був відряджений, як військовослужбовець до Украероруху. Після звільнення з військової служби у запас та на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому призначена пенсія. В подальшому перерахунок пенсії позивачу не зважаючи на наявність таких підстав (а саме: наказом директора Украерорух №228 від 30 червня 2017 року «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 1 червня 2018 року збільшено розміри посадового окладу за посадою, з якої звільнився позивач), органом Пенсійного фонду України протиправно не здійснено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 листопада 2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Полковник ОСОБА_1 відряджений в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» із залишенням на військовій службі. За місцем свого відрядження позивач отримував грошове забезпечення.

Наказом Міністра оборони України від 19 липня 2010 року №691 полковника ОСОБА_1 , заступника начальника відділу кадрів звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» (за віком).

Відповідно, у зв`язку з цим наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 02 серпня 2010 року №435/о «З особового складу» позивача звільнено з посади. Після того позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначена пенсія за вислугу років.

Як вбачається з тексту листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05 вересня 2018 року №71587/03 Головне управління повідомило позивача про те, що станом на серпень 2018 року лист Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до наказу директора Украерорух від 30 червня 2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украерорух» до Головного управління не надходив, тому позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

В той же час Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, повідомило позивача про те, що після проведення перерахунку розмір пенсії позивача є нижчим, тому керуючись нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 01 січня 2018 року розмір пенсії позивача зберігається на рівні раніше призначеної пенсії - 9271, 34 грн.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують права та законні інтереси, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормою частини 9 статті 6 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (у редакцій, чинній станом на день звільнення позивача з військової служби та посади в Украерорух) передбачалось, що військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань можуть бути відряджені до державних органів, установ, організацій, а також Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями в цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07 листопада 2001 року №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Згідно з пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» (в останній чинній редакції) визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.

Перелік посад Державного підприємства обслуговування повітряного руху України встановлено Указом Президента України № 126/2017 від 03 травня 2017 року «Про Перелік посад, що заміщуються військовослужбовцями Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення у державних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, а також державних та комунальних навчальних закладах, та граничних військових звань за цими посадами».

Крім того, перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у період до 15 квітня 2016 року був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №105 від 07 лютого 2001 року «Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами».

Отже позивач, будучи відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України для виконання службових обов`язків з залишенням на військовій службі, отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), (далі - Закон №2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеної норми Закону можна дійти висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення такого забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб», що набрала чинності з 24 лютого 2018 року, Урядом вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

За змістом норм статті 14 і 15 Закону України «Про оплату праці» та відповідно до Положення про Об`єднану цивільно-військову систему організації повітряного руху України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281, керівник Державного підприємства Украерорух самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.

Аналогічні положення були закріплені у пункті 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що втратила чинність у зв`язку з прийняттям Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704.

Таким чином, можна стверджувати, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.

Отже, враховуючи вищенаведене суд вважає, що пенсія позивача, як військовослужбовця, відрядженого до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу (в даному випадку наказ від 30 червня 2017 №228), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 19 лютого 2019 року у справі №522/20251/16-а, від 27 листопада 2018 року у справі №638/20601/16-а, від 17 жовтня 2018 року у справі №461/1151/17, від 03 травня 2018 року у справі №638/13960/17, від 10 липня 2018 року у справі №461/6479/16-а, від 24 квітня 2018 року у справі №461/939/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При розгляді даної справи суд також враховує положення пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2018 року №45, в силу яких особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка №2.2.1-39-334 від 09 жовтня 2017 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, була надіслана Київським міським військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 30 липня 2018 року №ВСЗ/1815, що свідчить про дотримання вищезазначеного порядку.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві мало зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме частини 4 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки №2.2.1-39-334 від 09 жовтня 2017 року про розмір грошового забезпечення позивача, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01 червня 2017 року. Проте вказані дії відповідачем всупереч нормам чинного законодавства здійснені не були.

Водночас суд наголошує на тому, що на момент звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, а саме 08 липня 2018 року, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві були відсутні підстави для задоволення такої заяви.

Однак відповідь Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві надана позивачу лише 05 вересня 2018 року, що підтверджується матеріалами справи, а на момент надання відповіді Київським міським військовим комісаріатом було направлено відповідну довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

За таких обставин суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки №2.2.1.-39-334 від 09 жовтня 2017 року, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві зробити перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Судом встановлено, що відповідачем на час звернення позивача до суду ще не було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки №2.2.1-39-334 від 09 жовтня 2-17 року, а тому ще не мали місця обставини обмеження виплати перерахованої пенсії максимальним розміром.

В матеріалах справи відсутні докази того, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку буде обмежений та внаслідок таких протиправних дій відповідача буде порушено права позивача на належний розмір вказаних виплат.

Отже, позовні вимоги в частині виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром звернені на майбутнє.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 2, 72-77, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням посадового окладу за посадою, з якої позивачу призначена пенсія.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01 липня 2017 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 77% від грошового забезпечення для обчислення пенсії, на підставі Довідки від 09 жовтня 2017 року №2.2.1-39-334, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з моменту перерахунку пенсії.

4. В задоволенні решти позову відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 469,87 грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко