Рішення № 83680123, 12.08.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
300/1226/19
Номер документу
83680123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" серпня 2019 р. справа № 300/1226/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення № 48 від 20.03.2019, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення про стягнення сум пенсії, виплачених надміру № 48 від 20.03.2019, зобов`язання повернути безпідставно утримані кошти.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення ст.50 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, п.п.1, 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003, з порушенням процедури, протиправно прийнято рішення від 20.03.2019 №48 про стягнення з позивача сум пенсії, виплачених надміру в розмірі 89325,45 грн. Позивач зазначає, що причиною виникнення переплати є вина організації, яка видала фіктивний документ, його вини не має, а тому рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.06.2019 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 13.06.2019 у справі забезпечено позов, зупинено дію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №48 від 20.03.2019 про стягнення з ОСОБА_1 пенсії у розмірі 20% щомісячно, - до набрання законної сили судовим рішенням в цій адміністративній справі.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Зазначає, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії військовослужбовцям, не входять до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області видано довідки із зазначенням різних розмірів грошового забезпечення, а саме: №575/8-18 від 16.03.2018, №4109/8-18 від 21.05.2018, №4176/8-18 від 06.07.2018, у №450/8-19 від 18.02.2019, на підставі яких відповідачем здійснювався перерахунок пенсії позивачу. Відповідач привів пенсійну справу позивача у відповідність до норм чинного законодавства з 01.01.2016, в результаті чого виявлено, що за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 позивачу надміру виплачені кошти в сумі 89325,45 грн., на отримання яких він не мав права. Просить суд в задоволенні позову відмовити.

Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за вислугою років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», видано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.12.2008 (а.с.14).

На виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 21.02.2018, постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області щодо ОСОБА_1 видано довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), із зазначенням розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою, а саме: №575/8-18 від 16.03.2018, №4109/8-18 від 21.05.2018, №4176/8-18 від 06.07.2018, у №450/8-19 від 18.02.2019.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до довідки від 16.03.2018 №575/8-18 30.03.2018 здійснено перерахунок пенсії позивачу, в результаті якого розмір пенсії склав 12601,18 грн.

Згідно проведеного з 01.06.2018 відповідачем перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №4109/8-18 від 21.05.2018 розмір пенсії позивача склав 12827,93грн.

Згідно проведеного 13.07.2018 відповідачем перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №4176/8-18 від 06.07.2018 розмір пенсії позивача склав 12601,18 грн.

Згідно проведеного 14.03.2019 відповідачем перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №450/8-19 від 18.02.2019 розмір пенсії позивача склав 6646,15 грн.

20.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення №48, яким вирішено утворену переплату в сумі 89325,45 грн. за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 стягнути з пенсії позивача в розмірі 20% щомісячно до повного погашення. Причиною виникнення переплати зазначено: з вини організації, яка видала фіктивний документ.

09.04.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, якою просив повідомити про причини зменшення розміру пенсії в квітні 2019 року, надати пояснення та копії документів щодо зменшення розміру пенсії, пояснити причини не повідомлення про зменшення розміру пенсії (а.с.16).

10.04.2019 та 22.04.2019, відповідач листами за №231/13 та 480/І-15 повідомив позивача про те, що у лютому 2019 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області довідку №4176/8-18 від 06.07.2018 визнано недійсною та видано нову уточнюючу довідку за №40/8-19 від 09.01.2019 для перерахунку пенсії з меншим розміром грошового забезпечення – 7912,08 грн., в якій переглянуто посадовий оклад із 2800 грн. до 2600 грн. та розмір премії із 92,82% до 6,06%. В результаті перерахунку пенсії пенсійна виплата з 01.01.2016 зменшилась за раніше отримуваний розмір на 5955,03 грн. За період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з вини Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області безпідставно надміру виплачено кошти в сумі 89325,45 грн. більше належних. Вказує, що з 01 січня поточного року пенсійна справа приведена до норм чинного законодавства, переглянуто розмір пенсії відповідно до нової довідки, внаслідок чого в подальшому до січня 2020 року розмір пенсії становитиме 7653,14 грн. та прийнято рішення про стягнення переплати пенсії. Залишок нестягнутої суми переплати становить 87445,44 грн., яка буде стягуватись в подальшому у розмірі 20% до повного погашення. Позивачу роз`яснено, що всі претензії щодо зменшення розміру пенсії і утримання виплачених надміру сум коштів необхідно вирішувати з Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області (а.с.17-20).

Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №48 від 20.03.2019 протиправним, а кошти такими, що підлягають поверненню, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Згідно зі статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 №6-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (надалі також - Порядок №6-4).

Пунктом 3 Порядку №6-4 визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

Таким чином, законодавець встановив наступні підстави для відрахування виплаченої надміру суми пенсії на підставі рішення пенсійного органу: зловживання з боку пенсіонера; подання страхувальником недостовірних даних.

Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно статті 106 Закону України «Про пенсійне забезпечення» посадові особи суб`єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Аналізуючи вищенаведені правові норми суд зазначає, що на пенсіонера може бути покладений обов`язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об`єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об`єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у разі призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. Відповідальність за правильність та достовірність документів, що подаються для призначення пенсій, в тому числі відомостей про розмір грошового забезпечення покладено на роботодавця (страхувальника). Якщо порушення пенсійного законодавства допустила установа (підприємство, організація), то позивач в свою чергу не повинен нести відповідальність за надання до управління Пенсійного фонду відомостей за достовірність яких відповідає саме ця установа.

В межах розгляду цієї справи суд не встановив зловживань з боку ОСОБА_1 щодо отримання пенсії у збільшеному розмірі. В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що причина виникнення переплат є вина організації, яка видала фіктивний документ.

Оскільки статтею 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсій, а відповідачем жодного доказу встановлення вини позивача щодо вчинення певного зловживання або подання недостовірних відомостей суду не надано, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48 про стягнення з позивача суми пенсії, виплаченої надміру, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Окрім цього, у зв`язку з прийняттям протиправного рішення пенсійним органом, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача повернути ОСОБА_1 кошти, утриманні з його пенсії починаючи з 01.04.2019 на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48.

За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48 про стягнення з ОСОБА_1 суми пенсії, виплаченої надміру.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії починаючи з 01.04.2019 на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.03.2019 №48.

Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.06.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.