Рішення № 83679547, 15.08.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2019
Номер справи
120/2015/19-а
Номер документу
83679547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 серпня 2019 р. Справа № 120/2015/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Альчука М.П.,

за участю секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: Михайлюк О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського районну Вінницької області

про: визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду Звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Гніванської міської ради Тиврівського районну Вінницької області про скасування рішення про відмову у порушенні клопотання про присвоєння почесного звання "Мати-героїня".

В обгрунтування позовних вимог зазначила, що вона народила та виховала до восьмирічного віку п`ятьох дітей, у зв`язку з чим, згідно Положення про почесні звання України, має право на присвоєння почесного звання України "Мати-героїня". Однак, при зверненні в листопаді 2018 року з даною заявою до Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області отримала відмову у висуненні її кандидатури до присвоєння почесного звання "Мати-героїня". Не погоджуючись із прийнятим рішенням, просить суд його скасувати.

Протокольною ухвалою суду від 12.08.2019 року в судовому засіданні замінено первісного відповідача Гніванську міську раду Тиврівського району Вінницької області належним відповідачем - виконавчий комітет Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти позову та зазначає про те, що причиною відмови у порушенні перед Тиврівською районною державною адміністрацією клопотання про присвоєння почесного звання України "Мати-героїня" сприяло перебування сім`ї позивача на обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах та у зв`язку із недостатнім вагомим особистим внеском у виховання дітей, відсутністю належних умов для розвитку творчих здібностей і моральних якостей дітей та низьким виховним потенціалом матері.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала, посилаючись на обставини викладенні в позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнала та просила відмовити позивачу в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані матеріали, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народила та виховала шестеро дітей, п`ять з них до восьмирічного віку.

В листопаді 2018 року позивачка звернулася до Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області із клопотанням про присвоєння їй звання "Мати-героїня".

Рішенням виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області від 19.12.2018 року № 201 відмовлено у порушенні перед Тиврівською районною державною адміністрацією клопотання про присвоєння почесного звання України "Мати-героїня" ОСОБА_1 , посилаючись на те, що сім`я позивачки знаходиться на обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, по причині низького виховного потенціалу матері.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно зі ст. 39 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державні нагороди України" державні нагороди є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною. Державні нагороди встановлюються виключно законами України.

Однією з державних нагород згідно ст. 3 вказаного Закону є почесне звання України, до яких ст. 10 цього ж Закону віднесено і звання "Мати-героїня".

Згідно із визначенням, наведеним в п. 1 Положення про почесні звання України, затверджені указом Президента України "Про почесні звання України" від 29.06.2001 року № 476/2001, почесні звання України є державними нагородами України, що присвоюються за особисті заслуги перед Українською державою громадянам, які працюють у відповідній галузі економічної або соціально-культурної сфери, як правило, не менше десяти років, мають високі трудові досягнення і професійну майстерність.

Підстави для присвоєння почесних звань закріплені в п. 9 Положення про почесні звання України, відповідно до якого почесне звання "Мати-героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п`ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок виховання дітей у сім`ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Відповідно до п. п. 11, 12 вказаного Положення висунення кандидатур до присвоєння почесних звань здійснюється гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження, у трудових колективах установ, організацій, підприємств незалежно від типу, форми власності та господарювання. Клопотання про присвоєння почесних звань порушується перед відповідним органом чи організацією вищого рівня залежно від підпорядкованості. Клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації.

Відтак, судом достеменно встановлено те, що позивач народила та виховала до восьмирічного віку п`ятьох дітей, однак, в обґрунтування свого рішення відповідач послався на те, що сім`я позивача знаходиться на обліку сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, по причині низького виховного потенціалу матері, що не дає їй права на присвоєння почесного звання України "Мати-героїня".

Втім наведені відповідачем обставини не передбачені як законодавчо встановлені підстави відмови у порушенні клопотання про присвоєння почесного звання "Мати-героїня".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність у виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області правових підстав для відмови щодо порушення клопотання про присвоєння позивачці почесного звання "Мати-героїня", з огляду на те, що позивач народила та виховала до восьмирічного віку п`ятьох дітей, як це передбачено вимогами п. 9 вищевказаного Положення.

В той же час ст. 13 Закону України "Про державні нагороди України" передбачено, що для попереднього розгляду питань, пов`язаних з нагородженням державними нагородами, при Президентові України утворюється Комісія державних нагород та геральдики, яка є дорадчим органом і працює на громадських засадах.

Указом Президента України від 31.12.2011 року № 1211 "Питання Комісії державних нагород та геральдики" затверджено Положення про Комісію державних нагород та геральдики та персональний склад комісії.

Комісія державних нагород та геральдики є дорадчим органом, який утворюється при Президентові України для попереднього розгляду питань, пов`язаних із нагородженням державними нагородами України, та забезпечення єдиного підходу до розвитку нагородної та геральдичної справи (п.1 Положення №1211).

До основних завдань Комісії державних нагород та геральдики, серед іншого, віднесено підготовку висновків щодо порушених перед Президентом України клопотань про нагородження державними нагородами України, позбавлення державних нагород України, поновлення у правах на державні нагороди України, видачу дублікатів нагород або документів про нагородження (абз. 3 п. 3 Положення про Комісію державних нагород та геральдики).

Згідно з п. 6 Положення про Комісію державних нагород та геральдики, рішення Комісії державних нагород та геральдики приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні її членів. Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головуючим на засіданні Комісії.

При цьому, як випливає зі змісту п. 8 Положення про Комісію державних нагород та геральдики, останнє наділяє Комісію державних нагород та геральдики правом відхиляти клопотання про нагородження державною нагородою. Тобто, Комісія при вирішенні у колегіальному порядку питання щодо нагородження конкретної особи державною нагородою в межах своєї компетенції наділена певною свободою визначати наявність або відсутність підстав для внесення пропозицій Главі держави щодо відповідного нагородження, оскільки визначені в п. 9 Положення "Про почесні звання України", яким підстави для присвоєння почесних звань допускають оціночний підхід у визначенні критеріїв, які мають бути враховані при вирішенні даного питання у кожному конкретному випадку.

З огляду на зазначене, надавати оцінку та підставам для присвоєння почесного звання України законодавством покладено саме на Комісію державних нагород та геральдики, а не на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського районну Вінницької області від 19.12.2018 року № 201 підлягають задоволенню.

Разом з тим, адміністративний суд не обмежений у виборі відновлення права особи, порушеного суб`єктом владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру порушення такого права. Тому, суд виходить за межі позовних вимог та зобов`язує виконавчий комітет Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області у встановленому порядку подати клопотання до відповідних органів виконавчої влади про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання "Мати-героїня".

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) до виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області (23310, м. Гнівань, вул. Соборна, 64, ЄДРПОУ 04326075) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області № 201 від 19.12.2018 року.

Зобов`язати виконавчий комітет Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області у встановленому порядку подати клопотання до відповідних органів виконавчої влади про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання "Мати-героїня".

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович