
Справа № 161/13508/19
Провадження № 1-кс/161/6869/19
У Х В А Л А
про проведення судової технічної експертизи документів
м. Луцьк 16 серпня 2019 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Калькова О.А.
при секретарі судового засідання Єдинак А.М.,
розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Волинській області Грудецького П.А. про проведення судової технічної експертизи документів,
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП у Волинській області Грудецький П.А. звернувся до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області з клопотанням про проведення судової технічної експертизи документів.
Своє клопотання мотивує тим, що слідчим управлінням ГУНП у Волинській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019140400000054 від 31 липня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що з 30 липня 2019 року відповідно до наказу №136-О від 08.07.2019 Державної екологічної інспекції у Волинській області ОСОБА_1 призначений на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області та виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції і відповідно до п. 1 Примітки до ст. 364 КК України є службовою особою та з присвоєнням 6 рангу державного службовця в межах категорії "Б".
Відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію у Волинській області, до функцій вказаного підрозділу входить наступне:
- відповідно до п.2 здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, щодо екологічної та радіаційної безпеки, охорони земель, надр, охорони та раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів..
Відповідно до посадової інструкції завідувача сектору державного ринкового нагляду – старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Волинської області покладалося наступне:
- відповідно до п.2.1. здійснення загального керівництва сектором у складі Інспекції щодо державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства…вимог законодавства про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції (автомобільні бензини, дизельне, суднове, котельне паливо);
- відповідно до п.2.2. прийняття участі у проведенні планових та позапланових перевірок додержання вимог природоохоронного законодавства, у сфері державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції (автомобільні бензини, дизельне, суднове, котельне паливо), Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів;
- відповідно до п.2.3. об`єктивно та неупереджено здійснювати ринковий нагляд і контроль продукції (автомобільні бензини, дизельне, суднове, котельне паливо) у межах повноважень, визначених законом України;
- відповідно до п.3.1. має право здійснення державного ринкового нагляду, відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються відповідно до сфери відповідальності;
- відповідно до п.3.2. має право проводити документальні перевірки та обстеження зразків палива(автомобільні бензини, дизельне, суднове, котельне паливо), на відповідність якості і безпечності різних видів палива, згідно Технічного регламенту, затвердженого ПКМ від 01.08.2013 № 927, в тому числі відбирання зразків продукції та забезпечення проведення їх експертизи;
- відповідно до п.3.3. має право за результатами перевірки складати акт відповідно до вимог Закону України" Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
- відповідно до п.3.4. має право складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України;
- відповідно до п.3.5. має право давати обов`язкові для виконання приписи, в межах своєї компетентності;
- відповідно до п.3.10. має право готувати для передачі до прокуратури, органів досудового слідства матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину при виявленні порушень вимог природоохоронного законодавства, що стосується компетенції сектору;
- відповідно до п.3.11. має право надавати пропозиції керівництву Інспекції щодо повного або часткового зупинення виконання робіт, надання послуг у разі порушення ними вимог природоохоронного законодавства, що стосується компетенції сектору, таким чином ОСОБА_1 був наділений організаційно-розпорядчими функціями, в зв`язку з чим являвся службовою особою.
Разом з цим, відповідно до підпункту «в», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Згідно з ст. 22 вказаного Закону, особам, зазначеним ч. 1 ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Відповідно до ст.ст. 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 вказаного Закону, забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб`єктів у сфері протидії корупції.
Разом з цим, у відповідності до ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Крім цього, відповідно до ч.1 п.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 , будучи на посаді завідувача сектору державного ринкового нагляду – старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Волинській області, являвся особою уповноваженою на виконання функцій держави, якій відповідно до ст.22 вищевказаного Закону забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди, однак останній в порушення вищевказаних вимог, вчинив наступне.
Незважаючи на свою обізнаність з вимогами вищевказаних нормативно правових актів, ОСОБА_1 використав свої службові повноваження у злочинних цілях за наступних обставин.
Так, 30.07.2019 близько 17.00 год. ОСОБА_1 зустрівся на АЗС «UPG», що знаходиться в с. Зміїнець по вул. Левадна, 2 Луцького району Волинської області з представником ТзОВ «Дизель Форс» ОСОБА_2 в ході якої ОСОБА_1 , діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення висловив вимогу ОСОБА_2 про передачу йому неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 50 тис. грн. та у разі не передачі зазначених грошових коштів ОСОБА_1 буде вживати заходів щодо припинення діяльності ТОВ «Дизель Форс» та буде ініціювати проведення планових та позапланових перевірок щодо додержання вимог природоохоронного законодавства.
ОСОБА_2 , розуміючи, що у випадку не надання грошових коштів в сумі 50 тис. грн. ОСОБА_1 , останній призупинить діяльність підприємства ТОВ «Дизель Форс», яке він представляє та він не зможе здійснювати підприємницьку діяльність змушений був погодитися на незаконну вимогу останнього.
В подальшому, 06.08.2019 близько 12 години 30 хвилин ОСОБА_1 , переслідуючи корисливих мотив, з метою особистого протиправного збагачення перебуваючи поблизу приміщення Луцького міського відділу державної реєстрації цивільного стану за адресою: м. Луцьку, проспект Соборності, 18 отримав від ОСОБА_3 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 50 тис. грн. за не вжиття заходів реагування та не втручання у господарську діяльність ТОВ «Дизель Форс», а саме діяльності автозаправних станції, які знаходяться на території Волинської області.
Також, ОСОБА_1 діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення, 25.07.2019 близько 17.00 год. зустрівся в ресторані готелю «Україна», що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Словацького, 2 з представником ТзОВ «Вествуд» ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення висловив вимогу ОСОБА_4 про передачу йому неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 3 тис. доларів США та у разі не передачі зазначених грошових коштів ОСОБА_1 буде вживати заходів щодо припинення діяльності ТОВ «Вествуд» та буде ініціювати проведення планових та позапланових перевірок щодо додержання вимог природоохоронного законодавства.
ОСОБА_4 , розуміючи, що у випадку не надання грошових коштів в сумі 3 тис. доларів США ОСОБА_1 , останній призупинить діяльність підприємства ТОВ «Вествуд», яке він представляє та він не зможе здійснювати підприємницьку діяльність змушений був погодитися на незаконну вимогу останнього.
В подальшому, 06.08.2019 близько 16.00 год. ОСОБА_1 , переслідуючи корисливих мотив, з метою особистого протиправного збагачення перебуваючи в кафе, що знаходиться за адресою: м. Луцьу АДРЕСА_1 В, отримав від ОСОБА_4 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 3 тис. доларів США за не вжиття заходів реагування та не втручання у господарську діяльність ТОВ «Вествуд», а саме діяльності автозаправних станції, які знаходяться на території Волинської області.
Таким чином, ОСОБА_1 , працюючи на посаді завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області, будучи службовою особою, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в порушення вимог ст. 68 Конституції України та ст.ст. 22, 23, 24 Закону України «Про запобігання корупції», переслідуючи корисливий мотив, з метою реалізації злочинного, корисливого умислу, спрямованого на особисте протиправне збагачення, починаючи з липня 2019 року, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлений, вимагав та 06.08.2019, близько 12.30 год. отримав за адресою: м. Луцьку, проспект Соборності, 18 отримав від ОСОБА_3 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 50 тис. грн. за не вжиття заходів реагування та не втручання у господарську діяльність ТОВ «Дизель Форс», а саме діяльності автозаправних станції, які знаходяться на території Волинської області та того ж дня, близько 16.00 год. перебуваючи в кафе, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, проспект Чорновола, 4 В, отримав від ОСОБА_4 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 3 тис. доларів США за не вжиття заходів реагування та не втручання у господарську діяльність ТОВ «Вествуд», а саме діяльності автозаправних станції, які знаходяться на території Волинської області.
06.08.2019 о 16 годині 04 хвилини, за адресою: м. Луцьк, пр-т Грушевського, 4 в порядку ст. 208 КПК України затримано ОСОБА_1 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Під час проведення особистого обшуку ОСОБА_1 було виявлено та вилучено наступні речі:
Грошові кошти в сумі 3000 (три тисячі) доларів США в кількості 30 купюр номіналом по 100 доларів США кожна з наступними серіями та номерами купюр, а саме: MF 29338137 C; LB 91950295 J; LG 60266787 D; LB 01285507 C; MG 01892618 A; ML 01855012 B; ML 01855008 B; LB 83884456 F; LB 48209820 L; LL 46642311 D; MH 28682184 A; LF 01060944 L; LL 72812732 F; KB 86200137 E; AB 53475699 J; HE26331456 D; KF91479010 B; KB 60821757 D; HJ 34570787A; HD 33431913 B; HJ 64067831A; FF 28946984 C; KB 64516215 P; HB 25904241R; KL 65090292D; HC17024621A; KB 04484570R; HB 47790383G; KB40386876M; KF01220342D .
07 серпня 2019 року ОСОБА_1 оголошено та вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 368 КК України.
Зважаючи на те, що для з`ясування, чи гроші, які були вилучені під час проведення особистого обшуку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , які підозрюваний отримав в якості неправомірної вигоди знаходяться в офіційному обігу, у зв`язку з цим в сторони обвинувачення виникла необхідність у проведенні судової технічної експертизи документів.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 242 КПК України слідчий або прокурор зобов`язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 5) встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених статтею 155 Кримінального кодексу України ; 6) визначення розміру матеріальних збитків, шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяної кримінальним правопорушенням.
В судове засідання слідчий не з`явився, водночас, подав суду клопотання про проведення судового засідання за його відсутності, а тому у відповідності до вимог ч. 4 ст. 107, ч. 3 ст. 244 КПК України судове засідання проводиться за його відсутності, а також не здійснююється фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані до нього документи, приходжу до висновку, що клопотання про проведення експертизи слід задовольнити.
Так, згідно до вимог ч. 1 ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Зважаючи, що стороною кримінального провадження, доведено наявність підстав, передбачених ч. 6 ст. 244 КПК України, оскільки для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження необхідне залучення експерта, тому клопотання старшого слідчого про проведення судової технічної експертизи документів, слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 244, 369, 372 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП у Волинській області Грудецького П.А. про проведення судової технічної експертизи документів - задовольнити.
Призначити проведення судової технічної експертизи документів.
Доручити її проведення експертам Волинського НДЕКЦ МВС України.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
- Чи відповідають надані на експертизу 30 (тридцять) банкнот номіналом по 100 доларів США кожна з наступними серіями та номерами купюр: MF 29338137 C; LB 91950295 J; LG 60266787 D; LB 01285507 C; MG 01892618 A; ML 01855012 B; ML 01855008 B; LB 83884456 F; LB 48209820 L; LL 46642311 D; MH 28682184 A; LF 01060944 L; LL 72812732 F; KB 86200137 E; AB 53475699 J; HE26331456 D; KF91479010 B; KB 60821757 D; HJ 34570787A; HD 33431913 B; HJ 64067831A; FF 28946984 C; KB 64516215 P; HB 25904241R; KL 65090292D; HC17024621A; KB 04484570R; HB 47790383G; KB40386876M; KF01220342D, аналогічним тим, які перебувають в офіційному обігу?
- Якщо ні, то яким способом виготовлені?
Надати для дослідження експертам:
- Поліетиленовий пакет чорного кольору з надписом «грошові кошти в сумі 3000 доларів США вилучено в ОСОБА_1 » в якому упаковані грошові кошти у розмірі 3 000 доларів США, а саме 30 купюр номіналом по 100 доларів США кожна з наступними серійними номерами: MF 29338137 C; LB 91950295 J; LG 60266787 D; LB 01285507 C; MG 01892618 A; ML 01855012 B; ML 01855008 B; LB 83884456 F; LB 48209820 L; LL 46642311 D; MH 28682184 A; LF 01060944 L; LL 72812732 F; KB 86200137 E; AB 53475699 J; HE26331456 D; KF91479010 B; KB 60821757 D; HJ 34570787A; HD 33431913 B; HJ 64067831A; FF 28946984 C; KB 64516215 P; HB 25904241R; KL 65090292D; HC17024621A; KB 04484570R; HB 47790383G; KB40386876M; KF01220342D, які були вилучені під час проведення особистого обшуку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 ;
- Копію ухвали суду.
Згідно п.3 ч.5 ст.69 КПК України дозволити повне чи часткове знищення об`єкта експертизи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність у відповідності до вимог ст.ст. 384, 385, 387 КК України.
Висновок експерта, залученого слідчим суддею, надається особі, за клопотанням якої він був залучений.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду О.А.Калькова