
Справа № 522/13593/19
Номер провадження 2-а/522/804/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2019 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої судді Науменко А.В.,
за участю секретаря - Полегенького В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України,-
В С Т А Н О В И В:
До провадження Приморського районного суду м. Одеси 08.08.2019 року надійшов позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України..
Позовна заява обґрунтована тим, що рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 18.03.2019 року по справі № 522/4412/19 задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 18.03.2019 по справі № 522/4411/19 було задоволено адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.
В ході попередньої перевірки було встановлено, що відповідач прибув на територію України у 2014 році нелегальним шляхом. 21.01.2019 році співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: вул. Преображенська, 64 м. Одеса, було виявлено особу, яка назвалася громадянином Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушив правила перебування іноземців в Україні, тобто проживав без документів на право проживання в Україні.
21.01.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про примусове повернення в країну походження строком до 19.02.2019 року. На той час у позивача був діючий паспортний документ. Позивач зазначив, що відмова відповідача від виконання встановлених намірів з питання залишення території України за власні кошти або за кошти держави, свідчить про те, що ОСОБА_1 уникає виконання рішення про примусове видворення, що вказує на відсутність співпраці з боку відповідача під час забезпечення примусового видворення. У зазначений термін відповідач територію України не залишив. Рішенням Приморського районного суду його було поміщено до ПТПІ. На теперішній час співробітниками міграційної служби проводяться процедури для підтвердження особи та документуванні ОСОБА_1 документом для можливості повернути відповідача в країну походження.
27.03.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області звернулось з листом № 4514/51.3-19 до консула Союзу Коморських островів к м. Києві в Україні з проханням надати допомогу у ідентифікації та документуванні паспортним документом або свідоцтвом на повернення громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.
17.07.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області звернулось з листом № 10375/51.3-19 до консула Союзу Коморських островів к м. Києві в Україні з проханням надати допомогу у ідентифікації та документуванні паспортним документом або свідоцтвом на повернення громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.
26.07.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області звернулось з листом № 10764/51.3-19 до консула Союзу Коморських островів к м. Києві в Україні з проханням надати допомогу у ідентифікації та документуванні паспортним
документом або свідоцтвом на повернення громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.
Станом на 08.08.2019 ГУ ДМС України в Одеській області не було отримано відповіді на надіслані запити.
Таким чином, оскільки на даний час неможливо забезпечити примусове видворення відповідача, у зв`язку з тим, що до теперішнього часу інформація від консула Союзу Коморських островів к м. Київі в Україні щодо надання інформації по громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не надійшла. Це в свою чергу не дає можливості виконати рішення про його примусове видворення за межі України.
У судовому засіданні представник позивача позовну заяву та обставини, якими вона обґрунтована, підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити. Надав пояснення у присутності перекладача. Вказав що знаходячись у пункті ПТПІ не має можливості поновити свій паспорт строк дії якого закінчився.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
За правилами частини сьомої статті 5 КАС України іноземці та особи без громадянства користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що і громадяни України.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Судом встановлено, що рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 18.03.2019 року по справі № 522/4412/19 задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затримано з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 18.03.2019 по справі № 522/4411/19 було задоволено адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.
В ході попередньої перевірки було встановлено, що відповідач прибув на територію України у 2014 році нелегальним шляхом. 21.01.2019 році співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: вул. Преображенська, 64 м. Одеса, було виявлено особу, яка назвалася громадянином Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В результаті проведеної перевірки було встановлено, що громадянин Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушив правила перебування іноземців в Україні, тобто проживав без документів на право проживання в Україні.
21.01.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про примусове повернення в країну походження строком до 19.02.2019 року. На той час у позивача був діючий паспортний документ. Позивач зазначив, що відмова відповідача від виконання встановлених намірів з питання залишення території України за власні кошти або за кошти держави, свідчить про те, що ОСОБА_1 уникає виконання рішення про примусове видворення, що вказує на відсутність співпраці з боку відповідача під час забезпечення примусового видворення. У зазначений термін відповідач територію України не залишив. Рішенням Приморського районного суду його було поміщено до ПТПІ. На теперішній час співробітниками міграційної служби проводяться процедури для підтвердження особи та документуванні ОСОБА_1 документом для можливості повернути відповідача в країну походження.
Суд враховує, що у позивача був паспорт строк дії якого закінчився 19.03.2019 року (копія у матеріалах справи). Тобто особу було встановлено та ідентифікація не потрібна.
27.03.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області звернулось з листом № 4514/51.3-19 до консула Союзу Коморських островів к м. Києві в Україні з проханням надати допомогу у ідентифікації та документуванні паспортним документом або свідоцтвом на повернення громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.
17.07.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області звернулось з листом № 10375/51.3-19 до консула Союзу Коморських островів к м. Києві в Україні з проханням надати допомогу у ідентифікації та документуванні паспортним документом або свідоцтвом на повернення громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.
26.07.2019 року ГУ ДМС України в Одеській області звернулось з листом № 10764/51.3-19 до консула Союзу Коморських островів к м. Києві в Україні з проханням надати допомогу у ідентифікації та документуванні паспортним
документом або свідоцтвом на повернення громадянину Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території України.
Станом на 08.08.2019 ГУ ДМС України в Одеській області не було отримано відповіді на надіслані запити.
Відповідно до п. 2.7 Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150 детально описує вжиття компетентними органами заходів щодо ідентифікації та документування іноземців та передбачає, що:
- у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу);
у разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС. У разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.
Відповідно до п. 11, 12, 13 ст. 289 КАС України продовження строку затримання іноземця пов`язано з необхідністю доказування наступних обставин (предмет доказування):
1)відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;
2)неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Поставною Верховного Суду від 17 січня 2019 року у справі №743/1240/17 також визначена позиція, за якою чинним законодавством наведено вичерпний перелік підстав, які передбачають неможливість примусового видворення особи, а продовження строку затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні можливе лише за їх наявності.
Як вбачається з обставин вищезазначеної справи, оскільки відповідач не відмовлявся співпрацювати під час процедури його ідентифікації і дослідженими копіями документів, доданими до позовної заяви, підтверджується його особа, такої підстави достатньо для відмови у задоволенні позову, навіть за умови ненадходження відповіді з посольства країни його походження.
Цим рішенням фактично було підтверджено позицію, викладену в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09 червня 2017 року у справі №743/507/17.
Така практика покликана стимулювати позивачів до активних дій щодо видворення відповідача у встановлений законом 6-місячний строку за реальної можливості встановити його особу, а не займатися формалізмом та утриманням іноземців за рахунок державного бюджету.
Варто зауважити, що позиція за якою у справах про продовження строку затримання іноземця слід встановити одночасну наявність двох умов, а саме: відсутність співпраці з боку іноземця з органами державної міграційної служби та неодержання інформації з країни його походження, неодноразово висловлювалась у рішеннях апеляційних судів (справи №307/2873/18, №158/2169/18, №303/1993/18 та ін.).
З позовної заяви та попередніх рішень суду (у справах №522/4450/18 та №522/16021/18) не вбачається, що відповідач не співпрацював під час ідентифікації. Більше того, під час неодноразового анкетування відповідачем повідомлялася вся необхідна інформація. Він надаваі всю інформацію, яку його просили надати.
Суд вказує, що після неотримання відповіді від консула, позивачем не виконанні зобов`язання передбачені інструкцією по направленню запиту через Департамент консульської служби МЗС повторно.
На підставі підпункту і пункту 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом, зокрема, законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
Крім того у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах Вітольд Літва проти Польщі, Рахімі проти Греції затримання особи є таким серйозним запобіжним заходом, застосування якого є виправданим лише в ситуації, коли інші, менш жорсткі заходи, були розглянуті і визнані недостатніми для захисту індивідуальних чи суспільних інтересів, що могли б виправдати утримання особи під вартою. Позбавлення свободи повинно не тільки здійснюватись у відповідності до національного законодавства, але й повинно бути необхідним в конкретних обставинах.
За ст. 10 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням викладеного, зважаючи на те, що відповідач мав документ, який посвідчує його особу, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, а тому відмовляє у його задоволенні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
У задоволенні позову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Коморських островів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України - відмовити.
Рішення суду підлягає виконанню та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В.Науменко
16.08.19