
Справа № 909/167/15
УХВАЛА
08.08.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
секретар судового засідання Клапків Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Державного підприємства "Калуська теплоелектроцентраль-нова" вих.№100-1326 від 19.07.2019 (вх.№14710/19 від 25.07.2019) на бездіяльність відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у справі
за позовом: Першого заступника прокурора Івано-Франківської області
(вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000) в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості
(вул. Хрещатик, 30, м. Київ, 01601) в особі
державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго»
(вул. Фрунзе, 85, м. Київ, 04080) в особі
Виробничої філії Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" "Калуська теплоелектроцентраль-нова"
(вул. Промислова, 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77304)
до відповідача: комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради (вул. Окружна,8, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська обл., 77300)
про стягнення заборгованості
за участю представаників:
від позивача ДП "Калуська теплоелектроцентраль-нова": ОСОБА_1
від відповідача: Шевчук Петро Васильович
від прокуратури Івано-Франківської області: Хомин Мар`яна Василівна
ВСТАНОВИВ: рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 31.03.2015 стягнуто з комунального підприємства «Водотеплосервіс» на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» 14 270 644 (чотирнадцять мільйонів двісті сімдесят тисяч шістсот сорок чотири) грн 47 коп основного боргу та 73080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн судового збору.
17.04.2015 на виконання вищевказаного рішення видано накази №383 та №384.
Ухвалою від 04.04.2017 замінено стягувача у виконавчому провадженні - Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" на його правонаступника - Державне підприємство "Калуська теплоелектроцентраль - Нова".
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2017 відстрочено виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 31.03.2015 на 24 (двадцять чотири) календарні місяці.
25.07.2019 Державне підприємство "Калуська теплоелектроцентраль-нова" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області зі скаргою вих.№100-1326 від 19.07.2019 (вх.№14710/19 від 25.07.2019) на бездіяльність відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в якій просить :
- визнати незаконною бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України щодо не поновлення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015 про стягнення заборгованості з комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради на користь ДП " "КАЛУСЬКА ТЕЦ-НОВА" та ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2017;
- зобов`язати Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України вчинити усі дії щодо примусового виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015.
Вказана скарга мотивована тим, що після усунення підстав для зупинення виконавчого провадження згідно ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2017 про відстрочку виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 31.03.2015, відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України не вчинено дій про поновлення виконавчого провадження. Проте, всупереч вимогам закону, постанови про поновлення виконавчого провадження Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України не винесено та не направлено на адресу стягувача.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 29.07.2019, суд призначив скаргу до розгляду в судовому засіданні на 08.08.2019; зобов`язав Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України у строк до 08.08.2019 надати суду письмові пояснення по суті скарги; сторонам у строк до 08.08.2019 надати суду копію постанови про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015.
В судовому засіданні 08.08.2019 представник скаржника вимоги скарги підтримав, просив суд визнати неправомірними дії примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України та зобов`язати останнього вчинити усі дії згідно Закону України "Про виконавче провадження" щодо примусового виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015.
Представник відповідача в судовому засіданні повідомив про наявність постанови про поновлення вчинення виконавчих дій в електронному вигляді.
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України в судове засідання 08.08.2019 не з`явився, хоча повідомлявся належним чином судом про дату, час та місце розгляду скарги, вимоги ухвали суду від 29.07.2019 не виконав.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 342 ГПК України неявка державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Враховуючи викладене, а також з метою дотримання встановлених ч. 1 ст. 342 ГПК України строків розгляду скарги, суд дійшов висновку про можливість розгляду скарги без участі представника державного виконавця .
Розглянувши наявні матеріали скарги, заслухавши учасників судового процесу, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду скарги, суд встановив наступне.
В силу ст.129-1 Конституції України, ст.326 Господарського процесуального кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядає справу як суд першої інстанції (ст. 327 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
Складовою справедливого судового розгляду згідно даної Конвенції та практики Європейського суду з прав людини є своєчасне та повне виконання судових рішень, з метою запобігання заподіяння шкоди одній із сторін.
Згідно ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
У відповідності до ч.1 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Частиною 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державному виконавцю надані широкі права та повноваження у процесі здійснення виконавчого провадження.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження (ч. 5 ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження").
Гарантією прав фізичних і юридичних осіб у виконавчому провадженні є можливість оскарження дій або бездіяльності державних виконавців.
Відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено першим пунктом статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав і основоположних свобод (справа "Юрій Миколайович Іванов проти України", заява № 40450/04, рішення від 15.10.2009).
Виконання рішення, ухваленого тим чи іншим судом, треба розглядати як невід`ємну складову судового розгляду, як цього вимагає положення статті 6 Конвенції, у якому йдеться про необхідність забезпечення справедливого судового процесу ("Бурдов проти Росії", комюніке Секретаря Суду 07.05.2002; рішення у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997).
У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
05.06.2015 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Думанською Аліною Леонідівною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 17.04.2015 № 383 про стягнення з КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради на користь ДПЗД Укрінтеренерго» 14 270 644 грн 47 коп основного боргу та 73 080 грн судового збору.
11.04.2017 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рагімовою Асею Назимівною було винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження.
11.07.2017 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Думанською Аліною Леонідівною винесено постанову про арешт коштів боржника.
13.07.2017 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Думанською Аліною Леонідівною винесено постанову про зупинення виконавчого провадження згідно ухвали господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2017 про відстрочку виконання рішення.
Згідно вказаної ухвали суду відстрочено на двадцять чотири календарні місяці виконання рішення господарського суду від 31.03.2015 року про стягнення з КП "Водотеплосервіс» на користь ДП "Калуська теплоелектроцентраль-нова" заборгованості в сумі 14 270 644 грн 47 коп основного боргу, а саме - до 13.06.2019.
Відповідно до ч.5 ст.35 Закону України "Про виконавче провадження", після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов`язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову.
З огляду на викладене, 14.06.2019 державний виконавець зобов`язаний був винести постанову про поновлення виконавчого провадження щодо виконання судового рішення у даній справі.
Як вбачається з матеріалів скарги, 14.06.2019 ДП "Калуська Тец-Нова" звернулася до Відділу виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України із заявою №100-11177 про продовження примусового виконання наказу. Дана заява отримана відділом виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції 20.06.2018, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Судом встановлено, що державним виконавцем усупереч вимогам Закону протягом тривалого часу безпідставно не вчинено виконавчі дії щодо поновлення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015 про стягнення заборгованості з КП "Водотеплосервіс" на користь ДП «КАЛУСЬКА ТЕЦ-НОВА» та ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2017.
Виходячи із змісту законодавства України обов`язковість виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю правовою природою належить до основних засад судочинства, що узгоджується із приписами статей 129, 129-1 Конституції України.
З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованою вимогу у скарзі щодо визнання неправомірною бездіяльності Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Разом з тим, судом встановлено, що 08.08.2019 поновлено виконавче провадження №47762540 від 08.08.2019 відносно боржника - Комунального підприємства "Водотеплосервіс", про що свідчить витяг з Автоматизованої системи виконавчих проваджень, тобто виконавцем вчинено дії по відновленню виконавчого провадження.
Вимога скаржника про зобов"язання відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби України Міністерства юстиції України вчинити усі дії щодо примусового виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015 не підлягає задоволенню, оскільки виконавцем вчинено дії по відновленню виконавчого провадження, а суд не вправі підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження державного виконавця (державної виконавчої служби) щодо вирішення інших питань, які законодавством віднесено до їх компетенції.
Керуючись ст.ст.129, 129-1 Конституції України, ст.ст. 1,5, 18, 35 Закону України "Про виконавче провадження", ст.ст.234, 326, 339-345 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
скаргу Державного підприємства "Калуська теплоелектроцентраль-нова" вих.№100-1326 від 19.07.2019 (вх.№14710/19 від 25.07.2019) на бездіяльність відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо не поновлення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу Господарського суду Івано-Франківської області №383 від 17.04.2015 про стягнення заборгованості з КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради на користь ДП "Калуська теплоелектроцентраль - Нова" та ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 13.06.2017.
В решті вимог відмовити.
Ухвала набирає законного сили негайно після її оголошення.
Ухвалу може бути оскаржено до апеляційного суду у строк, встановлений ст.256 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 14.08.2019
Суддя О.В. Рочняк