
Справа № 522/14005/17
Провадження №1-кс/522/15284/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2019 року Місто Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м.Одеси Коваленко В.М., при секретарі Гулям У.Х, за участю прокурора Патраманського М.А., захисника Вдовиченко А.В., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області Лященко А.В. про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Тишківка, Добровольського району, Кіровоградської області, громадянина України, українця, старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України, старшого прапорщика одруженого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Органами досудового розслідування ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України, за наступних обставин.
Досудовим розслідуванням встановлено шо згідно з наказом тимчасово виконуючого обов`язки начальника 2 прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби від 25.06.2018 № 148-ос, старшого прапорщика ОСОБА_1 призначено на посаду старшого техніка відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
У період з 11 години 00 хвилин по 16 годину 05 хвилин, 16.06.2019 старший прапорщик ОСОБА_2 заступив на службу у пункт пропуску «Йосипівка» для виконання обов`язків прикордонного наряду «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску та «Перевірка документів».
Відповідно до «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 № 1261
Відповідно до пункту 2, розділу 2, частини 1 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 № 1261 (далі Інструкції) старшими нарядів можуть бути призначені офіцери та військовослужбовці з числа сержантського, старшинського чи рядового складу або працівники Державної прикордонної служби України, які пройшли відповідну підготовку, здали заліки та допущені до самостійного несення служби старшим прикордонного наряду наказом начальника прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту).
Відповідно до пункту 3, розділу 2, частини 1 (Інструкції) прикордонник, призначений старшим наряду, з часу оголошення про це йому особою, яка віддавала наказ на охорону державного кордону, і до доповіді про виконання поставленого завдання, здачі озброєння, боєприпасів та предметів екіпіровки є прямим начальником для особового складу прикордонного наряду
Пунктом 4, розділу 2, частини 1 (Інструкції) встановлено, що старший наряду несе повну відповідальність за охорону визначеної ділянки, точне виконання наказу на охорону державного кордону, дії і дисципліну підпорядкованих йому на період служби прикордонників.
Відповідно до пункту 4, розділу 2, частини 1 (Інструкції) старший наряду зобов`язаний:
-знати й застосовувати положення документів, які регламентують охорону державного кордону в частині, що його стосується, а також положення цієї Інструкції;
-організувати службу прикордонного наряду відповідно до одержаного наказу;
-неухильно стежити за дотриманням складом прикордонного наряду дисципліни та правопорядку;
-забезпечити готовність до дій і пильне несення служби прикордонним нарядом;
-постійно здійснювати контроль за діями підпорядкованих йому прикордонників і керувати прикордонним нарядом;
Відповідно до пункту 11, розділу 2, частини 2 (Інструкції) прикордонним нарядам забороняється:
-приймати будь-які предмети (речі) від будь-яких осіб та передавати предмети (речі) будь-кому, якщо інше не встановлено законодавством України;
-надавати будь-кому інформацію про осіб, транспортні засоби, вантажі, що переміщуються через державний кордон, якщо інше не передбачено законом;
-надавати переваги в перетинанні державного кордону або при в`їзді на тимчасово окуповану територію та виїзді з неї особам, транспортним засобам та вантажам;
-вносити до баз даних завідомо неправдиву інформацію;
-торкатися будь-яких підозрілих предметів, виявлених на ділянці, що охороняється;
-залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху, крім випадків, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу;
-залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки;
-відключати без дозволу старшого зміни прикордонних нарядів - технічні комплекси (станції) i залишати без контролю їх екрани;
-освітлювати променем прожектора територію суміжної держави, кораблі (катери), вертольоти та літаки, засліплювати машиністів потягів та водіїв інших транспортних засобів;
-заходити без службової потреби в службові та інші приміщення, які знаходяться на ділянці, що охороняється, відвідувати транспортні засоби закордонного прямування й заходити в місця проведення контролю осіб, транспортних засобів та вантажів з неслужбовою метою;
-привласнювати будь-які матеріали й предмети зі складу вантажів, які перевозять через державний кордон, а також виявлені під час огляду транспортних засобів чи знайдені у вокзальних (привокзальних) приміщеннях і на оглядових майданчиках;
-голосно розмовляти, розпалювати вогнища, курити вночі або виявляти себе іншими демаскуючими діями;
-вживати алкогольні напої, наркотичні, психотропні та токсичні речовини;
-учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.
Крім того, відповідно до статті 2 частини 1 Закону України «Про прикордонний контроль», прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль», визначено прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.
3. Прикордонний контроль здійснюється щодо:
1) осіб, які перетинають державний кордон;
2) транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі;
3) вантажів, що переміщуються через державний кордон.
4. Прикордонний контроль включає:
1) перевірку документів;
2) огляд осіб, транспортних засобів, вантажів;
3) виконання доручень правоохоронних органів України;
4) перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в`їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України;
5) реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон;
6) перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.
5. Прикордонний контроль забезпечується шляхом:
1) установлення режиму в пунктах пропуску через державний кордон та здійснення контролю за його додержанням;
2) застосування технічних засобів прикордонного контролю, використання службових собак та інших тварин;
3) створення і використання баз даних про осіб, які перетнули державний кордон, вчинили правопорушення, яким не дозволяється в`їзд в Україну або яким тимчасово обмежено право виїзду з України, про недійсні, викрадені і втрачені паспортні документи, а також інших передбачених законом баз даних;
4) спостереження за транспортними засобами і в разі потреби їх супроводження;
5) здійснення адміністративно-правових, а також оперативно-розшукових заходів;
6) організації і забезпечення взаємодії з підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких пов`язана з міжнародним сполученням;
7) координації дій контрольних органів і служб.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.
Пунктом 19 статті 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» передбачено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладається протидія і запобігання корупційним діянням та злочинам у сфері службової діяльності особового складу Державної прикордонної служби України.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ОСОБА_2 є працівником правоохоронного органу, на якого відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, покладено обов`язки діяти лише в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією України та Законами України, а також він є суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбачені
ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014.
Однак, всупереч взятих на себе обов`язками працівника правоохоронного органу, достовірно розуміючи суть кримінального правопорушення та передбачену за його скоєння кримінальну відповідальність, ОСОБА_1 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення за наступних обставин.
Досудовим розслідуванням встановлено, що під час перетину державного кордону ОСОБА_3 16.04.2019, старший прикордонних нарядів у пункті пропуску - старший технік відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України ОСОБА_1 висунув ОСОБА_3 вимогу щодо передачі неправомірної вигоди за кожний перетин кордону. Сума неправомірної вигоди під час кожного перетину кордону повинна визначатись окремо в залежності від обсягу та об`єму вантажу (товару), який буде перевозитись через державний кордон.
Так, 16 червня 2019 року, приблизно о 15.50 годин, на пункту пропуску «Йосипівка-Колосове» відділу митного оформлення № 6 митного поста «Подільськ» Одеської митниці ДФС на автомобілі, марки «Фольцваген», модель «Шаран» державний реєстраційний номер « НОМЕР_1 », прибув ОСОБА_3 , який мав здійснити перевезення вантажу – постільної білизни через державний кордон України.
Під час розмови ОСОБА_3 із старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску - старшим техніком відділення інспекторів прикордонної служби «Павлівка» Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління ДПС України ОСОБА_1 у останнього виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди. В цей час, діючи умисно, ОСОБА_1 під час розмови з ОСОБА_3 висунув йому вимогу сплатити грошові кошти у сумі 600 доларів США за безперешкодний проїзд останнім через державного кордон із вантажем «постільною білизною» та не складання відносно останнього адміністративного протоколу за порушення правил перевезення вантажу.
В свою чергу, ОСОБА_3 , розуміючи, що не зможе перетнути державний кордон з Республіки Молдови до України без передачі неправомірної вигоди, погодився на незаконні вимоги ОСОБА_1 , та передав останньому грошові кошти у розмірі 600 доларів США після чого,
ОСОБА_3 перетнув державний кордон із вантажем «постільною білизною» у кількості 188 комплектів.
Після одержання неправомірної вигоди у сумі 600 (шістсот) доларів США ОСОБА_1 затримано працівниками правоохоронних органів.
В ході обшуку вилучено предмет неправомірної вигоди.
17.06.2019 ОСОБА_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України за ознаками: одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення чи не вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого йому службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії обов`язків стосовно ОСОБА_4 до чотирьох місяців, посилаючись на наступне.
Підозра ОСОБА_1 у скоєнні вищевказаного кримінального правопорушення обґрунтовується показами, наданими ОСОБА_3 , в ході допиту у якості свідка, протоколом огляду місця події від 16.06.2019, в ході якого у ОСОБА_1 виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди – 600 доларів США грн., та іншими доказами, зібраними в ході проведення досудового розслідування.
Так, у кримінальному провадженні проведено значний обсяг слідчих дій. Однак, внаслідок складності провадження завершити досудове розслідування до 16.08.2018 не надається можливим, оскільки необхідно провести ще наступні слідчі (розшукові) дії:
- отримати результати хімічної експертизи;
- отримати результати проведення негласних слідчих розшукових дій;
- скасувати грифи секретності з матеріальних носіїв негласних слідчих розшукових дій та долучити вказані матеріали до кримінального провадження;
- виконати інші слідчі дії, необхідність в яких виникне під час проведення досудового розслідування;
Санкцією ч. 3 ст. 368 КК України передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
У зв`язку з викладеним у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати про наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України через наявність обґрунтованої підозри у скоєнні тяжкого корупційного злочину, вплив на свідків та спеціалістів з метою знищення речових доказів для уникнення кримінальній відповідальності за скоєний злочин, вчинення іншого злочину під час перебування під слідством.
Беручи до уваги те, що підозрюваний ОСОБА_1 після повідомлення йому про підозру у вчинені тяжкого злочину, знаючи про ступінь тяжкості міри покарання, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати у розслідувані кримінального провадження, у зв`язку з чим йому обрано 19.06.2019 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави, яку останній 10.07.2019 вніс на відповідний рахунок.
У даному кримінальному провадженню не виконані усі слідчі дії спрямовані на отримання та перевірку отриманих доказів у ньому. Так закінчити розслідування у двохмісячних строк не має можливості оскільки необхідно виконати наступне: отримати результати проведених негласних слідчих розшукових дій; скасувати грифи секретності з матеріальних носіїв негласних слідчих розшукових дій та долучити вказані матеріали до кримінального провадження; виконати вимоги ст. 290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Без проведення вказаних слідчих дій неможливо завершити досудове розслідування.
Заступником прокурора Одеської області строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 4 місяців. Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 19.06.2018, ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з можливістю внесення застави, яку 10.07.2019 внесено на відповідний рахунок.
Тому прокурор просить продовжити строк дії обов`язків на два місяці.
В судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити з наведених підстав.
Заслухавши прокурора а також думку сторони захисту, дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.5 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені ч. 5 цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений.
Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 19.06.2018 р. ОСОБА_1 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з можливістю внесення застави, яку 10.07.2019 р. внесено на відповідний рахунок.
Таким чином, строк дії зазначених обов`язків покладених на ОСОБА_1 спливає.
Для завершення досудового розслідування необхідно виконати певний обсяг слідчих та процесуальних дій.
Таким чином суд приходить до висновку про необхідність продовження строку дії покладених обовязків з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Керуючись ст. ст. 132, 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 205 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 – задовольнити.
Продовжити строк виконання обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на два місяці, тобто до 14.09.2019 р.
Продовжити строк дії обов`язків підозрюваному, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України, строком до чотирьох місяців, а саме:
1) прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;
2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.
Ухвала слідчого судді припиняє свою дію14.10.2019 року.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
15.08.2019