Рішення № 83653167, 14.08.2019, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
14.08.2019
Номер справи
303/5130/19
Номер документу
83653167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №303/5130/19 2а/303/178/19 ряд. стат. звіту №13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2019 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:

головуючої-судді Гутій О.В.

за участі секретаря судового засідання Сайлер Х.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця за межі території України, -

в с т а н о в и в:

Позивач - Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця за межі території України.

Позов мотивований тим, що відповідач 05 серпня 2019 року незаконно, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби "Косино" відділу прикордонної служби "Лужанка", однак після незаконного перетину кордону був затриманий працівниками прикордонної поліції Угорщини та того ж дня в пункті пропуску «Косино» Мукачівського прикордонного загону на підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським співтовариством про реадмісію осіб переданий на територію України у встановленому Угодою порядку під час проведення прикордонно -представницької зустрічі.

В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України потрапив незаконним шляхом поза встановленими пунктами пропуску, державу Україну використовував виключно як країну транзиту, тому наміру залишатись в Україні для подальшого життя не мав, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, не звертався, а 05.08.2019 року з метою потрапити до країн Європейського Союзу здійснив незаконний перетин державного кордону з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби "Косино" відділу прикордонної служби "Лужанка".

На даний час відповідач підстав для законного перебування на території України, передбачених ст.4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", не має, є нелегальним мігрантом, оскільки після незаконного перетину державного кордону в Україну поза пунктами пропуску не звернувся із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, документів, що посвідчують особу, і дають право виїхати з України немає, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країн походження немає, коштів на повернення також немає.

Тому на підставі вищенаведеного, позивач звернувся до суду та просить примусово видворити за межі України громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі. Крім того, в заяві зазначив, що громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся із заявою про надання йому статусу біженця або додаткового захисту в Україні.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце його проведення повідомлявся належними чином.

Вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідач громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05 серпня 2019 року незаконно, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби "Косино" відділу прикордонної служби "Лужанка", однак після незаконного перетину кордону був затриманий працівниками прикордонної поліції Угорщини та того ж дня в пункті пропуску «Косино» Мукачівського прикордонного загону на підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським співтовариством про реадмісію осіб переданий на територію України у встановленому Угодою порядку під час проведення прикордонно -представницької зустрічі.

Своїми діями відповідач порушив ст.ст. 9, 12 Закону України "Про державний кордон України", про що свідчить копія Протоколу про адміністративне затримання громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 3); протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 05 серпня 2019 року (а.с. 4), актом про приймання - передавання особи від 05.08.2019 року (а.с. 5).

07 серпня 2019 року начальником відділу по роботі з іноземцями та адміністративного провадження штабу Рукін К.А. було затверджено рішення про примусове повернення з України громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке отримав відповідач (а.с.9).

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 5 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 08.07.2011 № 3671-VI особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, під час в`їзду в Україну незаконно перетнула державний кордон України, повинна без зволікань звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Особа, зазначена в частині другій цієї статті, не несе відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України, якщо вона без зволікань звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Частиною 3 статті 29 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.

Відповідно до ч. 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Відповідно до ч. 1 статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" у разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Судом встановлено, що відповідач громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , 13.08.2019 року звернувся з заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (а.с.23).

Враховуючи вищезазначене, повно і всебічно з`ясувавши обставини в адміністративній справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення, оскільки відповідач по справі звернувся до компетентних органів України про визнання його біженцем, і рішення за заявою ще не прийнято.

Керуючись ст. 4, 9, 14, 16, 29, 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 271, 272, 288, 297 КАС України, суд,

у х в а л и в :

В задоволенні позову Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця за межі території України - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області.

Відповідач: громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 (ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 : індекс АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення виготовлено 14.08.2019 року.

Головуюча О.В.Гутій