Рішення № 83644900, 12.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
640/5345/19
Номер документу
83644900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

12 серпня 2019 року № 640/5345/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Огнивому Д.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального провадження адміністративну справу

за позовомприватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Національний резерв»до про Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

за участю:

представника позивача - Яроцького С.В.

представника відповідача - Богодистої Т.С.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 серпня 2019 року проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Національний резерв» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання скасування податкового повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207 про застосування штрафу в розмірі 1 292 525,86 грн. за платежем податок на додану вартість за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та згідно з пунктом 1201.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві протиправно, на підставі хибних висновків акта перевірки від 12.12.2018 №20252/26-15-12-07-20/22904759, прийняло податкове повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207. Так, позивач наголосив, що у Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві були відсутні правові підстави для застосування штрафу згідно з пунктом 120.1 статті 1201 Податкового кодексу України у розмірі 1 292 525,86 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу, оскільки всі описані в акті камеральної перевірки від 12.12.2018 №20252/26-15-12-07-20/22904759 податкові накладні є зведеними податковими накладними, які не надаються покупцю, що складені відповідно до підпункту б) пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України за товарами придбаними з податком на додану вартість, які призначаються для їх використання в операціях, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість відповідно до статті 197 Податкового кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Податкового кодексу України).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.04.2019 прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне в адміністративній справі №640/5345/19, запропоновано відповідачу у встановлений строк надати відзив на позовну заяву.

Відповідачем, через канцелярію суду 10.05.2019 надано відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві проти позову заперечило з огляду на обґрунтованість висновків акта перевірки від 12.12.2018 №20252/26-15-12-07-20/22904759 та відповідно, податкового повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207, зазначивши при цьому, що під час проведення камеральної перевірки позивача щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, встановлено порушення приватним акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Національний резерв» граничних термінів реєстрації податкових накладних.

Позивачем, через канцелярію суду 11.05.2019 надано відповідь на відзив, в якому позивач звертає увагу, що приватним акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Національний резерв» було зареєстровано зведені податкові накладі 31.05.2017 №603, 30.09.2017 №519, 31.12.2017 №629, 31.01.2018 №703, 31.03.2018 №488, 30.06.2018 №523 та 31.08.2018 №610, які не надаються покупцю, оскільки складені на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість. При складанні зведених податкових, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" міститься відмітка "X" та зазначається тип причини, а саме: « 09» - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість. Таким чином, порушення граничних стоків для реєстрації зведених податкових накладних підпадає під виняток для не застосування штрафу передбаченого пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.04.2019 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи №640/5345/19 по суті.

Від приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Національний резерв» 03.07.2019 надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких позивач підтримав позовні вимоги та наголосив на тому, що приватним акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Національний резерв» було зареєстровано податкові накладі, зазначені в акті перевірці, які не надаються покупцю, оскільки складені на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, для операцій на постачання житла (об`єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, що підтверджується відповідними податковими накладними (копії додаються).

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Національний резерв».

Перевіркою встановлено наступні порушення приватним акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Національний резерв» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за травень 2017-серпень 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

За наслідками перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт від 12.12.2018 №20252/26-15-12-07-20/22904759.

Не погоджуючись з висновками Акту перевірки, позивач подав до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві заперечення на Акт перевірки від 22.12.2018 вих.№376.

За результатами розгляду заперечення, поданого приватним акціонерним товариством «Компанія з управління активами «Національний резерв», відповідачем надано відповідь від №1546/10/26-15-12-0 про залишення без розгляду заперечення на Акт перевірки від 22.12.2018 вих.№376, у зв`язку з порушенням термінів для подання заперечень встановлених Податковим кодексом України.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві на підставі акту від 12.12.2018 №20252/26-15-12-07-20/22904759, прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 1 292 525,86 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві зі скаргою на податкове повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207.

Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про результати розгляду скарги від 15.03.2019 №12135/6/99-99-11-06-01-25, податкове повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Національний резерв», не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернулось до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Так, пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Системний аналіз статті 201, пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 №807/68/18 (адміністративне провадження №К/9901/63488/18).

Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 затверджено Порядок заповнення податкової накладної (далі за текстом - Порядок №1307).

Так, відповідно до пункту 8 Порядку №1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:

01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);

02 - Складена на постачання неплатнику податку;

03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;

04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;

05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;

06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;

07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;

08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;

11 - Складена за щоденними підсумками операцій;

12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);

13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;

15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), містять у верхній лівій частині у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" примітки " 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість", що свідчить про те, що податкові накладні, зареєстровані позивачем з порушенням граничних термінів реєстрації, складені на постачання товарів, які не оподатковуються податком на додану вартість та складені на постачання неплатнику податку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що враховуючи приписи статті 1201 Податкового кодексу України, в даному випадку, застосування до позивача штрафу за затримку реєстрації податкових накладних є необґрунтованим.

Зворотного відповідачем під час судового розгляду справи не доведено, крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає лише загальні норми Податкового кодексу України щодо порядку реєстрації податкових накладних, без обґрунтування своєї позиції в межах спірних правовідносин та з урахуванням підстав позову.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено обґрунтованості винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 28.12.2018 №0986481207, а тому, позовні вимоги приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Національний резерв» підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 28.12.2018 №0986481207.

Присудити здійснені приватним акціонерним товариством "Компанія з управління активами "Національний резерв" (22904759, м. Київ, просп. Героїв Сталінграда, буд. 12-Л) судові витрати у розмірі 19 210, 00 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19, код ЄДРПОУ 30439980).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Повний текст рішення виготовлено 15.08.2019.