
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2019 року справа № 710/756/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шполянського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати пенсію,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2019 року до Шполянського районного суду Черкаської області звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Шполянського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідача), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії відповідно до п. 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії, відповідно до п. 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що вона згідно з її трудовою книжкою має 39 років педагогічного стажу на посаді викладача Шполянської дитячої школи мистецтв та отримує пенсію за вислугою років.
Позивач вважає, що відповідно до п. 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має право на отримання грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії.
Ухвалою Шполянського районного суду Черкаської області від 19.06.2019 передано матеріали даного позову на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю.
16 липня 2019 ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
05 серпня 2019 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній просив відмовити в задоволенні позовних вимог, аргументуючи свою позицію тим, що позивач працювала викладачем по класу бандури, а тому відсутні підстави для призначення грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 відповідно до трудової книжки від 05.10.1979 із 01.10.1979 працює на посаді вчителя по класу бандури у Шполянській дитячій школі мистецтв Шполянської об`єднаної територіальної громади Черкаської області, із 14.05.2019 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У травні 2019 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення за п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
28 травня 2019 року відповідач листом №48426/03-19 відмовив у задоволенні такої заяви зазначивши, що посада викладача Шполянської дитячої школи мистецтв не дає підстави для призначення грошової допомоги.
Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернулась за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про таке.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до статті 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає права на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909.
Згідно зазначеного переліку в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах передбачені посади: вчителі, логопеди, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1191 затверджений Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати.
Відповідно п. 2 вказаного Порядку до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Згідно з п. 5 цього Порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до п. 6 вказаного Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» станом на день її призначення.
Положеннями п. 7 вказаного Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Враховуючи вище наведене, суд зазначає, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу роботи на певних, визначених законодавством, посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної або комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 будь-якого іншого виду пенсії.
Згідно з трудовою книжкою позивача, остання із 01.10.1979 працює на посаді вчителя по класу бандури в Шполянській дитячій школі мистецтв Шполянської об`єднаної територіальної громади Черкаської області.
Отже позивач має тридцять дев`ять років спеціального стажу роботи на посаді, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 для отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Шполянська дитяча школа мистецтв Шполянської об`єднаної територіальної громади Черкаської області є закладом комунальної форми власності.
Доказів отримання позивачем грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій матеріали справи не містять.
Таким чином за сукупності наведених умов позивач має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення їй пенсії відповідно до п. 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як висновок суд зазначає про протиправну бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплаті грошової допомоги у розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії та як наслідок суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити таке нарахування та виплату.
Враховуючи, що управління обслуговування громадян Шполянський відділ обслуговування громадян не має статусу юридичної особи та підпорядкований Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області, то суд вважає за необхідне направити позовні вимоги саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 77, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шполянського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати пенсію - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та не виплаті грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7.1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРОПУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору на суму 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили з моменту його підписання суддею, однак апеляційна скарга на рішення суду може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.
Суддя С.О. Кульчицький