Рішення № 83644781, 05.08.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2019
Номер справи
580/1761/19
Номер документу
83644781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2019 року справа № 580/1761/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про стягнення частини невиплаченого грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час, заборгованості по індексації грошового забезпечення та частини посадового окладу, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, в якій просить:

- стягнути заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 у сумі 7140 грн.;

- стягнути заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 30.10.2017 у сумі 3179 грн. 13 коп.;

- стягнути частину невиплаченого посадового окладу з 01.03.2016 по 30.06.2016 у сумі 280 грн.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 21.12.2015 проходить службу в поліції. З 01.03.2016 по 30.06.2018 позивачу не виплачувалася доплата за службу в нічний час на загальну суму 7140 грн. Позивач вважає невиплату доплати за службу в нічний час протиправною, оскільки затвердження граничних розмірів грошового забезпечення не відміняє обов`язковості виплати вказаної надбавки.

За період з 01.03.2016 по 31.10.2017 позивачу не виплачувалась індексація грошового забезпечення на загальну суму 3179 грн. 13 коп. Позивач вважає невиплату індексації грошового забезпечення протиправною, оскільки відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейського підлягає індексації.

Крім цього позивач зазначив, що з 01.03.2016 по 30.06.2016 проходив службу в управлінні патрульної поліції в м. Черкаси в званні рядовий поліції. 30.06.2016 наказом начальника Національної поліції України позивачу присвоєно спеціальне звання лейтенант поліції. Позивач вважає, що йому був недоплачений посадовий оклад за звання рядового поліції за період з 01.03.2016 по 30.06.2016 на загальну суму 280 грн.

23 квітня 2019 року позивач звернувся до відповідача із рапортом про виплату доплати за службу в нічний час, індексації та виплату недоплаченого посадового окладу, проте відповіді станом на час звернення до суду не отримав.

01 липня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що Департаментом патрульної поліції було прийнято ряд наказів (№134 від 18.02.2016, №699 від 21.04.2016, №2158 від 03.08.2016, №4377 від 25.11.2016, №2688 від 08.06.2017, №4920 від 05.10.2017, №5192 від 23.10.2017, №715 від 16.02.2018), якими були затверджені граничні розміри грошового забезпечення працівників згідно з займаними посадами, які включають в себе всі складові та види грошового забезпечення поліцейських та схеми посадових окладів, установлених постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 та які були виплачені позивачу. Крім цього зазначив, що позивачем за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 було відпрацьовано 170 нічних змін.

Щодо індексації грошового забезпечення зазначив, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 набрала чинності з 24.10.2017, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється з листопада 2017 року. Крім цього зазначив, що не погоджується із наведеною в позовній заяві сумою заборгованості по індексації, і вважає, що загальна сума індексації за період з 01.03.2016 по 30.10.2017 складає 2718 грн. 85 коп.

Щодо частини невиплаченого посадового окладу зазначив, що наказом Департаменту патрульної поліції №56 о/с від 24.03.2016 позивача було призначено на посаду інспектора роти №3 управління патрульної поліції в м. Черкаси згідно штату, відповідно до якого оклад інспектора роти №1 складає 2400 грн.

З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 03.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін; вирішено розпочати розгляд справи по суті з 18.06.2019.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції від 24.03.2016 №56 о/с рядового поліції ОСОБА_1 з 01 березня 2016 року призначено на посаду інспектора роти №3 управління патрульної поліції у місті Черкасах.

У період проходження служби позивачу присвоєні спеціальні звання:

- 18.12.2015 - рядовий поліції (наказ начальника ГУНП в Черкаській області №31 о/с від 18.12.2015);

- 30.06.2016 - лейтенант поліції (наказ Національної поліції України №443 о/с від 30.06.2016).

Позивач за період служби з 01.03.2016 по 30.06.2018 включно відпрацювала 176 нічних змін, що підтверджується розрахунками кількості нічних змін (за графіками несення служби особовим складом підрозділів управління патрульної поліції в Черкаській області за період служби з 01.03.2016 по 30.06.2018) з таблицями- витягами за 2016 - 2018 р.р. (за підписом т.в.о. заст. ком. роти 1 БУПП в Черкаській області); копіями графіків несення служби особовим складом управління патрульної поліції в Черкаській області; довідкою відділу кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Черкаській області від 23.04.2019 про перебування ОСОБА_1 у щорічних основних відпустках; копіями рапортів ОСОБА_1 про надання вихідних днів за раніше відпрацьований час; копіями довідок про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовців Національної гвардії України; копіями листків непрацездатності.

Згідно з копіями розрахункових листів доплата за службу в нічний час у період з 01.03.2016 по 30.06.2018, індексація за період 01.03.2016 по 31.10.2017 позивачу не виплачувались. Також з вказаних розрахункових листів вбачається, що в період 01.03.2016 по 30.06.2016 посадовий оклад позивача складав 2400 грн.

23.04.2019 позивач звернувся до відповідача із рапортом, в якому просив: виплатити доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 22.10.2018 в сумі 8736,00 грн, заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 3179,13 грн, посадового окладу за період з 01.03.2016 по 30.06.2016 в сумі 280,00 грн.

Листом Департаменту патрульної поліції від 06.06.2019 №10535/41/5/05-2019 начальника управління патрульної поліції в Черкаській області повідомлено, що підстави для нарахування доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 31.12.2017 відсутні. Щодо заборгованості по індексації грошового забезпечення зазначено, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 набрала чинності з 24.10.2017, то виплата індексації грошового забезпечення здійснюється з листопада 2017 року. Також поінформовано, що посадовий оклад за посадою інспектора роти №1 батальйону управління патрульної поліції в Черкаській області визначається відповідно до схеми посадових окладів поліцейських стройових підрозділів поліції, що є додатком 8 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та становить 2400,00 грн. Із зазначеного слідує, що заборгованість по посадовому окладу за період з 01.03.2016 по 30.06.2016 відсутня.

Вважаючи невиплату доплати за службу в нічний час, індексації грошового забезпечення та частини посадового окладу протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII) та іншими нормативно-правовими актами.

Так, частиною першою статті 3 Закону №580-VIII встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

При цьому пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивач звернулась до начальника Департаменту патрульної поліції полковника Жукова Є.О. з рапортом про виплату доплати за нічний час, індексації заробітної плати та різниці у посадовому окладі 23.04.2019, отже, належне їй невиплачене грошове забезпечення підлягає стягненню за період з вказаної дати.

Судом встановлено, що за період служби з 23.04.2016 по 30.06.2018 включно позивач відпрацював 164 нічних зміни.

Таким чином, відповідач зобов`язаний виплатити позивачу доплату за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 у сумі 7140 грн. Розрахунок: 2400 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні) х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн. 25 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн. 25 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 8 (тривалість нічної зміни) х 164 (кількість нічних змін) = 6888 грн. грн.

Суд відхиляє доводи відповідача, що позивачу виплачувалося грошове забезпечення в межах граничних розмірів такого грошового забезпечення, оскільки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, доплата за службу в нічний час є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 вищевказаної Постанови №988.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог про стягнення доплати за службу в нічний час у сумі 6888 грн. грн.

Щодо позовної вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 5 ст. 94 Закону №580-VІІІ грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України №1282-ХІІ від 03.07.1991 "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2016/ct/is_c/isc_u/isc2016m_u.html) у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України №782 від 18.10.2017 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Таким чином, доводи відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватись лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №782 є необґрунтованими, оскільки здійснення індексації прямо передбачене Законом України №580-VІІІ від 02.07.2015 "Про Національну поліцію" та Законом України №1282-ХІІ від 03.07.1991 "Про індексацію грошових доходів населення".

Враховуючи викладене, індексація заробітної плати позивача за період з 23.04.2016 по 31.10.2017 підлягає стягненню з відповідача.

Сума індексації складає 3179 грн. 13 коп. Розрахунок: 73,95 грн. х 6 (червень-листопад 2016 року) + 150,40 грн. х 3 (грудень 2016 - лютий 2017 року) + 217,60 грн. х 2 (березень, квітень 2017 року) + 229,02 грн. (травень 2017 року) + 299,75 грн. х 3 (червень-серпень 2017 року) + 360,38 грн. х 2 (вересень-жовтень 2017 року).

Отже, позовна вимога про стягнення з відповідача індексації заробітної плати у сумі 3179 грн. 13 коп. підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про стягнення частини невиплаченого посадового окладу за період з 01.03.2016 по 30.06.2016 суд зазначає наступне.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських" (у подальшому - Постанова №988), пунктом 1 якої передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Вказаною постановою також затверджені схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 та надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10.

Додатком №8 до Постанови №988 передбачена схема посадових окладів поліцейських стройових підрозділів поліції, згідно з якою розмір посадового окладу інспектора стройового підрозділу поліції складає 2400 грн. (крім м. Києва), а додатком №10 передбачена схема посадових окладів поліцейських з числа молодшого складу поліції, згідно з якою розмір посадового окладу поліцейського (інспектора) патрульної поліції складає 2470 грн. (крім м.Києва).

Згідно з п. 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ.

Пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що посадові оклади поліцейським встановлюються згідно зі штатним розписом у таких розмірах: для поліцейських середнього та вищого складу - згідно з додатками 3 - 9 до Постанови №988; для поліцейських молодшого складу - згідно з додатком 10 до Постанови №988.

Номенклатура посад та розмірів окладу за посадою затверджена наказом Національної поліції України за №314 від 12.04.2016, яким затверджено штат Управління патрульної поліції у місті Черкасах, згідно з якою з 01.03.2016 у роті №1 скорочені 55 посад поліцейського молодшого складу поліції з окладом 2470 грн., та введені 55 посад інспекторів середнього складу поліції з окладом 2400 грн.

Отже, оклад інспектора поліції середнього складу у розмірі 2400 грн. передбачений наказом №314 від 12.04.2016 у відповідності з додатком №8 до Постанови №988.

Судом встановлено, що наказом Департаменту патрульної поліції від 24.03.2016 №56 о/с позивача призначено з 01 березня 2016 року інспектором роти №3 з посадовим окладом згідно штату. Отже, згідно номенклатури посад та розмірів окладу за посадою, затвердженою наказом Національної поліції України за №314 від 12.04.2016 та додатку №8 до Постанови №988, оклад позивача за посадою інспектора середнього складу поліції складав 2400 грн.

Твердження позивача про те, що він мав звання рядовий і відносився до молодшого складу поліції, тому його оклад повинен визначатись відповідно до додатку №10 до Постанови №988 та складати 2470 грн. суд вважає необґрунтованими з таких підстав.

Ст. 80 Закону України "Про Національну поліцію України" передбачає, що звання рядовий відноситься до молодшого складу поліції, а звання лейтенант поліції відноситься до середнього складу поліції.

Судом встановлено, що на час призначення на посаду інспектора середнього складу поліції позивач мав звання рядовий поліції і відносився за званням до молодшого складу поліції, при цьому з 01.03.2016 був призначений на посаду інспектора середнього складу поліції. У подальшому з 30.06.2016 позивачу було присвоєно звання лейтенант поліції, що за званням відноситься до середнього складу поліції.

Разом з цим Закон України "Про Національну поліцію України" не містить обмежень щодо призначення на посаду середнього складу поліції особи, яка за званням відноситься до молодшого складу поліції.

При цьому Постановою №988 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 передбачено, що розмір окладу визначається за посадою, а не за званням, що відноситься до молодшого чи середнього складу поліції.

З огляду на вказане позовні вимоги щодо стягнення невиплаченого посадового окладу за період з 01.03.2016 по 30.06.2016 у сумі 280 грн. задоволенню не підлягають.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 192, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 01.03.2016 по 30.06.2018 в сумі 6888 (шість тисяч вісімсот вісімдесят вісім) гривень.

Стягнути з Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2016 по 31.10.2017 в сумі 3179 (три тисячі сто сімдесят дев`ять) гривень 13 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя А.В. Руденко