Рішення № 83644505, 15.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2019
Номер справи
520/7228/19
Номер документу
83644505
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2019 р. № 520/7228/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати дії Харківської міської ради неправомірними щодо розгляду його заяв від 23.05.2019 року та 13.06.2019 року;

- зобов`язати Харківську міську раду розглянути його заяви від 23.05.2019 року та 13.06.2019 року та дати відповідь про прийняте рішення по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач незаконно позбавив права позивача на розгляд його заяв, оскільки позивач подавав заяви до Харківської міської ради, а саме Голові ОСОБА_2 , а не до Департаменту здоров`я Харківської міської ради. Також, позивач зазначив, що згоду на обробку його особистих даних він надавав лише у паперовому вигляді, а не у електронному вигляді.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, в якому просить суд відмовити у задоволені позову у зв`язку з тим, що дії Харківської міської ради є правомірними, законними та такими, що відповідають чинному законодавству.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 23 травня 2019 року звернувся до Голови Харківської міської ради ОСОБА_2. з заявою про надання матеріальної допомоги у зв`язку з скрутним матеріальним становищем та необхідністю придбання ліків (а.с.8). У даній заяві, окрім вищевказаного, позивач погодився на обробку його особистих даних та доступ третіх осіб з метою, вказаною у заяві.

На вищевказане звернення від заступника директора Департаменту - начальника управління праці та соціальних питань Левченко І.В. 05.06.2019 року (а.с.10) надійшла відповідь, що питання щодо надання матеріальної допомоги ОСОБА_1 буде розглянуто на засіданні комісії з розгляду питань про надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста, які опинились у складній життєвій ситуації.

Листом від 13.06.2019 року (а.с.11) ОСОБА_1 повідомив Харківську міську раду, що він заперечує проти зберігання зібраної інформації про стан його здоров`я у електронному вигляді та передання її третім особам.

03 липня 2019 року листом №9566/0/48-19 (а.с.12) заступником директора Департаменту - начальника управління праці та соціальних питань Левченко І .В . позивачу надана відповідь, що інформація стосовно здоров`я ОСОБА_1 видалена з автоматизованої системи діловодства "Док.ПРОФ", де зберігалась у електронному вигляді. Також, позивача повідомлено, що особам, які не мають відношення до розгляду питання щодо прийняття рішення стосовно надання грошової допомоги або відмови у наданні грошової допомоги, інформація не надається.

Не погоджуючись із такими відповідями на його звернення, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Згідно із ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно із ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Таким чином, Департамент охорони здоров`я Харківської міської ради, Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради та управління праці та соціальних питань Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради є виконавчими органами Харківської міської ради.

Повноваження міської ради визначені статтями 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до яких не віднесено розгляд звернень громадян та надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста Харкова, які опинилися в складній життєвій ситуації.

Повноваження виконавчих органів міської ради визначені статтями 27-40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

На законодавчому рівні розділені міські ради та їх виконавчі органи, а також повноваження органів місцевого самоврядування.

Статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно із ч.1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до його відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

З огляду на наведене, на сесіях Харківської міської ради та на засіданнях постійних комісій Харківської міської ради не приймаються рішення щодо розгляду звернень громадян, встановлення громадянам статусу та видачі їм посвідчень.

Статтею 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.

Відповідно до Положення про Департамент охорони здоров`я Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 № 7/15, у своїй діяльності Департамент охорони здоров`я керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами Президента України, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами.

Відповідно до п.4.1.14 Положення про Департамент охорони здоров`я Харківської міської ради до повноважень Департаменту віднесено зокрема, розгляд в установленому порядку листів, заяв, скарг та звернень громадян, ведення прийому громадян з особистих питань і забезпечення виконання їх законних вимог і клопотань.

Відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 (зі змінами), у своїй діяльності Департамент праці та соціальної політики керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами Президента України, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами (додається).

До завдань Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради віднесено виконання місцевих програм з питань соціального захисту населення і здійснення заходів, спрямованих на забезпечення соціального та правового захисту сім`ї, у тому числі соціальної підтримки сімей з дітьми, малозабезпечених, багатодітних, молодих сімей та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Відповідно до п.п.4.1.7 та 4.2.1 Положення про Департамент праці та соціальної політики Харківської міської ради віднесено зокрема, розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян та координує роботу управлінь праці та соціального захисту населення адміністрацій районів Харківської міської ради.

Відповідно до Положення про управління праці та соціальних питань Департамент праці та соціальної політики Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 (зі змінами) до повноважень управління віднесено підготовка і подання на розгляд Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради та на затвердження міської ради цільову місцеву Програму сприяння безпечній життєдіяльності у сфері соціального захисту населення міста Харкова (п.4.1.3), розробка пропозиції з питань фінансування заходів щодо забезпечення соціального захисту мешканців міста, подає їх для попереднього розгляду Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради для подальшого включення до проекту міського бюджету міста Харкова (п.4.1.11), розгляд в установленому порядку листи, заяви, скарги та звернення громадян, веде прийом громадян з особистих питань і забезпечує виконання їх законних вимог та обґрунтованих клопотань (4.1.23).

Згідно ст.144 Конституції України, ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п.1.3 Положення про надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста Харкова, які опинилися в складній життєвій ситуації, за зверненнями до міського голови, затвердженого рішенням Харківської міської ради №419 від 26.10.2016 (зі змінами) (далі - Положення) питання надання грошової допомоги членам територіальної громади міста Харкова, які мешкають та зареєстровані на території міста, розглядається за дорученням міського голови, який відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування» є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Згідно із п. 1.5 Положення рішення щодо конкретної заяви приймається комісією з розгляду питань щодо надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста, які опинилися в складній життєвій ситуації. Склад Комісії затверджується розпорядженням міського голови і очолюється заступником міського голови з питань охорони здоров`я та соціального захисту населення.

Пунктом 1.6.1 Положення передбачено, що громадянам міста, які опинилися в складній життєвій ситуації, за наявності таких документів: особистої заяви громадянина; довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (довідки про склад сім`ї); довідок про доходи усіх членів сім`ї заявника (оригінали); копії паспорта заявника (1, 2, 11 сторінки); копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера заявника.

Для розгляду питання про надання грошової допомоги: на лікування чи операцію необхідним є медичний висновок Департаменту охорони здоров`я Харківської міської ради або інша медична документація із закладу охорони здоров`я, яка підтверджує захворювання; у зв`язку з пожежею - акт пожежної частини про пожежу, яка сталася; з приводу стихійного лиха - подання адміністрації відповідного району Харківської міської ради (за місцем проживання).

Таким чином, суд зазначає, що для вирішення питання про надання матеріальної допомоги, зокрема, для придбання ліків, Департамент охорони здоров`я Харківської міської ради може запитувати додаткову інформацію щодо стану здоров`я заявника.

Крім того, у заяві від 23.05.2019 позивач надав добровільну згоду на обробку своїх персональних даних та доступ третіх осіб до них з метою, вказаною у заяві.

Частинами 5, 6 ст.6 Закону України «Про захист персональних даних» визначено, що обробка персональних даних конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персонаних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом і в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Однією з підстав для обробки персональних даних, визначених у ст. 11 Закону України «Про захист персональних даних» є необхідність виконання володільця персональних даних, який передбачений законом.

Відповідно до ст. ст. 14, 15, 16, 19 Закону України «Про звернення громадян» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов`язані розглядати пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги.

Тобто, у разі надходження до Харківської міської ради звернень виконавчі органи ради проводять обробку персональних даних загального характеру з метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на звернення та вирішення питань, порушених в заявах, відповідно до Конституції України, Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до визначеної мети обробки та відповідних нормативно-правових актів обробляються: персональні дані, необхідність обробки яких передбачена вищевказаними нормативно-правовими актами; персональні дані, необхідність обробки яких визначена іншими нормативно-правовими актами (наприклад, соціальний стан); інші дані, яка особа добровільно, за власним бажанням, надає про себе.

Таким чином, Законом від органів місцевого самоврядування не вимагається отримувати згоду на обробку персональних даних в процесі виконання повноважень, визначених законом.

Судом встановлено, що посадові особи Департаменту охорони здоров`я Харківської міської ради та управління праці та соціальних питань Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради діяли лише з метою вирішення викладеного у зверненні позивача питання.

Твердження ОСОБА_1 про підготовку інформації про стан його здоров`я для передачі її третім особам не підтверджена жодним належним та допустимим доказом.

Відповідно до п.п. 152-156 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про затвердження Інструкції з діловодства в Харківській міській раді та її виконавчих органах» від 18.12.2018 року №940 у міській раді, виконавчих органах можуть застосовуватися такі форми реєстрації документів: журнальна (паперова) або карткова, автоматизована, автоматизована із застосуванням веб-модулю системи взаємодії. Використання журнальної форми реєстрації документів допускається у виконавчих органах з обсягом документообігу до 600 документів на рік. У міській раді, виконавчих органах під час реєстрації документа за допомогою автоматизованої системи друкується штрих-код - реєстраційний індекс, який оформлюється відповідно до пункту 29 цієї Інструкції. У міській раді, виконавчих органах під час реєстрації документа за допомогою автоматизованої системи формується банк реєстраційних даних в електронному вигляді. За допомогою автоматизованих реєстраційних банків даних працівники структурних підрозділів забезпечуються інформацією про всі документи і місце їх розташування. У разі застосування автоматизованої форми реєстрації всіх категорій документів (вхідних, вихідних, внутрішніх) оформлюється електронна реєстраційно-моніторингова картка із зазначенням обов`язкових реквізитів.

Як вбачається з письмового відзиву відповідача, з урахуванням того, що обсяг документообігу як у Харківській міській раді, так і у Департаменті охорони здоров`я Харківської міської ради та управлінні праці та соціальних питань Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради перевищує 600 документів на рік, то застосовується автоматизована форма реєстрації документів.

На підставі звернення позивача від 13.06.2019 з урахування положень п.10 ч.2 ст.8 Закону України «Про захист персональних даних» інформація стосовно стану здоров`я ОСОБА_1 була видалена з автоматизованої системи діловодства «Док. ПРОФ», де зберігалась у електронному вигляді.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Згідно ст.15 Закону України «Про звернення громадян» керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто розглядаються лише заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни.

Таким чином, суд зазначає, що звернення до Харківського міського голови від 23.05.2019 року та 13.06.2019 року позивача були своєчасно розглянуті, в межах компетенції, та надані відповіді від компетентного на розгляд даних питань виконавчого органу Харківської міської ради.

Крім того, відповідачем надана відповідь на звернення позивача від 23.05.2019 року та зазначено, що його питання буде розглянуто на засіданні комісії з розгляду питань про надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам міста, які опинились у складній життєвій ситуації.

Тобто, відповідачем не було відмовлено позивачу у наданні матеріальної допомоги, а лише зазначено, що це питання буде розглянуто на засіданні комісії.

Постановою Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано (п.1).

Згідно п.4 постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України «Про судове рішення у адміністративній справі» від 20.05.2013 року №7 обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи (у судовому засіданні, у порядку скороченого чи письмового провадження) з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними.

Відповідно до ст. ст. 8, 19 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки до компетенції Харківської міської ради не віднесено розгляд питань викладених позивачем у своїх зверненнях від 23.05.2019 року та 13.06.2019 року. Звернення позивача відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» розглянуті повноважними виконавчими органами Харківської міської ради відповідно до їх функціональних обов`язків та позивача не позбавлено права на розгляд його звернень та права та інтереси ОСОБА_1 не порушувались.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бідонько А.В.