Рішення № 83644498, 12.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
520/6955/19
Номер документу
83644498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

12 серпня 2019 р. справа №520/6955/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар`єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області до Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Керівник Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області, в якому просив суд:

- визнати незаконною бездіяльність Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області з питань не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`янка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області;

- зобов`язати Мартинівську сільську раду Красноградського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкта благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`яшка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Первомайською місцевою прокуратурою вивчено стан законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області. За результатами його вивчення виявлено ряд порушень щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та споруд, та може привести у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків. Також в ході такої інвентаризації встановлено, що на території Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області знаходяться 4 дитячі майданчики. Однак, згідно інформації наданої Мартинівською сільською радою Красноградського району Харківської області від 05.06.2019, плани паспортизації та інвентаризації закріплених об`єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, відсутні. Зазначені обставини свідчать про бездіяльність відповідача з вказаного питання та байдужість до життя та здоров`я дітей, що живуть на території сільської ради. У зв`язку з чим, прокуратура звернулася з даним позовом.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином, від Сільського голови - Семисал О.В. через канцелярію суду надійшла заява, в якій представник відповідача зазначив, що Мартинівська сільська рада визнає вказаний позов прокурора в повному обсязі, проти його задоволення не заперечує, заходи по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`янка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області, будуть виконані сільською радою найближчим часом.

На підставі вищевикладеного, відповідно до положень ст.ст. 205, 229 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Мартинівська сільська рада Красноградського району Харківської області є органом самоврядування, який здійснює повноваження щодо благоустрою на відповідній території, а саме: сіл Добренька, Мартинівка, Кам`янка Красноградського району Харківської області.

Як вбачається з матеріалів справи, під час перевірки відповідача Первомайською місцевою прокуратурою з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області виявлено ряд порушень щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків.

Так, Первомайською місцевою прокуратурою встановлено, що на території Мартинівської сільської ради знаходиться 4 дитячі майданчики, а саме: 1) ігровий майданчик, розташований біля буд.80, вул. Садова, с. Добренька, Красноградський район; 2) ігровий майданчик, розташований біля буд.42, вул. Центральна, с. Мартинівка, Красноградський район; 3) ігровий майданчик, розташований біля буд.5, вул. Центральна, с. Кам`янка, Красноградський район; 4) спортивний комплекс, розташований біля буд.42, вул. Центральна, с. Мартинівка, Красноградський район.

Суд зазначає, що вказані дитячі майданчики перебувають у власності територіальної громади і знаходяться на балансі Мартинівської сільської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, вказані дитячі ігрові та спортивний майданчики на території Мартинівської сільської ради встановлені на підставі рішень Мартинівська сільська рада Красноградського району Харківської області: від 05.08.206, від 24.04.2017, від 13.12.2016, від 12.12.2017.

Відповідно до матеріалів справи та виходячи з заяви відповідача про визнання позову, за вказаний період паспортизація та інвентаризація щодо вказаних ігрових майданчиків та спортивного комплексу не проведена.

Підставою для звернення прокуратури до суду з позовом стало порушення положень нормативних актів у сфері благоустрою - Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Інструкції, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 29.10.2012 № 550.

Державний контроль за додержанням положень цих нормативних актів з боку органів місцевого самоврядування на цей час не віднесений до компетенції жодного державного органу.

Таким чином, у зв`язку з відсутністю іншого органу, наділеного повноваженнями щодо звернення до суду з зазначеними позовними вимогами, вважаю, що даний спір необхідно відносити до виключних випадків представництва інтересів держави в суді прокурором, про що зазначено в ст. 131-1 Конституції України.

Статтею 131і Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно положень с. 4 ст. 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. З Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Згідно зі ст. 31 Конвенції про права дитини, Держави-учасниці визнають право дитини на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її віку, та вільно брати участь у культурному житті та займатися, мистецтвом. Держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства», держава гарантує дитині право на охорону здоров`я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров`я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відтак, в даному випадку позов прокурора обумовлений необхідністю захисту прав та реалізації обов`язків держави щодо державних гарантій забезпечення прав та інтересів дітей на безпечні умови для їх життя і здорового розвитку, формування навичок здорового способу життя.

Крім того, суд зазначає, що гарантії незалежності органів місцевого самоврядування містяться у частинах 1, 2 ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких, територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та інтими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, наявні підстави для представництва в суді інтересів держави в особі Керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області.

Відповідно до положень ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Суд зазначає, що питання у сфері благоустрою населених пунктів врегульовано положеннями Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550.

Відповідно до підпункту 7 пункту «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні повноваження), зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Статтею 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально- економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних І міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

Згідно ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, прибудинкові території, території будівель та споруд інженерного захисту територій, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору, а також інші території в межах населеного пункту.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що елементами (частинами) об`єктів благоустрою, зокрема, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Відповідно до п.п.5 п.3 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 197 від 30 квітня 2014 року, передбачено, що основними завданнями Мінрегіоналбуду є розроблення державної стратегії регіонального розвитку, щорічних планів заходів щодо її реалізації, здійснення методологічного керівництва та координацію діяльності з підготовки регіональних стратегій розвитку.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затверджену Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України №550 від 29.10.2012 (далі Інструкція).

Пунктом 1.2 Інструкції зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам`яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам`яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об`єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об`єкти).

Згідно п. 1.3 Інструкції, паспортизація об`єктів благоустрою - складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.

Пунктом 1.4 Інструкції визначено, що технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції визначено, що технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою, Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Таким чином, організацію благоустрою на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`янка Мартинівської сільради повинна забезпечувати Мартинівська сільська рада Красноградського району Харківської області, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

При цьому, для підтримання у належному стані об`єктів благоустрою, в тому числі таких їх елементів, як обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків, їх власники, балансоутримувачі зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими Мартенівською сільською радою Красноградського району Харківської області, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин).

Отже, однією з необхідних умов для належного виконання зазначеного обов`язку власниками, балансоутримувачами об`єктів благоустрою є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

Відповідно до підпункту 7 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», організація благоустрою населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів віднесені до власних (самоврядних повноважень) виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, тобто до повноважень, втручання в здійснення яких з боку органів виконавчої влади прямо заборонено законом.

Як вбачається з матеріалів справи, Мартинівська сільська рада Красноградського району Харківської області не затвердила плани інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, на підставі яких має бути проведена їх інвентаризація та паспортизація.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 1 ст. 77 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, а також враховуючи визнання відповідачем даного позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`янка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Таким, чином, враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про зобов`язання відповідача вчинити дії з розробки та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкта благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`яшка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області, підлягають задоволенню.

Отже, позов Керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Керівника Первомайської місцевої прокуратури Харківської області до Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області щодо не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`янка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області.

Зобов`язати Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області вчинити дії з розробки та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкта благоустрою населення, а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території сіл Добренька, Мартинівка, Кам`яшка Мартинівської сільської ради Красноградського району Харківської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення складено 15 серпня 2019 року.

Суддя Л.М. Мар`єнко