
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2019 р. Справа № 520/7023/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344 ) в якому просить суд:
- скасувати рішення Лозівського відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в допризначенні пенсії з додаванням стажу за період с 15.12.1990 року по 15.04.1992 рік та заробітної плати за період з 1983 року по 1992 рік на АОЗТ «Надежда» Никитовського ОРС ПО «Артемуголь» Донецької області м. Горлівка та у Структурному підрозділі «Горлівська автобаза» Державного підприємства «Артемуголь» та ВАТ «Горлівське автотранспортне підприємство 11432»;
- зобов`язати Лозівський відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області допризначити пенсію з урахуванням надання архівних довідок за № 16\02-07-06\470 від 22.05.2019 року, № 16X01-07-06 \416 від 23.05.2019 року, № 16\01-07-06\417 від 23.05.2019 року, № 16\01-07-06\424 від 21.05.2019 року з урахуванням періоду роботи з 15.12.1990 року по 15.04.1992 рік на АОЗТ «Надежда» Никитовського ОРС ПО «Артемуголь» Донецької області м. Горлівка та заробітну плату за період з жовтня 1983 року - липень 1987 року у Структурному підрозділі «Горлівська автобаза» Державного підприємства «Артемуголь» , з серпня 1987 року - грудень 1992 року, квітень 1992 року - червень 1999 року у ВАТ «Горлівське автотранспортне підприємство 11432» та з лютого 1991 року по квітень 1992 року у АОЗТ «Надежда» Никитовського ОРС ПО «Артемуголь» Донецької області м. Горлівка.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що рішенням відповідача протиправно відмовлено в допризначенні пенсії з додаванням стажу за період с 15.12.1990 року по 15.04.1992 рік та заробітної плати за період з 1983 року по 1992 рік на АОЗТ «Надежда» Никитовського ОРС ПО «Артемуголь» Донецької області м. Горлівка та у Структурному підрозділі «Горлівська автобаза» Державного підприємства «Артемуголь» та ВАТ «Горлівське автотранспортне підприємство 11432» чим порушено його соціальні права.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідач на адресу суду надав відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач 14.06.2019 року звернувся до відповідача з заявою, в якій просив перерахувати його пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату за періоди роботі з 1983 року по 1992 рік на АОЗТ «Надежда» Никитовського ОРС ПО «Артемуголь» Донецької області м. Горлівка та у Структурному підрозділі «Горлівська автобаза» Державного підприємства «Артемуголь» та ВАТ «Горлівське автотранспортне підприємство 11432». На підтвердження записів, які містяться у трудовій книжці, позивачем до заяви надані архівні довідки: № 16/02-07-06/470 від 22.05.2019 року про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 у Структурному підрозділі "Горлівка автобаза" Державного підприємства "Артемуголь" за жовтень 1983 року - липень 1987 року; № 16/01/07/06/416 від 23.05.2019 року про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати у ВАТ "Горлівському автотранспортному підприємстві 11432" за серпень 1987 року - грудень 1992 року, квітень 1992 року - червень 1999 року; № 16/01-07-06/417 від 23.05.2019 року про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати у Акціонерному підприємстві закритого типу "Надежда" з лютого 1991 року по квітень 1992 року; №16/01-07-06/424 від 21.05.2019 року про працевлаштування ОСОБА_1 у Акціонерному товаристві закритого типу "Надежда" з 15.12.1990 року по 15.04.1992 року.
Листом від 19.06.2019 року № 315/03.16-20 відповідач повідомив позивача, що Лозівським відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення про відмову в допризначенні з додаванням стажу та заробітної плати. Також у листі зазначено, що довідки які надані позивачем видані Архівним відділом адміністрації міста Горлівка Донецької народної республіки, у зв`язку з чим зазначені документи не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.
Як вбачається зі змісту спірного рішення від 19.06.2019 №185 позивачу відмовлено в допризначенні з додаванням стажу та заробітної плати відповідно до його заяви №185 від 14.06.2019.
Позивач не погоджуючись з протиправною відмовою відповідача в проведенні йому перерахунку пенсії з додаванням стажу та заробітної плати, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно положень п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон України № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно абз.5 ч.1 ст. 40 Закону України № 1058-IV, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір). - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до ч.1 ст. 44 Закону України № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно п.2.1 Порядку №22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Як підтверджено матеріалами справи, позивач разом із заявою про перерахунок пенсії надав до відповідача архівні довідки: № 16/02-07-06/470 від 22.05.2019 року про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 у Структурному підрозділі "Горлівка автобаза" Державного підприємства "Артемуголь" за жовтень 1983 року - липень 1987 року; № 16/01/07/06/416 від 23.05.2019 року про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати у ВАТ "Горлівському автотранспортному підприємстві 11432" за серпень 1987 року - грудень 1992 року, квітень 1992 року - червень 1999 року; № 16/01-07-06/417 від 23.05.2019 року про нарахування ОСОБА_1 заробітної плати у Акціонерному підприємстві закритого типу "Надежда" з лютого 1991 року по квітень 1992 року; №16/01-07-06/424 від 21.05.2019 року про працевлаштування ОСОБА_1 у Акціонерному товаристві закритого типу "Надежда" з 15.12.1990 року по 15.04.1992 року.
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області винесено рішення №185 від 19.06.2019 року про відмову в допризначенні з додаванням стажу та заробітної плати ОСОБА_1 .
Як причину неврахування для перерахунку пенсії архівних довідок, пенсійний орган в рішенні №185 від 19.06.2019 року зазначив, що вказані довідки видані Архівним відділом адміністрації міста Горлівка так званої "Донецької народної республіки", а тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії позивачу.
Суд не погоджується з такою позицією пенсійного органу, з огляду на наступне.
Відповідно до записів з трудової книжки НОМЕР_2 від 21.07.1977 р. ОСОБА_1 працював зокрема, у період з 16.09.1983 по 31.07.1987 на Горлвіській автобазі" Державного підприємства "Артемуголь", у період з 04.08.1987 по 06.08.1990 на "Голівськом автотранспортом підприємстві 11432" та у період з 15.12.1990 по 15.04.1992 року на АОЗТ "Надежда" Никитовського ОРС ПО "Артемуголь" Донецької області.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Отже, за приписами вимог чинного законодавства України, довідки про розмір заробітної плати (доходу) видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення "органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Проте, відповідачем не надано до суду доказів вчинення ним дій щодо перевірки обґрунтованості видачі архівним відділом адміністрації міста Горлівка позивачу архівних довідок № 16/02-07-06/470 від 22.05.2019 року, № 16/01/07/06/416 від 23.05.2019 року, № 16/01-07-06/417 від 23.05.2019, №16/01-07-06/424 від 21.05.2019 року .
Тобто, органом пенсійного фонду не вчинено заходів, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для з`ясування обставин наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до поданих архівних довідок про заробітні плату.
Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на не підконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення № 185 від 19.06.2019 року прийнято відповідачем без повного та всебічного з`ясування всіх обставин для відмови або призначені перерахунку пенсії з урахуванням наданих позивачем документів, у зв`язку з чим спірне рішення підлягає скасуванню.
В той же час, оскільки спірним рішенням права позивача порушені, і прийняття рішення на користь позивача належить до дискреційних повноважень органу Пенсійного фонду України з питань прийняття рішення щодо перерахунку пенсії та врахування довідок про заробітну плату при обчисленні такого перехунку, суд дійшов висновку, що решта позовних вимог підлягає задоволенню шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень повторно вирішити питання, щодо якого звернувся позивач.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.246,257,258,263, 255,295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Лозівського відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №185 від 19.06.2019 року про відмову в допризначенні з додаванням стажу та заробітної плати ОСОБА_1
Зобов`язання Лозівський відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 12 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання в допризначенні пенсії з додаванням стажу за період с 15.12.1990 року по 15.04.1992 рік та заробітної плати за період з 1983 року по 1992 рік на АОЗТ «Надежда» Никитовського ОРС ПО «Артемуголь» Донецької області м. Горлівка та у Структурному підрозділі «Горлівська автобаза» Державного підприємства «Артемуголь» та ВАТ «Горлівське автотранспортне підприємство 11432».
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов