
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2550/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
16 липня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, відповідно до якого просить:
- визнати неправомірними дії Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із суми 7040,60 грн пенсії яку отримував за життя її чоловік ОСОБА_2 ;
- скасувати рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №59 від 04.02.2019 як незаконне;
- зобов`язати Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_1 нарахування пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із суми 7040,60 грн, починаючи з 17.07.2017 з урахуванням виплаченої.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , який мав статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії інвалід 2-ї групи, якому на підставі постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09.10.2009 по справі №2-а-2812/09 була призначена державна пенсія обчислена з 8 мінімальних пенсій за віком в загальному розмірі 7 040,60 грн. У зв`язку з цим позивач стверджує, що вона як вдова померлого та має право на отримання 50% виплачуваної за життя чоловіка пенсії у зв`язку з втратою годувальника. При цьому додає, що таке право у неї виникло з моменту первісного звернення до пенсійного органу з відповідною заявою 17.07.2017, яка до теперішнього часу залишається не розглянутою.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
02.08.2019 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача вказує на правомірність своїх дій. Повідомляє, що ОСОБА_1 переведена на пенсію по втраті годувальника з 01.02.2018, яка обчислена відповідно до закону із заробітної плати ОСОБА_2 за повні календарні місяці роботи в зоні відчуження за липень - серпень 1986 року. У зв`язку з цим та з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідач стверджує, що відсутні підстави для прийняття до розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 висновків, сформульованих у постанові Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09.10.2009 по справі №2-а-2812/09 за позовом ОСОБА_2 /а.с. 50-51/.
Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_2 , який мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 23.05.2011 /а.с. 12/.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв колишнього військовослужбовця №1362 від 04.08.2011, захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_2 , 1953 року народження: "Серцево-судинна недостатність. Перенесений в минулому інфаркт міокарду", яке згідно лікарського свідоцтва про смерть №129 від 23.05.2011, виданого Лубенським міжрайвідділом Полтавської обласної СМЕ, (Свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 23.05.2011) - захворювання, та причина смерті, ТАК, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" /а.с. 21/.
Позивач ОСОБА_1 , дружина померлого, є інвалідом ІІІ групи загального захворювання з 01.11.2011 /а.с. 11/, з моменту виникнення відповідного права отримувала пенсію згідно з Законом України "Про обов`язкове державне пенсійне страхування".
Після смерті чоловіка ОСОБА_1 було видано посвідчення як дружині померлого громадянина із числа ліквідаторів, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, від 01.09.2011 за №506404 С, відповідно до якого вона має право на пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23, 27 статті 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 10/.
17.07.2017 ОСОБА_1 звернулася до Лубенського ОУПФ із заявою довільної форми, в якій просила здійснити нарахування їй пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відповідно до ст. 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виходячи із суми пенсії 7040 грн, яку отримував її чоловік за життя /а.с. 42/.
Листом від 26.07.2017 №126/П-02 відповідач фактично відмовив у призначенні пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки ОСОБА_2 не проходив військову службу, службу в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах та підрозділах цивільного захисту, податкової міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі, а лише був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Повідомив, що ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, визначеному постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09.10.2009 по справі №2-а-2812/09р. Рішення суду приймалося персонально за позовом ОСОБА_2 , тому розрахунок у зазначеному ОСОБА_1 розмірі розповсюджувався лише на пенсію її чоловіка /а.с. 43/.
Не погоджуючись з відмовою Лубенського ОУПФ, позивач оскаржила її до суду.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 13.10.2017 у справі №539/2000/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Лубенського ОУПФ про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано бездіяльність Лубенського ОУПФ з розгляду заяви ОСОБА_1 про нарахування пенсії по втраті годувальника від 17.07.2017 неправомірною. Зобов`язано Лубенське ОУПФ розглянути заяву ОСОБА_1 про нарахування пенсії по втраті годувальника від 17.07.2017 та прийняти по ній рішення. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено /а.с. 16-17/.
01.02.2018 позивач подала до Лубенського ОУПФ заяву встановленої форми про перерахунок пенсії по втраті годувальника /а.с. 40/.
Розпорядженням від 07.02.2018 №146705 позивачу призначено пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 в розмірі фактичних збитків /а.с. 45/.
23.03.2018 ОСОБА_1 звернулася до Лубенського ОУПФ із заявою про надання довідки про нарахування її пенсії як вдові померлого ОСОБА_2 , за результатами розгляду якої листом від 29.03.2018 №146-П-02 відповідача повідомив, що відповідно до поданої 01.02.2018 заяви ОСОБА_1 переведено на пенсію по втраті годувальника за нормами Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсія по втраті годувальника обчислена з урахуванням заробітку (за липень-серпень 1986 року - 0,01443 грн) померлого чоловіка за роботу в зоні відчуження, який розрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 №523. Розмір пенсії ОСОБА_1 становить 2384,35 грн, в тому числі 1871,89 грн - основний розмір пенсії від заробітку (3743 грн 78 коп * 50%); 113 грн 88 коп. - щомісячна компенсація за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи"; 398 грн 58 коп - підвищення члену померлого військовослужбовця /а.с. 13/.
Не отримавши жодного рішення за заявою від 17.07.2017, позивач 26.04.2018 звернулася до Лубенського ОУПФ із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії по втраті годувальника з урахуванням постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09.10.2009 по справі №2-а-2812/09 /а.с. 41/.
Зазначеним судовим рішенням було визнано неправомірними дії УПФ в м. Лубнах Полтавської області у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_2 . Зобов`язано УПФ в м. Лубнах провести перерахунок державної пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком ОСОБА_2 відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.08.2009, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату недоплаченої пенсії. Зобов`язано УПФ в м. Лубнах провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком ОСОБА_2 відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.08.2009, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату недоплаченої пенсії.
05.05.2018 позивач отримала рішення Лубенського ОУПФ №187 від 05.05.2018, яким їй відмовлено в обчисленні пенсії по втраті годувальника з урахуванням постанови Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 09.10.2009 по справі №2-а-2812/09, оскільки зазначеною постановою було вирішено питання щодо прав ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 . Цим же рішенням повідомлено, що відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 переведена на пенсію по втраті годувальника з 01.02.2018. Пенсія по втраті годувальника обчислена відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із заробітної плати за повні календарні місяці роботи в зоні відчуження за липень - серпень 1986 року /а.с. 46/.
Не погодившись з даним рішенням та діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із суми 7040,60 грн пенсії, яку отримував за життя її чоловік ОСОБА_2 , позивач звернулася до суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду 04 січня 2019 року у справі № 440/4103/19, що набрало законної сили 05 лютого 2019 року, позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) щодо розгляду заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 17.07.2017. Зобов`язано Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 17.07.2017 щодо призначення пенсії по втраті годувальника на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням правових висновків, сформульованих у даному рішенні суду. В решті позову відмовлено /а.с. 27-29/.
На виконання такого рішення суду відповідачем винесено рішення від 04.02.2019 №59, відповідно до якого управлінням вирішено відмовити ОСОБА_1 , у переведенні на пенсію по втраті годувальника згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати письмового звернення 17.07.2017, так як заявницею для цього не подано відповідної заяви, передбаченої вимогами законодавства /а.с. 22/.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась до суду з вимогами визнати неправомірними дії Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із суми 7040,60 грн пенсії яку отримував за життя її чоловік ОСОБА_2 ; скасувати рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №59 від 04.02.2019 як незаконне; зобов`язати Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_1 нарахування пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із суми 7040,60 грн, починаючи з 17.07.2017 з урахуванням виплаченої.
Вирішуючи позовні вимоги, суд зазначає та враховує наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
З оскаржуваного рішення судом встановлено, що відповідачем вирішено відмовити ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по втраті годувальника згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати письмового звернення 17.07.2017, так як заявницею для цього не подано відповідної заяви, передбаченої вимогами законодавства з підстав невідповідності такої заяви від 17.07.2017 встановленій формі /а.с. 22/.
Надаючи оцінку такому обґрунтуванню, суд з`ясував, що позивач 17.07.2017 зверталася до Лубенського ОУПФ із заявою щодо нарахування їй пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю підстав для призначення пенсії по втраті годувальника лише з мотивів, які ґрунтуються на положеннях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Питання щодо призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" залишилося невирішеним /а.с. 42/.
У зв`язку з цим постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 13.10.2017 у справі №539/2000/17 бездіяльність Лубенського ОУПФ з приводу розгляду заяви ОСОБА_1 про нарахування пенсії по втраті годувальника від 17.07.2017 було визнано неправомірною. При цьому суд зобов`язав Лубенське ОУПФ розглянути заяву ОСОБА_1 про нарахування пенсії по втраті годувальника від 17.07.2017 та прийняти по ній рішення /а.с. 16-17/.
Проте, всупереч вимог суду, відповідач жодних дій на виконання судового рішення з приводу розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2017 не вчинив, рішення про призначення пенсії або відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 не прийняв, чим допустив протиправну бездіяльність.
Викладене вже зазначалось у рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 04.01.2019 у справі № 440/4103/18 /а.с. 27-29/.
У зв`язку з чим в межах провадження у вказаній справі, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права, враховуючи факт невиконання рішення суду щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2017, суд вважав за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2017 про призначення пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов`язати Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути вищевказану заяву ОСОБА_1 від 17.07.2017 по суті.
При цьому, суд зауважує, що відповідачем не надано відомостей, що в межах розгляду справ № 539/2000/17 та № 440/4103/18 відповідність такої заяви позивача ставилась під сумнів, зокрема через її невідповідність встановленій формі.
Відмовляючи рішенням від 04.02.2019 № 59 у переведенні на пенсію по втраті годувальника згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати письмового звернення 17.07.2017, відповідачем не зазначено про фактичне переведення ОСОБА_1 на відповідну пенсії з 01.02.2018. Зважаючи на викладене, відповідачем з формальних підстав наголошено на небажанні прийняти таку заяву як належно, відтак фактично здійснено затягування розгляду питання про визначення розміру такої пенсії, виходячи із розміру пенсії померлого годувальника.
Також, суд зазначає, що така підстава для відмови у перерахунку пенсії є формальною, оскільки зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну для перерахунку інформацію та з огляду на відповідь управління, неналежна форма заяви не була підставою для відмови.
Відтак, спірним питанням цієї справи є правомірність дій відповідача щодо визначення розміру пенсії при переведенні позивача на пенсію по втраті годувальника.
Відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Порядок визначає механізм обчислення пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 1 Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсії становить: для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім`ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
Статтею 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону. Члени сім`ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім`ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 , перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а тому є непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» № 22-1 від 25.11.2005 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок).
Пунктом 2.3. Порядку визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 2.8. Порядку переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Судом встановлено те, що чоловік позивача ОСОБА_2 був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, визнаний інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС, якому відповідно до розпорядження відповідача № 124740 від 18.02.2011 призначено пенсію щомісячно у сумі, у тому числі з 01.04.2011 7040,60 грн /а.с. 44/.
Також, суд зауважує, що відповідні суми пенсії відповідно до довідки відповідача від 06.07.2017 № 2413/02-23 виплачувались до 21.05.2011 та припинені у зв`язку зі смертю пенсіонера 22.05.2011 /а.с. 23/.
Отже, ОСОБА_1 має право на отримання пенсії по втраті годувальника в розмірі 50 відсотків пенсії по інвалідності, яку за життя одержував ОСОБА_2 , виходячи із розміру пенсії такого померлого годувальника, тобто в розмірі 7040,60 грн.
Таким чином, зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача в частині визнання неправомірними дій Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із суми 7040,60 грн пенсії яку отримував за життя її чоловік ОСОБА_2 ; а також вважає за необхідне, зважаючи на положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визнати протиправним та скасувати рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №59 від 04.02.2019;
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права та зважаючи на значний період судового врегулювання спору в межах декількох проваджень, суд, вийшовши за межі позовних вимог, приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Лубенського об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, починаючи з 17.07.2017 з урахуванням виплачених сум з урахуванням правових висновків, сформульованих у даному рішенні суду.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволено, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у сумі, пропорційній до задоволеної частини позовних вимог - 768,40 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) про визнання неправомірними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із суми 7040,60 грн пенсії, яку отримував за життя її чоловік ОСОБА_2 .
Визнати протиправним та скасувати рішення Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №59 від 04.02.2019.
Зобов`язати Лубенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, починаючи з 17.07.2017 з урахуванням виплачених сум з урахуванням правових висновків, сформульованих у даному рішенні суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) частину витрат зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн /сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок/ за рахунок бюджетних асигнувань Лубенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя І.Г. Ясиновський