
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 серпня 2019 року м. Ужгород№ 260/509/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
при секретарі судового засідання Неміш Т.В.
за участю:
позивача: представник - Микита М.Ф.,
відповідача: представник - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Іршавський абразивний завод" до Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Іршавський абразивний завод" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади, в якому просить рішення Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади ХVІ сесії VІІІ-го скликання №740 від 13.12.2018 р. скасувати. Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскарженим рішення відповідача внесено зміни до рішення ХІ позачергової сесії VІІІ скликання Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади №426 від 26 червня 2018 року, в частині встановлення для земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання, з користувачами яких не укладено договори оренди на земельні ділянки, ставку земельного податку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі відповідного населеного пункту. Таке рішення органу місцевого самоврядування вважає протиправним, оскільки воно: 1) не відповідає вимогам Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в частині недотримання принципів ефективності, збалансованості та передбачуваності; прийняте за позбавлення позивача права на подання своїх пропозицій щодо проекту такого рішення та участі в його відкритих обговореннях; не оприлюднення проекту такого; 2) не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині необґрунтування причин застосування максимальної ставки земельного податку та не врахування інтересів суб`єктів господарювання.
В судовому засіданні 05 серпня 2019 року представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів, наведених в позовній заяві, та просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання свого представника жодного разу не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином проінформований про дату, час та місце судового розгляду.
Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі отримана уповноваженою особою відповідача 15 травня 2019 року, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення.
Разом з тим, у встановлений судом строк відповідач відзив на позов до суду не надіслав, про поважність причин неподання такого суд не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У зв`язку з вищенаведеним, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням ХІ позачергової сесії VІІІ скликання Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади (далі - Іршавська міської ради ОТГ) №426 від 26 червня 2018 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік на території Іршавської ОТГ» затверджено, в тому числі, положення про оподаткування платою за землю на території Іршавської міської ради ОТГ на території Іршавської ОТГ та ставки земельної податку на території Іршавської ОТГ (арк. спр. 8).
13 грудня 2018 року рішенням ХVІ сесії VІІІ скликання Іршавської міської ради ОТГ внесено зміни до рішення Іршавської міської ради ОТГ №426 від 26 червня 2018 року, а саме, до додатку №1 до рішення, розділ 4 доповнено наступним підпунктом: «Встановити для земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання (крім державної та комунальної власності), з користувачами яких не укладено договори оренди на земельні ділянки, ставку земельного податку у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки землі відповідного населеного пункт ОТГ» (арк. спр. 9).
Вважаючи таке рішення органу місцевого самоврядування таким, що прийнято з порушенням порядку, передбаченого чинним законодавства, враховуючи ту обставину, воно прямо впливає на права та обов`язки позивача як суб`єкта господарювання, що здійснює свою діяльність на території Іршавської ОТГ, Приватне акціонерне товариство "Іршавський абразивний завод" (далі - ПАТ "Іршавський абразивний завод") звернуся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Оскаржене рішення Іршавської міської ради ОТГ стосується питання оподаткування платою за землю на території Іршавської ОТГ.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 р. (далі - Закон №280), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 25 Закону №280 встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Статтею 26 Закону №280 визначено питання, які належать до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад. Так, відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 26 вказаного Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Зазначене повноваження сільських, селищних та міських рад кореспондується також з нормами Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р. (далі - ПК України).
Згідно ч. 1, 12 ст. 59 Закону №280 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Стаття 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" №1160-IV від 11.09.2003 року (далі - Закон №1160) надано визначення поняттю «регуляторний акт», відповідно до якого таким є:
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання;
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Таким чином, суд вважає, що оскаржене рішення Іршавської міської ради ОТГ є регуляторним актом, в розумінні Закону №1160.
Згідно ст. 4 Закону №1160-IV, одними із принципів державної регуляторної політики є передбачуваність - послідовність регуляторної діяльності, відповідність її планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб`єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності; а також прозорість та врахування громадської думки - відкритість для фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, обов`язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об`єднаннями, обов`язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності.
Зазначеним законодавчим актом врегульовано алгоритм дій регуляторного органу під час розробки та прийняття регуляторних актів.
Так, відповідно до ст. 7 Закону №1160, регуляторні органи затверджують плани діяльності з підготовки ними проектів регуляторних актів на наступний календарний рік не пізніше 15 грудня поточного року, якщо інше не встановлено законом. План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів повинен містити визначення видів і назв проектів, цілей їх прийняття, строків підготовки проектів, найменування органів та підрозділів, відповідальних за розроблення проектів регуляторних актів. Затверджені плани діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, а також зміни до них оприлюднюються у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніш як у десятиденний строк після їх затвердження.
Нормами ст. 6 Закону №1160 гарантовано права громадян, суб`єктів господарювання, їх об`єднань, наукових установ та консультативно-дорадчих органів у здійсненні державної регуляторної політики, що забезпечується, в тому числі, шляхом подання зауважень та пропозицій щодо оприлюднених проектів регуляторних актів, участь у відкритих обговореннях питань, пов`язаних з регуляторною діяльністю.
Згідно ст.ст. 8 та 9 Закону №1160 стосовно кожного регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу та проводиться оприлюднення проектів регуляторних актів з метою одержання зауважень і пропозицій.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №1160, про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 вказаного Закону.
Статтею 13 Закону №1160 встановлені можливі способи оприлюднення документів, підготовлених у процесі здійснення регуляторної діяльності. Так, зокрема, зазначеною нормою передбачено, що план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет. Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Отже, провівши правовий аналіз вищезазначених законодавчих норм, суд дійшов висновку, що важливим етапом розроблення регуляторних актів є підготовка аналізу регуляторного впливу та оприлюднення проектів таких, що повинно забезпечити дотримання основних принципів регуляторної політики держава та дозволить, в тому числі, суб`єктам господарювання здійснювати планування своєї діяльності та взяти участь у їх розроблені.
Норми ч. 1 ст. 36 Закону №1160 передбачають, що регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:
- відсутній аналіз регуляторного впливу;
- проект регуляторного акта не був оприлюднений.
Регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання (ч. 5 ст. 12 Закону №1160).
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Іршавською міською радою ОТГ при прийнятті оскарженого рішення не було дотримано вимог вказаних вище статей, а саме, недотримано обов`язкової регуляторної процедури під час розробки та прийняття акта, що як наслідок спричинило порушення приписів Закону №1160.
На підтвердження зазначеного твердження ПАТ "Іршавський абразивний завод" долучив відповідь Іршавської міської ради ОТГ на скерований адвокатський запит №08 від 13.06.2019 р., що стосувався надання копій документів, на підставі яких ХVІ сесія VІІІ скликання Іршавської міської ради ОТГ прийняла рішення №740 від 13.12.2018 р. Так, листом №02-20/1265 від 25.06.2019 р. відповідач повідомив, що запитувана інформація в міській раді відсутня (арк. спр. 29, 37).
Будь-яких доказів дотримання процедури розроблення та прийняття рішення №740 від 13.12.2018 р. Іршавською міською радою ОТГ суду під час розгляду даної адміністративної справи надано не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Незважаючи на законодавчо встановлений обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірності свого рішення, жодних дій на виконання такого відповідачем в даній адміністративній справі вчинено не було. Зокрема, Іршавською міською радою ОТГ не було надано у встановлений судом строк відзив на позов, пояснень щодо обставин прийняття оскарженого регуляторного акту, доказів в обґрунтування правомірності такого та на спростування доводів позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
З огляду на що, враховуючи положення ч. 4 ст. 159 та ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вважає, що суб`єктом владних повноважень не було доведено правомірність рішення №740 від 13.12.2018 р., натомість позивачем надано належні законодавчо вмотивовані доводи обґрунтованості заявлених позовних вимог, а тому такі підлягають задоволенню.
Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Приватного акціонерного товариства "Іршавський абразивний завод" (місцезнаходження: вул. Федорова, буд. 12, м. Іршава, Закарпатська область, 90100, код ЄДРПОУ - 00222189) до Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 2, м. Іршава, Закарпатська область, 90100, код ЄДРПОУ - 35443553) про скасування рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади ХVІ сесії VІІІ-го скликання №740 від 13.12.2018 р.
3. Стягнути із Іршавської міської ради об`єднаної територіальної громади (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 2, м. Іршава, Закарпатська область, 90100, код ЄДРПОУ - 35443553) на користь Приватного акціонерного товариства "Іршавський абразивний завод" (місцезнаходження: вул. Федорова, буд. 12, м. Іршава, Закарпатська область, 90100, код ЄДРПОУ - 00222189) за рахунок бюджетних асигнувань 1921 грн. 00 коп. судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Повний текст рішення виготовлено 15 серпня 2019 року.
СуддяР.О. Ващилін