Ухвала суду № 83643673, 14.08.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2019
Номер справи
240/9905/19
Номер документу
83643673
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

14 серпня 2019 року м. Житомир справа №240/9905/19

категорія 112030000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 , ОСОБА_2 із позовом, в якому просять (мовою оригіналу):

- признать противоправными действия Главного управления Пенсионного фонда Украины в Житомирськой области по прекращению выплаты истцам пенсии по возрасту;

- обязать Главное управления Пенсионного фонда Украины в Житомирськой области возобновить выплату пенсий истцам, как неработающим пенсионерам, с момента прекращения выплат: ОСОБА_1. - начиная с 12.09.2017г., ОСОБА_2. - начиная с 01.08.2018г., с применением всех повышений, индексаций, надбавок и доплат, предусмотренных пенсионным законодательством Украины, проведением перерассчётов и индексации пенсии, осуществить осовременивание пенсии в соответствии с пенсионной реформой Украины, начиная с 01.10.2017р., компенсацию потери дохода за период невыплаты пенсий, и выплачивать пенсии на определённые пенсионерами счета.

Перевіряючи матеріали позовної заяви на відповідність його вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.

У відповідності до Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року та схваленому Всеукраїнським референдумом 01 грудня 1991 року Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, було відновлено незалежну національну державність України.

Положеннями статті 10 Конституції України проголошено, що державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.

Рішенням Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року №10-рп/99 встановлено, що українська мова як державна є обов`язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні врегульовано Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 02 червня 2016 року №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII).

Частиною першою статті 12 Закону №1402-VIII встановлено, що судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.

Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" від 25 квітня 2019 року №2704-VIII у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою.

Положеннями частини першої, четвертої статті 15 КАС України закріплено, що судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою. Учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.

Суд звертає увагу, що положення частини четвертої статті 15 КАС України передбачають можливість робити усні заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють безпосередньо під час судового засідання.

Водночас, у відповідності до імперативних положень Основного Закону, Законів №1402-VIII та №2704-VIII, складення позовної заяви, письмових заяв чи клопотань по суті справи, ведення діловодства та документообігу здійснюється виключно єдиною державною мовою - українською.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява потребує уточнення в частині її складення українською мовою.

Статтею п`ятою КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

З аналізу викладеного суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому звернення до суду із позовом щодо захисту порушеного права має індивідуальний характер.

Як встановлено зі змісту позовної заяви, з метою захисту порушених прав до суду із вказаним позовом одночасно звернулися фізична особа ОСОБА_1 , та фізична особа ОСОБА_2 .

Суд звертає увагу, що звернення до адміністративного суду із позовом декількох позивачів не відповідає засадам адміністративного судочинства та суперечить чинним нормам процесуального законодавства.

Зважаючи на індивідуальний характер порушеного права суд роз`яснює позивачам, що кожен з них якщо вважає, що спірними діями або рішеннями суб`єкта владних повноважень порушуються його права та законні інтереси, має право особисто звернення до суду із відповідною (окремою) позовною заявою у загальному порядку.

Таким чином, позовну заяву та позовні вимоги слід уточнити в частині зазначення одного належного позивача та позовних вимог, що стосуються безпосередньо порушення прав та законних інтересів такого позивача.

Суд також наголошує, що заявлення позовних вимог в частині постановлення судом окремої ухвали в порядку статті 249 КАС України не відповідає засадам адміністративного судочинства та суперечить змісту частини першої статті 5 КАС України.

Відповідно до пункту сьомого частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначається відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.

В порушення вимог пункту сьомого частини п`ятої статті 160 КАС України позивачем в позовній заяві не вказано, чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви.

Позивачем не зазначено за правилами якого провадження слід розглядати його позовну заяву, що не відповідає вимогам частини п`ятої статті 161, статті 259 КАС України.

Крім того, позивачем у порушення вимог пункту 11 частини п`ятої статті 160 КАС України не зазначено у позовній заяві власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:

- нової (уточненої) позовної заяви, складеної українською мовою, із:

1) уточненням позовних вимог щодо належного (одного) позивача у відповідності до частини першої статті 5 КАС України;

2) зазначенням:

а) належного (одного) позивача та обов`язкових відомостей щодо нього, визначених пунктом 2 частини п`ятої статті 160 КАС України (прізвище, ім`я та по батькові; місце проживання чи перебування; поштовий індекс; реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса, адреса електронної пошти (за наявності таких у позивача);

б) чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви та перелік таких заходів, якщо вони здійснювалися;

в) за правилами якого провадження слід розглядати його позовну заяву;

г) власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- примірників нової уточненої позовної заяви з додатками відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб у справі.

Суд також звертає увагу позивача, що допущення позивачем нових недоліків позовної заяви, не визначених ухвалою суду про залишення позовної заяви без руху та відсутніх на момент первинного звернення із позовом до суду, має бути застережено позивачем при складені та підписанні уточненої позовної заяви.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд,

встановив:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - залишити без руху.

Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.

У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та у відповідності до положень статей 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарженню не підлягає.

Суддя О.Г. Попова