
1Справа № 335/8643/16-а 2-а/335/51/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2019 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді: Рибалко Н.І., за участі секретаря судового засідання Косатої М.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Заступника начальника Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків м.Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик Алли Миколаївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
28.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Заступника начальника Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків м.Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик Алли Миколаївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
У позові зазначав, що згідно наказу від 10 лютого 2016 року №28 в період з 22 лютого 2016 року по 15 червня 2016 року посадовими особами контролюючого органу на підставі п.75.1 ст.75, ст.77 ПК України, на підставі вправлень від 18 лютого 2016 року №11, №12, №13, №14, №15, №17, №18, №19, №20, №21, №22, №24 та плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання, проведено документальну планову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства ПАТ Запоріжтрансформатор» (код ЄДРПОУ 00213428) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року, за результатами якої складено Акт від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428, яким зафіксовано порушення ПАТ «Запоріжтрансформатор», зокрема, п. 5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в результаті чого ПАТ «Запоріжтрансформатор» знижено суму єдиного соціального внеску, яка підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 27 730, 52
06 липня 2016 року відповідачем складено протокол №751320 про адміністративне правопорушення серії АА №751320 відносно позивача - як генерального директора(посадової особи) ПАТ 3апоріжтрансформатор», яким встановлено, що ОСОБА_1 вчинив порушення встановленого порядку перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове пенсійне страхування, подання недостовірних відомостей, а саме п.5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у період 2013-2014рр, не нараховано єдиний соціальний внесок у загальній сумі 27730,52 грн., відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.165-1 КУпАП, на підставі розгляду якого заступником начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих латників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик А. М. винесено постанову від 19 липня 2016 року серії АА №179115 про накладення адміністративного стягнення на за порушення ч.1 ст.165-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 680,00 грн. Зі змісту наведеної постанови вбачається, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, страхових внесків загальнообов`язкове пенсійне страхування, подання недостовірних відомостей на підставі акту перевірки від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428.
ПАТ «Запоріжтрансформатор» до Офісу великих платників податків ДФС подано скаргу від 30 червня 2016 року №1/05-а-1026, якою оскаржено в адміністративному порядку вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 27 730,52 грн. №Ю-4 від 23.06.2016р. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування контролюючим органом або платником єдиного внеску №0000141400 від 23.06.2016р. Спеціалізованої державної податкової з обслуговування великих платників у м. Запорожжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, прийняті на підставі акту від 23.06.2016р. № 49/28-04-14-00/00213428.
Про оскарження в адміністративному порядку вимоги про сплату єдиного внеску №Ю-4 від 23.06.2016 року та рішення про застосування штрафних санкцій №0000141400 від 23.06.2016р. ПАТ «Запоріжтрансформатор» повідомило Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників податків у м. Запорожжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів листом №1/05-а- 1028 від 04.07.2016р.
Враховуючи наведене, акт перевірки від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428, на якому ґрунтується протокол про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення відносно позивача, фактично не є документом, що підтверджує факт скоєння адміністративного правопорушення, а отже податкові зобов`язання є неузгодженими, факт існування порушень ведення податкового обліку не можна вважати встановленим, а відповідні твердження податкового органу, які відображають лише позицію однієї із сторін спору, не можуть бути підставою для висновку про наявність в діях платника податків вини у порушенні встановленого порядку ведення податкового обліку у формі умислу або необережності і, відповідно, не може бути підставою до притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Позивач просить суд Постанову серії АА №179115 від 19 липня 2016 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.165-1 КпАП України, визнати протиправною та скасувати, а провадження по справі закрити.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 11.08.2016 року позов задоволено частково, постанову заступника начальника Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків м.Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик Алли Миколаївни серії АА №179115 від 19 липня 2016 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.165-1 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 680 грн., визнано протиправною та скасовано.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017 року постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 11.08.2016 року залишено без змін.
Постановою Верховного суду України від 14.11.2018 року ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2017 року та постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 11.08.2016 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.
Судовий розгляд справи на підставі ч.3 ст.194 КАС України здійснювався в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 288 КУпАП, постанову про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у районний суд у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим кодексом.
Відповідно до ст. 293 КУпАП при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряється законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймається одне з таких рішень: скасовується постанова і закривається справа.
Відповідно до п. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Згідно ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Судом встановлено, що згідно наказу від 10 лютого 2016 року №28 в період з 22 лютого 2016 року по 15 червня 2016 року посадовими особами контролюючого органу на підставі п.75.1 ст.75, ст.77 ПК України, на підставі вправлень від 18 лютого 2016 року №11, №12, №13, №14, №15, №17, №18, №19, №20, №21, №22, №24 та плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб`єктів господарювання, проведено документальну планову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства ПАТ Запоріжтрансформатор» (код ЄДРПОУ 00213428) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року, за результатами якої складено Акт від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428, яким зафіксовано порушення ПАТ «Запоріжтрансформатор», зокрема, п. 5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в результаті чого ПАТ «Запоріжтрансформатор» знижено суму єдиного соціального внеску, яка підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 27 730, 52
06 липня 2016 року відповідачем складено протокол №751320 про адміністративне правопорушення серії АА №751320 відносно позивача - як генерального директора(посадової особи) ПАТ 3апоріжтрансформатор», яким встановлено, що ОСОБА_1 вчинив порушення встановленого порядку перерахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове пенсійне страхування, подання недостовірних відомостей, а саме п.5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у період 2013-2014рр, не нараховано єдиний соціальний внесок у загальній сумі 27730,52 грн., відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.165-1 КУпАП, на підставі розгляду якого заступником начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих латників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик А. М. винесено постанову від 19 липня 2016 року серії АА №179115 про накладення адміністративного стягнення на за порушення ч.1 ст.165-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 680,00 грн. Зі змісту наведеної постанови вбачається, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, страхових внесків загальнообов`язкове пенсійне страхування, подання недостовірних відомостей на підставі акту перевірки від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до ч.1 ст.165-1 КУпАП порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» і «;Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від тридцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ст.38 КУпАП (в редакції періоду спірних правовідносин) визначені строки, упродовж яких може бути накладено адміністративне стягнення, зокрема не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (ч.1 цієї статті).
Положеннями ст.247 КУпАП закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу, віднесено до обставин, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, й, у такому разі, провадження в справі не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, наявність адміністративного правопорушення в діях позивача встановлена на підставі акту перевірки від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2016 року відмовлено у задоволенні позову ПАТ «Запоріжтрансформатор» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування вимоги про сплату єдиного внеску № Ю-6 від 14.09.2016 та рішення про застосування штрафних санкцій № 0000141400 від 14.09.2016 року.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2017 року постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2016 року скасовано, визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату єдиного внеску № Ю-6 від 14.09.2016 та рішення про застосування штрафних санкцій № 0000141400 від 14.09.2016 року.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 6 березня 2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень» належить перевірити, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Як встановлено судом, наявність адміністративного правопорушення, а саме «порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов`язкове пенсійне страхування» в діях позивача встановлена на підставі акту перевірки від 23 червня 2016 року №49/28-04-14-00/00213428, у період з січня 2013 року по грудень 2014 року. Отже, Позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності 19.07.2016 року поза межами строків, передбачених для накладення адміністративного стягнення, а саме ст.38 КУпАП.
Тому суд вважає, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності з порушенням встановленого законодавством порядку, а тому такі дії відповідача є протиправними, а постанова є незаконною і підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного та відповідно до ст. 293 КУпАП України, суд, як орган, що розглядає адміністративний позов (скаргу або протест) на постанову по справі про адміністративне правопорушення, перевіривши законність і аргументованість винесеної постанови, прийшов до висновку, що постанова по справі про адміністративне правопорушення у відношенні позивача підлягає скасуванню.
Разом з цим, позивачем заявлені вимоги про закриття адміністративної справи .
Відповідно до ч.2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб`єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов`язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов`язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об`єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, за приписами КАС України у суду відсутнє право закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення, то така вимога не може бути задоволеною, оскільки відповідно до ст. 247 КУпАП закривати провадження у справі про адміністративне правопорушення може лише орган, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, а не адміністративний суд який перевіряє правомірність винесеної таким органом постанову, що обумовлює відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Керуючись ст.ст. 241-247, 286 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Заступника начальника Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків м.Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик Алли Миколаївни про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,- задовольнити частково.
Постанову заступника начальника Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників податків м.Запоріжжя Міжрегіонального головного управління Міндоходів Децик Алли Миколаївни серії АА №179115 від 19 липня 2016 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.165-1 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 680 грн., визнати протиправною та скасувати.
В іншій частині вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
День складання повного тексту судового рішення: 14 серпня 2019 року.
Суддя: Н.І.Рибалко