
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 серпня 2019 р. № 520/6194/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Строєвої О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А,м. Харків,61166, код ЄДРПОУ03196593) про визнання дій протиправними та рішень неправомірними, скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, у якому просить суд:
визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326000356 від 21.10.2014 року та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам родини внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 вчиненими з перевищенням повноважень, з використанням повноваження не з тією метою, з якою повноваження надане, безпідставними та протиправними;
визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР щодо створення, оформлення та видання рішень про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам сім`ї внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (документів, які засвідчують та чіпляють мої права та законні інтереси, та на яких фіксується факт витрати коштів), вчиненими з грубим недотриманням єдиних вимог створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, з суттєвими порушеннями оформлення та зберігання первинно-облікової та наказно-розпорядчої документації (у тому числі її реєстрації, підписання та проставляння печатки), встановлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (що затверджені Наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.05.2015 року) та застереженими в ДСТУ 4163-2003 (затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07 квітня 2003 року № 55);
визнати дії та рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам сім`ї внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 такими, що не відповідають критеріям, встановленим у ч.2 ст.2 КАС України;
скасувати Рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 13.12.2018 року № 05/9-18 щодо скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326000356 від 21.10.2014 року;
зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР внести відомості про скасування Рішення № 05/9-18 від 13 грудня 2018 року про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 № 6326000356 від 21.10.2014 року до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО);
зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР поновити на обліку ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою, видати ОСОБА_1 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з датою переміщення 26.05.2014 року, внести про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) та до районної бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою (ЄДАРП);
скасувати Рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 08.01.2019 року щодо здійснення перерахунку, зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам родини внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 ;
зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР внести відомості про скасування Рішення від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відносно здійснення перерахунку, зняття з оплати з 23.10.2014 та припинення виплат 01.11.2014 адресної допомоги членам родини внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 до ПТК "Призначення допомоги на проживання", до районної бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою (ЄДАРП) та до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО);
зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР забезпечити в межах наданих повноважень поновлення виплат призначеної Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 07.11.2018 року щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам членам сім`ї ОСОБА_1 (облікова справа № 615969) та перерахувати відповідні кошти Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для виконання ним (останнім) функції з виплати нарахованих але невиплачених грошових сум такої допомоги на діючий соціальний банківський рахунок уповноваженій особі ОСОБА_1 (і.н. - НОМЕР_1 ) за період з 01 січня до 25 квітня 2019 року включно.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 року у справі відкрито спрощене провадження.
З огляду на наявні матеріали справи, враховуючи значимість справи для позивача та необхідність заслуховування особистих пояснень позивача, ухвалою суду від 11.07.2019 призначено розгляд заяви в судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою від 08.08.2019 року в частині позовних вимог про визнання дій посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР щодо створення, оформлення та видання рішень про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам сім`ї внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (документів, які засвідчують та чіпляють права та законні інтереси, та на яких фіксується факт витрати коштів), вчиненими з грубим недотриманням єдиних вимог створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, з суттєвими порушеннями оформлення та зберігання первинно-облікової та наказно-розпорядчої документації (у тому числі її реєстрації, підписання та проставляння печатки), встановлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (що затверджені Наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.05.2015 року) та застереженими в ДСТУ 4163-2003 (затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07 квітня 2003 року № 55) провадження у справі закрито.
В судовому засіданні позивач заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити з тих підстав, що дії/рішення відповідача по скасуванню довідки внутрішньо переміщеної особи та зняття його з обліку є протиправними, та такими, що порушують його права.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, зазначив, що під час прийняття оскаржуваного рішення діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
На підставі заяви про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 21.10.201 4року позивачеві видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 6326000356 від 21.10.2014 року
Відповідно до рішення Управління соціального захисту населення Дзержинського району м. Харкова про призначення допомог переміщеним особам на проживання від 24.10.2014 року ОСОБА_1 , як уповноваженому члену родини, призначено допомогу переміщеним особам на проживання, з урахуванням трьох членів сім`ї,.
Рішенням №05/1-18 від 13.12.2018 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради вирішено скасувати дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача №6326000356 від 21.10.2014 року та внесення про це відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 08.01.2019 року вирішено не виплачувати ОСОБА_1 та членам його сім`ї допомоги переміщеним особам на проживання та надання довідки про наявність переплати державних коштів.
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, м. Красний Луч Луганської області внесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Згідно Наказу антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а визначено, що в Донецькій та Луганській області проведення антитерористичної операції здійснюється з 07.04.2014 року.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписами ч.1, 2 ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі по тексту Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до статті 12 Закону № 1706-VII, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, в тому числі, подала завідомо недостовірні відомості (п.5).
Із дослідженого в судовому засіданні рішення від 13.12.2018 року № 05/9-18 встановлено, що підставою скасування довідки визначено те, що позивач перемістився з місця проведення АТО до дати, зазначеній у заяві.
В судовому засіданні як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог відповідач послався на те, що під час проведення перевірки встановлено, що позивач працював з 2005 року у м.Харкові та його донька згідно листа Харківської спеціалізованої школи I-III ступенів №29 Харківської міської ради Харківської області навчалась у цій школі з 01.09.2004 року по 29.05.2015.
Позивачем факт навчання доньки у вищезазначеній школі, його роботи не заперечувався, проте зазначено, що у 2014 року його донька була позбавлена можливості повернутися до свого місця проживання, Луганська область, м. Красний Луч, через проведення антитерористичної операції, у зв`язку з чим її було взято на облік як внутрішньо переміщену особу.
Судовим розглядом також встановлено, що листом від 08.02.2016 року № 04-ХФ/16 (а.с.112-114, т.1) ТОВ «Укргазтехкомплекс» повідомило відповідача про те, що позивач з 01.09.2005 року по дату запиту працював на вказаному підприємстві на посаді заступника директора, форма працевлаштування основна та зазначено, що з вересня 2008 року по квітень 2014 року позивач мешкав та виконував трудові обов`язки, фактично знаходячись за місцем реєстрації свого постійного місця проживання в м. Красний Луч Луганської області, що було припустиме за його функціональними обов`язками.
Суд також звертає увагу на те, що положенням ч.2 ст.4 Закону визначено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Проте, на момент звернення позивача з заявою про надання довідки (21.10.2014 року) підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи була наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.2 ст.4 Закону)
Долученими до матеріалів справи документами: копією паспорту позивача (а.с.56, т.1), домовою книгою № 52/45, довідками про склад сім`ї (а.с.127-130, т.1), довідкою про включення виборця до Державного реєстру виборців (а.с.57, т.1) підтверджено, що місцем реєстрації позивача є АДРЕСА_2 .
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позивач є особою, яка вимушена була залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру у розумінні статті 1 Закону № 1706-VII та відсутність підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в порядку п.5 ст.12 Закону.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505, пункт 2: грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Управління соціального захисту населення Дзержинського району м. Харкова про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 24.10.2014 року ОСОБА_1 , як уповноваженому члену родини, призначено допомогу переміщеним особам на проживання, з урахуванням трьох членів сім`ї.
Проте рішенням від 08.01.2019 року (а.с.75, т.1) внаслідок скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивача знято з оплати з 23.10.2014 року, дата припинення виплат- 01.11.2014.
Оскільки судовим розглядом встановлено протиправність рішення від 13.12.2018 року № 05/9-18, яке стало підставою для винесення рішення від 08.01.2019 року про припинення здійснення виплат, суд приходить до висновку, що вказане рішення також підлягає скасуванню, як похідне.
Відповідно належним способом захисту порушено права позивача буде обтяження відповідача обов`язком поновити його на обліку, як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою та відновити виплату адресної допомоги для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеній особі з січня 2019 року.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, то суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню оскільки вони охоплюються позовними вимогами про скасування рішення, яке приймається за наслідком вчинення таких дій, що в силу положень ст. 245 КАС України є більш дієвим захистом порушеного права.
Стосовно позовних вимог про перерахування коштів, внесення відомостей до відповідних реєстрів суд зазначає, що вони є передчасними та задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача стосовно встановлення судового контролю, суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Отже, зазначене є правом суду, а не обов`язком, водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв`язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що не підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 13.12.2018 року № 05/9-18 про скасування довідки гр. ОСОБА_1
Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання в частині здійснення перерахунку, зняття з оплати з 23.10.2014 та припинення виплат 01.11.2014 адресної допомоги ОСОБА_1 у складі членів сім`ї внутрішньо переміщених осіб.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (м. Харків, просп. Науки, 17-А, код ЄДРПОУ 03196593) поновити на обліку ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 ; місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 ), як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою та відновити виплату адресної допомоги для покриття витрат на проживання внутрішньо переміщеній особі з січня 2019 року.
В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати постановлення рішення. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі рішення виготовлено 13.08.2019
Суддя Зоркіна Ю.В.