Ухвала суду № 83625955, 14.08.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2019
Номер справи
120/2407/19-а
Номер документу
83625955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

14 серпня 2019 р. Справа № 120/2407/19-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, вивчивши матеріали:

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )

до начальника Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Салецького Ігоря Олександровича (службова адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) та державного реєстратора Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Салецького Ігоря Олександровича (службова адреса: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)

про визнання протиправними та скасування рішень і реєстраційного запису,

ВСТАНОВИВ:

25.07.2019 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до начальника Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Салецького І.О. (відповідач 1) та державного реєстратора Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Салецького І.О. (відповідач 2), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 1 від 15.02.2019 № 10 «Про реєстрацію статуту Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України" у новій редакції (код 20098389) стосовно реєстрації статуту Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України" у новій редакції з новою юридичною назвою;

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 про державну реєстрацію змін відомостей до установчих документів юридичної особи - Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви" (код 20098389), на підставі якого внесено запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 11741200000008395 від 18.02.2019;

- визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 11741200000008395 від 18.02.2019, що внесений відповідачем 2, про державну реєстрацію змін відомостей до установчих документів юридичної особи - Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви", адреса: вул. Соборна, 23, м. Вінниця, код 20098389.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 18.11.1991 державним реєстратором у порядку, визначеному на той час законодавством України, до Єдиного державну реєстру юрижичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було включено відомості про Релігійну організацію "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви" (код 20098389). 15.02.2019 відповідач 1 прийняв наказ за № 10 "Про реєстрацію статуту Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України", яким зареєстровано статут Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України" у новій редакції з новою назвою юридичної особи. Крім того, на підставі вказаного наказу відповідачем 2 прийнято рішення про державну реєстрацію змін відомостей до установчих документів юридичної особи - Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви", а також внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис № 11741200000008395 від 18.02.2019 про державну реєстрацію відповідних змін. Позивач вважає вказані рішення та дії незаконними, такими що прийняті (вчинені) на підставі недостовірних і неналежних документів, з порушенням вимог чинного законодавства та положень статуту релігійної організації, а тому підлягають скасуванню в судовому порядку. При цьому позивач зазначає, що оспорювані рішення та дії відповідачів порушують законні права та інтереси Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви" та особисто позивача, як настоятеля Парафії цієї релігійної організації.

Ухвалою суду від 30.07.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав невідповідності позовної заяви вимогам, передбаченим статтями 160, 161 КАС України. Водночас протягом п`яти днів з дня вручення цієї ухвали позивачу встановлено строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви шляхом надання суду копії оспорюваного рішення відповідача 2, або ж клопотання про його витребування судом, як це передбачено частиною сьомою статті 161 КАС України.

09.08.2019 до суду надійшла заява представника позивача про усунення недоліків позовної заяви. До заяви додано оформлене належним чином клопотання про витребування судом оспорюваного рішення відповідача 2. Клопотання обґрунтовується тим, що на запит адвоката Тишківського С.Л., як представника позивача, про надання копії всієї реєстраційної справи реглігійної організації "Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви" (код 20098389), Управління у справах національностей та релігії Вінницької облдержадміністрації надало лише частину світлокопій документів з цієї справи. Водночас оспорюване рішення відповідача 2 надано не було. Відтак представник позивача зазначає, що сторона позивача вжила необхідних заходів для отримання копії такого рішення, проте самостійно не може надати його суду з об`єктивних причин. Просить суд витребувати це рішення у відповідача.

Таким чином, у визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, зазначені в ухвалі від 30.07.2019. Інших перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі не встановлено.

За цих обставин доходжу висновку про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

Вирішуючи питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 1, 2, 3 ст. 12 КАС України, відповідно до яких адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

З огляду на викладене, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, а також те, що з метою забезпечення правильного і безперешкодного розгляду справи по суті необхідним є проведення підготовчого провадження, суд доходить висновку про доцільність розгляду цієї адміністративної справи в порядку загального позовного провадження.

При визначенні дати підготовчого судового засідання суд враховує вимоги ч. 6 ст. 120, ч. 2 ст. 179 КАС України.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

В силу приписів ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Як видно з матеріалів позовної заяви, заявлені позовні вимоги полягають у скасуванні рішення про реєстрацію статуту релігійної організації (код 20098389) у новій редакції та з новою назвою - Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України", рішення про державну реєстрацію змін відомостей до установчих документів юридичної особи - Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви" (код 20098389), а також внесеного на підставі цього рішення в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційного запису за № 11741200000008395 від 18.02.2019.

Отже, фактично позивач оспорює правомірність державної реєстрації релігійної організації з назвою "Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України" та відстоює збереження попередньої назви юридичної особи за кодом 20098389 - Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Української Православної Церкви".

За цих обставин суд доходить висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси та обов`язки Релігійної організації "Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України", у зв`язку з чим її належить залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.

Крім того, відповідно до Положення про Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 03.04.2013 № 135, що розміщене на офіційному веб-сайті відповідного Управління, Управління є структурним підрозділом облдержадміністрації, підпорядковане голові облдержадміністрації, підзвітне та підконтрольне Міністерству культури України. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.

Пунктом 4 Положення визначено основні завдання Управління, до яких, зокрема, належить здійснення реєстрації статутів (положень) релігійних громад, а також змін і доповнень до них, перевірка їх відповідності законодавству та видача дублікатів статутних документів релігійних громад (пункт 31).

Водночас згідно з пп. 11 п. 8 Положення начальник Управління видає в межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням.

Наведне дає змогу зробити висновок про те, що оспорюваний наказ № 10 від 15.02.2019 «Про реєстрацію статуту Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України" (у новій редакції) за підписом начальника Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації Салецького І.О., можливо, не є самостійним рішенням відповідної посадової особи в межах її службових повноважень, а рішенням Управління як окремого суб`єкта владних повноважень в розумінні вимог КАС України.

Відтак суд вважає необхідним залучити Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації до справи як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, оскільки рішення у цій справі може впливати на права та обов`язки вказаного державного органу.

Вирішуючи клопотання позивача про витребування додаткових доказів, суд зазначає, що згідно з ч. 5 ст. 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Відповідно до п. 7 ч. 9 ст. 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається, зокрема, результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.

Крім того, частиною четвертою статті 11 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

В силу положень ч. 1 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1, 3 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи суд постановляє ухвалу.

З огляду на вищезазначені норми процесуального права та беручи до уваги те, що докази, про витребування яких просить позивач, мають значення для з`ясування усіх обставин справи, однак не можуть бути надані ним самостійно, суд доходить висновку, що клопотання позивача про витребування доказів належить задовольнити.

При цьому від Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації належить витребувати як ті докази, про витребування яких просить позивач, так і інші докази, які, на переконання суду, мають значення для правильного вирішення справи і постановлення законного та обґрунтованого рішення по суті спору.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 32, 49, 72, 77, 79, 80, 122, 123, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до начальника Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Салецького Ігоря Олександровича та державного реєстратора Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Салецького Ігоря Олександровича про визнання протиправними та скасування рішень і реєстраційного запису.

2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити підготовче засідання у справі на 10.00 год 11 вересня 2019 року в залі судових засідань № 1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

4. Встановити відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб`єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

5. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному статтею 163 КАС України.

6. Встановити відповідачам 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному статтею 164 КАС України.

7. Залучити до участі у справі третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38635837, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) та Релігійну організацію "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України" (код ЄДРПОУ 20098389, місцезнаходження: вул. Соборна, 23, м. Вінниця, 21050).

8. Роз`яснити позивачу, що відповідно до ч. 11 ст. 171 КАС України якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

9. Встановити третім особам 10-денний строк з дня отримання від позивача копії позовної заяви з додатками для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.

10. Встановити позивачу та відповідачам 3-денний строк з дня отримання пояснень третіх осіб для подання відповіді на такі пояснення.

11. Клопотання позивача про витребування доказів задовольнити.

11. Витребувати від Управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38635837, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) та зобов`язати його у 15-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали надати суду належним чином засвідчені копії наступних документів (за наявності):

1) рішення державного реєстратора Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації про державну реєстрацію змін відомостей до установчих документів юридичної особи Релігійна організація "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Українсько Православної Церкви" (код ЄДРПОУ 20098389), на підставі якого внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 11741200000008395 від 18.02.2019;

2) Положення про Управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації;

3) посадової інструкції начальника Управління у справах національностей та релігії Вінницької обласної державної адміністрації Салецького Ігоря Олександровича;

4) посадової інструкції державного реєстратора Управління у справах національностей та релігії Вінницької обласної державної адміністрації Салецького Ігоря Олександровича;

5) реєстраційної справи Релігійної організації "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Українсько Православної Церкви" з її наступним перейменуванням на Релігійну організацію "Релігійна громада Спасо-Преображенського Кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Українсько Православної Церкви" (код 20098389).

6) усіх інших документів, пов`язаних з прийняттям сопрюваних рішень та дій, що можуть мати значення для правильного вирішення справи.

12. Роз`яснити Управлінню у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації, що згідно з ч. 7, 8 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення судової ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

13. Інформацію по справі сторони та треті особи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

14. Копію ухвали надіслати учасникам справи, а відповідачам також копію позовної заяви з доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з мотивів порушення правил підсудності.

Суддя Сало Павло Ігорович