Рішення № 83625153, 07.08.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2019
Номер справи
120/1277/19-а
Номер документу
83625153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 серпня 2019 р. Справа № 120/1277/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Поліщук І.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Дмитрука М.В.

представника позивача: Клеветенко А.А.

представника відповідача: Осадчука С.В., Ходаковського Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи"

до: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Грін Енерджі» (далі - ТОВ «Грін Енерджі», позивач) з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, відповідач), в якому просило суд:

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо не внесення змін до ліцензійних даних Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Енерджі» в частині зміни встановленої потужності, в зв`язку зі заміною гідротехнічного обладнання Сокирянської гідроелектростанції, згідно заяви від 31.07.2018 №31/07-3;

- зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановити «зелений» тариф на виробництво електричної енергії Сокирянською гідроелектростанцією Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Енерджі» відповідно до Закону України «Про альтернативні джерела енергії», з 1 вересня 2018 року та коефіцієнтом "зеленого" тарифу з урахуванням введення в експлуатацію Сокирянської гідроелектростанції 22 грудня 2014 року.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що ТОВ «Грін Енерджі» є власником Сокирянської гідроелектростанції (далі - ГЕС), яка розташована на річці Удич (Вінницька область, Теплицький район, с. Сокиряни). ГЕС після капітального ремонту введена в експлуатацію в IV кварталі 2014 року, декларація про готовність об`єкта до експлуатації зареєстрована 22.12.2014 №ВН143143550329. В подальшому, позивачем придбано нове гідротехнічне обладнання (гідротурбіна вертикальна ZD680-LH-80 потужністю 88,9 кВт та асинхронний генератор АИР 280 S 8 потужністю 90 кВт), яке змонтоване на ГЕС у 2017 році. 31.07.2018 позивач подав заяву № 31/07-3 щодо внесення змін до ліцензованої даних ТОВ «Грін Енерджі», в зв`язку зі заміною гідротехнічного обладнання та генератора. Одночасно, позивачем також була подана заява щодо встановлення «зеленого» тарифу ГЕС. Разом із тим, листом №7871/17.3/7-18 від 31.08.2018 відповідач повідомив позивача про необхідність надання додаткових документів щодо заміни обладнання ГЕС.

При цьому, після виконання ТОВ «Грін Енерджі» запитів про надання додаткових документів, відповідач листом від 14.12.2018 повернув пакет документів, доданих до заяви позивача. В даному листі відповідачем вказано на невідповідність потужності генератора в акті виконаних робіт підрядника (55 кВт) та техдокументації генератора, фактично встановленого на ГЕС (90 кВт). Також зазначено, що вказана заміна обладнання є реконструкцією ГЕС, як виду будівництва, відтак позивач має виконати відповідні вимоги Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466, та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461, з наданням в НКРЕКП зареєстрованих декларацій (дозволів) про початок виконання будівельних робіт та про готовність об`єкта до експлуатації.

Разом із тим, на думку позивача, технічне переоснащення Сокирянської гідроелектростанції відповідає виду будівельних робіт, що зазначені в п. 16 «Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406. Тому, не розглядаючи заяви ТОВ «Грін Енерджі» відповідач порушує права та законні інтереси позивача, як наслідок тривалої (з 01.09.2018) неможливості експлуатації ГЕС за «зеленим» тарифом.

Наведені вище обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 26.04.2019 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 20.05.2019.

Ухвалою від 08.05.2019 задоволено клопотання представника ТОВ "Грін Енерджи" та допущено його участь в судовому засіданні 20.05.2019 в режимі відеоконференції.

Судове засідання 20.05.2019 відкладено до 12.06.2019 за клопотанням представника відповідача та з метою надання йому часу для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою від 31.05.2019 задоволено клопотання представника ТОВ "Грін Енерджи" та допущено його участь в судовому засіданні 12.06.2019 в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 12.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.07.2019.

Ухвалою від 03.07.2019 задоволено клопотання представника ТОВ "Грін Енерджи" та допущено його участь в судовому засіданні 11.07.2019 в режимі відеоконференції.

У судовому засіданні 11.07.2019 оголошено перерву до 25.07.2019 з метою отримання додаткових пояснень та документів від представника позивача.

Ухвалою від 18.07.2019 задоволено клопотання представника ТОВ "Грін Енерджи" та допущено його участь в судовому засіданні 25.07.2019 в режимі відеоконференції.

Судове засідання 25.07.2019 відкладено до 07.08.2019 з метою надання представнику позивача часу для ознайомлення із наданими представником відповідача матеріалами.

У судовому засіданні 07.08.2019 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, що викладені у позовній заяві, відповіді на відзив та поданих додаткових письмових поясненнях. Зокрема зазначив, що технічне переоснащення ГЕС відповідає виду будівельних робіт, що зазначені в п. 16 «Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406. Крім того, вказали, що акт №26 від 05.04.2017 надавався товариством виключно для підтвердження виконання робіт по монтажу обладнання, але в пакеті документів до заяви на підтвердження фактично встановленого обладнання було додатково надано договори купівлі продажу на комплекти обладнання, де вказані технічні показники та надані паспорта на обладнання гідротурбіна 88,9 кВт та генератор 90 кВт. Жодного фінансового документу або паспорту на генератор 55 кВт в пакеті документів відповідачу не наддавалось, а вказана в акті від 05.04.2017 інформація є лише технічною помилкою.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву та додаткових письмових поясненнях. Зокрема зазначили, що починаючи з 20 серпня 2017 року ліцензована діяльність з виробництва електроенергії провадиться відповідно до вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 20.03.2017 № 309, розроблених з урахуванням вимог Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». При цьому, згідно з пунктом 2 постанови НКРЕКП від 20.03.2017 № 309, ліцензіати, які провадять господарську діяльність з виробництва електричної енергії, зобов`язано привести свою господарську діяльність у відповідність до вимог цієї постанови та подати до НКРЕКП документи і відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», протягом трьох місяців з дня офіційного опублікування цієї постанови.

В даному ж випадку, листом від 31.07.2018 № 31/07-3 ТОВ «Грін Енерджи» повідомило НКРЕКП стосовно заміни обладнання на Сокирнянській ГЕС на генератор АИР280S8У3, потужністю 90 кВт та гідротурбіну ZD680-LH-80,0 потужністю 88,9 кВт, надавши при цьому документів на 46 сторінках. Тобто, на дату подачі ТОВ «Грін Енерджи» до НКРЕКП листа від 31.07.2018 № 31/07-3, діяли Ліцензійні умови, затверджені постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 309. При цьому, лист ТОВ «Грін Енерджи» від 31.07.2018 № 31/07-3 був першим повідомленням, що надійшло до НКРЕКП від ліцензіата, після набрання чинності Ліцензійними умовами, стосовно повідомлення зміни даних до документів.

Наведені вище обставини, на думку представників відповідача, свідчать про невиконання позивачем вимог пункту 2 постанови НКРЕКП від 20.03.2017 № 309.

Крім того, представники відповідача також зазначили, що ТОВ «Грін Енерджи» не було надано відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, схеми приєднання Сокирянської ГЕС до електричної мережі із позначенням приладів обліку електричної енергії, а також не було надано в повному обсязі документів на підтвердження наявності на праві власності, господарського відання, користування, лізингу або на підставі договору концесії заявлених засобів провадження господарської діяльності, встановлених на Сокирянській ГЕС, у місцях провадження господарської діяльності, про що позивача було повідомлено листом НКРЕКП від 28.08.2018 №7747/21.2/7-18.

Також зазначили, що згідно з пунктом 3.3 договору поставки від 28.03.2014 № FB/IF140306 право власності на обладнання переходить від продавця до покупця (ТОВ «Грін Енерджи») після підписання акту приймання-передачі обладнання. Разом з тим, копії акта приймання-передачі обладнання за договором договору поставки від 28.03.2014 № FB/IF140306 ТОВ «Грін Енерджи» надано не було.

Представники відповідача також звернули увагу на те, що згідно з наданою копією акту приймання виконаних будівельних робіт за липень 2017 року № 26 від 13.07.2017 генпідрядник (субпідрядник) передав, а замовник - ТОВ «Грін Енерджи» прийняв, зокрема, монтаж генератора N=55 кВт, тобто прийняв монтаж електродвигуна потужністю 55 кВт, а не заявленого генератора потужністю 90 кВт.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ТОВ «Грін Енерджи» є учасниками оптового ринку електричної енергії України, що підтверджується Ліцензією Серія АЕ №288023, а також власником Сокирянської ГЕС), яка розташована на річці Удич (Вінницька область, Теплицький район, с. Сокиряни та після капітального ремонту введена в експлуатацію в IV кварталі 2014 року.

Відповідно до пояснень представників позивача, судом встановлено, що по технічним причинам внаслідок виявлення недоліків гідротехнічного обладнання та потреби його заміни ГЕС з 2014 р. до 2018 р. не виробляла електричну енергію в зв`язку з оформленням дозвільних документів. Отже, у цей період позивач не подавав відповідачу матеріали для встановлення «зеленого тарифу».

В подальшому, позивачем придбано нове гідротехнічне обладнання (гідротурбіна вертикальна ZD680-LH-80 потужністю 88,9 кВт та асинхронний генератор АИР280S8У3 потужністю 90 кВт), яке змонтоване на ГЕС у 2017 році.

31.07.2018 ТОВ «Грін Енерджи» подало заяву № 31/07-3 щодо внесення змін до ліцензованої діяльності, в зв`язку з заміною гідротехнічного обладнання та генератора, додавши до неї документі, передбачені п. 1.6 Ліцензійних умов, в частині та на підтвердження здійснених змін.

Одночасно, у відповідності до вимог Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств, затвердженого постановою НКРЕ від 02.11.2012 №1421 (у редакції постанови НКРЕ від 14.03.2013 №251), позивачем була подана заява щодо встановлення «зеленого» тарифу ГЕС.

Разом з тим, листом №7747/21.2/7-18 від 28.08.2018 НКРЕКП повідомило позивача про не виконання ним вимог п. 2 постанови НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 309. Крім того, для врахування НКРЕКП повідомлення ТОВ «Грін Енерджи» щодо заміни електрогенеруючого обладнання було рекомендовано надати до НКРЕКП відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (додаток 2 до Ліцензійних умов) із зазначеннях у ній встановленої потужності електрогенеруючого обладнання з урахуванням вимог пункту 1.4 Ліцензійних умов, а також засвідчені копії документів, що підтверджують право власності, господарського відання, користування, лізингу або на підставі договору концесії новозаявленими засобами провадження господарської діяльності у місцях провадження господарської діяльності, зокрема встановлених на Придністрянській та Сокирянській ГЕС, та засвідчені копії сторінок Технічних паспортів електрогенеруючого обладнання, що підтверджують встановлену потужність новозаявленого електрогенеруючого обладнання (у разі відсутності технічного паспорту - інші документи, що підтверджують їх технічні характеристики).

Крім того, іншим листом №7871/17.3/7-18 від 31.08.2018 повідомило, що питання щодо встановлення «зеленого» тарифу суб`єкту господарювання ТОВ «Грін Енерджи» (Сокирянська ГЕС) буде розглянуте після врахування повідомлення щодо заміни електрогенеруючого обладнання ТОВ «Грін Енерджи».

16.10.2018 листом №16/10-1 ТОВ «Грін Енерджи» направило на адресу НКРЕКП документи на підтвердження встановленої потужності згідно відомості про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії.

За наслідками розгляду відповідних заяв позивача, НКРЕКП листом №12050/17.3.1/7-18 від 14.12.2018 повернуло заяву ТОВ «Грін Енерджи» щодо встановлення «зеленого» тарифу на відпуск електричної енергії «Сокирянською ГЕС» і додані до неї документи та запропонувало позивачу здійснити дії передбачені чинним законодавством у сфері містобудування та ліцензування господарської діяльності.

При цьому, у листі №12050/17.3.1/7-18 від 14.12.2018 НКРЕКП зазначило, що відповідно до договору купівлі-продажу від 08 грудня 2016 року ТОВ «Грін Енерджи» було придбано двигун асинхронний АИР280S8У3, який за інформацією товариства змонтований на об`єкті. Разом з тим, відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт (Акт № 26) здійснено монтаж гідротурбіни вертикальної та генератора потужністю 55 кВт. Таким чином, на вже введеному в експлуатацію об`єкті електроенергетики була змінена електрогенеруюча потужність шляхом заміни електричного генератора. При цьому, при аналізі доданих до заяви документів, була виявлена невідповідність технічних паспортів, що надані до заяви про встановлення «зеленого тарифу» та заяви щодо коригування загальної встановленої потужності електрогенеруючого обладнання.

Відповідач також зазначив, що будівельні роботи, пов`язані із заміною електрогенеруючого обладнання, які були проведені на об`єкті електроенергетики в 2017 році та призвели до збільшення потужності Сокирянської ГЕС, є реконструкцією об`єкта електроенергетики. Виконання таких робіт потребує оформлення дозвільної документації, що засвідчує початок проведення будівельних робіт та їх завершення.

26.12.2018 ТОВ «Грін Енерджи» звернулось до відповідача із листом №26/12-1, в якому повідомило, що про приведення у відповідність документацію додану до заяви про коригування або підтвердження загальної встановленої потужності ГЕС та заяви про встановлення «зеленого тарифу».

Крім того, у даному листі ТОВ «Грін Енерджи» також проінформувало НКРЕКП про те, що вказана в акті від 05.04.2017 інформація щодо потужності генератора в 55 кВт. є лише технічною помилкою. Також зазначило, що заміна аналогічного обладнання Сокирянської ГЕС відповідає виду будівельних дебіт, що зазначені в 16 «Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406.

З огляду на викладене, ТОВ «Грін Енерджи» просило повторно розглянути заяву з пакетом документів щодо затвердження «зеленого тарифу» суб`єкту господарювання ТОВ «Грін Енерджи» Сокирянська ГЕС.

Разом із тим, листом №1603/21.2/7-19 НКРЕКП повідомило позивача про те, що прийняття виваженого рішення щодо коригування встановленої загальної ліцензованої електроенергетичної потужності ТОВ «Грін Енерджи» можливе лише після надання всіх необхідних документів згідно з Ліцензійними умовами, зокрема копій документів, що підтверджуються право власності або користування заявленими засобами провадження у місцях провадження господарської діяльності, уточнених відомостей та документів, що підтверджуються реконструкцію об`єктів електроенергетики.

Не погоджуючись із бездіяльністю НКРЕКП щодо не внесення змін до ліцензійних даних ТОВ "Грін Енерджи", в частині заміни гідротехнічного обладнання Сокирянської гідроелектростанції згідно заяви від 31.07.2018 №31/07-3, а також не призначення «зеленого тарифу» на виробництво електричної енергії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії (п.1 ч.1 ст. 2 цього Закону).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 вказаного Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор здійснює ліцензування видів господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, передбачених законом.

Згідно ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема, діяльність у сфері електроенергетики, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про ринок електричної енергії", і діяльність у сфері використання ядерної енергії, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії".

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про електроенергетику», який діяв на час виникнення спірних правовідносин, діяльність з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, здійснення функцій гарантованого покупця, здійснення функцій системного оператора, здійснення функцій оператора ринку здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №309 затверджено нові Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії.

Пунктом 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №309 зобов`язано ліцензіатів, які провадять господарську діяльність з виробництва електричної енергії, привести свою господарську діяльність у відповідність до вимог цієї постанови та подати до НКРЕКП документи і відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», протягом трьох місяців з дня офіційного опублікування цієї постанови.

В даному ж випадку, заперечуючи проти задоволення даного адміністративного позову, представники відповідача, зазначають, що ТОВ "Грін Енерджи" не виконало вимоги п. 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №309 та протягом трьох місяців не привело свою господарську діяльність у відповідність до вимог цієї постанови та не подало до НКРЕКП документи і відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».

Разом із тим, суд такі посилання представників відповідача оцінює критично, адже не виконання позивачем вимог п. 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №309, на думку суду, не можу бути підставою для відмови у внесенні змін до ліцензійних даних ТОВ "Грін Енерджи", адже ані постанова НКРЕКП від 22.03.2017 №309, ані Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» таких наслідків не визначає.

В той же час, надаючи оцінку посиланням представників відповідача на ненадання ТОВ "Грін Енерджи" усіх документів, передбачених п.1.6 Ліцензійних умов, суд зазначає наступне.

Так, як зазначено в Ліцензійних умовах, затверджених постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №309, вони встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, а також визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов`язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.

Діяльність з виробництва електричної енергії суб`єктів господарювання підлягає ліцензуванню, якщо величина встановленої потужності електрогенеруючого обладнання складає 5 МВт та більше, або суб`єкт господарювання має намір продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії або когенераційною установкою (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), на Оптовому ринку електричної енергії України незалежно від встановленої потужності об`єкта електроенергетики (п.1.3 Ліцензійних умов).

За визначенням в п.1.4 Ліцензійних умов встановлена потужність - це номінальна активна електрична потужність електрогенеруючого обладнання, призначеного для виробництва електричної енергії або комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, що входить до складу об`єкта електроенергетики, і з якою електрогенеруюче обладнання може тривалий час працювати без перевантаження відповідно до технічної документації або паспорту на обладнання.

Відповідно до п.1.5 Ліцензійних умов здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з виробництва електричної енергії (далі - ліцензована діяльність), подає до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1 до Ліцензійних умов.

Відповідно до п. 2.3 Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог:

- зберігати протягом дії ліцензії документи, копії яких подавалися НКРЕКП відповідно до вимог Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (п.1);

- повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін (п.2);

- провадити ліцензовану діяльність виключно з використанням засобів провадження господарської діяльності та в межах місць провадження господарської діяльності ліцензіата, які зазначені в документах, що додаються до заяви про отримання ліцензії (з урахуванням змін до них, поданих ліцензіатом до НКРЕКП) (п.3).

Згідно п. 1.6 Ліцензійних умов, на який посилається відповідач вказуючи на невиконання позивачем вимог цих Ліцензійних умов, до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії надаються документи згідно з наступним переліком, який є вичерпним:

1) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);

2) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії документів, що підтверджують наявність у здобувача ліцензії на праві власності, господарського відання, користування, лізингу або на підставі договору концесії заявлених засобів провадження господарської діяльності у місцях провадження господарської діяльності;

3) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії сторінок технічних паспортів електрогенеруючого обладнання, що підтверджують встановлену потужність заявленого електрогенеруючого обладнання (у разі відсутності технічного паспорту - інші документи, що підтверджують їх технічні характеристики);

4) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (додаток 2);

5) схему приєднання об`єкта електроенергетики до електричної мережі із позначенням приладів обліку електричної енергії.

Із наведених положень слідує, що визначений в п.1.6 Ліцензійних умов перелік документів, які подаються до НКРЕКП, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

В той же час, за наслідками розгляду заяв позивача щодо внесення змін до ліцензійних даних ТОВ «Грін Енерджи», НКРЕКП вказало на необхідність надання документів, які б підтверджували наявність у ліцензіата на праві власності, господарського відання, користування, лізингу або на підставі договору концесії новозаявлених засобів провадження господарської діяльності - гідротурбіни ZD 680-LH-80 та генератора АИР280S8У3 у місці провадження господарської діяльності - на Сокирянській ГЕС з доказами введення їх в експлуатацію.

Разом із тим, вимоги НКРЕКП щодо надання позивачем наведених вище документів, на переконання суду, є безпідставними, адже надання таких документів не передбачено ані п. 1.6 Ліцензійних умов, ані іншими правовими актами, що врегульовують відносини з порушеного позивачем питання про внесення змін до ліцензійних даних позивача стосовно зміни встановленої потужності Сокирянської ГЕС.

Таким чином, за встановлених у справі обставин, неприйняття відповідачем рішення щодо зміни загальної встановленої потужності ТОВ "Грін Енерджи", на думку суду, свідчить про допущену з його боку протиправну бездіяльність.

При цьому, суд критично оцінює посилання представників відповідачів на акт приймання виконаних будівельних робіт № 26, згідно із яким на Сокирянській ГЕС здійснено монтаж гідротурбіни вертикальної та генератора потужністю 55 кВт, адже даний акт, на переконання суду, є лише документом, який підтверджує факт виконаних робіт щодо встановлення відповідного обладнання на ГЕС.

В той же час, технічні характеристики, зокрема заявлена позивачем потужність генератора АИР280S8У3 підтверджується наявними у матеріалах справи договором №ДГ-00012 від 08.12.2016 (том 1, а.с. 109), актом приймання-передачі генератора АИР280S8У3, потужністю 90 кВт (том 1, а.с. 11), та Технічним паспортом на генератор асинхронний Сокирянської ГЕС, виготовлений ТОВ «Кіровоградський регіональний центр з енергозбереження» ( том 1, а.с. 156-157).

До того ж, як пояснив у судовому засіданні представник позивача, зазначення в акті приймання виконаних будівельних робіт № 26 інформації про потужність генератора в 55 кВт є технічною помилкою.

Таким чином, з огляду на вище викладені обставини, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності НКРЕКП щодо не внесення змін до ліцензійних даних Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Енерджі» в частині зміни встановленої потужності, в зв`язку з заміною гідротехнічного обладнання Сокирянської ГЕС, згідно заяви від 31.07.2018 №31/07-3, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, як встановлено вище, позивач, звертаючись до відповідача із заявою від 31.07.2018 № 31/07-3, а також додатково відповідними листами, надав всі обумовлені п.1.6 Ліцензійних умов документи та інформацію, інші правові підстави для відмови позивачеві у внесенні змін до його ліцензійних даних за поданою позивачем заявою від 31.07.2018, відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, такий спосіб захисту, як зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення, застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.

Як вказано Верховним Судом України у рішеннях від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15, від 24.11.2015 у справі № 816/1229/14, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку не виконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд при перевірці правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, згідно приписів ст.245 КАС України, не перебираючи на себе повноважень відповідного органу, вправі покласти на суб`єкта владних повноважень зобов`язання вчинити певні дії з метою захисту порушених прав та інтересів позивача.

Таким чином, враховуючи встановлений судом факт протиправної бездіяльності відповідача, суд, виходячи з положень ч. 2 ст. 9 КАС України, та з метою належного захисту порушених прав позивача в спірному випадку вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача внести зміни до ліцензійних даних ТОВ "Грін Енерджи", в частині заміни гідротехнічного обладнання Сокирянської ГЕС згідно заяви від 31.07.2018 №31/07-3.

Що ж до позовних вимог про зобов`язання відповідача встановити «зелений» тариф на виробництво електричної енергії Сокирянською ГЕС позивача відповідно до Закону України «Про альтернативні джерела енергії» з 01.09.2018 та коефіцієнтом «зеленого» тарифу з урахуванням введення в експлуатацію Сокирянської ГЕС 22.12.2014, суд зазначає наступне.

Так, судом встановлено, що 31.07.2018 у відповідності до вимог Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств, затвердженого постановою НКРЕ від 02.11.2012 №1421 ТОВ "Грін Енерджи" подана заява щодо встановлення «зеленого» тарифу Сокирянській ГЕС.

За визначенням, наведеним в ст. 1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» "зелений" тариф - спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об`єктах електроенергетики, зокрема на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).

Частиною 1 статті 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії», закріплено, що "зелений" тариф встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на електричну енергію, вироблену на об`єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).

Цією ж статтею Закону передбачено, що підтвердженням факту та дати введення в експлуатацію об`єкта електроенергетики, у тому числі черги будівництва електричної станції (пускового комплексу), що виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), є виданий уповноваженим органом сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом обєкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або зареєстрована відповідно до законодавства декларація про готовність обєкта до експлуатації.

Для об`єктів електроенергетики, яким встановлено "зелений" тариф, після проведення реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту із збільшенням встановленої потужності "зелений" тариф розраховується із застосуванням коефіцієнта "зеленого" тарифу, визначеного статтею 9-1 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" на дату введення такого об`єкта електроенергетики, у тому числі черги будівництва електричної станції (пускового комплексу) в експлуатацію після реконструкції, технічного переоснащення, капітального ремонту, але не більшим від того, що застосовувався при встановленні "зеленого" тарифу відповідному об`єкту електроенергетики, у тому числі черги будівництва електричної станції (пускового комплексу).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 02.11.2012 № 1421 затверджений Порядок встановлення, перегляду та припинення дії "зеленого" тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств.

Пунктом 1.3 Порядку №1421 встановлено, що «зелений» тариф встановлюється на електричну енергію, вироблену на об`єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), і діє до 01 січня 2030 року.

Згідно пункту 2.1 розділу ІІ вказаного Порядку «Умови встановлення та припинення дії «зеленого» тарифу» суб`єкт господарювання подає до НКРЕКП заяву щодо встановлення «зеленого» тарифу суб`єкту господарювання (додаток 1) і такі документи:

- пояснювальну записку з детальною інформацією про суб`єкта господарювання (форма власності, установлена потужність та інші характеристики об`єкта електроенергетики);

- розрахунок собівартості виробництва електричної енергії на об`єкті електроенергетики з альтернативних джерел енергії (додаток 2);

- обґрунтування статей та елементів витрат собівартості виробництва електричної енергії на об`єкті електроенергетики з альтернативних джерел енергії (копії договорів на закупівлю товарів, робіт і послуг, довідку про чисельність персоналу, довідку про балансову вартість основних фондів із розбивкою за групами станом на дату подання заяви щодо встановлення «зеленого» тарифу суб`єкту господарювання);

- пояснювальну записку до проекту будівництва об`єктів електроенергетики з використанням альтернативних джерел енергії;

- копію зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт, виданих відповідно до вимог Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466;

- копію технічних умов приєднання до електричних мереж електроустановки, яка виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії;

- копію зареєстрованої декларації про готовність об`єкта (або черги будівництва електростанції (пускового комплексу)) до експлуатації або сертифіката, виданих відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461;

- копію кошторисної частини проектної документації будівництва об`єктів електроенергетики з використанням альтернативних джерел енергії.

Заява щодо встановлення «зеленого» тарифу та визначені цим пунктом документи до неї, можуть подаватися суб`єктом господарювання одночасно із заявою на видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії.

Виходячи з встановлених судом обставин, суд погоджується з твердженнями представника позивача про те, що ТОВ «Грін Енерджи», відповідно до норм чинного законодавства, мав право звернутись до відповідача щодо встановлення «зеленого тарифу» із відповідною заявою.

Разом з тим, відповідно до п. 2.2, 2.3 цього Порядку № 1421, у разі надання неповного пакета документів, визначеного пунктом 2.1 цього розділу, заява щодо встановлення «зеленого» тарифу суб`єкту господарювання не розглядається, про що НКРЕКП повідомляє заявника у письмовій формі у 5-денний строк з дня надходження таких документів до НКРЕКП та повертає їх заявнику.

Протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви щодо встановлення «зеленого» тарифу суб`єкту господарювання та доданих до неї документів відповідний структурний підрозділ НКРЕКП розглядає їх, готує та подає матеріали на засідання НКРЕКП. Про прийняття рішення щодо встановлення або відмови у встановленні «зеленого» тарифу суб`єкту господарювання заявник письмово повідомляється протягом 5 робочих днів з дня прийняття такого рішення.

З матеріалів справи вбачається, що в спірному випадку підставою для неприйняття відповідачем рішення про встановлення «зеленого» тарифу слугувала неузгодженість щодо внесення змін до ліцензійних даних ТОВ "Грін Енерджи" щодо переоснащення Сокирянської ГЕС, що також має значення для вирішення питання про встановлення «зеленого» тарифу.

При цьому, судом враховано, що статтею 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» та Порядком встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу для суб`єктів господарської діяльності, затвердженого постановою НКРЕ від 02.11.2012 № 1421, імперативно визначені порядок та умови встановлення «зеленого» тарифу, формули визначення його коефіцієнту. Крім того, врегульовані і умови залишення заяви без розгляду заяви (повернення заявнику) або відмови у встановленні «зеленого» тарифу. В той же час, якщо такі умови відсутні, регулятор повинен встановити «зелений» тариф.

В даному ж випадку, відповідач фактично не розглянув подану позивачем заяву про встановлення «зеленого» тарифу з тих підстав, що позивачем подано не повний пакет документів, а також існування неузгодженостей з приводу внесення змін до ліцензійних даних, що в свою чергу перешкоджало прийняттю відповідного рішення і надавало відповідачеві право повернути заяву позивача.

З огляду на викладене, суд не може перейняти на себе дискреційні повноваження відповідача як суб`єкта владних повноважень, який має право вимагати від заявника дотримання певних умов, з якими закон пов`язує відповідний обов`язок суб`єкта владних повноважень, тому правильним і ефективним способом захисту порушених прав позивача, на думку суду, буде зобов`язання відповідача розглянути питання щодо встановлення ТОВ "Грін Енерджи" «зеленого» тарифу на виробництво електричної енергії.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг понесені нею судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо не внесення змін до ліцензійних даних Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи", в частині заміни гідротехнічного обладнання Сокирянської гідроелектростанції згідно заяви від 31.07.2018 №31/07-3.

Зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг внести зміни до ліцензійних даних Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи", в частині заміни гідротехнічного обладнання Сокирянської гідроелектростанції згідно заяви від 31.07.2018 №31/07-3.

Зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розглянути питання щодо встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи" "зеленого тарифу" на виробництво електричної енергії.

В решті позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи" сплачений судовий збір в сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Грін Енерджи" (вул. Київська, 16, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 38220446);

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, код ЄДРПОУ 39369133).

Повний текст рішення складено 14.08.2019.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна