Ухвала суду № 83618917, 14.08.2019, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
14.08.2019
Номер справи
905/219/19
Номер документу
83618917
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

14.08.2019р. Справа № 905/219/19

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В., при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області №09/072019-09/07 від 09.07.2019р. про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19

за позовом: Святогірської міської ради Донецької області, м.Святогірськ Донецької області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області

про визнання додаткової угоди №141411809 до договору оренди землі №040516700038 від 28.12.2005 укладеною в редакції позивача, -

За участю представників сторін:

від позивача: Рубльова М.В. за довіреністю №1229/02.01-15 від 06.08.2019р.

від відповідача: не з`явився

У судовому засіданні 07.08.2019р. оголошено перерву до 14.08.2019 року.

Рішенням господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 позовні вимоги Святогірської міської ради, м. Святогірськ Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області про визнання додаткової угоди №141411809 до договору оренди землі №040516700038 від 28.12.2005 укладеною в редакції позивача задоволено. Визнано додаткову угоду №141411809 до договору оренди землі №040516700038 від 28.12.2005 укладеною в редакції позивача. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс судовий збір у розмірі 1 762,00 грн.

10 липня 2019 року до господарського суду Донецької області від Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області №09/072019-09/07 від 09.07.2019р. про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19.

В якості нововиявленої обставини заявник посилається на те, що позивачем невірно визначено класифікацію виду цільового призначення орендованої земельної ділянки внаслідок чого останнім неправомірно застосовано коефіцієнт Кмф у розмірі 3,0 на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, (кадастровий номер НОМЕР_1 ) №535 від 07.11.2018р., внаслідок чого позивачем використано завищений розмір нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, тоді як з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2 03 НОМЕР_3 0121) №31-1529/0/243-19 від 09.07.2019р., вбачається, що орендована земельна ділянка відноситься до земель для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, а коефіцієнт Кмф складає 2,5, що є істотними обставинами для справи та не були відомі ТОВ Скеля плюс на час розгляду справи.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.07.2019р., на підставі ч.3 ст. 323 ГПК України, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області №09/072019-09/07 від 09.07.2019р. про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 залишено без руху.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 24.07.2019р. заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області №09/072019-09/07 від 09.07.2019р. про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 07.08.2019р.

У судовому засіданні 07.08.2019р. оголошено перерву до 14.08.2019р.

Представник позивача проти задоволення заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами заперечив.

Представник відповідача у судове засідання не з`явилися, про час та дату розгляду заяви повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Виконавчого комітету Святогірської міської ради №5-ХХVІІ-4 від 23.12.2005р. «Про передачу земельної ділянки в оренду» вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю «Скеля плюс» земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_2 : НОМЕР_4 ) площею 0,3000 га під розширення та благоустрій готельно-ресторанного комплексу в АДРЕСА_1 , в оренду терміном на 49 років із земель житлової та громадської забудови Святогірської міської ради.

28 грудня 2005 року між Святогірською міською радою (далі Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Скеля плюс» (даліОрендар) укладено договір оренди землі №04051670038 (далі Договір), відповідно до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення із земель житлової та громадської забудови Святогірської міської ради, яка знаходиться АДРЕСА_1 .

В оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_1 ) загальною площею 0,3000 га, в тому числі: під проїздами, проходами та площадками 0,0860 га, під земельними насадженнями 0,01160 га, інші 0,1980 га. Земельна ділянка має конфігурацію багатокутника, рельєф рівнинний, під`їзд до земельної ділянки здійснюється з прилеглої автодороги з твердим покриттям (вул. 60 років Жовтня, 21) (п.2 Договору).

Згідно з п.5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 417 030,00 грн. (139,01 грн. за 1кв.м.).

За приписами п.8 Договір укладено на 49 років (рішення виконкому №5-ХХVІІ-4 від 23.12.2005р.). Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, у розмірі 1 відсотка грошової оцінки землі, що складає: 4170,30 грн. (1,39 за кв.м.) в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10 Договору).

Умовами п.12 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її прийманняпередачі (п.19 Договору).

Згідно з п.33 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

Договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Словянському районному відділі ДРФ ДП «Центра Державного Земельного Кадастру при Держкомземі України по земельним ресурсам», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 28.12.2005р. за №04051670038.

Згідно акту про передачу та прийом земельної ділянки Позивач передав, а Відповідач прийняв у користування земельну ділянку площею 0,300 га під розширення та благоустрою готельно-ресторанного комплексу терміном на 49 років.

29 березня 2013 року рішенням Святогірської міської ради №1ХХХІ-6 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Святогірськ» затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Святогірська, зобовязано Орендарів земельних ділянок комунальної власності укласти з міською радою до 01.01.2014р. додаткові угоди до договорів оренди щодо врахування нової нормативної грошової оцінки земель міста Святогірська.

Рішенням №3-LVI-6 від 05.06.2015р. «Про затвердження Положення про плату за землю» затверджено Положення про плату за землю на території Святогірської міської ради. Зазначене рішення набуває чинності з 01.01.2016р.

Згідно з п.8.1. Положення підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Відповідно до п.8.2. Положення розмір орендної плати на території Святогірської міської ради встановлюється у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок в залежності від виду функціонального використання земельних ділянок, а саме, розмір орендної плати, зокрема, за землі готелів та ресторанів складає 5%.

Листом №1773/02.01.-15 від 14.11.2018р. позивач направив до відповідача проект додаткової угоди до договору оренди землі №040516700027 від 06.07.2005р. у відповідності до рішення Святогірської міської ради №1ХХХІ-6 від 29.03.2013р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Святогірськ» та просив повідомити про розгляд даної пропозиції у 30-денний строк з дня отримання пропозиції позивача. Зазначена пропозиція з проектом додаткової угоди направлена відповідачу 16.11.2018р. та отримана останнім 21.11.2018р., що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення №84130 00078869 (а.с.26).

Посилаючись на не укладання відповідачем додаткової угоди до договору оренди землі щодо зміни розміру орендної плати у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі, позивач звернувся до суду.

Рішенням господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 позовні вимоги Святогірської міської ради, м. Святогірськ Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області про визнання додаткової угоди №141411809 до договору оренди землі №040516700038 від 28.12.2005 укладеною в редакції позивача задоволено. Визнано додаткову угоду №141411809 до договору оренди землі №040516700038 від 28.12.2005 укладеною в редакції позивача.

Під час прийняття зазначеного рішення, судом встановлено, що з моменту укладення спірного договору оренди землі відбулась зміна розміру нормативної грошової оцінки землі, що є підставою для приведення сторонами умов договору у відповідність до вимог чинного законодавства. Зазначене підтверджено Витягом №535 від 07.11.2018р. із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 0,3000 га, згідно якого вбачається, що коефіцієнт Кмф 3,0, а нормативна грошова оцінка складає 2 204 255,93 грн. (а.с.21).

Статтею 10 Податкового кодексу передбачено, що податок на майно належить до місцевих податків; місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Відповідно до п.п.14.1.72, 14.1.73 ст.14 Податкового кодексу України, земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів; землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України).

Пунктами 14.1.136, 14.1.137 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 289 Податкового кодексу України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель").

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з ст. 18 Закону України "Про оцінку землі", нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до частин 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Статтею 144 Конституції України і ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Аналогічні положення закріпленні у ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Як встановлено судом, рішенням Святогірської міської ради №1ХХХІ-6 від 29.03.2013р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Святогірськ» затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Святогірськ.

У п. 2 ст. 20, п.3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" зазначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Як вбачається з Витягу №31-1529/0/243-19 від 09.07.2019р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1 ) орендована земельна ділянка відноситься до земель для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, коефіцієнт Кмф якої складає 2,5, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1 836 879,94 грн. (а.с.120).

Отже, зі зміною коду цільового призначення земельної ділянки, змінився код Кмф та розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 320 Господарського процесуального кодексу України рішення, постанови та ухвали господарського суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності, якими закінчено розгляд справи, а також ухвали у справах про банкрутство (неплатоспроможність), які підлягають оскарженню у випадках, передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.

Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:

1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

2) встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;

3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду.

Не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом (ч. 4 ст.320 ГПК України).

До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору або розгляду справи про банкрутство.

Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є одночасна наявність таких трьох умов: їх існування на час розгляду справи, ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).

Разом із цим слід враховувати, що виникнення нових або зміна обставин після вирішення спору не можуть бути підставою для зміни або скасування судового рішення.

Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастра у Донецькій області від 29.07.2019р., код цільового призначення земельної ділянки було актуалізовано 13.12.2018р. за заявою користувача, тобто до моменту прийняття рішення в цій справі.

Таким чином, відповідач не міг не знати про факт зміни коду цільового призначення на землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Проте, у своєму відзиві на позовну заяву відповідач не зазначив про цю обставину, яку останній вважає нововиявленою.

Крім того, як вбачається з витягу №31-1529/0/243-19 від 09.07.2019р., зміна розміру нормативної грошової оцінки відбулась вже після прийняття рішення в цій справі, отже на момент його прийняття обставина щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки не існувала.

А оскільки, для визначення розміру орендної плати використовується саме розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, обставина щодо зміни коду цільового призначення не є істотною для цієї справи.

За приписами п.2 ч.3 ст. 325 Господарського процесуального кодексу України за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, та залишити відповідне судове рішення в силі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 підлягає залишенню в силі.

Керуючись ст.ст. 129, 320, 325 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Скеля плюс, м. Святогірськ Донецької області №09/072019-09/07 від 09.07.2019р. про перегляд за нововиявленими обставинами рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 за нововиявленими обставинами відмовити.

Рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2019р. по справі №905/219/19 залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена у Східний апеляційний господарський суд протягом десяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.

Суддя О.В. Чернова

Повний текст ухвали складено та підписано 14.08.2019 року.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ ТА ДІЙ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ СПОРУ:

1.Копія відповіді на претензію і доказ її відсилки (або пояснення про причини залишення претензії без

відповіді)

2. Належним чином засвідчені копії документів - доказів, що підтверджують позовні вимоги

3. Відзив на позовну заяву.

4. Акт прийняття продукції (товарів), інші первинні документи на підтвердження заборгованності, що

утворилася.

5. Акт експертизи.

6. Посвідчення на представника.

7. Обгрунтований розрахунок стягуємої або оспорюваної суми з посиланням на первинні документи та з

зазначенням проміжних результатів

8. Документи, які обгрунтовують відмовлення від оплати рахунка.

9. Матеріали службового розслідування.

10. Витяг з титульного списку будови з розбивкою по рокам або протокол - заказ.

11. Акт комісії з переліком недоробок і документи, підтверджуючі їх усунення.

12. Довідка про перемаркування товару і доведення зниження ціни до споживача.

13. Сертифікат, в рахунок якого повинна бути повернена (або фактично повернена тара і доказ його відсилки

одержувачу (покупцю))

14. Транспортна накладна в оригіналі.

15. Комерційний акт в оригіналі.

16. Акт загальної форми.

17. Акт технічного стану вагона (контейнера).

18. Дорожна відомість.

19. Вагонний лист (з пломбами).

20. Відомість подачі й прийняття вагонів.

21. Облікова картка виконання плану перевезень.

22. Довідка про включення (виключення) до ЄДРПОУ.

23. Документи, які посвідчують правовий статус підприємства або структурного підрозділу.

24. Правові підстави для укладення договору.

25. Договір з додатками в оргіналі для огляду і копію - в справу.

26. Доказ дати одержання договору і протоколу розбіжностей (конверт поштового відправлення).

27. Мотивований протокол погодження розбіжностей.

28. Документи в обгрунтування своєї редакції договору.

29. Витяг із затвердженого плану (або проекту плану).

30. Підстава поставки продукції (товарів).

31. Реєстр рахунків, які підтверджують відвантаження продукції (товарів).

32. Сторонам звірити розрахунки (з ініціативи позивача). Акт звірки подати в суд до дня розгляду справи.

33. З врахуванням заперечення відповідача уточнити суму позову. Уточнений розрахунок подати до дня

слухання справи.

34. З ініціативи позивача перевірити (на об`єкті) факт усунення недоробок. Спільний акт подати до дня

слухання справи.

35 Явка на засідання представників сторін (позивача, відповідача) обов`язкова.

Довідково :

Стаття 36 Господарського процесуального Кодексу України

Письмові докази

Письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, шо мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документу, подається засвідчений витяг з нього.

Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.

З метою дотримання вимог інструкції з діловодства в господарських судах України, що затверджено наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 №75 документи подаються через канцелярію суду з відповідно оформленим супровідним листом.