Рішення № 83618169, 24.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2019
Номер справи
160/4650/19
Номер документу
83618169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2019 року Справа № 160/4650/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на його користь відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком (зі змінами) починаючи з 23 листопада 2018 р.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 04.01.2019 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Дніпрі та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 р. II категорії, що підтверджується пенсійним та чорнобильським посвідченням.

Однак позивач стверджує, що відповідач не здійснив нарахування і виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірах передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ 28.02.1991р., що підтверджується його листом від 22.03.19 р. №2025 1-09.

Така поведінка відповідача є протиправною з огляду на те, що Рішенням №6-р 2018 (18-0702918) від 17.06.2018 р. Конституційний Суд України відновив пільги і визнав неконституційними окремі положення Закону №796-ХІІ.

Позивач стверджує, що на момент призначення пенсії діяла редакція закону, яка передбачала, що особам віднесеним до II категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається у розмірі 30% пенсії за віком.(1497*0,3=449,1 грн.) Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому іншого нормативно-правового акту, який би визначав розмір мінімальної пенсії за віком не має.

Ухвалою суду від 24 червня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

19 липня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, у зв`язку з тим, що порядок призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю визначено статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Так, згідно із п.10 ст. 51 вказаного Закону особам віднесеним до категорії 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров`ю у порядку та розмірах визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вищезазначеного порядку, розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до підпункту 2 пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія, за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: особам, що належать до 2 категорії - 170,82 грн.

Враховуючи зазначене, за даними електронної пенсійної справи позивача, загальний стаж розрахований по 30.09.2016 року та становить 40 років 7 місяців 19 днів, заробітну плату для розрахунку розміру пенсії враховано за період з 01.11.1980 року по 31.10.1985 року та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 року по 30.09.2016 року.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини кратності 1% становить 0, 40483 ((487/100*120*1).

Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації - 1,38918.

Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2016, 2017, 2018 роки становить 8597,48 грн. (6188,89x1,38918).

Загальний розмір пенсії складає з 23.11.2018 року - 3732,54 грн. з яких:

3489,12 - розмір пенсії за віком (6188,89 х 0,40583 х 1,38918);

72,60 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 5 років (1452,00 грн. х 5%) згідно зі ст.28 Закону № 1058;

170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Серії НОМЕР_1 , позивач є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській AEC II категорії.

15 березня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо перерахунку щомісячної додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком.

Листом від 22 березня 2019 року № 2025/1-09 "Про розгляд звернення" позивачу було надано розрахунок пенсії відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення", у Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підпункт 2 викладено у такій редакції:

2) особам, що належать до другої категорії - 170,82 грн.

Отже, відповідно до підпункту 2 пункту 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щомісячна додаткова пенсія, за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах: особам, що належать до 2 категорії - 170,82 грн.

Враховуючи зазначене, за даними електронної пенсійної справи позивача, загальний стаж розрахований по 30.09.2016 року та становить 40 років 7 місяців 19 днів, заробітну плату для розрахунку розміру пенсії враховано за період з 01.11.1980 року по 31.10.1985 року та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 року по 30.09.2016 року.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини кратності 1% становить 0, 40483 (487/100*120*1).

Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації складає 1,38918.

Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2016, 2017, 2018 роки становить 8597,48 грн.((6188,89x1,38918).

Загальний розмір пенсії складає з 23.11.2018 року - 3732,54 грн. з яких:

3489,12 - розмір пенсії за віком (6188,89 х 0,40583 х 1,38918);

72,60 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 5 років (1452,00 грн. х 5%) згідно зі ст.28 Закону № 1058;

170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на рішення Конституційного суду України № 6-р/2018 справа № 1-11/2018(3830/15) від 17.07.2018 року.

Зазначеним рішенням Конституційного суду України № 6-р/2018 від 17.07.2018 року визнано такими, що не відповідають Конституції України підпункт 2, абзаци перший, другий підпункту 3, підпункт 4, абзаци перший, другий підпункту 5, абзаци перший - четвертий підпункту 6, підпункт 7 пункту 4 розділу 1 Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ; частину третю статті 22, частину другу статті 24, частину сьому статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; статтю 53 (крім її назви), статтю 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76 - VIII, визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення.

Конституційним судом України встановлено, що застосуванню підлягає ст.53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції чинній до внесення змін Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76 - VIII, а саме: " Стаття 53. Виплата додаткової пенсії пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, та щомісячної компенсації сім`ям за втрату годувальника.

Додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров`ю, та щомісячна компенсація сім`ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу. " При цьому в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів? України" від 28.12.2014 року № 76 - VIII було передбачено, що додаткова пенсія не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Порядок призначення щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю визначено статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, згідно із п.10 ст. 51 вказаного Закону особам віднесеним до категорії 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров`ю у порядку та розмірах визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вищезазначеного, розмір додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров`ю особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, стаття 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не визнана неконституційною рішенням Конституційного суду України № 6-р/2018 від 17.07.2018, року на яке посилається позивач у позовній заяві.

Отже, нарахування та виплата додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю ОСОБА_1 здійснюється відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

У зв`язку з вищевикладеним суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) В.М. Олійник

Рішення не набрало законної сили

24 липня 2019 року.

Суддя В.М. Олійник

Згідно з оригіналом.

Суддя В.М. Олійник