Постанова № 83614994, 23.07.2019, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.07.2019
Номер справи
761/47246/17
Номер документу
83614994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/47246/17

Провадження № 2-а/761/38/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Піхур О.В.

за участю:

секретаря судового засідання- Мусійчук В.С.,

представника позивача - ОСОБА_2.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2017 року позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з даним позовом.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.12.2017 року вказані матеріали позовної заяви було передано для розгляду судді Рибаку М.А.

Ухвалою від 02.01.2018 року суддею Рибака М.А. було відкрито провадження у справі.

У відповідності до розпорядження Шевченківського районного суду м. Києва від 03.12.2018 року, здійснено перерозподіл даної справи у зв`язку тим, що у судді Рибака М.А. припинено повноваження судді Шевченківського районного суду м. Києва.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду міста Києва Піхур О.В. від 06 грудня 2017 року розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що перебуває на обліку в Центральному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з вересня 2009 року, пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми середньомісячної заробітної плати. 17 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки Державного управління справами від 10.11.2017 року про посадовий оклад та розрахунку пенсії від 15.11.2017 року. Так, відповідно до вказаного розрахунку пенсія позивача після перерахунку повинна становити 21 526,07 грн. Однак листом від 06 грудня 2017 року відповідач повідомив позивача про відмову здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю законних підстав.

Тому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 15.05.2019 року, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 січня 2017 року перерахунок та в подальшому проводити виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати на підставі листа Державного управління справами за вих. № 02-01/17/0877 від 14.05.2019 року, враховуючи: посадовий оклад за посадою заступника керівника департаменту - завідувача відділу Головного департаменту Адміністрації Президента України - 7 810,00 гривень, надбавка за другий ранг державного службовця - 900,00 грн., надбавка за вислугу років на державній службі (понад 30 років) - 3 905,00 грн. (50% посадового окладу), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - 1 171,50 (15% посадового окладу), премія - 12 228,12 грн., надбавка за інтенсивність праці - 5 810,96 гривень., без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ; вирішити питання відшкодування судового збору, сплаченого позивачем у розмірі 1280,0 грн..

У судовому засіданні представник позивача надала пояснення, позов підтримала, просила його задовольнити повністю.

У судове засідання представник відповідача не з`явився, про місце, дату та час судового засідання був належним чином повідомлений, про причини неявки суду не повідомив, подав до суду відзив на позовну заяву, де просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, надавши їм оцінку суд вважає встановленим наступне.

Позивач перебуває на обліку в Центральному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з вересня 2009 року, пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми середньомісячної заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції на час призначення позивачу пенсії державного службовця, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889- VIII від 10 грудня 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів. Згодом дію попередньої пролонговано Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів».

Відповідно до вищевказаного Закону та постанови Кабінету Міністрів України відбулась зміна структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади.

17 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки Державного управління справами від 10.11.2017 року про посадовий оклад та розрахунку пенсії від 15.11.2017 року. Так, відповідно до вказаного розрахунку пенсія позивача після перерахунку повинна становити 21 526,07 грн. Однак листом від 06 грудня 2017 року відповідач повідомив позивача про відмову здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю законних підстав.

Такі дії відповідача є такими, що не відповідають нормам Закону, виходячи з наступного.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ст. 37 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно- правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з. втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне право-положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах док відповідні положення є чинними.

Представником відповідача було подано відзив на позовну заяву в якому посилався на втрату чинності деяких положень законодавства на яке посилається позивач, однак правовідносини позивача виникли до того як положення втратили чинність.

Також позивачем було долучено до матеріалів справи лист Державного управління справами №02-01/17/0877 від 14.05.2019 року, в якому надається перелік та розмір складових заробітної плати за посадою заступника керівника департаменту - завідувача відділу Головного департаменту Адміністрації Президента України за жовтень 2017 та березень 2019 року, в якому зазначається, що у 2017 році посадовий оклад за посадою заступника керівника департаменту - завідувача відділу Головного департаменту Адміністрації Президента України становить 7 810,00 гривень, надбавка за другий ранг державного службовця - 900,00 грн., надбавка за вислугу років на державній службі (понад 30 років) - 3 905,00 грн. (50% посадового окладу), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - 1 171,50 (15% посадового окладу), премія - 12 228,12 грн., надбавка за інтенсивність праці - 5 810,96 гривень.

Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з підстав відсутності цільових коштів.

Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та вказаним вище Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Відповідно до ст. 77 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що у відповідності до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Як вбачається з матеріалів справи, в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов`язаний саме зі структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади. Право позивача на такий перерахунок Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві заперечується, та вказується на відсутність законних підстав.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позивача в частині визнання бездіяльності відповідача неправомірною; також суд вирішив: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києвіздійснити з 01.01.2017 року перерахунок та в подальшому проводити виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати на підставі листа Державного управління справами за вих. №02-01/17/0877 від 14.05.2019 року, без обмеження пенсії граничним розміром, та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києвіна користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1280,00 грн.

Складові заробітної плати визначені в листі Державного управління справами за вих. № 02-01/17/0877 від 14.05.2019 року : посадовий оклад за посадою заступника керівника департаменту - завідувача відділу Головного департаменту Адміністрації Президента України - 7 810,00 гривень, надбавка за другий ранг державного службовця - 900,00 грн., надбавка за вислугу років на державній службі (понад 30 років) - 3 905,00 грн. (50% посадового окладу), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - 1 171,50 (15% посадового окладу), премія - 12 228,12 грн., надбавка за інтенсивність праці - 5 810,96 гривень., а вимога - без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та ССВ не підлягає задоволенню, оскільки суд прийняв рішення зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 січня 2017 року перерахунок та в подальшому проводити виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати на підставі листа Державного управління справами за вих. № 02-01/17/0877 від 14.05.2019, а також вважає формулювання «без обмеження пенсії граничним розміром» достатнім, та таким що ніяким чином не порушує права позивача.

Відповідно ст.139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1280,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 22, 58 Конституції України, Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році»; Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 18.01.2017 року «Питання оплати праці працівників державних органів»; Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод»; Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» ст.ст. 5-9, 77, 139, 246, 255, 295 КАС України, Закону України «Про державну службу», суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києвіщодо відмови ОСОБА_1 уперерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києвіздійснити з 01.01.2017 року перерахунок та в подальшому проводити виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати на підставі листа Державного управління справами за вих. №02-01/17/0877 від 14.05.2019 року, без обмеження пенсії граничним розміром.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києвіна користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1280,00 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень КАС України (в редакції від 03.10.2017 року) : до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, а саме, відповідно до ч.1 ст. 186 КАС України : апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 09.08.2019 року.

Суддя