
Справа № 587/1281/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2019 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Черних О.М., за участю секретаря судового засідання Землюк А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України (м. Київ, бульв. Лесі Українки, 26) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), треті особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Великочернеччинська сільська рада (с. В. АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , Сумського району Сумської області) про знесення самочинного будівництва,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов`язання відповідача знести самочинне будівництво за адресою: АДРЕСА_2 .
В ході судового розгляду справи суд дійшов висновку, що спір, який є предметом цього розгляду, є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб`єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення факту самочинного будівництва та усунення порушень шляхом знесення самочинно збудованого об`єкта містобудування.
Справа за позовом такого суб`єкта владних повноважень, який звернувся до суду з позовом про знесення самочинно збудованого об`єкта на підставічастини першої статті 38 Закону України від 17 лютого 2011 року N 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності", належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ч. 1ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв`язку з здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв`язку з публічним формуванням суб`єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, встановленихКонституцієюта законами України (п. 5 ч. 2ст. 17 КАС України).
Згідно п. 1 ч. 1ст. 3 КАС Українисправа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а суб`єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1ст. 3 КАС України).
Згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, зокрема здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.
За змістом ч. 4ст. 50 КАС Українисуб`єкт владних повноважень може звернутись з адміністративним позовом до фізичної особи у випадках, установлених законом.
Як вже було зазначено судом вище, ч. 1ст. 38 Закону № 3038-VIпередбачено, що у разі виявлення факту самочинного будівництва об`єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням.
З вказаного слідує, що в даному випадку, позивач подає позов про зобов`язання фізичної особи знести об`єкт самочинного будівництва виключно в межах наданих йому владних функцій на підставіст. 38 Закону № 3038-VI, тобто даний адміністративний позов подано у зв`язку з здійсненням суб`єктом владних повноважень та владних управлінських функцій, з огляду на що даний спір є публічно - правовим, а відтаксвідчить про поширення на останній, в силу приписів ч. 1, п. 5 ч. 2ст. 17 КАС України, адміністративної юрисдикції.
Керуючись ст.ст. 255 ЦПК України, ст. ст.17, 50 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження по справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), треті особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), Великочернеччинська сільська рада (с. В. Чирнеччина, пров АДРЕСА_4 Сагайдачного, 4, Сумського району Сумської області) про знесення самочинного будівництва.
Роз`яснити позивачу право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів до Сумського апеляційного суду з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.М.Черних