
1Справа № 335/359/19 2-а/335/49/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2019 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Проценко А.М., за участю секретаря судового засідання Войтович Г.В., розглянувши у залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Деркач Олени Віталіївни, Державної екологічної інспекції у Запорізькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №001139/01/05 від 26.12.2018 року,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Деркач Олени Віталіївни, Державної екологічної інспекції у Запорізькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення 001139/01/05 від 26.12.2018 року, в обґрунтування якого зазначив наступне.
В період з 17 по 20 грудня 2018 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Деркач О.В. проведена планова перевірка ТОВ «Сільпо-Фуд», а саме магазину «Сільпо» №155, що розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.74 за результатами якої складений Акт без дати №168/567/05 додержання вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно розділу VI Акту №168/567/05 встановлено наступні порушення вимог законодавства, пов`язано з тим, що TOB «Сільпо-Фуд» на виробничому майданчику за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 74 здійснює експлуатацію технологічного обладнання, яке пов`язано з утворенням забруднюючих речовин та здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади (ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).
Відносно керуючого магазином «Сільпо» №155 ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №008675 від 20 грудня 2018 року за ст. 78 КУпАП.
26.12.2019 року державним інспектором охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Деркач О.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №00139/01/05 за ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 136,00 грн.
Позивач з постановою не згоден, вважає, що вона є незаконною, необґрунтованою та винесена з порушенням вимог чинного законодавства, через що підлягає скасуванню.
15.01.2019 року ухвалою суду провадження по справі було відкрито та призначено до судового розгляду в порядку позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ.
24.01.2019 року на адресу суду від представника Державної екологічної інспекції у Запорізькій області Галагуз М.О. надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що твердження позивача, що обладнання, яке експлуатується ТОВ «Сільпо-Фуд» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не відноситься до вичерпного переліку типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стандартних джерел, що затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 №317.
24.01.2019 року на адресу суду від відповідача Деркач О.В. надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується з позовом та просить відмовити у його задоволенні в повному обсязі, посилаючись на те, що в період з 17.12.2018 р. по 20.12.2018 р. на промисловому майданчику, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 74, було встановлено, що вищевказане товариство експлуатує обладнання, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 року №1598, якою затверджено «Перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню», а саме: баннет одно секційний (10 одиниць) та баннет двох секційний (34 одиниці), холодильні вітрини (55 одиниць) в якості хладогенту використовується фреон.
Ухвалою суду від 21 травня 2019 року зупинено провадження в адміністративній справі до набрання рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/648/19 про визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, винесеного відносно ТОВ «СІЛЬПО-ФУД», законної сили.
Ухвалою суду від 22 липня 2019 року, за наслідками розгляду клопотання адвоката Муляви І.Є. про відновлення провадження в адміністративній справі у зв`язку з набранням рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/648/19 законної сили, провадження у справі поновлено, судове засідання призначено на 13:00 годину 07.08.2019.
У судове засідання позивач не з`явилася, представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав на підставах, викладених у адміністративному позові, просив суд задовольнити позов.
У судове засідання представник відповідача та відповідач не з`явилися, надали заяву про розгляд справи без їх участі, в якій зазначили що заперечують проти позову та просять відмовити в його задоволенні.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області з 17.12.2018 по 20.12.2018 на підставі наказу № 567 від 13.12.2018 та направлення на перевірку № 484 від 13.12.2018 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання - ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. За результатами цього заходу Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області складено Акт №168/567/05 від 20.12.2018.
В акті перевірки № 168/567/05 від 20.12.2018 зазначено наступні порушення вимог законодавства, які виявлені під час заходу державного нагляду (контролю): «…1. Найменування нормативно-правового акта або нормативного документа, вимоги якого порушено, із зазначенням статті (частини, пункту, абзацу тощо) - ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Детальний опис виявленого порушення - TOB «СІЛЬПО-ФУД» на виробничому майданчику за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд.74 здійснює експлуатацію технологічного обладнання, яке пов`язано з утворенням забруднюючих речовин та здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.
За результатами встановленого факту порушення природоохоронного законодавства, а саме: ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», уповноваженими особами складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.12.2018 № 008675, який отримано позивачем.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.12.2018 № 001139/01/05 керуючого магазином ТОВ «СІЛЬПО_ФУД» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 78 КУпАП, накладено штраф у розмірі 136 грн 00 коп.
Окрім цього, обставини, встановлені рішенням суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи, або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 74 КАС України).
Так, Запорізьким окружним адміністративним судом у справі № 280/648/19 про визнання протиправним та скасування припису Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, сторонами у якій виступають ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» та Державна екологічна інспекція у Запорізькій області, встановлено, що останньою як відповідачем у справі документально не доведено порушення, викладені в Розділі VІ Акту перевірки № 168/567/05 від 20.12.2018, що зазначені як порушення: ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Зокрема, суд встановив, що згідно зі ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення грунтів, вод та інших природних об`єктів.
Відповідно до ст. 11 цього Закону для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території. За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп. Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об`єкт якого належить до другої групи, - десять років, об`єкт якого належить до третьої групи, - необмежений. Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: не перевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин. У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни. Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об`єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб`єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Порядок проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря пов`язується з безпосередньою наявністю у суб`єкта господарювання діючих (працюючих, таких, що безпосередньо здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу, а не таких, що потенційно в майбутньому можуть здійснювати викиди) стаціонарних джерел забруднення, які є нерухомими об`єктами (зберігають свої просторові координати протягом певного часу), належать йому на праві власності або іншому речовому праві та використовуються ним у виробництві.
Відповідачем не доведено подачу ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» Звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві та Звіту інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання.
Відтак, відповідачем документально не доведено, що ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» «експлуатує технологічне обладнання пов`язане з утворенням забруднюючих речовин та здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря», як тор зазначено а Акті перевірки № 168/567/05 від 20.12.2018.
Відповідач також не надав ані доказів, ані пояснень причин нездійснення відповідно до законодавства фотографування, звукозапису, кіно- і відео зйомки під час перевірки.
Звідси відповідачем документально не доведено зазначене в акті перевірки від 20.12.2018 № 168/567/05 порушення щодо експлуатації технологічного обладнання, яке пов`язано з утворенням забруднюючих речовин та здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на промисловому майданчику позивача за адресою: 69071, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 74.
Запорізький окружний адміністративний суд у своєму рішенні погодився з доводами позивача про те, що за відсутності проведення будь-яких інструментальних, лабораторних досліджень, які б підтверджували те, що від роботи обладнання ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» здійснюються такі викиди забруднюючих речовин, викиди яких підлягають державному регулюванню, відповідачем не доведено дане порушення.
Також, Запорізький окружний адміністративний суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем порушень позивачем вимог ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а також про відсутність обґрунтованих доводів відповідача щодо необхідності позивачу отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
За таких обставин, у зв`язку з недоведеністю наявності у діях керівника магазину ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» ОСОБА_1 порушення норм Закону України «Про охорону атмосферного повітря», постанова №001139/01/05 від 26.12.2018 року про притягнення останньої до адміністративної відповідальності є необґрунтованою та незаконною, і підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 288 КУпАП особа, яка оскаржує постанову у справі про адміністративне правопорушення звільняється від сплати державного мита.
Частиною п`ятою статті 139 КАС України передбачено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на те, що позовну заяву позивача, звільненого від сплати судового збору на підставі ст. 288 КУпАП задоволено в повному обсязі, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 6-16, 19, 72-78, 90, 118, 139, 241-246, 250, 255, 256, 286, 295-297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Деркач Олени Віталіївни (код ЄДРПОУ 38025388, адреса: вул. Незалежної України, 72-а, м. Запоріжжя, 69035), Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 38025388, адреса: вул. Незалежної України, 72-а, м. Запоріжжя, 69035) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.12.2018 № 001139/01/05- задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Деркач Олени Віталіївни про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 від 26.12.2018 № 001139/01/05.
Провадження відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 78 КУпАП закрити на підставі пункту першого статті 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Третього адміністративного апеляційного суду.
Суддя: А.М. Проценко