
06.08.2019
Провадження №2/389/248/18
ЄУН 389/707/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2019 року Знам`янський міськрайонний суд Кіровградської області у складі:
головуючого судді Ябчик Н.М.
за участю секретаря судового засідання Данильчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до Петрівської сільської ради, в якому просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №352228544000915 від 29 грудня 2011 року, укладений між ним та Петрівською сільською радою Знам`янського району Кіровоградської області, кадастровий номер земельної ділянки № НОМЕР_1 .
Вимоги обгрунтував тим, що з 15 грудня 2011 року є користувачем земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер НОМЕР_1 , розташованої на території Петрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області. Так, 15 грудня 2011 року між ним та Петрівською сільською радою укладено договір оренди землі строком на п`ять років зі сплатою 5% від розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення. По спливу дії договору, 26 серпня 2016 року рішенням Петрівської сільської ради за №126 дію договору оренди земельної ділянки продовжено строком на 10 років. При цьому, з незрозумілих причин та без пояснень у вказаному рішенні Петрівської сільської ради, без проведення нормативно грошової оцінки земельної ділянки зазначено, що він повинен сплачувати 12% від самочинно визначеної вартості земельної ділянки орендну плату в сумі 99707 грн. 26 коп. У подальшому при спілкуванні з головою Петрівської сільської ради зазначив, що кумулятивне значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель з 1995 року станом на 01 січня 2016 року становитиме: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), а також земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) - 4,796; для інших земель сільськогосподарського призначення, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення - 5,728. Намагався з`ясувати, чому зросла орендна плата, зокрема без проведення в установленому порядку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, але у сільській раді в усному порядку йому повідомили, що розберуться з можливою помилкою в розрахунку орендної плати. В державному підприємстві «Центр державного земельного кадастру» 27 листопада 2017 року за його замовленням проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, яка сладає 11828 грн.
Таким чином, вважає, що рішення Петрівської сільської ради №126 від 26 серпня 2016 року про поновлення терміну дії договору винесено з порушенням, а саме, у п.3 рішення зазначено, що в розділі «Орендна плата» п.9, викласти в наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 12% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 99708 грн., або у місяць 8309 грн. 02 коп. на розрахунковий рахунок…». При цьому, в договорі оренди землі від 15 грудня 2011 року, в п.9 договору, не зазначено про орендну плату. Тобто, Петрівська сільська рада не перевіривши нормативно грошової оцінки земельної ділянки станом на час винесення рішення №126 від 26 серпня 2016 року самочинно визнала орендну плату в порушення вимог ст.33 Закону України «Про оренду землі» та ще й незрозумілим чином визначила відсоток сплати оренди та суми оренди. Відповідно до ч.5 ст.215 ЦК України недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встновлені ч.5 ст.203 цього кодексу є підставою недійсності правочину.
Ухвалою від 26 березня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.
17 квітня 2018 року 2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 25 травня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2018 року за клопотанням представника позивача у справі призначено земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено експертам Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградсьткій області. Однак, вказану експертизу не проведено, з посиланням на те, що проведення експертиз не відноситься до компетенції Головного управління.
Ухвалою суду від 31 січня 2019 року представнику позивача відмовлено в задоволенні його клопотання про призначення експертизи з питань технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, проведених ПП «Альфа-Земпроект» та Кіровоградською Регіональною філією ДП «Центр Державного земельного кадастру».
Представник позивача у судове засідання з`явився, позовні вимоги, підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача Кундас В .А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити в їх задоволені. У поданому до суду відзиві на позовну заяву зазначено, що Петрівською сільською радою позов не визнається в повному обсязі виходячи з наступного. 15 грудня 2011 року між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради з кадастровим номером НОМЕР_1 . Договір оренди зареєстрований у відділі Держкомзему у Знам`янському районі Кіровоградської області 29 грудня 2011 року за 352228544000915. У зв`язку з закінченням строку дії договору, позивач звернувся до сільської ради з заявою про продовження строку дії договору оренди землі. Рішенням Петрівської сільської ради від 26 серпня 2016 року №126, вирішено: вказаний вище договір оренди землі поновити строком на 10 років; встановити розмір орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; внести зміни до договору оренди землі. Після зазаначеного, між сторонами укладена додаткова угода до договору оренди землі від 15 грудня 2011 року. Посилання позивача на те, що розмір орендної плати визначено без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки є безпідставним, оскільки на підставі договору №3522285401/НГО від 14 лютого 2013 року сертифікованими спеціалістами ПП «Альфа-Землепроект» на замовлення Петрівської сільської ради зроблено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель населеного пункту села Петрове Петрівської сільської ради, села Сокільники Петрівської сільської ради та села Новоолександрівка Петрівської сільської ради. Так як технічна документація з визначення нормативно - грошової оцінки земель підлягає обов`язковій державній експертизі, 17 червня 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області проведено державну експертизу на технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель населених пунктів сіл Петрове, Новоолександрівка, Сокільники Петрівської сільської ради та надано відповідний висновок. Після чого, рішенням Петровської сільської ради №367 від 12 липня 2013 року на підставі ст.12 Земельного кодексу України, ст.ст.25,26,33,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.23 Закону України «Про оцінку земель» було затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель населених пунктів сіл Петрове, Новоолександрівка, Сокільники Петрівської сільської ради. Технічна документація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка замовлена позивачем, не може бути належним доказом у справі, оскільки по ній не проведено обов`язкової державної експертизи та вона не затверджена виконавчим органом сільської ради.
Заслухавши пояснення учасників процессу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Такі ж приписи містить ст.81 ЦПК України, згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що 15 грудня 2011 року між сторонами, а саме Петрівською сільською радою як орендодавцем та ОСОБА_1 як орендарем укладено договір оренди землі, за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради, за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,3837 га, в тому числі: під будівлями та спорудами площею 0,0578 га; під проходами та площадками площею 0,3209 га, з кадастровим номером НОМЕР_1 . Підставою для укладення даного договору стало рішення Петрівської сільської ради від 27 серпня 2010 року №318 та рішення про внесення змін від 15 жовтня 2010 року №329. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2011 року (враховуючи коефіцієнт індексації 3,20) становила 55814 грн. 40 коп. Вказаний договір оренди землі підписаний сторонами та зареєстрований у відділі Держкомзему у Знам`янському районі Кіровоградської області від 29 грудня 2011 року за №352228544000915 (а.с.4-6,9).
Умовами договору оренди землі передбачено, що його укладено на п`ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5% від розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 2790 грн. 92 коп. у рік, або у місяць 232 грн. 56 коп. на розрахунковий рахунок Петрівської сільськогї ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів визначених законодавством.
26 серпня 2016 року Петрівською сільською радою за заявою ОСОБА_1 про поновлення терміну дії договору оренди землі, прийнято рішення №126 «Про поновлення терміну дії договору оренди землі №352228544000915 від 29 грудня 2011 року. Відповідно до змісту вказаного рішення сільська рада вирішила: поновити ОСОБА_1 термін дії договору оренди землі від 29 грудня 2011 року №352228544000915 строком на 10 років, до 29 грудня 2021 року; встановити розмір орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; внести зміни до вказаного договору оренди землі, а саме, в п.8 розділу «Строк дії договору», який викласти в наступній редакції: «Договір укладено на 10 років. Після закінчення договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію» та до 9 розділу «Орендна плата», який викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 99708 грн. 26 коп. у рік, або 8309 грн. 02 коп. у місяць на розрахунковий рахунок Петрівської сільської ради (а.с. 10).
26 грудня 2016 року між орендодавцем Петрівською сільською радою та орендарем ОСОБА_1 укладено додаткову угоду до договору оренди землі №352228544000915 від 29 грудня 2011 року, про наступне. На підставі ст.33 Закону України «Про оренду землі», рішенням Петрівської сільської ради від 26 серпня 2016 року №126 та за результатами проведених додаткових переговорів, сторони обговорили та вирішили внести зміни до договору оренди землі №352228544000915 від 29 грудня 2011 року, а саме: в розділі «Строк дії договору» пункт 8 договору оренди землі викласти в наступній редакції: «Договір укладено на 10 років. Після закінчення договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію». В розділі «Орендна плата», пункт 9 договору оренди землі викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 99708 грн. 26 коп. у рік, або 8309 грн. 02 коп. у місяць на розрахунковий рахунок Петрівської сільської ради». Додаткова угода зареєстрована у 17 лютого 2017 року (а.с. 11).
Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку та Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права свідчать про те, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення, цільове призначення для іншого сільськогосподарського призначення (для обслуговування приміщень майстерні та диспечирської), площею 0,3787 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є комунальною власністю та перебуває в оренді ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі укладеного між Петрівською сільською радою та ОСОБА_1 та зареєстрованого 29 грудня 2011 року за №352228544000915 та додаткової угоди до договору оренди, виданої 20 грудня 2016 року Петрівською сільською радою. Строк дії оренди земельної ділянки до 29 грудня 2021 року, з правом пролонгації (а.с.7,8).
Згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 01 січня 2010 року, затвердженого рішенням сесії Петрівської сільської ради від 27 серпня 2010 року, розмір орендної плати за орендовану ОСОБА_1 становив 2790 грн. 72 коп. на рік(а.с. 13).
На підставі договору №3522285401/НГО від 14 лютого 2013 року сертифікованими спеціалістами ПП «Альфа-Землепроект» на замовлення Петрівської сільської ради зроблено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель населеного пункту села Петрове Петрівської сільської ради, села Сокільники Петрівської сільської ради та села Новоолександрівка Петрівської сільської ради. Розрахунок грошової нормативної оцінки 1 м-2 земель села Петрове наведений додатку №2 (а.с.27-56).
17 червня 2013 року Головним управлінням Держземагенства у Кіровоградській області проведено державну експертизу технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель населених пунктів сіл Петрове, Новоолександрівка, Сокільники Петрівської сільської ради розробленої ПП «Альфа-Землепроект» на замовлення Петрівської сільської ради. У висновку вказаної експертизи зазначено, що об`єктом оцінки поміж інших є землі села Петрове площею 319,2 га. Відповідно до розрахунків витрати на освоєння та облаштування земель села Петрове станом на початок 2013 року становлять 12158835,0 грн. Відповідно до розрахунків, проведених на підставі існуючих нормативних документів базова вартість одного квадратного метру території населеного пункту села Петрове становить - 38, 30 грн. Зауваження та пропозиції до землевпорядної документації відсутні. Підсумкова оцінка результатів державної експертизи: об`єкт державної землевпорядної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, оцінюється позитивно та погоджується (а.с. 57).
Рішенням Петрівської сільської ради №367 від 12 липня 2013 року на підставі ст.12 Земельного кодексу України, ст.ст.25,26,33,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.23 Закону України «Про оцінку земель» розроблену ПП «Альфа-Землепроект» технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів сіл Петрове, Новоолександрівка, Сокільники Петрівської сільської ради ПП «Альфа-Землепроект» на замовлення Петрівської сільської ради, затверджено. Одночасно затверджено середню (базову) вартість 1 м-2 землі населених пунктів території громади села Петрове - 38,30 грн./м-2 (а.с. 38).
Відповідно до витягу з розрахунку грошової оцінки 1м-2 земель села Петрове Знам`янського району Кіровоградської області, затвердженого рішенням Петрівської сільської ради №376 від 12 серпня 2013 року, вартість 1м-2 гривень (Цн) гр.7* гр.16 землі комерційного використання становить 120 грн. 99 коп., базова вартість (ЦНМ) 38 грн. 30 коп. Індексація грошової оцінки земель минулих років (2014 рік - 1,249; 2015 рік-1,433)., Індексація грошової оцінки земель за 2016 рік станом на 01.01.2017 року, становить 1,06 (а.с. 12).
З технічної документації розробленої Кіровоградською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру» на замовленняґ ОСОБА_1 , нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 0,0395 га, розташованої по АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (під господарськими будівлями і дворами), станом на 01 березня 2017 року складає 11828 грн. (а.с. 14-16).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст.15 Закону України «Про оренду землі» визначено наступні істотні умови договору оренди землі: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відсутність у договорі оренди земельної ділянки однієї з істотних умов цього правочину відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про оренду землі» та ст.8 Постанови Кабінету Міністрів України № 2073 від 25 грудня 1998 року «Про затвердження порядку реєстрації договорів оренди землі» є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди землі, а також для визнання договору недійсним.
Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Положення частин другої та третьої статті 152 Земельного кодексу України надали власнику земельної ділянки або землекористувачу право вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані із позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання угоди недійсною.
Відповідно до частини першої статті 27 ЗК України орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Згідно з частиною другою статті 24 ЗК України орендодавець зобов`язаний, зокрема, не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 20 ЗК України договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша статті 203 ЦК України).
На обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що в договорі оренди землі орендна плата, визначена орендодавцем без проведення в установленому порядку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з безпідставно завищеним розміром ставки (12 відсотків) орендної плати від нормативної грошової оцінки земельтної ділянки. Проте, такі доводи є безпідставними виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст.13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За правилами ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить в тому числі: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст.83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Статтею 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Вищезазначеній нормі кореспондується положення ст.21 Закону України «Про оренду землі», згідно з яким, орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст.ст.288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а обєктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст.288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 288.5 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п.288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2 Податкового кодексу України).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 ЗУ «Про оцінку земель»).
Відповідно до ст.289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст.5 Закону України «Про оцінку земель» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до положень статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (частина перша статті 23 цього Закону).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 ПК.
Згідно зі ст.15 Закону України «Про оцінку земель» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
За результатами нормативної - грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягає державній експертизі відповідно до закону (стаття 21 Закону України «Про оцінку земель»).
Разом із тим згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК.
Відповідно до положень ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Судом встановлено, що рішенням Петрівської сільської ради №376 від 12 липня 2013 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі села Петрове, яку було виготовлено за її замовленням та пройшла відповідну експертизу. Вказане рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки земель є чинним, ухваленим відповідно до повноважень органу місцевого самоврядування, не визнавалось протиправним чи незаконним і тому є обов`язковим для виконання усіма суб`єктами господарювання, юридичними та фізичними особами.
Про конкретний розмір орендної плати суб`єкт господарювання домовляється з органом місцевого самоврядування. Але, при цьому береться до уваги, що щорічна сума орендного платежу: а) не може бути меншою за 3% нормативної грошової оцінки (п.п 288.5.1 ПКУ); б) не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки (п.п 288.5.1 ПКУ).
Після закінчення строку дії договору оренди землі №352228544000915 від 29 грудня 2011 року, позивач звернувся до Петрівської сільської ради з заявою про поновлення терміну його дії. За наслідками розгляду вказаної заяви Петріською сільською радою 26 серпня 2016 року прийнято рішення про поновлення терміну дії договору строком на 10 років, зі внесенням змін до договору оренди, а семе шляхом викладення п.9 договору оренди землі в розділі «Орендна плата» в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 99708 грн. 26 коп. у рік, або 8309 грн. 02 коп. у місяць на розрахунковий рахінок Петрівської сільської ради».
Право на поновлення (пролонгацію) договору оренди землі - це визначене законом переважне право орендаря укласти договір оренди землі на новий строк, що виникає у разі належного виконання ним обов`язків за умовами договору та після закінчення строку договору оренди землі, або коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди за відсутності заперечень орендодавця. Це право закріплене і в приписах статей 764, 777 Цивільного кодексу України та деталізоване у статті 33 Закону України «Про оренду землі».
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
На підставі вказаного рішення та проведених переговорів між Петрівською сільською радою та ОСОБА_1 26 грудня 2016 року укладено додаткову угоду до договору оренди землі, якою поміж іншого внесено зміни в розділі «Орендна плата», пункт 9 договору оренди землі наступного змісту: «Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі - 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 99708 грн. 26 коп. у рік, або 8309 грн. 02 коп. у місяць на розрахунковий рахінок Петрівської сільської ради».
Таким чином, в договорі оренди землі за взаємної згоди сторін та з дотриманням вимог чинного законодавства врегульовані питання щодо розміру орендної плати. Його зміст не суперечить Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Вимоги про внесення змін до договору оренди землі позивачем не заявлялися.
Факту недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, частиною п`ятою статті 203 цього Кодексу та на порушення яких вказує в позові позивач, судом не встановлено. Технічна документація щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки яка виготовлена на замовлення позиваче, не проходила обов`язкової державної експертизи та не затверджена виконавчим органом сільської ради, тож не є належним доказом у справі.
За вказаних обставин відсутні підстави для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №352228544000915 від 29 грудня 2011 року, а відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-78, 81, 137, 141, 223, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Петрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, відмовити.
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
Рішення суду може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_2
Відповідач: Петрівська сільська рада, код ЄДРПОУ 04365313, місце знаходження вул.Викреста, 12-а, с.Петрове Знам`янського району Кіровоградської області
Повний текст рішення складено 12.08.2019 року.
Суддя Знам`янського
міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.М. Ябчик