Рішення № 83599032, 13.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2019
Номер справи
480/1851/19
Номер документу
83599032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2019 р. Справа №480/1851/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка м`ясопродукт" до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 10 січня 2018 року № 552842/37124055 щодо нереєстрації податкової накладної за № 14 від 28.12.2017 р., та рішення від 10 січня 2018 року № 552843/37124055 щодо нереєстрації податкової накладної за № 13 від 28.12.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданих товариством з обмеженою відповідальністю "Охтирка м`ясопродукт", та зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за № 14 від 28.12.2017 р. та податкову накладну за № 13 від 28.12.2017 р., подані товариством з обмеженою відповідальністю "Охтирка м`ясопродукт". Позовні вимоги мотивує тим, що 01 грудня 2017 року між ТОВ "Охтирка м`ясопродукт" та ТОВ "Торговий дім Річмен" було укладено договір поставки товару шкури великої рогатої худоби відповідно до накладних протягом дії договору від 01.12.2017 р. За цим договором ТОВ "Охтирка м`ясопродукт" поставило ТОВ "Торговий дім Річмен" шкіру великої рогатої худоби за видатковими накладними № 566 від 11 грудня 2017 року у кількості 544 кг на суму 31008,00 грн та № 567 від 11 грудня 2017 року у кількості 14261,715 кг на суму 598992,00 грн. На виконання даного договору поставки позивачем за результатами фінансово-господарської діяльності було виписано на покупця ТОВ "Торговий дім Річмен" податкові накладні № 13 на суму ПДВ у розмірі 5168,00 грн (28 грудня 2017 року податкова накладна була направлена до ДФС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних) та № 14 на суму ПДВ у розмірі 99832,00 грн (28 грудня 2017 року податкова накладна була направлена до ДФС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних). За результатами обробки реєстрації податкових накладних було зупинено та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН. 29 грудня 2017 року позивач надав до ДФС через електронний кабінет платника податків повідомлення щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним, реєстрація яких зупинена, але податкові накладні № 13 та № 14 не були зареєстровані, та комісією ДФС були прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Вважає відмову в реєстрації податкових накладних протиправною, оскільки позивачем дотримано всіх вимог чинного законодавства щодо складання податкових накладних та їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений строк. Просив позов задовольнити.

Представник відповідачів позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що реєстрація направлених позивачем 28 грудня 2017 року податкових накладних була зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України у зв`язку з невідповідністю їх ступеням ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України 13 червня 2017 року N 567, а саме виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4101, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. В подальшому позивачем було надано пояснення та копії первинних документів на підтвердження господарських операцій з ТОВ "ТД Річмен" за спірними податковими накладними, однак, розглянувши пояснення та копії документів, комісія ДФС України визнала подані документи недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Зокрема, позивачем на було надано жодного документа, який посвідчує якість реалізованого товару, та не надано документів та пояснень щодо зберігання ВРХ та реалізованої продукції. За таких обставин відповідачем правомірно відмовлено в реєстрації спірних податкових накладних. Крім того, зазначає, що рішення від 10.01.2018 р. про відмову в реєстрації податкових накладних прийняті комісією ДФС України, а не Головним управлінням ДФС у Сумській області, тому ГУ ДФС у Сумській області не є належним відповідачем у справі. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 01 грудня 2017 року між ТОВ "Охтирка м`ясопродукт" та ТОВ "Торговий дім Річмен" було укладено договір поставки № 240/03. За договором ТОВ "Охтирка м`ясопродукт" поставило ТОВ "Торговий дім Річмен" шкіру великої рогатої худоби за видатковими накладними № 566 від 11 грудня 2017 року у кількості 544 кг на суму 31008,00 грн та № 567 від 11 грудня 2017 року у кількості 14261,715 кг на суму 598992,00 грн. На виконання договору позивачем за результатами фінансово-господарської діяльності було виписано на покупця ТОВ "Торговий дім Річмен" податкові накладні № 13 на суму ПДВ у розмірі 5168,00 грн та № 14 на суму ПДВ у розмірі 99832,00 грн (а.с.93-94,95,96-97,98,99-100).

28 грудня 2017 року позивачем через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв`язку складено та направлено на реєстрацію податкові накладні № 13 на суму ПДВ у розмірі 5168,00 грн та № 14 на суму ПДВ у розмірі 99832,00 грн (а.с.81,53).

Згідно з квитанціями, які надійшли у відповідь, документи було прийнято ДФС України, реєстрацію зупинено. Причина зупинення реєстрації "ПН/РК не відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ 13.06.2017 р. N 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4101. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН" (а.с.42-42а,54-55).

29.12.2017 р. позивач надав до ДФС через електронний кабінет платника податків повідомлення щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій за податковими накладними, реєстрація яких зупинена (а.с.43-49,56-63,68-102).

10.01.2018 р. комісією ДФС прийняті рішення № 552843/37124055 та № 552842/37124055 про відмову в реєстрації податкових накладних, підстава "Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування" (а.с.51-52,64-65).

Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.п. 201.1, 201.10 ст. 200 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів (п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначається Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. N 1246 (далі Порядок).

Відповідно до п.п. 2, 12, 13 Порядку податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Так, 28.12.2017 р. позивачем засобами телекомунікаційного зв`язку через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" складено і направлено на реєстрацію податкові накладні (а.с.41,53). Згідно з квитанціями, які надійшли у відповідь, документи було прийнято, реєстрацію зупинено. Причина зупинення реєстрації "ПН/РК не відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ 13.06.2017 р. N 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 4101. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН" (а.с.42-42а,54-55).

При цьому, незважаючи на надання позивачем усієї необхідної інформації щодо ведення господарської діяльності, зазначена в квитанціях підстава для зупинення реєстрації податкової накладної не передбачена чинним законодавством та не є об`єктом перевірки відповідно до п. 12 Порядку.

Крім того, відповідач не надав обґрунтованих пояснень щодо підстав зупинення реєстрації податкових накладних, тому суд визнає протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті податкових накладних ТОВ "Охтирка м`ясопродукт".

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач Державна фіскальна служба України, відмовивши у прийнятті та реєстрації податкових накладних, не дотримався вимог Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні ТОВ "Охтирка м`ясопродукт" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги позивача до Головного управління ДФС у Сумській області скасувати рішення від 10.01.2018 р. № 552842/37124055 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 28.12.2017 р. та рішення від 10 січня 2018 року № 552843/37124055 про відмову в реєстрації податкової накладної № 13 від 28.12.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає, що спірні рішення були прийняті ДФС України, відповідно, відповідачем Головним управлінням ДФС у Сумській області жодних прав позивача в даному випадку не порушено, тому суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині вимог до Головного управління ДФС у Сумській області.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3842,00 грн (а.с.2а,2б), та беручи до уваги часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України 1921,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка м`ясопродукт" (42730, Сумська область, Охтирський район, с. Мала Павлівка, вул. Центральна, 11, код ЄДРПОУ 37124055) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за № 14 від 28.12.2017 р. та податкову накладну за № 13 від 28.12.2017 р., подані товариством з обмеженою відповідальністю "Охтирка м`ясопродукт".

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка м`ясопродукт" 1921,00 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах