Рішення № 83598907, 12.08.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
400/3180/18
Номер документу
83598907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2019 р. Справа № 400/3180/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001 третя особа:Начальника управління освіти Миколаївської міської ради ОСОБА_2, вул. Інженерна , 3, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправним та скасування Розпорядження від 01.03.2018 № 83рк,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (далі - відповідач), за участю третьої особи - начальника управління освіти Миколаївської міської ради ОСОБА_2, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Миколаївського міського голови від 01.03.2018 року № 83рк «Про призначення переведенням»;

- зобов`язати Виконавчий комітет Миколаївської міської ради оголосити конкурс на заміщення посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради протягом 30 днів з вступу у законну силу рішення суду.

Ухвалою від 19.06.2019 суд прийняв справу до свого провадження та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 12.08.2019 року суд відмовив позивачу в задоволенні його клопотання про закриття провадження у справі.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що спірне розпорядження від 01.03.2018 року № 83рк «Про призначення переведенням», яким було призначено ОСОБА_2 на посаду начальника управління освіти Миколаївської міської ради без конкурсу шляхом переводу фактично порушує його права щодо прийняття на публічну службу за конкурсом.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення вимог позивача заперечує. В своєму відзиві відповідач зазначив, що позивачем обраний неналежний спосіб захисту. Вимога позивача щодо оголошення конкурсу на заміщення посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради протягом 30 днів з дня вступу у законну силу рішення суду є безпідставною та не відповідає жодному зі способів захисту, передбачених ч. 1 ст. 5 КАС України. Щодо вимоги позивача провести конкурс, умови якого були оголошені 25.10.2017 року, відповідач зазначив, що позивачем документів для участі у вказаному конкурсі не подавалось та участі в даному конкурсі він не приймав. Отже, жодного відношення до проведення даного конкурсу позивач не має, і порядок участі інших осіб та визначення переможця у конкурсі жодним чином не впливає на права та законні інтереси позивача.

В судовому засіданні 23.07.2019 року, після оголошення судом ухвали суду про відмову в задоволенні клопотання позивача про витребування доказів, ОСОБА_1 залишив залу судового засідання . На запит суду позивач зазначив, що наслідки залишення зали судового засідання йому відомі.

В судовому засіданні була об`явлена перерва та у 15:00 год. 23.07.2019 року судове засідання було продовжено.

До канцелярії суду надійшло клопотання від представників відповідача та третьої особи про продовження розгляду справи по суті в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

29.11.2018 року позивач звернувся з Інформаційним запитом до Миколаївської міської державної адміністрації. Листом від 05.12.2018 року № 15930/02.02.01-11/14/18 за підписом першого заступника міського голови В .І . Криленко позивачу га його запит від 29.11.2018 року було надано копію розпорядження Миколаївського міського голови від 01.03.2018 року № 83рк «Про призначення переведенням», яким ОСОБА_2 було призначено на посаду начальника управління освіти Миколаївської міської ради без конкурсу шляхом переводу.

З матеріалів справи вбачається, що 20.01.2018 року було оголошено конкурс на заміщення вакантної посади - «начальника Управління освіти Миколаївської міської ради».

Позивач, займавший на той момент посаду директора Миколаївського професійного ліцею торгівлі та ресторанного сервісу, бажаючи взяти участь у цьому конкурсі, 14.02.2018 року подав до відповідної конкурсної комісії власноручну заяву разом із передбаченими переліком (умовами конкурсу) документами.

Проте, 20.02.2018 року голова конкурсної комісії своїм листом №36/к повідомив позивача про не можливість його допуску до участі у цьому конкурсі у зв`язку із відсутністю у нього необхідного стажу роботи за фахом.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач 20.02.2018 року звернувся до голови конкурсної комісії із запитом про надання йому інформації та направив до конкурсної комісії аналогічну заяву, в якій, в свою чергу, зазначив про наявність у нього достатнього педагогічного стажу та повторно просив допустити його до участі у даному конкурсі.

Проте, 26.02.2018 року на вказаний вище запит позивача про надання інформації від 20.02.2018 року було надано відповідь за вих. № 1860 (за підписом заступника міського голови), в якій було роз`яснено усі кваліфікаційні вимоги конкурсу та фактично підтверджено рішення конкурсної комісії про відсутність у нього підстав для допуску до участі у цьому конкурсі.

Позивачем рішення конкурсної комісії щодо відмови йому у допуску до участі у конкурсі фактично не оскаржувалось і відповідні позовні вимоги до цього часу не заявлялись.

Позивач у позовній заяві зазначає, що на посаду яку він претендував, рішенням Миколаївського міського голови від 01.03.2018 року № 83 призначено ОСОБА_2 .

Крім того, позивач вважає, що в даному випадку порушені його права, оскільки саме позивач претендував на дану посаду, а ОСОБА_2 призначено з порушенням законодавства.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування розпорядження Миколаївського міського голови від 01.03.2018 року № 83рк «Про призначення переведенням», яким ОСОБА_2 було призначено на посаду начальника управління освіти Миколаївської міської ради без конкурсу шляхом переводу, суд зазначає таке:

Розпорядженням Миколаївського міського голови від 01.03.2018 № 83рк ОСОБА_2 , начальника відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти управління освіти та ресурсного забезпечення департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації призначено переведенням на посаду начальника управління освіти Миколаївської міської ради з 05.03.2018 року.

Пунктом 1 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року № 169 (далі - Порядок № 169) встановлено, що відповідно до цього Порядку проводиться конкурсний відбір на заміщення вакантних посад державних службовців третьої - сьомої категорій (далі - конкурс), крім випадків, коли законами України встановлено інший порядок заміщення таких посад.

Пунктами 10 та 11 Порядку № 169 передбачено, що державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов`язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.

В оголошенні про проведення конкурсу повинні міститися такі відомості:

1) найменування державного органу із зазначенням його місцезнаходження, адреси та номерів телефонів;

2) назви вакантних посад із зазначенням, що додаткова інформація щодо основних функціональних обов`язків, розміру та умов оплати праці надається кадровою службою;

3) основні вимоги до кандидатів, визначені державним органом згідно з типовими професійно-кваліфікаційними характеристиками посад державних службовців;

4) термін прийняття документів (протягом 30 календарних днів з дня оголошення про проведення конкурсу).

За результатами проведення конкурсу на зайняття посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради, що був оголошений 25.10.2017 року, визначено переможця.

Однак, в зв`язку поданням заяви про відмову переможця конкурсу у зайнятті посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради, виконавчим комітетом Миколаївської міської ради 20.01.2018 року оголошено новий конкурс на заміщення вакантної посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради. Зазначене оголошення розміщено в газеті «Вечерний Николаев», випуск № 7 (4065) за 20.01.2018 року.

Відповідно до п. 27 Порядку № 169 якщо жоден з кандидатів не рекомендований конкурсною комісією для зайняття вакантної посади державного службовця, оголошується повторний конкурс.

Таким чином, вказаний пункт визначає умови, за яких може бути проведено повторний конкурс.

Зважаючи на те, що переможця визначено, однак він відмовився від зайняття посади, вбачається відсутність правових підстав для проведення повторного конкурсу, а отже за таких умов відповідачем 20.01.2018 року було оголошено новий конкурс.

Пунктом 13 Порядку № 169 визначено перелік документів, що має бути подано до конкурсної комісії державного органу, в якому проводиться конкурс, особою, яка бажає взяти участь у конкурсі.

Позивачем 14.02.2018 року подано заяву про участь у конкурсі.

Відповідно до п. 16-17 Порядку № 169 кадрова служба державного органу перевіряє подані документи на відповідність їх встановленим вимогам щодо прийняття на державну службу, передбаченим для кандидатів на посаду державного службовця.

Особи, документи яких не відповідають встановленим вимогам, за рішенням голови конкурсної комісії до конкурсу не допускаються, про що їм повідомляється кадровою службою з відповідним обґрунтуванням.

20.02.2018 року листом голови конкурсної комісії № 36/к позивача повідомлено про невідповідність поданих документів встановленим кваліфікаційним вимогам та про недопуск до конкурсу.

Для участі у конкурсі, документи було подано позивачем та ще однією особою. Однак жодний з претендентів не відповідав кваліфікаційним вимогам, в результаті чого повідомлення про недопуск до конкурсу отримала й інша особа.

Заяви про те, що позивач наполягає на участі у конкурсі, в межах строку встановленого на подання документів, подано не було.

Таким чином, зазначений конкурс взагалі не відбувся.

Листом Миколаївської обласної державної адміністрації від 28.03.2018 року № Ж-266-18 позивачу повідомлено що: «У разі, якщо Ви вважаєте, що рішеннями, діями або бездіяльністю посадових осіб Миколаївської міської ради порушено Ваші права на участь у конкурсі на посаду начальника управління освіти Миколаївської міської ради, Ви маєте право оскаржити такі рішення, дії або бездіяльність в судовому порядку».

Позивачем рішення конкурсної комісії щодо відмови йому у допуску до участі у конкурсі фактично не оскаржувалось і відповідні позовні вимоги до цього часу не заявлялись.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон України № 280/97-ВР), органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 10 ч. 4 ст. 42 Закону України № 280/97-ВР міський голова призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.

Пунктом 1.1 та 1.2 Положення про управління освіти Миколаївської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 23.02.2017 року № 16/32 (далі - Положення), встановлено, що Управління освіти Миколаївської міської ради (далі - управління) є виконавчим органом Миколаївської міської ради.

Управління підзвітне і підконтрольне міській раді, підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові, заступнику міського голови, відповідно до розподілу обов`язків.

Відповідно до п. 5.1 Положення управління очолює начальник управління, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою у порядку, визначеному законодавством.

Згідно Листа Національного агентства України з питань державної служби від 23.10.2018 року № 1-р/з-омс «Щодо присвоєння рангу посадовим особам місцевого самоврядування», відповідно до ст. 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.

Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.

Водночас пунктом 3 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що з набранням чинності цим Законом посадовим особам органів місцевого самоврядування присвоюються ранги на рівні тих, які вони мали відповідно до Закону України «Про державну службу».

Отже, особі, яка призначається на посаду в орган місцевого самоврядування та має ранг державного службовця, присвоєний відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХII «Про державну службу» або Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу», присвоюється ранг посадової особи місцевого самоврядування на рівні рангу державного службовця, якщо Законом не передбачено присвоєння вищого рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до довідки Департаменту освіти і науки Миколаївської обласної адміністрації ОСОБА_2 з вересня 2006 року займала посаду начальника відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти департаменту освіти і науки Миколаївської області держадміністрації. На момент звільнення мала 6 ранг категорії «Б державної служби» та посадовий оклад 6000,00 грн.

Згідно класифікатора професій ДК003:2010, затвердженого Наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 року № 327 «Начальник відділу (місцеві органи державної влади)» та «Начальник управління» належать до одного кваліфікаційного класу професій за№ 1229,3.

Пунктом 6 ст. 2 Закону України «Про державну службу» передбачено, що рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну службу» право на державну службу мають повнолітні громадяни України, які вільно володіють державною мовою та яким присвоєно ступінь вищої освіти не нижче:

1) магістра - для посад категорій «А» і «Б»;

2) бакалавра, молодшого бакалавра - для посад категорії «В».

Згідно ст. 21 Закону України «Про державну службу», вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.

У відповідності до пункту 5 Порядку № 169, переведення на рівнозначну або нижчу посаду в одному державному органі, а також просування по службі державних службовців, які зараховані до кадрового резерву чи успішно пройшли стажування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, може здійснюватися без конкурсного відбору.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що саме до повноважень Миколаївського міського голови належить прийняття та звільнення з посад керівників структурних підрозділів виконавчого органу Миколаївської міської ради, а отже, посилання позивача на ту обставину, що відповідач не мав права приймати спірне розпорядження про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника управління освіти Миколаївської міської ради є необґрунтованим, а отже позовні вимоги Позивача в частині визнання протиправним та скасування спірного розпорядження є такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо вимог про зобов`язання Виконавчого комітету Миколаївської міської ради оголосити конкурс на заміщення посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради протягом 30 днів з вступу у законну силу рішення суду, суд зазначає, що дані вимоги не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від вище зазначених вимог.

Частиною 1 ст. 6 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб`єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов`язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення прийняті владним суб`єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд відмовляє позивачу в задоволенні його вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код ) до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 04056612), за участю третьої особи начальника управління освіти Миколаївської міської ради Личко Ганни Володимирівни (вул. Інженерна, 3, м. Миколаїв, 54001) про визнання протиправним та скасуватннярозпорядження Миколаївського міського голови від 01.03.2018 року № 83рк «Про призначення переведенням»; зобов`язання Виконавчого комітету Миколаївської міської ради оголосити конкурс на заміщення посади начальника управління освіти Миколаївської міської ради протягом 30 днів з вступу у законну силу рішення суду - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12.08.2019 року.

Суддя О.В. Малих